Mirė se vini nė Ulqin                 

ne filim         www.ulqini.org ėshtė njė nyje informative. Qėllimi i saj ėshtė tė paraqes Ulqinin nė hapsirėn e rrjetit elktronik. Kjo nyje informon pėr Ulqini, shqiptarėt, kulturen si dhe rrjedhat aktuale politike, tė cilat janė tė mundshme tė prezentohen kėtu. Njėkohėsisht sherben kjo nyje pėr komunikim tė shqiptarėve qė jetojnė nė Botė.
 

Hyrja

 

Emripėrdorues:
Emri sekret:

 

Keni haruar Emrin sekret?

 
 

Nuk keni ende konto?
Regjistrohuni tani!


Ulqini
Ku gjindet ulqini
E kaluara e Qytetit
Ulqini Antik
Kongresi Berlinit
Detaria e ulqinit
Ulqini vjeter
Qyteti jashtė bede.
Ambienti
Plazhi i Madh
Plazhi i Vogėl
Ada
Kanali Milena 
Valdanosi
Klima e Ulqinit
Ujėrat minerale sulfurike

Jeta dhe ngarjeta

Popullsia e Ulqinit
Kostumet e Ulqinit
Kuzhina ė Ulqinit
sport dhe rekreacion
Rethina e Ulqinit
Liqeni i Shkodrės

Kultura koha e lire
  Klube dhe Shoqata
  Muze
  Art dhe Galeria 
  Bilbliothekė
  Film dhe Kinema
  Kultura e lagjeve tė qytetit
  Masmedia
  Qėndra pėr Kulturė
  Aktivitetet
 

9/11 Loose Change

REKLAMOJENI VEHTEN QĖ EDHE NE TĖ REKLAMOHEMI !!!
 Ulqini ėshtė vend me njė traditė tė gjatė dhe tė pasur detare dhe tregtare. Detaria e kėtij gyteti ngritjen e vet mė tė madhe e arriti nė shekullin XVII, XVIII dhe gjatė shekullit XIX. Tregtia detare e ulqinakėve me anije tė tyre zhvillohej me limanet mė tė mėdha dhe qendrat tregtare tė Adriatikut, tė Levantit dhe tė Mesdheut. Ulqinakėt transportonin drithė nė Venedik, nė Istrie, Trieste, pastaj lesh nė Gjenovė, duhan nė disa limane tė Adriatikut, e tė tjera. Nė kohėn e sundimit turk (1571-1880) Ulqini, me flotėn e vet tregtare, ishte shtylla kryesore e Perandorisė Otomane nė Adriatik. Anijet e Ulqinit, sipas nevojės, i shėrbenin Portės edhe pėr qėllime lufte, sidomos kundėr rivalit tė madh, Venedikut. Detarėt e guximshėm dhe tė shkathėt tė Ulqinit e njihnin pak pushtetin shtetėror tė turqive. Deri nė shpalljen e Mehmet Bushatliut vezir i Shkodrės, Ulqini ishte njė Iloj republike e vogėl. Veziri i Shkodrės, pėr ta frenuar kusarinė, qė atėherė kishte marrė hov, me mashtrim i fundosi anijet e ulqinakėve nė limanin e Valdanosit dhe vetėm atėherė ulqinakėt e njohėn pushtetin e tij. Nė shekullin XVII flota e Ulqinit, si shkruante Baldacci, kishte 500 anije me vela, qė lundronin nėpėr detin Mesdhe. Shumė luftėra e rrezikonin shpeshherė zhvillimin e flottės sė Ulqinit, Zhvillimi i lundrimit tė anijeve me vela e arriti kulmin para luftės ruso‑turke (1876-1878), kur flota e Ulqinit kishte rreth 400 anije me vela. Nė kohėn e sundimit tė Malit tė Zi (1880-1918), nė Ulqin kanė qenė tė regjistruara 107 anije me vela. Ulqinakėt ishin marinarė tė shkathėt dhe ndėrtues tė mirė tė anijeve. Kantieri i vjetėr i anijeve gjendej nėn Qytetin e Vjetėr, afėr tyrbes sė Fanit. Konsulli i Francės Hecquard, nė Shkodėr, shkruante se nė Uqin gjendet kantieri nė tė cilin ndėrtohen anije prej 100 deri 200 tonė. Mė vonė aty janė ndėrtuar anije edhe mė tė mėdha, anije shumė tė shpejta (galeota), por Porta, mė 1737, e ndaloi ndėrtimin e tyre dhe i sekuestroi qė ta pengonte kusarinė. Pėrpos vendėsve, nga tė cilėt mė tė njohur ishin Husė Ymeri, usta Osman Beqiri, Sali Maloja dhe Adem Tivari, anije ndėrtonin nė kėtė kantier edhe mjeshtėr nga Dubrovniku dhe Korēula. Nga ky kantier u lėshua nė det nė vitin 1878 edhe anija e fundit me vela, e cila, pas bashkimit tė Ulcinit me Malin e Zi, nė vitin 1880, mori emrin >>Nadezhda<<.

