Mirė se vini nė Ulqin                 

ne filim www.ulqini.org ėshtė njė nyje informative. Qėllimi i saj ėshtė tė paraqes Ulqinin nė hapsirėn e rrjetit elktronik. Kjo nyje informon pėr Ulqini, shqiptarėt, kulturen si dhe rrjedhat aktuale politike, tė cilat janė tė mundshme tė prezentohen kėtu. Njėkohėsisht sherben kjo nyje pėr komunikim tė shqiptarėve qė jetojnė nė Botė.
Hyrja
Emripėrdorues:

Emri sekret:


Keni haruar Emrin sekret?
Nuk keni ende konto?
Regjistrohuni tani!

Ulqini
Ku gjindet ulqini
E kaluara e Qytetit
Ulqini Antik
Kongresi Berlinit
Detaria e ulqinit
Ulqini vjeter
Qyteti jashtė bede.
Ambienti
Plazhi i Madh
Plazhi i Vogėl
Ada
Kanali Milena
Valdanosi
Klima e Ulqinit
Ujėrat minerale sulfurike
Jeta dhe ngarjeta
Popullsia e Ulqinit
Kostumet e Ulqinit
Kuzhina ė Ulqinit
sport dhe rekreacion
Rethina e Ulqinit
Liqeni i Shkodrės
Kultura koha e lire

 
Klube dhe Shoqata

Muze
Art dhe Galeria
Bilbliothekė
Film dhe Kinema
Kultura e lagjeve tė qytetit

Masmedia
Qėndra pėr Kulturė
Aktivitetet
Libra e Musafirve
impresum


Emigrationi - Nė gjurmat e Emigruesve

9/11 Loose Change
Palestina Spezial
ART GALLERY

REKLAMOJENI VEHTEN QĖ EDHE NE TĖ REKLAMOHEMI !!!

KRYETARI GZIM HAJDINAGA

- - - CENTRALA, 26 NOVEMBAR, ULQIN(030) 412 050
- - - CENTRALA, ULQIN(030) 412 117
- - - CENTRALA, ULQIN(030) 412 916
- - - CENTRALA, ULQIN(030) 412 926
- - - MENAXHERI i KOMUNES, MARŠALA TITA, ULQIN(030) 412 145
- - - SHEFI I SIGURIMIT, ULQIN(030) 412 049
- - - MATICAR, MARŠALA TITA, ULQIN(030) 411 264
- - - ADMINISTRATORi KRYESOR, MARŠALA TITA, ULQIN(030) 411 003
- UDSH Unioni Demokratik i Shqiptarve, ULQIN
- - - , 26 NOVEMBAR BB, ULQIN(030) 412 757
- - - , ULQIN(030) 412 807


Ulqini.12.5.2009: Kryetari i Ulqinit z.Gėzim Hajdinaga dhe bashkėpunėtorėt e tij priten sot nė njė takim pune delegacionin tre anėtarėsh tė Kėshillit tė Evropės tė kryesuar nga zonja Klaudia Luēani.Temė e kėtij takimi i cili zgjati mbi 60 minuta ishte ēėshtja e pakicave respektivisht tė drejtat e tyre, administrimi lokal konformė normave ndėrkombėtare, realizimi dhe transparenca e mjeteve republikane ndaj pushteteve locale, ēėshtja e simboleve kombėtare, Ligji i pakicave etj.z. Hajdinaga dhe bashkėpunėtorėt e tij u pėrgjigjėn nė pyetjet e mysafirėve. dhe dhanė vlerėsimet e tyre rreth kėtyre ēėshtjeve, duke nėnvizuar faktin qė ēėshtja e pakicave ėshtė njė ēėshtje e ndjeshme dhe tejet e rėndėsishme pėr sejcilin vend qė aspiron tė bėhet pjesė e familjes evropiane. Ata nėnvizuan qė nė kėtė drejtim ėshtė punuar, por gjithnjė ka vend pėr plotėsime dhe  avansime, posaēarisht kur ėshtė fjala pėr decentralizimin e pushtetit vendor.Veēmas mysafirėt u interesuan pėr decentralizimin e pushtetit dhe gjendjes nė kėtė fushe, kur dihet qė Mali i Zi ėshtė nėnshkrues i Kartės evropiane pėr qeverisjen vendore.Delegacioni i Kėshillit tė Evropės sot u takua edhe me klubet e kėshilltarėve tė Asamblesė komunale e nė Podgoricė ėshtė palaralajmėruar takimi i radhės  me liderėt e partive nacionale nė Mal tė Zi.


