Mirė se vini nė Ulqin                 

ne filim         www.ulqini.org ėshtė njė nyje informative. Qėllimi i saj ėshtė tė paraqes Ulqinin nė hapsirėn e rrjetit elktronik. Kjo nyje informon pėr Ulqini, shqiptarėt, kulturen si dhe rrjedhat aktuale politike, tė cilat janė tė mundshme tė prezentohen kėtu. Njėkohėsisht sherben kjo nyje pėr komunikim tė shqiptarėve qė jetojnė nė Botė.
 

Hyrja

 

Emripėrdorues:
Emri sekret:

 

Keni haruar Emrin sekret?

 
 

Nuk keni ende konto?
Regjistrohuni tani!


Ulqini
Ku gjindet ulqini
E kaluara e Qytetit
Ulqini Antik
Kongresi Berlinit
Detaria e ulqinit
Ulqini vjeter
Qyteti jashtė bede.
Ambienti
Plazhi i Madh
Plazhi i Vogėl
Ada
Kanali Milena 
Valdanosi
Klima e Ulqinit
Ujėrat minerale sulfurike

Jeta dhe ngarjeta

Popullsia e Ulqinit
Kostumet e Ulqinit
Kuzhina ė Ulqinit
sport dhe rekreacion
Rethina e Ulqinit
Liqeni i Shkodrės

Kultura koha e lire
  Klube dhe Shoqata
  Muze
  Art dhe Galeria 
  Bilbliothekė
  Film dhe Kinema
  Kultura e lagjeve tė qytetit
  Masmedia
  Qėndra pėr Kulturė
  Aktivitetet
 

9/11 Loose Change

REKLAMOJENI VEHTEN QĖ EDHE NE TĖ REKLAMOHEMI !!!
 

KLIMA E ULQINIT

ULQINI PĖR SHĖNDETIN TUAJ

Shkencėtari i madh francez Zhyl Mishel ka thėnė: »Bota e njeriut ka nevojė pėr mė shumė diell e ujė se asnjė botė tjetėr. Duke u nisur nga kėto njohje nė shekullin XIX bėhen pėrpjekje pėr mjekimin e kancerit, tuberkulozir, rahitisit dhe sėmundjeve tė tjera, kurse nė fillim tė kėtij shekullit zhvillohet shkenca e veēantė e mjekėsisė helioterapia e pastaj edhe valoterapia. Efekti i ujit tė detit dhe i kripėrave tė tij nė shėndetin e njerėzve ka qenė i'njohur edhe pėr popujt e vjetėr tė qlytetėruar, nė radhė tė parė tė Athinės e tė Romės; ata ushqenin njė kult tė tėrė ndaj larjes nė det. Nė det laheshin, nė det mjekoheshin, e gjithēka qė ėshtė e bukur dhe e shėndoshė rridhte nga deti. Hyjitė e tyre, Afrodita dhe Venera rrjedhin nga deti dhe janė personifikim shėndetit dhe i bukurisė. Ulqini, me faktorėt e vet tė jashtėzakonshėm natyrorė, me detin e pastėr e tė kthjellėt, me plazhet ranore mjekuese, me ujin mineral sulfurik, me baltėn mje- kuese, me kripėn e detit dhe me bazat themeltare tė saj, me klimėn e butė ngacmuese detare ėshtė banjė mjekuese natyrore me cilėsi tė jashtėzakonshme e njohur nė botė. Profesor Not (Noht), drejtor i Institutit tė Sėmundjeve Tropike nė Hamburg, me rastin e qėndrimit tė tij nė Ulqin ne vitin 1925, pat thėnė: »Nė jetėn time nuk kam parė njė vend kaq tė pasur me yje, si nė Ulqin. Vlera e kėtij ambienti pėr organizmin e njeriut ėshtė e madhe dhe shumėllojshme«, ndėrsa prof. dr. Lenohu (Lenoch), kryetar i Ligės Evropiane pėr Reumatizėm, kur ishte nė Ulqin nė vitin 1964, pat thėnė: »Ulqini, nė pikėpamje terapeutike, kao ardhmėri tė madhe<<. Shkencėtari me famė botėrore Mihailo Pupin, nė qershor tė vitit 1910, me anė tė tė deleguarit tė vet, kėrkoi nga Ministria e Punėve tė Brendshme e Mbretėrisė sė Malit tė Zi, leje pėr hapjen e sanatoriumit pėr qėndrim dhe mjekim tė gjendjeve dhe tė sėmundjeve tė caktuara. Tė gjittha kėto ishin arsye qė Ulqini, nė vitin 1922, me Dekretin e Mbretėrisė sė Jugosllavisė, tė shpallej banjė mjekuese dhe klimaterike.

