Mirė se vini nė Ulqin                 

ne filim         www.ulqini.org ėshtė njė nyje informative. Qėllimi i saj ėshtė tė paraqes Ulqinin nė hapsirėn e rrjetit elktronik. Kjo nyje informon pėr Ulqini, shqiptarėt, kulturen si dhe rrjedhat aktuale politike, tė cilat janė tė mundshme tė prezentohen kėtu. Njėkohėsisht sherben kjo nyje pėr komunikim tė shqiptarėve qė jetojnė nė Botė.
 

Hyrja

 

Emripėrdorues:
Emri sekret:

 

Keni haruar Emrin sekret?

 
 

Nuk keni ende konto?
Regjistrohuni tani!


Ulqini
Ku gjindet ulqini
E kaluara e Qytetit
Ulqini Antik
Kongresi Berlinit
Detaria e ulqinit
Ulqini vjeter
Qyteti jashtė bede.
Ambienti
Plazhi i Madh
Plazhi i Vogėl
Ada
Kanali Milena 
Valdanosi
Klima e Ulqinit
Ujėrat minerale sulfurike

Jeta dhe ngarjeta

Popullsia e Ulqinit
Kostumet e Ulqinit
Kuzhina ė Ulqinit
sport dhe rekreacion
Rethina e Ulqinit
Liqeni i Shkodrės

Kultura koha e lire
  Klube dhe Shoqata
  Muze
  Art dhe Galeria 
  Bilbliothekė
  Film dhe Kinema
  Kultura e lagjeve tė qytetit
  Masmedia
  Qėndra pėr Kulturė
  Aktivitetet
 

9/11 Loose Change

REKLAMOJENI VEHTEN QĖ EDHE NE TĖ REKLAMOHEMI !!!
 

Popullsia e Ulqinit

Popullsia e Ulqinit me rrėth 22.000 banorė, pėr nga prejardhja e vet, tradita, vetitė kulturore dhe shoqėrore, pėrbėn njė bashkėsi komplekse qė i jep njė sharm unik dhe piktoresk kėtij qyteti. Nė Ulqin jetojnė shqiptarėt, malazeztė dhe pjesėtarėt e kombeve dhe tė kombėsive tė tjera tė Jugosllavisė, kurse shumicėn e populisisė e pėrbėjnė shqiptarėt. Nė Ulqin jetojnė dhe janė tė asimiluar pasardhėsit e maorėve berberė tė Algjerisė, qė kanė qenė vendosur nga pushtuesit turq pėr mbrojtjen e qytetit, pastaj zezakėt, pasardhėsit e skllevėrve qė kanė qenė sjellė dikur nė njė numėr bukur tė madh nga Afrika.
Ditėve tė pazarit, tė marten dhe tė premten, qendra e qytetit, me pjacėn e vet tė pemėve e tė perimeve dhe me tregun e vet tė suvenireve shndėrrohet nė atraksion tė vėrtetė. Koloriti i kostumeve kombėtare tė grupeve tė ndryshme etnike nga fshatrat e afėrta bėhet motiv i jashtėzakonshėm pėr fotoaparatet dhe kamerat e turistėve qė vijnė edhe nga Dubrovniku, Boka e Kotorrit, Budva dhe vendet e tjera. Pėr turistėt qė e kalojnė pushimin nė Ulqin, kjo ėshtė njė pėrparėsi e cila duhet tė shfrytėzohet, edhe sikur tė humbet njė larje e paraditės nė plazh. 
Pjaca e gjelbėr ėshtė shumė e pasur me pemė, perime, produkte qumėshtore, peshk e shpeshherė aty ofrohen edhe egėrsira sapo tė zėna. Ajo ėshtė pamje, shprehje e tokės pjellore, e detit tė pasur dhe e popullsisė sė zellshme tė kėsaj krahine. Nė njė ambient tė posaēėm ėshtė interesant pazarllėku nė tregun e suvenireve me asortiment tė posaēėm tė punėdorės: produkteve tė gdhendura, tė endura e tė thurura, pastaj tė zbukurimeve dhe tė stolive tė ndryshme nga guaskat e tė tjera. Nė qoftė se ju pėlqer shopping-u, atėherė aty e gjeni menjėherė.   Afėr
tregut tė suvenireve ėshtė shtėpia moderne e mallrave, e "tregtarit" mė tė madh tė qytetit, "Otrantkomercit". Dyqanet e tij do ti gjeni nėpėr qytetin. Ato ofrojnė mallra tė ndryshėm; rroba, galanteri lėkure, qeramikė, produkte tė qelqit, tė kristalit, tė porcelanit, tė kozmetikės, tė ushqimit etj. Nė rrugėn kryosore qė arrin deri nė Pristan, mund tė gjeni edhe shumė gjėra tė tjera. 
Detal nga pazari i suvinirave nė Ulqin
Pėr shkak tė numrit tė madh tė dyqaneve zejtare dhe ėmbėltoreve, pėr shkak tė sharmit dhe nga dashuria qė ushqejnė pėr tė e kanė shpallur "rrugė mė tė pasur dhe mė tė ėmbėl tė qytetit". Aty gjenden edhe dyqane zejtare metraditė tė gjatė. Kur ta gjeni ndonjė dhuratė tė vlefshme per atė qė ju pret nė shtėpi ose kur lodheni nga shėtia, mund tė pushoni e tė freskoheni nė ndonjė tarracė, ose nėn flladin e dendur tė shumė restoranteve, tė buffeteve, caffebareve e tė tjera objekteve tė ngjashme.  

 Tekstet e prezentuara domosdoshmėrisht nuk pėrfaqėsojnė politikėn e redaksisė tė www.ulqini.de  nuk jep pėrgjigje pėr faqe externe
Inhaltlich Verantwortlicher gemäß § 6 MDStV: Shaban Burri
Haftungshinweis: Trotz sorgfältiger inhaltlicher Kontrolle übernehmen wir keine Haftung für die Inhalte externer Links. Für den Inhalt der verlinkten Seiten sind ausschließlich deren Betreiber verantwortlich.Der Inhalt muss nicht mit den Vorstellungen von uns übereinstimmen.

Na vuni nė Favorite

 
  Service
Hotel/Villė
Duqane/Shop's
Shitblerje/Sales/
Dhomė/Rooms/
Apartments
Autokampė/
  Politika dhe Administratė
Kuvendi Komunes
Kryetari Komunės
KABINETI  KRYETARIT 
  Sherbimet
Sherbimi pėr punė tė Kuvendit
introni nuk jep pėrgjigje pėr faqe externe

ne filim