Mirė se vini nė Ulqin                 

ne filim         www.ulqini.org ėshtė njė nyje informative. Qėllimi i saj ėshtė tė paraqes Ulqinin nė hapsirėn e rrjetit elktronik. Kjo nyje informon pėr Ulqini, shqiptarėt, kulturen si dhe rrjedhat aktuale politike, tė cilat janė tė mundshme tė prezentohen kėtu. Njėkohėsisht sherben kjo nyje pėr komunikim tė shqiptarėve qė jetojnė nė Botė.
 

Hyrja

 

Emripėrdorues:
Emri sekret:

 

Keni haruar Emrin sekret?

 
 

Nuk keni ende konto?
Regjistrohuni tani!


Ulqini
Ku gjindet ulqini
E kaluara e Qytetit
Ulqini Antik
Kongresi Berlinit
Detaria e ulqinit
Ulqini vjeter
Qyteti jashtė bede.
Ambienti
Plazhi i Madh
Plazhi i Vogėl
Ada
Kanali Milena 
Valdanosi
Klima e Ulqinit
Ujėrat minerale sulfurike

Jeta dhe ngarjeta

Popullsia e Ulqinit
Kostumet e Ulqinit
Kuzhina ė Ulqinit
sport dhe rekreacion
Rethina e Ulqinit
Liqeni i Shkodrės

Kultura koha e lire
  Klube dhe Shoqata
  Muze
  Art dhe Galeria 
  Bilbliothekė
  Film dhe Kinema
  Kultura e lagjeve tė qytetit
  Masmedia
  Qėndra pėr Kulturė
  Aktivitetet
 

9/11 Loose Change

REKLAMOJENI VEHTEN QĖ EDHE NE TĖ REKLAMOHEMI !!!
 

RRETHINA INTERESANTE


Shasi-Spezial

Moteli "Shas,< nė breg tė liqenit tė Shasit           Pasi tė jeni nxirė mirė dhe ta keni njohur jeten nė qytet, qėndrimin tuaj plotėsoni me ekskursione atraktive. Ato do tė ju bėjnė tė mundshme qė tė zbuloni doket popullore, monumentet kulturore?historike dhe natyrėn si ajo nga tregimet e Karl Majit, Organizatori mė I madh i ekskursioneve ėshte agjencia turistike "Montenegroexpress". Shoferėt e sprovuar, autobusėt moderne tė aklimatizuar dhe ciceronėt Profesionistė do tė ju zbulojnė sekretet qė fsheh prapavija e Ulqinit. Rrethinėn mund ta vizitoni edhe nė aranzhman indiviaul. Nė qoftė se nuk keni automobil, mund ta huazoni nė ekspoziturat Rentacar tė agjencive "Kompas Hertz", "Montenegroexpress", ose mund ta shfrytėzoni transportin e autobusėve lokalė dhe ndėrurbanė. Ekskursioni qė ju mundėson me sė miri njohjen e rrethinės sė Ulqinit ėshtė i ashtuquajturi "Kufiri shqiptar". Rruga kalon nėpėr peizazhin piktoresk mbi lumenjtė qė nė muajt e verės, pėr shkak tė thatėsisė, dhe shtratit gėlqeror, thahen. Atėr fshatėt mė tė madh - Vlladimirit (Katėrkollės), njėrit nga 38 vendbanimet fshatare afėr lumit kufitar Bunės, 16 km buzė ujit prej grykės sė saj nė detin Adriatik, gjendet Liqeni i Shasit, qė ėshtė i lidhur me njė kanal tė ngushtė me Bunėn. Deri nė liqenin e Shasit arrihet nėpėr rrugėn e ngushtė tė asfaltuar 22 km prej Ulqinit, kurse nė bregun verior tė liqenit ėshtė ndėrtuar moteli "Shas",  
  
