Mirė se vini nė Ulqin                 

ne filim         www.ulqini.org ėshtė njė nyje informative. Qėllimi i saj ėshtė tė paraqes Ulqinin nė hapsirėn e rrjetit elktronik. Kjo nyje informon pėr Ulqini, shqiptarėt, kulturen si dhe rrjedhat aktuale politike, tė cilat janė tė mundshme tė prezentohen kėtu. Njėkohėsisht sherben kjo nyje pėr komunikim tė shqiptarėve qė jetojnė nė Botė.
 

Hyrja

 

Emripėrdorues:
Emri sekret:

 

Keni haruar Emrin sekret?

 
 

Nuk keni ende konto?
Regjistrohuni tani!


Ulqini
Ku gjindet ulqini
E kaluara e Qytetit
Ulqini Antik
Kongresi Berlinit
Detaria e ulqinit
Ulqini vjeter
Qyteti jashtė bede.
Ambienti
Plazhi i Madh
Plazhi i Vogėl
Ada
Kanali Milena 
Valdanosi
Klima e Ulqinit
Ujėrat minerale sulfurike

Jeta dhe ngarjeta

Popullsia e Ulqinit
Kostumet e Ulqinit
Kuzhina ė Ulqinit
sport dhe rekreacion
Rethina e Ulqinit
Liqeni i Shkodrės

Kultura koha e lire
  Klube dhe Shoqata
  Muze
  Art dhe Galeria 
  Bilbliothekė
  Film dhe Kinema
  Kultura e lagjeve tė qytetit
  Masmedia
  Qėndra pėr Kulturė
  Aktivitetet
 

9/11 Loose Change

REKLAMOJENI VEHTEN QĖ EDHE NE TĖ REKLAMOHEMI !!!
 

Ada

Ka dashur rasti qė nė grykėn e lumit kufitar tė Bunės jo fort moti tė krijohet ishulii Ada. Nė vitin 1858 anija >>Merito<<, pronė e Antun Allegrettit nga Trogiri, nėn komandėn e kapiten Naporelit, u fundos nė lumė. Nė kėtė vend ekzistonin edhe dy ishuj tė vegjėl. Supozohet se me kohė, rreth trupit tė anijes sė fundosur dhe kėtyre dy ishujve ėshtė mbledhur lymi i lumit prej tė cilit mė parė ėshtė formuar duna e pastaj ishulli i sotėm.

Duke dalė mbi sipėrfaqen e ujit, ishulli e ka ndarė lumin nė dy degė, kurse vetė e ka marrė formėn e trakėndėshit. Nė drejtim nga rrjedh lumi, ishulli ėshtė i gjatė 2,8 km, i gjerė 1,8 km, kurse i lartė 3,4 m. Dy anė tė tij rrah uji i ėmbėl i lumit, kurse anėn e tretė ‑ plazhin ranor, e lajnė valėt e detit. Ada ėshtė e lidhur me urė mbi degėn e djathė tė Bunės, e cila e ndan ishullin nga Plazhi i Madh. Nė brigjet e kėsaj pjese tė Bunės janė ndėrtuar shtėpiza tė drurit me vegla tė mrekullueshme pėr peshkim ‑ kalimera, tė cilat, me dukjen e vet tė jashtėzakonshme, mė tepėr na kujtojnė ndonjė peizazh ekzotik tė Lindjes sė Largme.


Ada, »larg botės«, ėshtė oazė e vėrtetė e qetėsisė dhe e relaksimit.

Qetėsinė absolute tė saj e then vetėm cėrcėrima e zogjve tė njė Iloji tė rrallė dhe shushurima e valėve. Bota e saj e dendur dhe e pasur bimore e bėn tė veēantė dhe e shndėrron nė njė hapėsirė tė posaēme mikroekologjike, nė tė cilėn rriten Iloje tė rralla bimėsh dhe jetojnė disa pėrfaqėsues tė rraIė tė botės shtazore. Nė kėtė ishull ėshtė ndėrtuar vendbanimi modern natyrist >>Ada‑Bojana<<, i gatshėm qė ti gėzoje adhuruesit e trupit lakuriq dhe tė kontaktit tė plotė me natyrėn. Shumė prej tyre kėthehen pėrsėri nė Adė.  


Tekstet e prezentuara domosdoshmėrisht nuk pėrfaqėsojnė politikėn e redaksisė tė www.ulqini.de  nuk jep pėrgjigje pėr faqe externe
Inhaltlich Verantwortlicher gemäß § 6 MDStV: Shaban Burri
Haftungshinweis: Trotz sorgfältiger inhaltlicher Kontrolle übernehmen wir keine Haftung für die Inhalte externer Links. Für den Inhalt der verlinkten Seiten sind ausschließlich deren Betreiber verantwortlich.Der Inhalt muss nicht mit den Vorstellungen von uns übereinstimmen.

Na vuni nė Favorite

 
  Service
Hotel/Villė
Duqane/Shop's
Shitblerje/Sales/
Dhomė/Rooms/
Apartments
Autokampė/
  Politika dhe Administratė
Kuvendi Komunes
Kryetari Komunės
KABINETI  KRYETARIT 
  Sherbimet
Sherbimi pėr punė tė Kuvendit
introni nuk jep pėrgjigje pėr faqe externe

ne filim