Mirė se vini nė Ulqin                 

ne filim         www.ulqini.org ėshtė njė nyje informative. Qėllimi i saj ėshtė tė paraqes Ulqinin nė hapsirėn e rrjetit elktronik. Kjo nyje informon pėr Ulqini, shqiptarėt, kulturen si dhe rrjedhat aktuale politike, tė cilat janė tė mundshme tė prezentohen kėtu. Njėkohėsisht sherben kjo nyje pėr komunikim tė shqiptarėve qė jetojnė nė Botė.
 

Hyrja

 

Emripėrdorues:
Emri sekret:

 

Keni haruar Emrin sekret?

 
 

Nuk keni ende konto?
Regjistrohuni tani!


Ulqini
Ku gjindet ulqini
E kaluara e Qytetit
Ulqini Antik
Kongresi Berlinit
Detaria e ulqinit
Ulqini vjeter
Qyteti jashtė bede.
Ambienti
Plazhi i Madh
Plazhi i Vogėl
Ada
Kanali Milena 
Valdanosi
Klima e Ulqinit
Ujėrat minerale sulfurike

Jeta dhe ngarjeta

Popullsia e Ulqinit
Kostumet e Ulqinit
Kuzhina ė Ulqinit
sport dhe rekreacion
Rethina e Ulqinit
Liqeni i Shkodrės

Kultura koha e lire
  Klube dhe Shoqata
  Muze
  Art dhe Galeria 
  Bilbliothekė
  Film dhe Kinema
  Kultura e lagjeve tė qytetit
  Masmedia
  Qėndra pėr Kulturė
  Aktivitetet
 

9/11 Loose Change

REKLAMOJENI VEHTEN QĖ EDHE NE TĖ REKLAMOHEMI !!!
 

Sport dhe rekreacion

Pėr pjesėn me aktive tė pushimit - pėr sport dhe rekreacion ėshtė kujdesur personeli profesionist i shumė hoteleve tė Rivierės sė Ulqinit. Nė kuadrin e kompleksit tė hoteleve nė Plazhin e Madh nė orėt e mėngjesit dhe pas dite nė terrenet sportive nė dhe tė butė dhe tė fortė, mund tė luani tenis; ping-pong; nė plazh, nė rėrė - volejboll, pastaj basketboll, topkėmbė (futboll), lojė me boca, bowling, nė plazh mund tė vraponi lirisht, jogging e tė tjera. Nė ujė mund tė lundroni nė dėrrasė - Wind surfing, me ski, me rema. Vogėlushėt, pėrpos nė rėrė dhe nė cekėtina, mund tė luajnė edhe nė fushat e tyre tė lojės, kurse mė tė vjetrit mund tė shėtisin nė shėtitore deri te deti midis palmave, agavave dhe luleve. Pėr sportistėt - fillestarė kujdesen animatorėt e durueshėm. Shėrbime tė kėtilla ofron edhe vendbanimi i nudistėve nė Adė tė Bunės dhe hotelet nė qytet "Galeb", "Albatros" dhe "Mediteran". Nė secilin plazh mund tė lundrohet me barkė, kurse kėnaqėsi e voēantė ėshtė kalirimi nė Adė. Adhuruesit e peshkimit mund tė peshkojnė nga barkat ose nga shkėmbinjtė e pyllit tė pishave, nė gryka, prapa Qytetit tė Vjetėr, nė grykėn e Bunės, ku, perpos peshkimit me grep dhe me rrjetė, mund ta provoni edhe mėnyrėn e lashtėtė peshkimit nė kėtė anė ? me kalimera. Kėtu mund tė zihen me grep peshqit: levreku, cipoli, lojba, saraga, cironka, skumbi, dhėmboku etj.; me rrjeta: cefalopodėt (supjet, shumėkėmbėshat), gaforret (homari, karavidhja, gamboret ose shaptoret).  Gamboret kėtu zihen nė sasi shumė tė mėdha pėr ndryshim nga vendet e tjera tė Adriatikut ku janė shumė tė rrala, pastaj korbat, barbunjtė, sargthat, bakalarot e tė tjera. Me parangaj zihen Ilojte tė ndryshme egėrsirash: peshkaqeni ose pena, rraxha, ngjalat, murenat etj. Pėr peshkim nėnujor mė parė merrni leje nga mikpritėsi, nė ndėrtesėn e Kuvendit tė Komunės ? Seksionin pėr Ekonomi, e pastaj mund tė zhyteni lirisht nė det - ju premtojmė kėnaqėsi tė vėrtetė. Me pak fat e shkathtėsi nė tryezėn tuaj ose nė koleksionin e trofeve mund tė gjendet krnja edhe deri nė 20 kg, saraga, kavalla, dhėmboku, salpa etj. Paralelisht me kanalin e Milenės, ujin e njelmėt, tė thithur me pompa nga thellėsia e detit, deri nė basenin e kripores mė tė madhe tė Bregdetit >>Bajo Sekuliq<< e sjell kanali i vogėl. Kriporen e ndėtoi nė vitin 1936 monopoli shtetėror i Mbretėrisė sė JugoslIavisė nė gjirin e baltės sė Zogajve dhe qė atėherė ishte kriporja mė e madhe nė bregdetin jugosllav. Pas Luftės II Botėrore u zgjerua dhe u bė kriporja mė e madhe e detit nė Ballkan me nje sipėrfaqe prej 8.000.000 m². Sot prodhimi bėhet kėtu nė mėnyrė klasike dhe moderne, sipas sistemit tė vakumavullimit. Nė kushte tė pėrshtatshme atmosferike, prodhimi vjetor arrin rreth 70.000 tonė. Kristalizimi i kripės nė mėnyrėn klasike zgjat prej pranverės deri nė vjeshtė, ndėrsa prodhimi nė mėnyrė industriale bėhet gjatė gjithė vitit. Kriporen mund ta vizitoni nė mėnyrė tė organizuar tė martėn dhe tė premten. Jeta kulturore e qytetit ėshtė shumė e pasur dhe ofron shumė pėrmbajtje tė ndryshme artistike. Nė kompleksin e Muzeut, nė kėshtjellėn e Qytetit tė Vjetėr, nė ish?kullėn e Balshajve, gjatė tėrė vitit organizohen ekspozita tė pikturave artistike, tė vizatimeve, tė grafikave tė artistėve eminentė jugoslIavė e tė huaj. Ekspozitat shpeshherė transferohen edhe nė lokalet e hoteleve dhe kėshtu u afrohen adhuruesve tė kėtij arti. Nė kėto lokale ekspozohen edhe realizime tė aristėve tė vendit. Nė mbrėmje nė rivierė dhe nė plazhe fillon heshtja. Aty mbetet vetėm ndonjė ēift dashnorėsh pėr ta pritur perėrdimin e diellit, kurse ēadrat i lėshojnė krahėt e vet dhe pėrgatiten pėr ditėn tjetėr. Nė drejtim tė detit pasqyrohet ngadalė silueta e mureve tė Qytetit tė Vjetėr, e pastaj bedenet ndriēohen dhe bukurinė e ditės e zėvendėson bukuria e natės. Nga tarracat afėr detit dėgjohen akordet e para tė melodive qė ju thėrrasin pėr vallėzim, nga skena e verės jehon recitali, e pak mė larg dėgjohet kėnga. Natyrisht, do tė jeni nė dilemė ? ku tė shkoni sonte. Caku i parė mund tė jetė bregdeti afėr plazhit tė Vogėl. Aty ėshtė shėtitorja dhe vendtakimi ku tė njohurit bisedojnė njėri me tjetrin nga tia mbajnė sonte. Mundėsitė janė tė mėdha, dėshirat tė llojllojshme, kurse pushimi ėshtė gjithmonė i shkurtėr, por prandaj mund tė vini prapė. Nė shumė vende, nė recepcione tė hoteleve, nė dyert e skenės verore, gati gjithkund vihen afishe me program tė pasur tė Festivalit tė Verės Kulturore. Pėrnder tė kėtij Festivali tėrė qyteti stoliset.Motoja e programit ėshtė: "pėr gjithkėnd nga diēka", prej komedive deri te dramat serioze, prej muzikės se barokut deri te kitara spanjolle, prej melodive argėtuese deri te folklori i pasur, Nė Sheshin e Skllevėrve tė dikurshėm, nė Qytetin e Vjetėr, nė njė ambient tė posaēėm, mbahen koncertet per piano ose violinė. Skena e verės afėr Plazhit tė Vogėl ėshtė e caktuar per pjesė teatrore, koncerte argėtuese ose shfaqje filmi, kurse mbrėmjet e folklorit tė ansamblit autokton tė SHKA "Boshko Strugar" organizohen nė tarracat e hoteleve.