Ulqini.12.5.2009: Kryetari i Komunės sė Ulqinit Gėzim Hajdinaga sot vizitoi Tetovėn dhe Gostivarin. Fillimisht ai u takua me Kryetarin Sadi Bexheti dhe bashkepunetoret e tij. Nikoqirėt e njoftuan z. Hajdinaga me funksionimin e pushtetit vendorė dhe ēėshtje qė kanė tė bėjnė me  bashkėpunimin e ndėrsjelltė tė dy qyteteve. Ndėrkaq z. Hajdinaga theks tė veēantė nė takim i kushtoi turizmit si degė kryesore ekonomike pėr Ulqinin dhe pėrgatitjet qė janė  bėrė nga ana e pushtetit vendorė dhe e tė gjithė subjekteve tė tjerė, pėr verėn 2009. Vizitės sė delegacionit nga Ulqini iu kushtua njė vėmendje e  veēantė dhe gazetarė tė shumtė ishin tė pranishėm nė konferencėn qė u organizua pas takimit.
Kryetari i Tetovės i bėri thirje banorėve qė tė zgjedhin si destinacionin e tyre turistik Ulqinin ndėrkohė qė kryetari Hajdinaga u pėrgjigj nė pyetjet e gazetarėve. Njė takim tjetėr i rėndėsishėm ishte edhe ai nė Gostivar, ku Kryetari i Ulqinit u takua me homologun e tij  Dr Rufi Osmani. Nė deklatratat e pėrbashkėta edhe njėherė u theksua nevoja e bashkėpunimit tė ndėrsjelltė qe i kontribuojnė njohjes mė tė  pėrafėrt tė banorėve tė dy vendeve. Kryetari i Gostivarit shprehu bindjen qė edhe kėtė verė nė Rivierėn e Ulqinit mysafirėt nga ky qytet nuk do tė jenė tė paktė nė numėr. Pėrndryshe sic u dėgjua nė prezantimin e ofertės turistike tė Malit tė Zi , mysafirėt nga Maqedonia nė vitin e kaluar kanė realizuar  230 mijė bujtje dhe nė kėtė mėnyrė ata zėnė njė vend tė rėndėsishėm nė mozaikun e vizitorėve nė bregdetin e Malit tė Zi.

 


Ulqin 11.5.2009: Pas prezantimit tė sukseshėm tė ofertės turistike nė tetė qendra tė Kosovės sot kryetari Hajdinaga filloi turin e ri tė prezantimeve nė Maqedoni. Fillimisht nė kryeqytetin e vendit Shkupin, zoti Hajdinaga u takua me zėvėndėskryeministrin z.Abdilhaqim Ademi. Pėr njė orė sa zgjati takimi u preken njė sėrė ēėshtjesh tė  rėndėsishme, e nė veēanti ato qe kanė tė bėjnė me bashkėpunimin e ndėrsjelltė. z. Ademi, foli pėr zhvillimin e proceseve demokratike ne vend dhe pėr zgjedhjet e zhvilluara, aplikimin e marrėveshjes sė Ohrit dhe pozitėn e shqiptarėve, ndėrkohė qė gjatė u ndal pėr bashkėpunimin  e Ulqinit me qendra tė ndryshme tė Maqedonisė veēmas me ata ku shqiptarėt pėrbėjnė shumicėn. Veēmas interesim tregoi pėr pėrgatitjet qė janė bėrė nė fushėn e turizmit, ēmimet e ofertės dhe shprehu bindjen qė edhe kėtė verė  mysafirė tė shumtė nga Maqedonia do tė vizitojnė Ulqinin. Nga ana tjetėr Kryetari Hajdinaga i shprehu mirėnjohje pėr pritjen   dhe detalisht  foli pėr pėrgatitjet qė janė bėrė nė nivel tė komunės dhe republikės, pėr lehtėsirat e krijuara pėr afaristėt e turizmit, ēmimet dhe tė gjithė atė qė pritet tė realizohet gjatė sezonit turistik.  I bindur qė edhe sezoni 2009 do tė jetė i sukseshėm z. Hajdinaga u shpreh i gatshėm pėr bashkėpunim nė fusha tė ndryshme me disa  nga qytetet e Maqedonisė, duke veēuar Strugėn, Shkupin, respektivisht Ēairin, Tetovėn, Gostivarin etj. Njė takim  tjetėr i rėndėsishėm ishte ai i kryetarit Hajdinaga  me Ministrin e ekonomise  Dr. Fatmir Besimi.ku fokusimi qėndrore ishte nė fushen e turizmit dhe valorizimet qė priten tė realizohen  nė qytetin tonė. Tė dy bashkėbiseduesit vlerėsuan takimet dhe ishin tė mendimit qė   kėto i ndihmojnė bashkėpunimit ndėrmjet qyteteve dhe vendeve tė rajonit. Interesimi nga ana e masmedjeve ishte tejet i madh pėr kėto takime. Dita e parė e qėndrimit nė Shkup u pėrmbyll me njė vizitė Komunės sė Ēairit, njerės nga l0 komunat e Shkupit, komunė me shumicė shqiptare. Po sot nė Shkup qendroi dhe njė delegacion i zgjeruar i Podgoricės  i kryesuar nga Ministri i turizmit Neneziq, Drejtori i Organizatės nacionale turistike Sasha Radoviq dhe Ambasadori i Malit tė Zi nė Shkup Dushko Llalliqeviq nė prani tė njė numri tė madh tė tė ftuarve u  bė prezantimi i ofertės turistike tė Malit tė Zi nė Maqedoni. Nė orėt e mbrėmjes kryetari i Ulqinit z Gėzim Hajdinaga do tė organizojė njė pritje koktej pėr punėtorėt dhe zyrtarėt e turizmit nė Shkup, ndėrkohė qė nesėr priten tė vizitohen qendrat Tetovė e Gostivar.


