Mirė se vini nė Ulqin                 

ne filim         www.ulqini.org ėshtė njė nyje informative. Qėllimi i saj ėshtė tė paraqes Ulqinin nė hapsirėn e rrjetit elktronik. Kjo nyje informon pėr Ulqini, shqiptarėt, kulturen si dhe rrjedhat aktuale politike, tė cilat janė tė mundshme tė prezentohen kėtu. Njėkohėsisht sherben kjo nyje pėr komunikim tė shqiptarėve qė jetojnė nė Botė.
 

Hyrja

 

Emripėrdorues:
Emri sekret:

 

Keni haruar Emrin sekret?

 
 

Nuk keni ende konto?
Regjistrohuni tani!


Ulqini
Ku gjindet ulqini
E kaluara e Qytetit
Ulqini Antik
Kongresi Berlinit
Detaria e ulqinit
Ulqini vjeter
Qyteti jashtė bede.
Ambienti
Plazhi i Madh
Plazhi i Vogėl
Ada
Kanali Milena 
Valdanosi
Klima e Ulqinit
Ujėrat minerale sulfurike

Jeta dhe ngarjeta

Popullsia e Ulqinit
Kostumet e Ulqinit
Kuzhina ė Ulqinit
sport dhe rekreacion
Rethina e Ulqinit
Liqeni i Shkodrės

Kultura koha e lire
  Klube dhe Shoqata
  Muze
  Art dhe Galeria 
  Bilbliothekė
  Film dhe Kinema
  Kultura e lagjeve tė qytetit
  Masmedia
  Qėndra pėr Kulturė
  Aktivitetet
 

9/11 Loose Change

REKLAMOJENI VEHTEN QĖ EDHE NE TĖ REKLAMOHEMI !!!
 

Kanali Milena


Kanali Milena (Porto Milena) ėshtė hapur nė vitin 1885 sipas projektit tė inxhinierit tė oborrit tė Malit tė Zi, rus Vladimir Ivanoviq - Varmanit pėr derdhjen e ujit tė liqenit tė Zogajve nė det. Urdhrin pėr kėtė ndėrmarrje e dha princi i Malit tė Zi, Nikolla, pas vizitės sė parė nė Ulqinin e ēliruar, kur nga paria e Ulqinit dėgjoi se fėmijėt po u vdisnin nga malaria. Kanali u hap nė sistetim zigzag nė njė gjatėsi prej 4,5 km. Mirėpo, pas hapjes, uji, nė vend qė tė shkonte nga liqeni nė det, nė tė depėrtoi uji i detit, pėr shkak tė kriptodepresionit nė relacion me nivelin o detit. Nė kėtė mėnyrė u arrit efekti edhe mė i madh se sa ai qė ishte planifikuar, sepse uji i liqenit nė kėtė mėnyrė u kripos dhe e bėri tė parnundshėm shumėzimin e mushkajeve. Fėmijėt vdisnin mė pak nga malaria, kurse nė shenjė falėnderimi vendėsit e quajtėn kanalin me emrin e princeshės Milena, Mė tij u derdh nė Bunė, nėn Shkodėr, uji i rritur iBunės doli nga shtrati, e vėrshoi fushėn e Ulqinit dhe e zgjeroi Kanalin gati nė dimensionet e sotme dhe me njė degė dirdhej nė det, te kepi i Gjeranės. Kanali i zgjeruar u bė edhe liman natyror per anije mė tė vogla e barka. Pas tėrheqjes sė ujit tė Bunės e tė Drinit, kanali mbeti si degė lumi e gji deti nė baltėn e Zogajve - varėsisht nga sasia e ujit qė vjen ose shkon ose nga lartėsia e baticės dhe e zbaticės. Kur uji nė liqenin e Zogajve ftohet nėn ndikimin e erėrave tė dimrit, atėherė prej tij nisen nė drejtim tė detit qefujt, levrekėt, njalat dhe peshqit e tjerė qė zihen nė kanal me vegla tė mbushura peshkimi - kalimera. Emri i kėtyre veglave nė greqishte do tė thotė »mirė dita, me fat«, kurse nė gjuhėn shqipe do tė thotė »nė kalim merre«, (mendohet per peshkun). Kjo mėnyrė e peshkimit pėrdoret edhe nė lumin Buna.


Tekstet e prezentuara domosdoshmėrisht nuk pėrfaqėsojnė politikėn e redaksisė tė www.ulqini.de  nuk jep pėrgjigje pėr faqe externe
Inhaltlich Verantwortlicher gemäß § 6 MDStV: Shaban Burri
Haftungshinweis: Trotz sorgfältiger inhaltlicher Kontrolle übernehmen wir keine Haftung für die Inhalte externer Links. Für den Inhalt der verlinkten Seiten sind ausschließlich deren Betreiber verantwortlich.Der Inhalt muss nicht mit den Vorstellungen von uns übereinstimmen.

Na vuni nė Favorite

 
  Service
Hotel/Villė
Duqane/Shop's
Shitblerje/Sales/
Dhomė/Rooms/
Apartments
Autokampė/
  Politika dhe Administratė
Kuvendi Komunes
Kryetari Komunės
KABINETI  KRYETARIT 
  Sherbimet
Sherbimi pėr punė tė Kuvendit
introni nuk jep pėrgjigje pėr faqe externe

ne filim