Legjenda e kusarėve
Kusaria e Ulqinit pėrmendet qė nė shekullin XIV, por pas vendosjes sė 400 piratėve arabė nga Malta, Tunizia dhe Algjeria nė Ulqin, pas luftės kandike (1669), Ulqini, nė shekullin XVII e XVIII, u shndėrrua nė ēerdhe tė rrezikshme tė kusarėve. Nė fillim me fusta e tartana (anije tė vogla sulmuese), e mė vonė edhe me anije mė tė mėdha tė shpejta (galeota), qė i ndėrtonin nė kantierin e anijeve nėn Qytetin e Vjetėr, i sulmonin anijet tregtare nėn flamuj tė ndryshėm, i plaēkitin dhe ktheheshin shpejt nė strehimore. Nga sulmet e rrezikshme tė prijėsve tė kusarėve, vėllezėrve Karaminxho, Likė Cenit, Ali Hoxhės, Uluē Aliut e tė tjerėve, dėme mė tė mėdha pėsoi flota e Venedikut. Pėr t'i ruajtur marrėdhėniet e mira me rivalėt e vet, Austrinė dhe Venedikun, Porta vendosi qė pas luftės sė Moresė (1714-1718), ta zhdukte piratėrinė. Nė kohėn e kusarisė, piratėt e Ulqi­nit merreshin edhe me tregti me sklIevėr tė zez. Tripolisi (Tarabulusi) ishte liman kryesor  eksportues, nė tė cilin bliheshin skllevėrit nga viset e ndryshme tė Afrikės Veriore, ndėr tė cilėt kishte edhe mjaft fėmijė tė moshės 2‑3 vjeēare. Kusarėt dhe tregtarėt i shitnin skllevėrit ose i linin qė tė punonin nė pasuritė ose nė anijet e tyre. Deri nė vitin 1878 nė Ulqin jetonin 100 familje zezake, kurse sheshi i Qytetit tė Vjetėr, ku, sipas legjendės, ishte i zėnė rob edhe shkrimtari i njohur, Servantesi, u bė Sheshi i sklIevėrve. Por kishte edhe zezakė qė vinin si tė lirė nė Ulqin. Zezakja Zahra, me prejardhje nga Sudani, u martua me ulqinakun Haxhi Halil Ficin, major i ushtrisė turke. Mė vonė zezakėt gėzonin mė shumė liri nė Ulqin, dy prej tyre, Pėr shembull, ishin edhe kapitenė tė anijeve. Nė bjeshkėn e Pinjeshit ėshtė edhe fusha qė e mban emrin Fusha e Arapėve. Aty tuboheshin zezakėt dhe luanin lojėra tė tyre rituale. Lidhur me kėto lojėra ėshtė krijuar edhe loja temperamente »Sharaveli«, si kombinim i melosit dhe ritmit vendės tė Ulqi­nit dhe melosit e ritmit afrikan, qė luhet edhe sot nė njė formė tė modifikuar. Nė atė kohė ekzistonte edhe kafeneja »Trumo<< qė quhej edhe kafene e Arapėve (e zezakėve), sepse pronarė dhe sherbyes ishin vetėm zezakėt. ēdo sulm tė kryer me sukses nė ndonjė anije, kusarėt e kremtonin pas kthimit me festė tė bujshme nė gjirin e Plazhit tė Vogėl. Nė kazanė tė mėdhenj zihej hallva, qė pėrzihej
Ulqini ėshtė sot i vetmi qytet nė Adriatik nė tė cilin tash disa gjenerata jetojnė edhe banorė zezakė.
Legjenda e Likė Cenit - Prijėsi i njohur i kusarėve tė Ulqinit, Likė Ceni, nė njė e rast fundosi anijen nė tė cilėn gjendeshin haxhinjtė nė udhėtim pėr nė Meqe. Sulltani, pėr kėtė akt, e ndiqte dhe ia premtoi njė shumė tė madhe tė hollash atij  qė do ta zinte ose do ta vriste, nė atė kohė u paraqit nė det kusari tjetėr i quajtur Lambro (Aralampia) i lindur nė Greqi,
Lambro u bė i tmerrshėm per shumė detarė e tregtarė, kėshtu qė Sulltani i premtoi njė shpėrblim edhe mė tė mach atij qė do ta vriste. Meqenėse nuk u gjet askush qė do ta bėnte kėtė, Sulltani i ēoi fjalė Likė Cenit se do Via falte tė gjitha nė qoftė se do ta vriste ose do ta zinte Lambron. Likė Ceni e priti me kėnaqėsi ofertėn dhe u obligua se ose do ta »vriste Lambron ose do tė vritej vetė«. Pas njė kohe u bė dyluftimi nė tė cilin Lambroja u vra. Pėr kėtė shėrbim qė i bėri, Sulltani ia dha Likė Cenit titullin e kapitenit dhe pastaj edhe familja e Likės e mori kėtė mbiemėr.
Loja e kusarėve..atraktive, plot temperament e ritėm  
 
 
 


Tekstet e prezentuara domosdoshmėrisht nuk pėrfaqėsojnė politikėn e redaksisė tė www.ulqini.de  nuk jep pėrgjigje pėr faqe externe
Inhaltlich Verantwortlicher gemäß § 6 MDStV: Shaban Burri
Haftungshinweis: Trotz sorgfältiger inhaltlicher Kontrolle übernehmen wir keine Haftung für die Inhalte externer Links. Für den Inhalt der verlinkten Seiten sind ausschließlich deren Betreiber verantwortlich.Der Inhalt muss nicht mit den Vorstellungen von uns übereinstimmen.

Na vuni nė Favorite

 
  Service
Hotel/Villė
Duqane/Shop's
Shitblerje/Sales/
Dhomė/Rooms/
Apartments
Autokampė/
  Politika dhe Administratė
Kuvendi Komunes
Kryetari Komunės
KABINETI  KRYETARIT 
  Sherbimet
Sherbimi pėr punė tė Kuvendit
introni nuk jep pėrgjigje pėr faqe externe

ne filim