Ulqin 9.5.2009: Kryetari Hajdinaga vizitoi qytete Pejė, Deēan e Gjakovė. Ai u prit nga nikoqiėt z. Ali Berisha, z. Musa Berisha dhe z. Pal Lekaj. Nė tė tre takimet u vlerėsua bashkėpunimi i ndėrsjelltė dhe  u shpreh gadishmėri qė nė njė tė ardhme tė afėrt tė nėnshkruhen edhe memorandumet e bashkėpunimit. Nikoqirėt shprehen bindjen qė edhe pėrkundrejtė krizės globale interesimi pėr tė veruar nė Ulqin ka qenė dhe do tė jetė permanet, ashtu edhe gjatė kėsaj vere. Kryetari Hajdinaga shprehu falenderime nė emėr tė qytetarėve tė Ulqinit dhe theksoi qė Ulqini ėshtė i gatshėm tė presė mysafirėt  dhe do tė sillet konfomė krizės qė na rrethon. Tė gjithė takimet ishin tė pėrcjellura nga medije tė shumta tė cilat po i kushtojnė vėmėndje qėndrimit tė delegacionit tė Ulqinit nė Kosovė. Sot priten tė vizitohen dy qendra tė tjera, ndėrkohė qė ka mbėrritur edhe axhenda e detajuar  rreth takimeve qė delegacioni nga Ulqini do tė ketė nė Maqedoni.


Ulqin 9.5.2009: Nė kuadėr tė qėndrimit tė delegacionit tė qytetit tone nė Prishtinė, nė ambientėt e hotelit Grand u organizua njė pritje koktej, ku ishin tė pranishėm zyrtarė qeveritar, pėrfaqėsues tė Komunės sė Prishtines, ata tė Dhomės ekonomike, Asociacionit tė turizmit tė Kosovės dhe tė ftuar tė tjerė. Kryetari Hajdinaga pėrshėndeti tė pranishmit, foli pėr pėrgatitjet e bera, bashkėpunimin komunė agjenci turistike dhe shfrytėzues tė plazheve, investimet nė infrastrukturė dhe nė fusha tė tjera qė kanė pėr bazė interesimin gjithnjė e mė tė madh tė mysafirėve.
Kryetari Hajdinaga mė pas u pėrgjigj nė pyetjet e shumta tė gazetarėve, ndėrkohė qė pjestarė tė delagacionit tonė u takuan me  kolegėt e tyre kosovarė.

 


Ulqin 4.5.2009: Sot nė Ulqin qėndroi pėr vizitė pune Ambasadori i Republikės Federale tė Gjermanisė z. Peter Platte. Nė takimin qė pati me Kryetarin Hajdinaga ishin tė pranishėm   drejtorėt e shkollave ’’Marėshali Tito’’, ’’Boshko Strugar’’ dhe  Gjimnazit ’’Vėllazėrim Bashkim’’. Ambasadori Platte insistoi qė gjuha gjermane t’i ofrohet nxėnėsve si gjuhė e huaj qė nga klasa e tretė e shkollės fillore, duke veēuar pėrparistė qė do tė kishin ata, mundėsinė e sigurimit tė bursave dhe vazhdimin e studimeve nė Universitetet e Gjermanisė. Kryetari Hajdinaga pėrshėndeti nismėn e Ambasadorit, por theksoi qė kjo duhet tė harmonizohet  konformė ligjit. Nė takim u dėgjua qė zgjedhja e gjuhės sė huaj ėshtė e lirė dhe pėrvoja e deritanishme dėshmon qė pėrparsi ka gjuha angleze. Pas diskutimeve tė gjithėanshme ku ndihmesė dhanė drejtorėt Muho Spuzha dhe Martin Zadrima u la qė nė njė tė ardhme tė afėrt tė inicohet takimi i rradhės, ku do tė jetė i ftuar edhe Ministri i arsimit.  Ambasada gjermane nė bashkėpunim me Ambasadėn e Francės dėshirojnė tė realizojnė njė projekt kulturorė nė qytetin tonė. Me 4 qershor pritet tė mbėrrijė njė duo gjermano franceze, tė cilėt do tė interpretojnė pjesė tė autorėve tė dy vendeve. Shfaqja do tė jepet nė lokalet e Qendrės pėr kulturė nė ndėrkohė qė  paraprakisht do tė pėrgatiten dhe nxėnėsit e shkollave tona me pėrmbajtjen e krijuesve.


Ulqin 14.3.2009: Kryetari Komunės sė Ulqinit Gėzim Hajdinaga priti sot nė njė  takim pune Zevėndėsdrejtorin e Drejtorisė pėr Komunikacion z. Dushko Kokiq dhe delegacionin pesė anėtarėsh tė Studios projektuese DB inxhinjering me seli nė Beograd tė cilėt kanė fituar nė tenderin e shpallur pėr projektin e urės mbi Port Milene.Pasi bėnė njė prezantim tė shkurtėr pėr vehte dhe projektet e realizuara, ekipi i projektuesve nga Beogradi kėrkoi tė dhėna ndihmėse qė do ti vijnė nė ndihmė me rastin e hartimit tė projektit  ideor i cili duhet tė jetė i gatshėm brenda 60 ditėve, rrespektivisht atij qendrorė qė duhet tė perfundojė pėr 90 ditė.Kryetari Hajdinaga duke i pėrshėndetur tė pranishmit autorizoi shėrbimet komunale qė tė plotesojnė nė kohėn sa mė optimale tė gjitha kėrkesat e grupit projektues. U tha qė Studio projektuese do tė ofrojė pėr shqyrtim dy variante tė projektit.Ndėrtimi i urės nė Port Milene ėshtė projekt kapital pėr qytetin tonė i cili ka njė kosto tepėr tė lartė qė do tė realizohet nga Drejtoria pėr komunikacion.Ministri Llompar edhe nė deklaratėn e fundit nėnvizoi se mjetet  pėr kėtė projekt janė tė siguruara.Andaj, mbetet tė punohet me ngut me qėllim qė pas sezonit turistik  tė fillojė realizimi i projektit nė fjalė.