Karakteristkat themelore tė klimės sė Ulqinit 
K
lima e pėrshtatshme e Ulqinit ėshtė faktor pėrcaktues per jetė dhe qėndrim nė tė. Kėtė qytet mė jugor tė bregdetit tė Malit tė Zi, me klimėn e tij specifike mesdhetare, e karakterizojnė: Temperaturat e pėrshtatshme mesatare tė ajrit, qė sillen mesatarisht prej 8,5° nė janar, deri nė maksimum rreth 30° nė korrik. Oshilimet mė tė mėdha tė mundshme tė temperaturės herė-herė mund tė sillen rreth 3-4°, gjė qė ėshtė shumė me rėndėsi nė pikėpamje tė pėrshtatjes se organizmit tė njeriut, sidomos tė tė sėmurėve kronikė, tė fėmijėve, por edhe tė njerėzve tė shėndoshė; - Temperaturat mesatare tė detit sillen prej 11,6° nė janar deri rreth 24° nė gusht, yka do tė thotė se mundėsitė optimale pėr larje nė ujė tė detit janė rreth 6 muaj, do tė thotė prej majit deri nė tetor; - Njelmėsia (saliniteti) e ujit ėshtė mė e madhe mė siperfaqen e delit, kurse mė e vogėl buzė bregdetit, sidomis nė afėrsi tė grykės sė Bunės dhe tė gjirit tė Porto-Milenės, varėsisht nga stinga e vitit. Njelmėsia mė e madhe ėshtė nė shkurt 38,5%, kurse mė e vogėl nė prill 37,8%. Gjatė verės maksimumin e vet e arrin nė shtator; - Uji ka ngjyrėn e kalter tė mbyllur, me tejdukshmėri mė tė madhe gjatė verės deri nė 38 m e mesatare vjetore rreth 30 m. Nė detin e hapur para Ulqinit ėshtė matur tejdukshmėria mė e madhe e ujit tė detit Adriatik - 56 m; Valėt mė tė mėdha tė detit nė bregdetin e Ulqinit i shkakton stuhia, jugu, meastraii dhe garbini (era jugperėndimore). Valėt mė tė shpeshta janė tė larta 0,5 m, e mė tė mėdha deri nė 5 m. Valėt e larta mba 2 m janė shumė tė rrallė; -Lartėsia mesatare e baticės, pėrkatėsisht e zbaticės, ėshtė 31 cm. Pėr shkak tė rdryshimeve tė shtypjes atmosferike shkaktohen edhe zbritje ose ngritje tė sipėrfaqes se ujit rreth njė ose mė shumė linja - nyje. Kėshtu krijohen tė ashtuquajturat valė tė palėvizshme, tė cilat quhen >>sesh« ose »gojola«, Uji i detit para bregdetit tė Ulqinit sillet edhe nė formė tė rrymave tė ujit. Rryma e rregullt bregdetare, si degė e rrymės normale mesdhetare, vjen nga deti Jon dhe rrjedh nė drejtimin verior buz bregdetit shqiptar, e pastaj e pėrciell konfiguracionin e bregdetit dhe vazhdon pėrgjatė bregdetit tė Ulqinit 20-30 MN prej bregdetit; - Numri i ditėve me temperaturėn e ajrit mbi 18° ėshtė 194 ose 54% nė vit, e tė gjitha kėto janė karakteristikė e klimės sė butė dhe shumė tė kėndshme mesdhetare; Koha me diell nė nėnqiellin e Ulqinit ėshtė ndėr me tė gjatat nė Mesdhe, me afrosi 2700 orė nė vit, ose mesatarisht mė se 7 orė nė ditė, ēka do tė thotė se insolimi me efektin e vet pozitiv mund tė shfrytėzohet pėr qėllime shėndetėsore e rekeative gjatė tėrė vitit.