 
Secili hotel ofron muzikė vallėzimi, kurse nė diskotekat e hoteleve "Galeb", "Albatros", "Ada ? Bojana" dhe tė Lidjhjes se Ferialistėve organizohen programe ritmike per tė rinjtė. Nė Plazhin e Madh, nė restorantet "Rilbarsko selo" dhe "Gusarsko selo", tė shoqeruara me mandolinė e kitarė, kėrcėllimė tė zjarrit dhe verė tė mirė, kėndojnė deri nė orėt e vona tė natės ansamblet e qytetit. Momente tė paharrueshme pėrjetohen edhe nė restorantin "Barbanaė" nė breg tė Bunės. Jetėn e nates mund ta kaloni edhe nė tavernat e hoteleve "Belvi", "Grand Lido" dhe nė kafe?baret nė qendėr tė qytetit. Ekipi i ushtruar mirė nė hotele organizon gala?mbrėmje tė paharrueshme, fishpiknėkė dhe argėtime tė tjera. Natyrisht, ne nuk i pėrmendem tė gjitha ? tė tjerat zbuloni vetė! 


Tekstet e prezentuara domosdoshmėrisht nuk pėrfaqėsojnė politikėn e redaksisė tė www.ulqini.de  nuk jep pėrgjigje pėr faqe externe
Inhaltlich Verantwortlicher gemäß § 6 MDStV: Shaban Burri
Haftungshinweis: Trotz sorgfältiger inhaltlicher Kontrolle übernehmen wir keine Haftung für die Inhalte externer Links. Für den Inhalt der verlinkten Seiten sind ausschließlich deren Betreiber verantwortlich.Der Inhalt muss nicht mit den Vorstellungen von uns übereinstimmen.

Na vuni nė Favorite

 
  Service
Hotel/Villė
Duqane/Shop's
Shitblerje/Sales/
Dhomė/Rooms/
Apartments
Autokampė/
  Politika dhe Administratė
Kuvendi Komunes
Kryetari Komunės
KABINETI  KRYETARIT 
  Sherbimet
Sherbimi pėr punė tė Kuvendit
introni nuk jep pėrgjigje pėr faqe externe

ne filim