Mirė se vini nė Ulqin                 

ne filim         www.ulqini.org ėshtė njė nyje informative. Qėllimi i saj ėshtė tė paraqes Ulqinin nė hapsirėn e rrjetit elktronik. Kjo nyje informon pėr Ulqini, shqiptarėt, kulturen si dhe rrjedhat aktuale politike, tė cilat janė tė mundshme tė prezentohen kėtu. Njėkohėsisht sherben kjo nyje pėr komunikim tė shqiptarėve qė jetojnė nė Botė.
 

Hyrja

 

Emripėrdorues:
Emri sekret:

 

Keni haruar Emrin sekret?

 
 

Nuk keni ende konto?
Regjistrohuni tani!


Ulqini
Ku gjindet ulqini
E kaluara e Qytetit
Ulqini Antik
Kongresi Berlinit
Detaria e ulqinit
Ulqini vjeter
Qyteti jashtė bede.
Ambienti
Plazhi i Madh
Plazhi i Vogėl
Ada
Kanali Milena 
Valdanosi
Klima e Ulqinit
Ujėrat minerale sulfurike

Jeta dhe ngarjeta

Popullsia e Ulqinit
Kostumet e Ulqinit
Kuzhina ė Ulqinit
sport dhe rekreacion
Rethina e Ulqinit
Liqeni i Shkodrės

Kultura koha e lire
  Klube dhe Shoqata
  Muze
  Art dhe Galeria 
  Bilbliothekė
  Film dhe Kinema
  Kultura e lagjeve tė qytetit
  Masmedia
  Qėndra pėr Kulturė
  Aktivitetet
 

9/11 Loose Change

REKLAMOJENI VEHTEN QĖ EDHE NE TĖ REKLAMOHEMI !!!

E KALUARA E STUHISHME E QYTETIT

Ulqini ėshtė njėri nga qytetet mė tė vjetra nė bregdetin e Adriatikut. Qė nė kohėn parahistorisė e deri nė fund tė shelkullit XIX, pėr shkak tė pozitės sė vet gjeografike, ishte nė shėnjestėr tė pushtuesve tė popujve tė ndryshėm. Disa qėndruan mė gjatė nė kėtė gytet, disa mė shkurt, por tė gjithė edhe kanė lėnė nga diēka nė tė.  
 
Ėshtė i madh numri i ngjarjeve, qė kanė kaluar si stuhia nėpėr tė kaluarėn e tij.
Nė breg tė liqenit  tė Zogajve, nė lokalitetin Qerret, jenė zbuluar gjurmėt e jetės me tė vjetėr te Ulqinit. Me rastin e sanimit tė truallit per ndėrtimin e Kripores, u gjetėn dysheme dheu tė vendbanimeve ilire qė nga koha e bronzit. Nga kjo periudhė janė edhe dy tumulla tė dheut (varre) - mėnyra e varrimit tė ilirėve derisa jetonin nė rrafshe, u zbuluan nė fshatin Zogaj, nė lokalitetin Kodra e Kuqe. Nga koha kur, pėr shkak tė rrezikut nga armiku, ilirėt u larguan nga rrafshi dhe kaluan Nė bjeshkė, jenė zbuluar dy grumbuj gurėsh (gjithashtu objekte pėr varrim) mbi grykėn e Megjureēit dhe nė lokalitetin Gjat nė shpatin verilindor tė Malit tė Brisė. Nga epoka e bronzit nė fshatin Katerkol (Vlladimir) dhe nė Uqin jenė gjetur sėpata tė tė ashtuquajturit tipit shkodrano-dalmatin.


Pl
azhi i Vogėl: ambienti mesdhetar dhe dhurata origjinale e natyrės ndaj Ulqinit  

 

 

 

 


Tekstet e prezentuara domosdoshmėrisht nuk pėrfaqėsojnė politikėn e redaksisė tė www.ulqini.de  nuk jep pėrgjigje pėr faqe externe
Inhaltlich Verantwortlicher gemäß § 6 MDStV: Shaban Burri
Haftungshinweis: Trotz sorgfältiger inhaltlicher Kontrolle übernehmen wir keine Haftung für die Inhalte externer Links. Für den Inhalt der verlinkten Seiten sind ausschließlich deren Betreiber verantwortlich.Der Inhalt muss nicht mit den Vorstellungen von uns übereinstimmen.

Na vuni nė Favorite

 
  Service
Hotel/Villė
Duqane/Shop's
Shitblerje/Sales/
Dhomė/Rooms/
Apartments
Autokampė/
  Politika dhe Administratė
Kuvendi Komunes
Kryetari Komunės
KABINETI  KRYETARIT 
  Sherbimet
Sherbimi pėr punė tė Kuvendit
introni nuk jep pėrgjigje pėr faqe externe

ne filim