Ulqin 18.3.2009: Nė Ulqin qėndroi pėr vizitė pune Ambasadorja e Ukrahinės nė Podgoricė Oksana Sljusarenko. Nė takimin qė ajo pati me Kryetarin Hajdinaga bėri njė prezantim tė shkurtėr tė Ukrahinės dhe u ndal nė aktivitetetet e larmishme qė ka zhvilluar ambasada gjatė kėsaj kohe veēmas ata qė kanė pėr qėllim bashkėpunimin e ndėrsjelltė ndėrmjet dy vendeve por sipas saj fusha tė shumta bashkėpunimi kanė mundesi tė jetėsohen edhe me Ulqinin. Nga ana tjetėr Kryetari Hajdinaga, duke i dėshiruar mirėseardhje nė Ulqin, foli pėr resurset e qytetit dhe mundėsitė e zhvillimit tė tij. Hajdinaga  u pajtua  me Ambasadoren Sljusarenko qė ekzistojnė fusha tė shumta tė bashkėpunimit dhe u shpreh i gatshėm qė tė punohet nė kėtė drejtim. Ai insistoi nė kontakte ndėrmjet afaristėve dhe firmave tė specializuara, vizitė panaireve dhe aktiviteteve kulturore tė tė dy vendeve. U la qė takimet tė vazhdojnė dhe palėt tė kenė qasje mė pėr sė afėrmi pėr atė qė ndodh nė tė dy vendet e qė janė me interes tė ndėrsjelltė.


Ulqin 17.3.2009: Nė iniciativė tė kryetarit Hajdinaga sot nė Podgoricė u organizua njė takim me nėnkryetarin e qeverisė pėr ēėshtje ekonomike z.  Vujica Llazoviq. Nė pėrbėrje tė delegacionit ishin z.Batko Gjakonoviq, kryetar i  shoqatės pėr kthimin e pronave nė Valdanos dhe anėtarėt e shoqatės Avdo Gorana, Xhemal Haxhibeti dhe Prof. Maksud Haxhibrahimi. Ata dhanė sugjerime lidhur me studimin e lokacionit tė Valdanosit tė punuar nga Qeveria duke nėnvizuar rėndėsinė qė duhet kushtuar trungjeve tė ullinjve dhe mosdėmtimit tė tyre. Edhe njėherė u pėrsėrit qėndrimi pėr vazhdimin e aktivitete qė kanė pėr qėllim kthimin e ullishtės sė Valdanosit ish pronarėve. Delegacioni nga Ulqini u shpreh i gatshėm qė tė marrė nė shqyrtim  draftin e kontratės tė punuar nga Qeveria pėr shfrytėzim tė ullishtės sė Valdanosit dhe i njejti tė nėnshkruhet. Nėnkryetari Llazoviq njėherit pėrshėndeti takimin e sotem dhe u shpreh i gatshėm dhe pėr takime  tė tjera. Ai paralajmeroi se nė gjysmėn e muajit tė ardhėshėm do tė jetė nė krye tė njė delegacioni qeveritar ku sėbashku me ministrin Llukshiq dhe Simoviq do tė qėndrojnė nė Ulqin dhe me palėt e interesuara do tė trajtojnė ēėshtjen e Valdanosit me qėllim tė gjetjes sė gjuhės sė pėrbashkėt qe do tė ishte nė interes tė dyanshėm.


Ulqin 2.3.3009: Njė delegacion nga qyteti ynė i kryesuar nga Kryetari Hajdinaga, morri pjesė nė  Panairin turistik UTAZASH qė u organizua nė  Budapest.
Panairi u hap me 26 shkurt dhe tuboi njė numėr tė madh tė shtetesh tė cilėt nėpėrmes organizatave tė tyre nacionale bėnė prezantimet e ofertės turistike.
Viteve tė fundit nė bregdetin e Malit tė Zi, vėrehet njė rritje e mysafirėve hungarez, sipas statistikės mbi 300 mijė, andaj nė Panair u prezantua oferta turistike e Ulqinit, Kotorrit, Budvės, Tivarit etj.
Pėrfaqėsuesit e agjencive turistike tė Ulqinit dhe ata tė hotelerierėve u prezantuan denjėsisht nė kėtė aktivitet ndėrkohė qė Kryetari Hajdinaga pati takime tė rėndėsishme pune.
Ai fillimisht u takua me z. Daniel Neustadtlom, Projektmenaxher i kompanisė prestigjioze hungareze HUNGEST HOTEL e cila ka kapacitete hoteleriere edhe nė Herceg Novi.
Z.Hajdinaga i ftoi pėrfaqėsuesit e kompanisė nė fjalė pėr bashkėpunim tė ndėrsjelltė tė vizitojnė Ulqinin dhe tė shohin mundėsinė e investimeve nė qytetin tonė.
Nikoqirėt pranuan me kėnaqėsi ftesėn.

