Mirė se vini nė Ulqin                 

ne filim         www.ulqini.org ėshtė njė nyje informative. Qėllimi i saj ėshtė tė paraqes Ulqinin nė hapsirėn e rrjetit elktronik. Kjo nyje informon pėr Ulqini, shqiptarėt, kulturen si dhe rrjedhat aktuale politike, tė cilat janė tė mundshme tė prezentohen kėtu. Njėkohėsisht sherben kjo nyje pėr komunikim tė shqiptarėve qė jetojnė nė Botė.
 

Hyrja

 

Emripėrdorues:
Emri sekret:

 

Keni haruar Emrin sekret?

 
 

Nuk keni ende konto?
Regjistrohuni tani!


Ulqini
Ku gjindet ulqini
E kaluara e Qytetit
Ulqini Antik
Kongresi Berlinit
Detaria e ulqinit
Ulqini vjeter
Qyteti jashtė bede.
Ambienti
Plazhi i Madh
Plazhi i Vogėl
Ada
Kanali Milena 
Valdanosi
Klima e Ulqinit
Ujėrat minerale sulfurike

Jeta dhe ngarjeta

Popullsia e Ulqinit
Kostumet e Ulqinit
Kuzhina ė Ulqinit
sport dhe rekreacion
Rethina e Ulqinit
Liqeni i Shkodrės

Kultura koha e lire
  Klube dhe Shoqata
  Muze
  Art dhe Galeria 
  Bilbliothekė
  Film dhe Kinema
  Kultura e lagjeve tė qytetit
  Masmedia
  Qėndra pėr Kulturė
  Aktivitetet
 

9/11 Loose Change

REKLAMOJENI VEHTEN QĖ EDHE NE TĖ REKLAMOHEMI !!!

