Mirė se vini nė Ulqin                 

ne filim         www.ulqini.org ėshtė njė nyje informative. Qėllimi i saj ėshtė tė paraqes Ulqinin nė hapsirėn e rrjetit elktronik. Kjo nyje informon pėr Ulqini, shqiptarėt, kulturen si dhe rrjedhat aktuale politike, tė cilat janė tė mundshme tė prezentohen kėtu. Njėkohėsisht sherben kjo nyje pėr komunikim tė shqiptarėve qė jetojnė nė Botė.
 

Hyrja

 

Emripėrdorues:
Emri sekret:

 

Keni haruar Emrin sekret?

 
 

Nuk keni ende konto?
Regjistrohuni tani!


Ulqini
Ku gjindet ulqini
E kaluara e Qytetit
Ulqini Antik
Kongresi Berlinit
Detaria e ulqinit
Ulqini vjeter
Qyteti jashtė bede.
Ambienti
Plazhi i Madh
Plazhi i Vogėl
Ada
Kanali Milena 
Valdanosi
Klima e Ulqinit
Ujėrat minerale sulfurike

Jeta dhe ngarjeta

Popullsia e Ulqinit
Kostumet e Ulqinit
Kuzhina ė Ulqinit
sport dhe rekreacion
Rethina e Ulqinit
Liqeni i Shkodrės

Kultura koha e lire
  Klube dhe Shoqata
  Muze
  Art dhe Galeria 
  Bilbliothekė
  Film dhe Kinema
  Kultura e lagjeve tė qytetit
  Masmedia
  Qėndra pėr Kulturė
  Aktivitetet
 

9/11 Loose Change

REKLAMOJENI VEHTEN QĖ EDHE NE TĖ REKLAMOHEMI !!!
 

Kuzhina e Ulqinit
Duke e respektuar lirinė tuaj qė ta zgjedhni vetė menynė tuaj, ju rekomandojmė specialitetet e kuzhinės sė Ulqinit: specialitetet me peshk tė
pėrgatitur nė shumė mėnyra - nė skarė, lesho ose brodet, peshkun "kapamė" (peshkun e dinstuar me perime ne vaj ulliri), tavėn e Ulqinit (me mish qengji nė oriz e perime ... ), mish qengji tė pjekur nėn saē, japrakun (me mish tė bluar me oriz, perime e mėlmesa tė ndryshme ... nė fletė hardhie), patlixhanėt nė kos, piten me mish shpendiėsh tė egėr (piten e pjekur tė ulur me supė nga mishi i zier i shpendėve tė egėr), specat e mbushur nė mėnyre ulqinake (specat e mbushur me copėza mishi, oriz, qepė ... ), pastaj kotėleta malazeze (kotėleta viēi tė mbushura me proshutė e kajmak tė Njegushit), biftekė tė ndryshėm, mish tė pjekur etj., njė numėr tė madh paragjellėsh: proshutė tė vendit, djathė tė vendit, ullinj, gambore, sallata me peshk, kalmarė, supje, gaforre, pite tė ndryshme etj. Pėr aperitiv ju ofrojmė "medicinė",raki rrushi, kurse gjatė ngrėnies verėra cilėsore. Nga verėrat e zeza mė e mirė ėshtė vera e vendit e Ulqinit, pastaj verėrat e njohura "Vranac"me etiketė tėbardhė, -"Dingaē", "Postup", "Rubin", kurse nga verėrat e bardha "Kėrstaē, "Kashtelet", "Poship" etj. Kėtu pihet edhe birra e njohur e Nikshiqit. Pėr desert, pėrpos pastave tė ndryshme, pemėve, akullores etj., mund ta provoni edhe baklIavanė e vendit, hurmaxhikun,Kur bėhet natė . muzika dhe kėnga dėgjohen nė ēdo hap.Me kafshatė tė majmė e pije edhe mė tė mirė tė gjithė bėhen muzikalė                                                                
 kadaifin, e natyrisht edhe "kafenė turke". Fillet e para tė traditės se pasur hoteliere tė Ulqinit pėrmenden nga fundi i shekuliit XIX dhe fillimi i kėtij shekulli, kur Ulqini ishte vend i njohur tregtar dhe krahinė e pasur bujqėsore. Nė kėtė qytet bregdetar vinin shpeshherė nėpėr det dhe nėpėr tokė tregtarėt dhe udhėtarėt nga 
  Shkodra, Stambolli, Triestja, Selaniku, Podgorica (Titogradi), Boka e Kotorrit, Dubrovniku dhe vendet e tjera. Aty qėndronte shpeshherė edhe mbreti Nikolla me ministrat e vet dhe shtetasit e huaj. Nė atė kohė, nė njė rrugė tė ngushtė afėr Plazhit tė qytetit, gjendej hoteli i vogėl (pansioni) "Grand", ose si e quanin vendasit "Lokanda", e Shpiros, sipas "Lokandės" sė Cetinės. Pronari i hotelit, Shpiro Bjelica, ishte mjek popullor, hotelier shėrbyes por edhe i "rreptė". Pėr organizimin e tij tė jetės nė hotel tregohet edhe ky tregim: Nė rendin e shtėpisė sė hotelt shkruante: "Mysafirė e udhėtar", mirė se keni ardhur! Dera e shtėpisė sime ėshtė e hapur prej orės katėr tė mėngjesit deri nė orėn dhjetė nė mbrėmje.