Njė takim tjeter i rėndėsishėm qė u organizua ishte ai me pėrfaqėsuesit e gjigandit TRIGRANIT, tė cilėt kanė treguar interesim permanent pėr investime nė Ulqin veēmas kur ėshtė fjala pėr Plazhin e madh.
Kryetari  Hajdinaga nė shoqėrinė e pėrfaqėsuesve tė Trigranitit  vizituan objekte dhe komplekse qė kjo kompani e njohur nė Evropė nė fushėn e ndėrtimtarisė ka kryer nė Budapest.
Gjatė qėndrimit tė delegacionit tonė nė Budapest u hodh ideja pėr vėnijen e kontakteve ndėrmjet Ulqinit dhe Distritit tė pestė tė kryeqytetit hungarez, ėshtė fjala pėr distriktin mė atraktiv qė pėrfshin pjesėn qėndrore tė Peshtės ku janė tė instaluar Parlamenti, Katedralja, Akademia e shkencave, njė numėr i madh i hoteleve  dhe urat mė tė bukura tė Danubit.
Nė njė tė ardhme tė shpejtė mund tė pritet dhe takimi i dy delegacioneve.
Kryetarin Hajdinaga nė kėto takime shoqėrohej dhe nga Ambasadori i Malit tė Zi nė Hungari Dr. Vanja Brailo.
Ambasadori vleresoi lartė angazhimin e delegacionit tonė dhe u shpreh i gatshėm pėr venijen e urave tė bashkėpunimit ndėrmjet Ulqinit dhe pjesėve atraktive tė Budapestit.
Delagacioni poashtu vizitoi edhe bursėn turistike nė qytetin e Beogradit ku ka zhvilluar njė sėrė takimesh me pėrfaqėsues relevant tė turizmit tė kėtij vendi.


Ulqini 23.2.2009: Kryetari i Komunės sė Ulqinit Gėzim Hajdinaga, priti perfaqėsuesit e biznesit tė cilėt veprojnė nė zonėn e administruar nga ndėrmarrja pėr tė mirat detare me seli nė Budve dhe qiramarrėsit e plazheve.
Edhe ky takim mund tė cilėsohet si njė nė vazhdė tė atyre qė janė zhvilluar e qė kanė pėr bazė koordinimin e pėrbashkėt pėr pėrgatitjen e sezonit turistik 2009. Zotėrinjtė nga Ulqin biznes asociacioni e njoftuan Kryetarin Hajdinaga pėr inicimin e njė takimi me pėrfaqėsuesit e sipėrmarrjes pėr tė mirat detare me ata tė organeve komunale,  elektrodistribucionit dhe sipėrmarrjes pėr ēėshtje komunale.

Nė takim priten tė shqyrtohen ēėshtje tė rėndėsishme qė i pėrkasin biznesit dhe qiramarrėsve tė plazheve.

Kryetari Hajdinaga edhe kėtė herė u shpreh i gatshėm pėr bashkėpunim korrek dhe theksoi se personalisht do tė angazhohet pėr kėtė dhe takime tė tjera me sipėrmarrjen pėr tė mirat detare. Mirpo, ai nėnvizoi se nė momentin kur tė gjithė jemi tė pėrqendruar pėr tu ballafaqsuar me krizėn globale dhe po marrim  njė sėrė aktivitetesh, ėshtė e papranueshme qė persona dhe qarqet e caktuara pėrpiqen qė takimeve tė kėtij lloji t’i mveshin ngjyrime politike, nė ēgjė ne si struktura udhėheqėse nuk do tė pajtohemi.

Z Hajdinaga menjėherė kontaktoi zyrtarėt e sipėrmarrjes pėr tė mirat detare. Ai po ashtu tha se ka autorizuar shėrbimet pėrkatėse tė komunės qė tė pėrgatisin materialet e duhura pėr kuvend dhe tė shohin mundėsinė e uljes sė taksave pėr biznesin.

Kryetari Hajdinaga i njoftoi te pranishmit qė nė bursėn turistike nė  Budapest dhe nė Beograd oferta turistike e Ulqinit do tė jetė e prezantuar denjėsisht dhe se ai me kėnaqėsi e ka pranuar ftesėn e bėrė nga pėrfaqėsuesit e agjencive turistike dhe atyre tė hotelierėve  qė tė jetė nė krye tė delegacionit.

Komuna edhe nė kėto dy aktivitete do tė mbulojė pjesėn mė tė madhe tė mjeteve, ndėrkohė qė z.Hajdinaga dhe pėrfaqėsuesit nga Ulqini do tė kenė takime tė shumta pėr ēgjė ėshtė angazhuar edhe  Ambasada e Malit tė Zi nė Budapest.


