Mirė se vini nė Ulqin                 

ne filim         www.ulqini.org ėshtė njė nyje informative. Qėllimi i saj ėshtė tė paraqes Ulqinin nė hapsirėn e rrjetit elktronik. Kjo nyje informon pėr Ulqini, shqiptarėt, kulturen si dhe rrjedhat aktuale politike, tė cilat janė tė mundshme tė prezentohen kėtu. Njėkohėsisht sherben kjo nyje pėr komunikim tė shqiptarėve qė jetojnė nė Botė.
 

Hyrja

 

Emripėrdorues:
Emri sekret:

 

Keni haruar Emrin sekret?

 
 

Nuk keni ende konto?
Regjistrohuni tani!


Ulqini
Ku gjindet ulqini
E kaluara e Qytetit
Ulqini Antik
Kongresi Berlinit
Detaria e ulqinit
Ulqini vjeter
Qyteti jashtė bede.
Ambienti
Plazhi i Madh
Plazhi i Vogėl
Ada
Kanali Milena 
Valdanosi
Klima e Ulqinit
Ujėrat minerale sulfurike

Jeta dhe ngarjeta

Popullsia e Ulqinit
Kostumet e Ulqinit
Kuzhina ė Ulqinit
sport dhe rekreacion
Rethina e Ulqinit
Liqeni i Shkodrės

Kultura koha e lire
  Klube dhe Shoqata
  Muze
  Art dhe Galeria 
  Bilbliothekė
  Film dhe Kinema
  Kultura e lagjeve tė qytetit
  Masmedia
  Qėndra pėr Kulturė
  Aktivitetet
 

9/11 Loose Change

REKLAMOJENI VEHTEN QĖ EDHE NE TĖ REKLAMOHEMI !!!
 

Kostymet e Ulqinit

Kostumet e Ulqinit janė karakteristikė tradicionale e kėtij rajoni qė edhe gjatė shekullit XX e ka ruajtur origjinalitetin e vet. Pa marrė parasysh kontaktet e shumta kulturore, kostumet e kanė ruajtur atė pjesė tė kulturės kombėtare qė ka ndryshuar mė pak dhe qė ėshtė ruajtur mė gjatė. Nė bazė tė pėrbėrjes etnike te popullsisė kostumet e kėsaj ane mund tė ndahen nė: kostume malazeze, kostume tė shqiptarėve myslimanė tė Ulqinit ? kostumet qytetare, kostumet e shqiptarėve myslimanė nė Anen e Malit, kostumet e bregasve, kostumet e Shestanit, kostumet e malėsorėve dhe tė Goranės (Mėrkojeviqėt).
Tė gjitha kėto tipe tė kostumeve tradicionale janė produkt i punėdorės shtėpiake. Pėr punimin e veshjes popullore pėrdoret leshi, pambuku dhe mėndafshi. Secila shtėpi kishte dikur veg horizontal nė tė cilin endnin gratė. Pėrpos endjes, gratė qėndisnin, qepnin aplikacione dhe thurnin.
Megjithėse ka ndryshime nė mėnyrėn e punimit, tė dukjes dhe tė veshjes sė kostumeve kombėtare tė femrave, mund tė pėrmendim edhe disa karakteristika tė pėrgjithshme, Femrat vishrin pėr trupi veshje tė lehta, tė punuara me fije bimėsh ose mėndafsh, kurse mbi to vishnin veshje tė rėnda tė leshta. Kėmishat e tipit dinarik, jelekėt, bohēet, koretat shquhen pėr mjeshtėri tė madhe tė punimit. Dukja e tyre ėshtė e theksuar me zbukurime tė pasura qė shquhen nė mėnyrė tė qartė nė ngjyrat e forta e tė pastra me tė cilat janė tė ngjyrosura pėlhurat. Dukjes sė veshjes kombėtare tė femrave u japin njė specificitet tė veēantė, por edhe plotėsim, shamitė e ndryshme, tė cilat e shquajnė bukurinė e fytyrės sė femrės.
Veshja e meshkujve ėshtė mė modestė edhe pėr nga punimi edhe pėr nga dekorimi. Kėmishat e pėlhurės dhe tirqit o pėlhurės ose tė zhgunit apo shajakut janė dy elementet themelore tė veshjes qė takohen nė tė gjitha grupet etnike tė kėtij rajoni.
Ndryshimet e bėra nė jetėn shoqėrore dhe ekonomike tė popullsisė e kanė kushtėzuar ndryshimin gradual tė veshjes. Ndėrsa kostumet tradicionale tėmeshkujve gradualisht po zhduken, ato tė femrave u janė pėrshtatur mė shumė ndryshimeve, por janė ruajtur jo vetėm si kujtim i pjesės sė bukur tė kulturės tradicionale, por edhe si vėrtetim i pėrkatėsisė dhe i lidhjes me prejardhjen familjare. Kjo pasuri e kostumeve ruhet nė Muzeun Etnologjik.

 

 

 


Tekstet e prezentuara domosdoshmėrisht nuk pėrfaqėsojnė politikėn e redaksisė tė www.ulqini.de  nuk jep pėrgjigje pėr faqe externe
Inhaltlich Verantwortlicher gemäß § 6 MDStV: Shaban Burri
Haftungshinweis: Trotz sorgfältiger inhaltlicher Kontrolle übernehmen wir keine Haftung für die Inhalte externer Links. Für den Inhalt der verlinkten Seiten sind ausschließlich deren Betreiber verantwortlich.Der Inhalt muss nicht mit den Vorstellungen von uns übereinstimmen.

Na vuni nė Favorite

 
  Service
Hotel/Villė
Duqane/Shop's
Shitblerje/Sales/
Dhomė/Rooms/
Apartments
Autokampė/
  Politika dhe Administratė
Kuvendi Komunes
Kryetari Komunės
KABINETI  KRYETARIT 
  Sherbimet
Sherbimi pėr punė tė Kuvendit
introni nuk jep pėrgjigje pėr faqe externe

ne filim