Mirė se vini nė Ulqin                 

ne filim         www.ulqini.org ėshtė njė nyje informative. Qėllimi i saj ėshtė tė paraqes Ulqinin nė hapsirėn e rrjetit elktronik. Kjo nyje informon pėr Ulqini, shqiptarėt, kulturen si dhe rrjedhat aktuale politike, tė cilat janė tė mundshme tė prezentohen kėtu. Njėkohėsisht sherben kjo nyje pėr komunikim tė shqiptarėve qė jetojnė nė Botė.
 

Hyrja

 

Emripėrdorues:
Emri sekret:

 

Keni haruar Emrin sekret?

 
 

Nuk keni ende konto?
Regjistrohuni tani!


Ulqini
Ku gjindet ulqini
E kaluara e Qytetit
Ulqini Antik
Kongresi Berlinit
Detaria e ulqinit
Ulqini vjeter
Qyteti jashtė bede.
Ambienti
Plazhi i Madh
Plazhi i Vogėl
Ada
Kanali Milena 
Valdanosi
Klima e Ulqinit
Ujėrat minerale sulfurike

Jeta dhe ngarjeta

Popullsia e Ulqinit
Kostumet e Ulqinit
Kuzhina ė Ulqinit
sport dhe rekreacion
Rethina e Ulqinit
Liqeni i Shkodrės

Kultura koha e lire
  Klube dhe Shoqata
  Muze
  Art dhe Galeria 
  Bilbliothekė
  Film dhe Kinema
  Kultura e lagjeve tė qytetit
  Masmedia
  Qėndra pėr Kulturė
  Aktivitetet
 

9/11 Loose Change

REKLAMOJENI VEHTEN QĖ EDHE NE TĖ REKLAMOHEMI !!!
 

JETA DHE NGJARJET NĖ QYTET

Ulqini dhe banorėt e tij jetojnė pothuaj dy jetė - jetėn e dimrit dhe atė tė verės. Dimri ėshtė shumė i qetė dhe si nė gjumė. Shiu i imtė dhe jugu ndėrrohen me stuhinė e ftohtė, pastaj vjen njė pushim me ditė tė bukura, kur dimirin na kujtojnė vetėm plazhet e thata ose kalendari, dhe kėshtu, nė njė rreth, pritet vera. Kur vjen vera, zgjohet natyra dhe njeriu, tė gjithė pėrgatiten pėr ti pritur sa mė bukur mysafirėt e parė. Hapen hotelet, restaurantet, agjencitė, kampet, njgjallen plazhet, rrugėt dhe kopshtet e verės, dhe kėshtu pėr gdo vit qyteti pėrgatitet gjithnjė e mė mirė, zhvillohet dhe modernizohet, por edhe e ruan me kujdes ate qė ėshtė burimore dhe qė e bėn tė posaēėm.

     Kontinuitetin e zhvillimit tė qytetit e ndėrpreu tėrmeti, i cill ketė rajon e goditi nė vitin 1979. Me atė rast u dėmtuan shumė shtėpi, ndėrtesa, objekte turistike, institucione publike, rrugė e tė tjera. Mirėpo, me ndihmė tė madhe materiale dhe morale tė kombeve e tė kombėsive tė tė gjitha viseve tė vendit dhe tė botės, pasojat u eliminuan shpejt. U ndėrtuan dhe u meremetuan shumė objekte. Qyteti fitoi centralin e ri automatik telefonik, i cili mundėson zgjedhjen e drejtpėrdrejtė tė numrave edhe nė distancat interkontinentale, kurse nė formė tė punkteve tė vogla tė PTT-sė ky Iloj i shėrbimeve afrohet edhe te plazhet. Pėr ndryshim nga shumė qytet nė bregdetin adriatik, nė Ulqin, me shfrytėzimin e burimeve tė reja dhe me rikonstruktimi e rrjetit tė ujėsjellėsit, ėshtė siguruar furnizimi i mjaftueshėm dhe shumė i mirė me ujė tė pijshėm edhe nė kohėn e sezonit kryesor kur numri i shfrytėzuesve trefishohet. (Ulqini me rrethinė ka rreth 22 mijė banorė, kurse rė hov tė sezorit aty qėndrojnė edhe mė se 50 mijė turistė).

 Ėshtė ndėrtuar edhe rrjeti bashkėkohor i kanalizimit, i cili, me dy dalje tė thella nė det, me filtrimin paraprak, e ruan tė paprekur natyrėn e bregdetit dhe tė detit nga ndotja. Ėshtė asfaltuar njė numėr i madh i rrugėve, tė cilat e lidhin qytetin me tėrė rrethinėn. Nė bjeshkėn e Mozhurit ėshtė vendosur releu modern i radios dhe i televizionit. Janė rivitalizuar tė gjitha objektet me rėndėsi ekonomike, kulturore dhe administrative.

Ulqini ėshtė njė udhėkryq i vėrtetė i kulturave. Aty bashkohen lindja e perėndimi, kishat e xhamitė e tė tri feve (islame, ortodolkse dhe katolike), dy gjuhė tė popullsisė se pėrzier (serbokroatishtja dhe shqipja), zakonet e mentalitetet dhe shumė gjėra tė tjera.


Tekstet e prezentuara domosdoshmėrisht nuk pėrfaqėsojnė politikėn e redaksisė tė www.ulqini.de  nuk jep pėrgjigje pėr faqe externe
Inhaltlich Verantwortlicher gemäß § 6 MDStV: Shaban Burri
Haftungshinweis: Trotz sorgfältiger inhaltlicher Kontrolle übernehmen wir keine Haftung für die Inhalte externer Links. Für den Inhalt der verlinkten Seiten sind ausschließlich deren Betreiber verantwortlich.Der Inhalt muss nicht mit den Vorstellungen von uns übereinstimmen.

Na vuni nė Favorite

 
  Service
Hotel/Villė
Duqane/Shop's
Shitblerje/Sales/
Dhomė/Rooms/
Apartments
Autokampė/
  Politika dhe Administratė
Kuvendi Komunes
Kryetari Komunės
KABINETI  KRYETARIT 
  Sherbimet
Sherbimi pėr punė tė Kuvendit
introni nuk jep pėrgjigje pėr faqe externe

ne filim