Ulqin 16.2.2009

Kryetari i  Komunės sė Ulqinit Gėzim Hajdinaga uron Presidentit e  Republikės sė Kosovės, Fatmir Sejdiun me rastin e pėrvjetorit tė parė tė Ditės sė Pavarėsisė

Nė mesazhin e tij thuhet


Ju uroj pėrzemėrsisht Juve, dhe nėpėrmjet Jush, gjithė popullin e Kosovės, me rastin e pėrvjetorit te parė tė Ditės sė Pavarėsisė!
Nė ditėlindjen e parė tė shtetit tė Kosovės Ju keni dėshmuar se jeni tė denjė tė ndėrtoni shtetin e sė drejtes demokratik e sovran tė lirė dhe tė barabartė pėr tė gjithė qytetarėt e Kosovės.
Z President, jam i bindur qė njė shtet i tillė demokratik do tė ecė pėrpara drejtė tė ardhmes evropiane dhe euroatlantike. Sinqerisht i Juaji, Kryetari       Gėzim Hajdinaga

 

Kryetari i Komunės sė Ulqinit Gėzim Hajdinaga uron Kryeministrin e Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi me rastin e pėrvjetorit tė parė tė Ditės sė pavarėsisė.

Nė mesazhin e tij thuhet:

 

Ju shpreh urimet mė tė pėrzemėrta pėr pėrvjetorin e parė tė Kosovės sė pavarur.

Nė kėtė ditė kremteje jemi me Ju, me popullin e Kosovės i cili edhe nė ditėlindjen e parė  dėshmoi dhe pėrforcoi besimin ndėrmjet miqve se meriton pėr tė jetuar nė njė shtet tė lirė, demokratik e tė mėvetėsuar.

 

Z. Kryeminister, duke Ju uruar edhe njėherė kėtė pėrvjetor tė gėzueshem, dėshiroj qė sa mė parė Mali i Zi dhe Kosova tė ecin drejtė tė ardhmes europiane dhe euroatlantike.

Pranoni konsideratėn time mė tė lartė.  Kryetari      Gėzim Hajdinaga

 


Ulqin 11.2.2009: Kryetari i Komunės sė Ulqinit Gėzim Hajdinaga dhe bashkėpunėtorėt e tij priten delegacionin e Kosovės tė tubuar rreth asociacionit tė turizmit KOTAS.
Ėshtė hera e parė qė njė delegacion i kėtij lloji viziton Ulqinin. Kryetari Hajdinaga i njoftoi  tė pranishmit me aktivitetet qė po zhvillohen gjatė kėtyre ditėve pėr prezantim tė denjė tė ofertės turistike tė Ulqinit nė bursat turistike. Ai veēoi qė nesėr nė panairin e turizmit nė Budvė nga qyteti ynė nė mėnyrė tė organizuar do tė prezantohen 10 subjekte e kėshtu do tė vayhdohet dhe nė bursat e tjera nė rajon. Vėmendje e veēantė do t’i kushtohet prezantimit nė  panairin e Prishtinės.
Bashkėbiseduesit i shprehėn falenderime Kryetarit Hajdinaga qytetit tė Ulqinit dhe Malit tė Zi pėr njohjen e Kosovės shtet tė pamvaruar dhe theksuan qė ka ardhur koha e bashkėpunimit tė ndėrsjelltė ndėrmjet dy vendeve tė pamvarura. Nė takim u tha se  fushat e bashkėpunimit janė tė shumta dhe pėr kėtė ekziston   gadishmėri e pėrbashkėt.
Delegacioni nga Kosova vazhdoi takimin me kolegėt e turizmit  nga qyteti ynė ndėrkohė qė edhe ata do tė jenė tė pranishėm nė  bursėn e Budvės ku do tė kenė takime tė shumta edhe me zyrtarė nga Mali i Zi.Pritet qė kėtė sezonė turistike pėrfaqėsuesit e tubuar rreth Asociacionit KOTAS tė angazhohen pėr begatimin e ofetės turistike. Palėt u dakorduan qė takimet e tilla tė vazhdojnė edhe gjatė muajve tė ardhshėm.
 


Ulqin 10.2.2009: Kryetari i Komunės sė Ulqinit Gėzim Hajdinaga dhe bashkėpunėtorėt e tij mbajten takimin e rradhės me pėrfaqėsuesit e agjencive turistike dhe atyre hoteleriere tė qytetit tonė.
Edhe njėherė detalisht u bė fjalė pėr prezantimin nė bursėn turistike METUBES 2009 tė Budvės.
U tha qė 10 subjekte do tė prezantohen sėbashku nė njė stendė 52 metra katrorė dhe se ėshtė pėrgatitur njė spot publicitarė, katalogu dhe materiale tė tjera propagandistike.
Tė pranishmit e takimit edhe njėherė veēuan rėndėsinė e prezantimit tė pėrbashkėt edhe nė bursat e tjera turistike nė vende tė rajonit.
Prezantimi i rradhės do tė jetė nė Budapest, ndėrkohė qė do tė punohet pėr prezantim tė ofertės nė Sarajevė, Prishtinė, Tiranė,  Shkup etj.
Edhe nė kėtė takim Kryetari Hajdinaga veēoi qė perfaqėsuesit e agjencive turistike dhe ata tė hotelerierėve mund tė llogarisin nė ndihmėn e pakursyer tė komunės.
Ai po ashtu paralajmėroi vizitėn e delegacionit KOTAS nga Kosova nė qytetin tonė dhe pritjen qė do t’i organizohet atyre.
Tė gjithė tė pranishmit veēuan rėndėsinė e takimeve tė kėtij lloji, veēmas nė momentet e krizės andaj u la qė takimi i rradhės tė mbahet menjėherė pas bursės sė Budvės ku do tė bėhet analiza detale e prezantimit dhe do tė ndėrrmirren masa pėrkatėse pėr prezantimin e rradhės. 