KU GJENDET ULQINI


Zogu shtegtar, qä e ka zgjedhur rrugėn e vet tė fluturimit drejt jugut tė ngrohė buzė bregdetit tė mrekullueshėm adriatik, kėsaj pyetjeje do t'i pėrgjigjej: Atje ku bregdeti i humb shoqėruesit e vet, ujėdhesat e mėdha e tė gjata, ku malet e larta, shpeshherė tė egra e tė zhveshura, lėshohen dhe shndėrrohen nė bjeshkė tė ulėta e tė buta, kurse kėto nė rrafshe tė gjera, tė rrethuara e tė ndara me lumenj e liqene, kur mbulesa bimore bėhet gjithnjė mė e dendur dhe shtrihet deri buzė detit, nga i cili e ndajnė plazhet e gjata tė pashoqe tė rėrės - atje shtrihet Ulqini (Ulcinj).
Nė hapėsirėn e rruzullit tokėsor ky qytet do tė zinte njė vend tė vogėl ku brezi midis 19°8' (fshati Fraskanjel) e 19°23' (Ulqini i Vjetėr - ujdhesa Kruēit) tė gjatėsisė gjeografike lindore kryqėzohet me atė midis 41°50' (Ada e Vogėl) dhe 42°5' (Kozjaku i vogėl) tė gjerėsisė gjeografike veriore, qė do tė thotė se rruzulli i kuqėrremė i madh ia lėshon rrezet e veta tė ngrohta kėtij qyteti nėn tė njėjtin kėnd sikurse Barcelonės ose edhe Romės. 
Ulqini i takon zonės sė skajshme subtropike tė Mesdheut evropian me variantin adriatik tė klimės mesdhetare dhe me vegjetacion subtropik. Kjo zonė shquhet pėr pasurinė e dritės e tė nxehtėsisė me 2700 orė me diell nė vit, me dimėr tė butė ku temperatura mesatare e ajrit nė muajin mė tė ftohtė - nė shkurt, ėshtė 7,1°C, kurse dėbora ėshtė fenomen shumė i rrallė dhe paraqet ngjarje tė vėrtėt pėr vendasit; me pranverė tė hershme, tė ngrohtė dhe tė bujshme, me vjeshtė tė gjatė, tė ngrohtė e tė pasur dhe me verė tė zjarrtė e tė thatė kur zhiva nė termometėr ngritet edhe deri nė 38°C nė muajin mė tė nxehtė - nė korrik (me temperaturė mesatare 25,2°C),  ndėrsa dielli nxeh pa pushim edhe deri 11,5 h nė ditė. Nėn ndikimin e tipit tė kėtillė tė klimės janė krijuar tri breze tė vegjetacionit: gjithmonė i blertė (deri nė 300 m lartėsi), i pėrzier (deri nė 500 m lartėsi) dhe'ndėrmalor (mbi 500 m lartėsi). Nė brezin e parė mbizotėrojnė ullinjtė, fiqtė, portokajtė, limonėt, bajamet, kivėt dhe mollėt japoneze (kakėt); nė brezin o dytė - gėshtenjat, shegat, manat, hardhia dhe drithėrat, kurse nė brezin e tretė -drithėrat, duhani, dardhėt, mollėt dhe kumbullat. Kultura mė tipike e kėsaj treve ėshtė ulliri. Bregdetin e zbukurojnė edhe llojet jugore tė bungut, lorėt mesdhetarė me kurora tė gjera, pisha e bardhė dhe e zezė, makjet (dafina, gjineshtra, mėrsina, ahu, sherbela, rozmarina, beronja), si dhe bimėt stolisėse (palmat, agavati, selvitė dhe mimozat). Ulqini ėshtė qyteti mė jugor nė bregdetin adriatik jugoslav. Nė drejtimin veri - jug shtrihet nė 20 km gjatėsi, kurse nė drejtimin perėndim - lindje 25 km. Ka njė sipėrfaqe prej 255 km2.Nė veri shtrihet mali bregdetar Mozhura (622), mė kurse prapa saj njė pjesė e masivit tė maleve tė Rumisė. Nė lindje ėshtė lumi Buna (Bojana) dhe RPS e Shqipėrisė ndėrsa nė perėndim, qyteti dhe limani mė i afėrt ėshtė Tivari (Bar).Bregdeti shoqėrohet me detin 32,7 km, duke filluar nga gjiri i Kruēės deri nė grykėn e Bunės. Deti ėshtė i hapėt, kurse vija ku ai takohet mė qiellin - mė e largėt ėshtė nga Kozjaku, maja mė e lartė malore (1427 m lartėsi mbidetare). Treva nė tė cilėn ėshtė krijuar dhe ėshtė zhvilluar qyteti ėshtė pak mė kodrinore. Kėto janė rrėzat e Pinjeshit (108 m), tė Mendrės (164 m) dhe tė Malit tė Bardhė (289 m), e sa mė shumė qė shkohet nė lindje, bjeshkėt i zėvendėsojnė fushat me liqene moēale e lumenj tė vegjėI, dhe plazhet e gjata ranore.Pamje e bedeneve tė Qytetit tė Vjetėr nga deti: Harmonia e natyrės dhe e mjeshtėrisė sė ndėrtuesve tė vjetėr
Nė Ulqin arrihet nėpėr tokė dhe nėpėr det, por edhe me aeroplan nga aeroportet mė tė afėrme. Aeroportet gravituese jenė: Nė Tivat (85 km), Podgorice (95 km) dhe Dubrovnik (152 km). Me fqinjin e parė, qytetin dhe limanin e Tivarit e lidh rruga magjistrale (25 km). Ėshtė lėshuar nė qarkullim nė vitin 1973 dhe sot ėshtė pjesa mė e bukur e tėrė magjistralės sė Adriatikut. Deri nė ndėrtimin e saj nė Ulqin arrihej nėpėr rrugėn e vjetėr austrohungareze (36 km). Rruga e re kalon nėpėr trevėn piktoreske buzė detit, kėshtu qė udhėtarėt - turistėt qė nė rruge i pėrgatit pėr pushim tė bukur.
Me anė tė stacionit tė hekurudhės nė Tivar, Ulqini lidhet me rrjetin e hekurudhave tė vendit dhe tė botės me vijėn hekurudhore Beograd - Tivar.
Me anė tė portit tė Ulqinit kjo trevė, me rrugė detare, lidhet me limanet - qytetet e Adriatikut dhe mė gjerė. Nga Tivari, qė ėshtė limani i dytė pėr nga madhėsia nė pjesėn tonė tė Adriatikut, kalohet rregullisht Adriatiku me trajekt nė vijėn Tivar - Bari (Itali), e nepėr grykėn e Otrantos kalohet nė ujėrat e Mesdheut.
Hyrja nė qytet ėshtė pak e jashtėzakonshme, sikur i zoti i shtėpisė, atij qė e don shumė, detit, ia ka kthyer shpinėn qė juve tė ju presė me padurim dhe pėrzemėrsisht. Riviera, deti, Qyteti i Vjetėr dhe plazhet jenė ruajtur pėr befasi tė re, tė kėndshme.
 


Tekstet e prezentuara domosdoshmėrisht nuk pėrfaqėsojnė politikėn e redaksisė tė www.ulqini.de  nuk jep pėrgjigje pėr faqe externe
Inhaltlich Verantwortlicher gemäß § 6 MDStV: Shaban Burri
Haftungshinweis: Trotz sorgfältiger inhaltlicher Kontrolle übernehmen wir keine Haftung für die Inhalte externer Links. Für den Inhalt der verlinkten Seiten sind ausschließlich deren Betreiber verantwortlich.Der Inhalt muss nicht mit den Vorstellungen von uns übereinstimmen.

Na vuni nė Favorite

 
  Service
Hotel/Villė
Duqane/Shop's
Shitblerje/Sales/
Dhomė/Rooms/
Apartments
Autokampė/
  Politika dhe Administratė
Kuvendi Komunes
Kryetari Komunės
KABINETI  KRYETARIT 
  Sherbimet
Sherbimi pėr punė tė Kuvendit
introni nuk jep pėrgjigje pėr faqe externe

ne filim