Faktorėt natyrorė miekues tė Ulqinit 
Rėra e detit. - Ulqini ka rreth 17 km plazh me rėrėn mė tė mirė tė detit me cilėsi tė jashtėzakonshme. Fundi i detit ėshtė gjithashtu i mbuluar me kėtė rėrė, e kjo ėshtė ajo qė nuk gjendet nė asnjė vend tjetėr nė tėrė bregdetin e Adriatikut dhė tė Mesdheut. Rėra ka njė ngjyrė tė murrme tė bardhė dhe ėshtė jashtėzakonisht e imtė dhe shumė e pastėr, kėshtu qė nė tė nuk ka as thėrrime mė tė vogla tė dhuet, tė lymit, tė materialeve organike etj. Shpjegimet pėr kėto cilėsi tė rėrės mund tė gjenden nė faktin se Ulqini e ka ambientin e pandotur, pa kurrfarė stabilimentesh industriale, tė cilat do ta ndotnin. Rėra gjendet nė sasi sInumė tė mėdha tė cilat mbase nė pjesėn mė tė madhe i sjellin rrymat dhe valėt e detit, mė sė tepėrmi gjatė vjeshtės e dimrit. Kjo duhet tė ketė lidhje edhe me sasitė shumė tė mėdha tė lymit qė sjellin Buna e Drini, qė rrjedhin nga Komi,  Pushim e shėndet . turistėt prej kohėve mė tė hershme qė nė mėngjes herėt Pėrgatisin »(ēerdhen« e vet nė rėrė epastaj futen nė tė dhe rreziten nė diell  Bjeshkėt e Nemura dhe malet e tjera dirdhen nė detin Adriatik krejt afėr Ulqinit. Pėr nga pėrberja kimike rėra e Ulqinit ka rreth 30 minerale ose pėrbėrje, nga te cilat disa janė shumė tė rralla (si rubidiumi, censiumi, stronciumi, sfeni, etj.), e qė nė pikėpamje biologjike janė shumė aktive. Nė pikėpamje tė radioaktivitetit, ėshtė vėrtetuar se rėra e Ulqinit pėrmbar radium, uran dhe torium nė sasi tė vogIa, prandaj mund tė thuhet se ėshtė »butėsisht<< radioaktive, e kėto tė gjitha bėjnė shumė tė pėrshtatshėm pėr qėllime mjekėsore, sidomos per sėmundjet organeve tė lėvizjes dhe tė kurrizit, pastaj per reumatizėm, diskopati e ishiatik dhe per gjendjet pas lėndimit tė kėtyre organeve. Nė kėtė rėrė mjekuese prej kohėve me tė lashta tė sėmurėt nga sėmundjet e ndryshme kane gjetur ilaē per vete. Ėshtė interesante tė shikohet se si tė sėmut e mbėshtjellin vetveten dhe mbulohen me rėre tė nxehtė, tė thatė dhe rrinė shtrirė nė tė edhe nga disa orė. Ka shumė shembuj tė pabesueshėm kur cilėsia mjekuese e rėrės se Ulqinit e ka treguar tė tėrė fuqinė e vet. Duhet thėnė se kėto procese shpeshherė bėhen nė mėnyrė tė paorganizuar dhe pa kontrole e mbikėqyrjen mjekėsore, gje qė nė disa raste mund tė jetė edhe e dėmshme pėr organet e tjera, sepse temperatura e rėrės ne korrik dhe nė gusht mund tė jetė mė se 60°. Pėr kėtė arsye kėshilla e mjekut mund tė jetė shumė e dobiheshme.
                                                   Ujerat, Balta dhe Krypa e detit------>  


Tekstet e prezentuara domosdoshmėrisht nuk pėrfaqėsojnė politikėn e redaksisė tė www.ulqini.de  nuk jep pėrgjigje pėr faqe externe
Inhaltlich Verantwortlicher gemäß § 6 MDStV: Shaban Burri
Haftungshinweis: Trotz sorgfältiger inhaltlicher Kontrolle übernehmen wir keine Haftung für die Inhalte externer Links. Für den Inhalt der verlinkten Seiten sind ausschließlich deren Betreiber verantwortlich.Der Inhalt muss nicht mit den Vorstellungen von uns übereinstimmen.

Na vuni nė Favorite

 
  Service
Hotel/Villė
Duqane/Shop's
Shitblerje/Sales/
Dhomė/Rooms/
Apartments
Autokampė/
  Politika dhe Administratė
Kuvendi Komunes
Kryetari Komunės
KABINETI  KRYETARIT 
  Sherbimet
Sherbimi pėr punė tė Kuvendit
introni nuk jep pėrgjigje pėr faqe externe

ne filim