 

Ulqin 2.2.2009: Nė iniciativė tė Kryetarit tė Komunės sė Ulqinit z. Gėzim Hajdinaga u organizua takimi me pėrfaqėsuesit e turizmit tė qytetit tone.Prezantimi i pėrbashkėt i ofertės turistike, publikime tė reja tė materialeve propagandistike dhe pjesėmarrja nė bursat e vendeve tė rajonit ishin temat ku u pėrqendruan tė pranishmit e takimit.Fillimisht u pėrshėdet nisma e Kryetarit Hajdinaga dhe u shpreh gadishmėri e pėrgjithshme pėr dhėnijen e ndihmesės.U la qė nė Panairin e Budvės oferta turistike e Ulqinit tė prezantohet me njė stendė tė veēantė prej 52 metra katrore, ku shpenzimet do t’i heq Komuna e Ulqinit, ndėrkohė qė e njėjta gjė pritet tė realizohet edhe nė bursat tjera si nė Ēeki, Hungari, Poloni, Rumani etj.Kryetari Hajdinaga theksoi qė edhe kėtė vit komuna sėbashku me pėrfaqėsuesit e turizmit do tė angazhohet maksimalisht nė Panairin e Prishtinės, Shkupit, si dhe veēoi atė tė Sarajevės ku paralajmėroi dhe binjakėzim me Qytetin e vjetėr tė Sarajevės, dhe nė disa qendra tė tjera tėrajonit.Ai po ashtu palalajmroi se po punohet edhe materialet propagandistike. Pjesėmarrėsit e takimit u dakorduan qė takimet e tilla tė jenė tė shpeshta dhe tė mirren masa adekuate me qėllim qė pasojat e krizės tė janė sa mė tė vogla.
 


Ulqin 16.12.2008: Kryetari i Komunės sė Ulqinit z.Gėzim Hajdinaga i ka dėrguar telegram urimi Presidentit Filip Vujanoviq me rastin e aplikimit tė Malit tė Zi pėr statusin e shtetit kandidat tė BE-sė. 
I nderuar z. President,
Mė lejoni t’ju shpreh mirėnjohjen time tė sinqertė pėr kėtė hap qė dėshmon angazhimin dhe vendosmėrinė e kreut shtetrorė tė Malit tė Zi drejtė rrugės sė vetme qė garanton mirėqėnijen e tė gjithėve. Pėr realizimin e prioritetit tonė, qė ėshtė e ardhmja evropiane, do tė punojmė ngushtėsisht tė gjithė sėbashku. Sinqerisht i juaji,        Kryetari Gėzim Hajdinaga


Ulqin 16.12.2008:Me rastin e aplikimit tė Malit tė Zi pėr statusin e shtetit kandidat tė  BE-sė, Kryetari i Komunės sė Ulqinit z.Gėzim Hajdinaga i ka dėrguar telegram urimi Kryeministrit Gjukanoviq.
I nderuar Zoti Kryeministėr Gjukanoviq,
Aplikimi qė bėri Mali i Zi pėr tė fituar statusin e shtetit kandidat tė BE-sė ėshtė njė sihariq dhe lajm qė ėshtė pėrshėndetur nga tė gjithė qytetarėt e Ulqinit.
Me kėtė, ju dėshmoni edhe njėherė qė Qeveria ėshtė e vendosur tė  pėrmbushė tė gjitha detyrat qė do tė na pėrafrojė me BE-nė.
Kjo ėshtė rruga e vetme pėr tė garantuar mirėqėnije ekonomike, paqen sociale, besimin reciprok, lirinė e vlerave mes popujve.
Me kėtė rast z.Kryeministėr ju shpreh mirėnjohjen time dhe le tė punojmė ngushtėsisht sėbashku pėr tė realizuar prioritetin tonė qė ėshtė e ardhmja evropiane.
Sinqerisht i juaji,     Kryetari,        Gėzim Hajdinaga


Ulqin 11.12.2008 Kryetari i Komunės sė Ulqinit Gėzim Hajdinaga nė emėr tė Komunės dhe z. Muhamet Nika, Kryetar i Parlamentit nėnshkruan  nė Podgoricė Memorandumin e bashkėpunimit me Zyrėn e OSBE-sė dhe Zyrėn pėr barazi gjinore tė Qeverisė sė Malit tė Zi.
Me kėtė marrėveshje parashihet qė komuna jonė dhe disa komuna tė tjera nė Mal tė Zi, tė marrin mbi vehte obligimet qė dalin nga dokumentat ndėrkombėtare dhe vendas me tė cilat rregullohet kjo materje.
Pėrndryshe ka vite qė nė qytetet e Malit tė Zi zyra e OSBE-sė dhe ajo pėr barazi gjinore organizojnė projektin ‘’Barazia gjinore nė  mjedisin local’’
Komuna e Ulqinit ka njė bashkėpunim tė frytshėm me zyrėn e OSBE-sė gjė tė cilen dhe nikoqirėt e takimit e potencuan.