Mėnyra e vjetėr e Iarjes sė petkave nė lumė Nė muajt e verės liqeni ėshtė i gjatė 3.210 m, i gjerė 1.500 m, kurse thellėsinė me tė madhe e ka te Syri i Beut, 7,8 m, dhe hyn nė radhėn e 10 liqeneve me tė mėdha nė Jugosllavi. Kur vjen dimri dhe fillojnė shirat, sipėrfaqja e liqenit rritet pėrgjysmė, kurse sasia e ujit 17%. Pjesa e liqenit buzė bregut, pėr shkak tė cektėsisė, ėshtė e mbuluar me vegjetacion kėnetor. Aty fshiher >>caqet<< e gjuetarėve ? egėrsirat kėnetsor, rosat e patat e egra, kormoranėt, shaptoret, zhytėsit, bajzat etj. Nė ujin e liqenit jetojnė gjithashtu 23 Iloje peshqish prej tė cilėve mė sė shumti (11 Iloje) nga familja e krapave (ciprinidėve), pastaj lloje tė peshqve tė ardhur nga deti ? qefull, perka, karashė ("kinezė") tė rėndė deri nė 1,5 kg, por nė liqe mund tė zihet edhe levreku. Liqeni i Shasit, bashkė me liqenin e Zogajve dhe me rajonin e Shtojit, hyn nė radhėn e njėrit prej rajoneve mė tė pasura per gjueti e peshkim nė Jugosllavi, interesant sidomos pėr ata qė shpendėt i >>gjuajnė" me >>arme" - tė tjera - fotoaparate, kamera, dylbi etj. Ornitologėt e njohur Fyreri (Führer) dhe Raizeri(Reiser) kėtė rajon e vlerėsojnė si rajonin mė interesant nė pikėpamje tė faunės dhe tė gjuetisė, tė shdėlqyeshėm edhe pėr gjuetarėt edhe pėr hulumtuesit, duke nėnvizuar se "kėtu ekzistojnė tė gjitha kushtet jetėsore pėr shtazėt dhe bimėt, sa vetėm mund tė merren me mend<<.

 Liqenin e Shkodrės dhe liqenin e Shasit me rrethinė Fyreri i quan >>eldorado tė shpendėve<<. Nė rrajun mbi liqenin e Shasit gjendet qyteti i vdekur mesjetar Shasi, kurse nė luginėn perėrdimore, fshati idilik Kllezna e Poshtme.Po tė vazhdohet ekskursioni mė tutje arrihet nė Ostros, nė fshatin kryesor tė Krajės midis Rumisė dhe liqenit tė Shkodrės. Pas ngritjes graduale arrihet deri nė qafėn e Stegvashit nė Tarabosh, i njohur sipas betejės sė Malit tė Zi me Turqinė pėr pushtimin e Shkodrės, prej nga shtrihet pamja unike nė detin Adriatik nga njėra anė dhe nė liqenin o Shkodrės nga ana tjetėr. Pėrpara, nja njėqind metra larg, shihet qarte kufiri shqiptar, e prapa kufirit njė pjesė e territorit tė Shqipėrisė. Kur qelli ėshtė i kthjellėt shihet edhe njė pjesė e qytetit shqiptar Shkodrės (Skadar) dhe bregu i liqenit tė Shkodrės. Prej kėtu mund tė pėrcillet me shikim rrjedha zigzage (meandra) e Bunės nė formė gjarpėrore deri tė gryka e saj nė det, kurse nga ana tjetėr, nė drejtim tė Krajės, arkipelagu shumė i bukur i liqenit tė Shkodrės. Buna ėshtė degė e liqenit tė Shkodrės, e prej vendit Bori bėhet kufi natyror midis RSF tė JugosIlavisė dhe tė Shqipėrisė. Te vendi Shėn Kollė (Sv. Nikola) ndahet nė dy degė. Afėr Shkodrės, Drini qė del nga liqeni i Ohrit, del nga shtrati i vet dhe dirdhet nė Bunė dhe tash rrjedh nėpėr shtratin e saj nė det.


Tekstet e prezentuara domosdoshmėrisht nuk pėrfaqėsojnė politikėn e redaksisė tė www.ulqini.de  nuk jep pėrgjigje pėr faqe externe
Inhaltlich Verantwortlicher gemäß § 6 MDStV: Shaban Burri
Haftungshinweis: Trotz sorgfältiger inhaltlicher Kontrolle übernehmen wir keine Haftung für die Inhalte externer Links. Für den Inhalt der verlinkten Seiten sind ausschließlich deren Betreiber verantwortlich.Der Inhalt muss nicht mit den Vorstellungen von uns übereinstimmen.

Na vuni nė Favorite

 
  Service
Hotel/Villė
Duqane/Shop's
Shitblerje/Sales/
Dhomė/Rooms/
Apartments
Autokampė/
  Politika dhe Administratė
Kuvendi Komunes
Kryetari Komunės
KABINETI  KRYETARIT 
  Sherbimet
Sherbimi pėr punė tė Kuvendit
introni nuk jep pėrgjigje pėr faqe externe

ne filim