Kush vjen mė herėt ose me vonė - natėn, nuk ia hap derėn ...! Ushqimi dhe vera qė ju qes pėrpara bėhet nė Ulqin dhe nuk kanė shoqe: Prandaj duhet tė hahet dhe tė pihet krejt. Nė qoftė se nuk e han ushqimin, do tė thotė se nuk ėshtė i mirė ose se je i sėmurė, e ky "Hotel"nuk ėshtė pėr tė sėmurė, por pėr tė shėndoshė ... " Njė herė paska kthyer nė hotel princ Petri, djali mė i vogėl i mbretit Nikollė. I zoti i hotelit, ashtu principiel si ishte, edhe atij ja tregoi rendin e shtepisė. Mirėpo, nga mesnata dikush filloi tė trokiste nė portė dhe tė bėrtiste. Shpiroja e mori revolen dhe doli nė oborr. - Kush po troket- Kush po mi zgjon mysafirėt nė kėtė kohė- - pyeti. - Hape! Unė jam princ Petri! - u dėgjua zėri nga rruga. - Nuk e hap, edhe sikur tė ishe vetė mbret Nikolla! - bėrtiti Shpiroja, e futi revolen nė shokė dhe u kthye nė dhomė. Kėshtu punonte hoteli i parė nė Ulqin dhe njėri nga tė parėt nė Mal tė Zi.


Tekstet e prezentuara domosdoshmėrisht nuk pėrfaqėsojnė politikėn e redaksisė tė www.ulqini.de  nuk jep pėrgjigje pėr faqe externe
Inhaltlich Verantwortlicher gemäß § 6 MDStV: Shaban Burri
Haftungshinweis: Trotz sorgfältiger inhaltlicher Kontrolle übernehmen wir keine Haftung für die Inhalte externer Links. Für den Inhalt der verlinkten Seiten sind ausschließlich deren Betreiber verantwortlich.Der Inhalt muss nicht mit den Vorstellungen von uns übereinstimmen.

Na vuni nė Favorite

 
  Service
Hotel/Villė
Duqane/Shop's
Shitblerje/Sales/
Dhomė/Rooms/
Apartments
Autokampė/
  Politika dhe Administratė
Kuvendi Komunes
Kryetari Komunės
KABINETI  KRYETARIT 
  Sherbimet
Sherbimi pėr punė tė Kuvendit
introni nuk jep pėrgjigje pėr faqe externe

ne filim