Ulqin.10.12.2008: Kryetari Hajdinaga me rastin e Ditės ndėrkombėtare e tė drejtave tė njeriut dhe 60 vjetorit tė miratimit tė Deklaratės universale pėr tė drejtat e njeriut

Respektimi i tė drejtave tė njeriut duhet tė jetė gurthemeli i ēdo politike. Shoqėritė e lira kanė disa gjėra tė pėrbashkėta: respekt tė gjithanshėm pėr tė drejtat e njeriut, trajtimin e grave dhe pakicave si qytetarė me tė drejta tė plota, liria e fjalės dhe e fesė dhe shteti ligjor.

Nė Deklaratė e Asamblesė sė pėrgjithshme tė Kombeve tė Bashkuara thuhet “Tė gjithė njerėzit lindin tė lirė dhe tė barabartė nė dinjitet dhe nė tė drejta”. Kjo tregon qartė qė secilit individ i garantohen tė drejtat e plota dhe se askush nuk mund t’ia kufizojė pėrsa i pėrket racės, ngjyrės, gjinisė, gjuhės, besimit fetar, mendimit politik, origjinės kombėtare a shoqėrore, pasurisė, lindjes ose tjetėr.

Ėshtė detyrė e liderėve politik dhe e tė gjithė ne qė me guxim dhe ndėrgjegje tė pėrmbushim pėrgjegjėsitė tona dhe tė sigurojmė qė ēdo qėnie njerzore tė gėzojė paqen, lirinė dhe dinjitetin qė Krijuesi ynė ka synuar pėr tė gjithė ne.


Ulqin.28.11.2008: Sot u takua kryetari i Ulqinit Gėzim Hajdinaga me ministrin e shtetit tė Malit tė Zi Dr Suad Numanoviqin, nė kė takim mori pjes dhe ministri pėr mbrojten e drejtave tė pakicave Fuad Nimani.


 

 

 Ulqin 27.11.2008 
I nderuari z. Kryeminister,
Me lejoni t'ju uroj 28 nėntorin festen e madhe tė Pavarėsisė e te Flamurit. Kjo ėshtė dite e shejtė e historise tone Kombėtare dhe ngjarje frymezuese pėr tė gjithė shqiptarėt.
Z. Kryeminister,
Nė kėtė ditė kremteje me mendje dhe zemėr jemi me ju jemi pranė flamurit tonė qė simbolizon gjakun e derdhur nė shekuj, pėrpjekjet sublime tė luftrave pėr liri dhe virtytet e lashta tė shqiptarėve pėr tė bashkėjetuar nė paqe dhe harmoni me fqinjet.

Sinqerisht i juaji, Gezim Hadinaga shiko Telegramin...>Ulqin 24.11.2008: Kryetari i Komunės sė Ulqinit z.Gėzim Hajdinaga ėshtė i pranishėm nė punimet e Rrjetit tė Asociacionit tė Pushteve Lokale tė Evropės Juglindore (NALAS) qė po zhvillon punimet nė Tiranė.
Temė bosht e takimit ėshtė ‘’Decentralizimi finansiarė dhe mundesia e ndikimit tė krizės finansiare globale nė punėn e  administratės lokale nė Evropėn juglindore’’.
Pėr tė elaburuar nė kėtė temė janė ftuar ekspertėt mė nė zė tė makroekonomisė, ndėrkohė qė nė punimet dy ditore do tė jenė tė pranishėm z.Javus Mildon - kryetar i Kongresit tė pushtetit lokal dhe rajonal tė Kėshillit tė Evropės, z.Jos Chabert- kryesues i   grupit punues pėr Ballkanin perėndimor dhe pėrfaqėsues tė shumtė tė asociacioneve tė pushtetit lokal nga Evropa.
Kryetari  Hajdinaga, si pėrfaqėsues i Bashkėsisė sė komunave nga  Mali i Zi dhe z.Tarzan Millosheviq, kryetar i komunės sė Bjello Poles dhe kryetar i kėtij rrjeti, do tė kenė takime tė shumta jo vetėm me homologėt e tyre tė vendeve tė rajonit por edhe me personalitete tė larta tė shtetit shqiptar dhe pėrfaqėsues tė Kėshillit tė Evropės.
Rrjeti ėshtė formuar nė kuader tė Paktit tė stabilitetit dhe ka mision  qė nė mėnyrė aktive tė sforcojė procesin e decentralizimit nė  Evropėn juglindore nėpėrmjet forcimit tė asociacioneve tė pushtetit lokal dhe me kėtė tė kontribuojė nė demokratizimin dhe  stabilitetin e rajonit.


Ulqin 20.11.2008: Kryetari i Komunės sė Ulqinit Gėzim Hajdinaga dhe bashkėpunėtorėt e tij priten sot nė njė takim pune Prof. Dr Ruzhdi Ushakun, Mr.Riza Rexha, Prof. Jusuf Lika dhe z.Fadil Kroma. Nė takim Kryetari Hajdinaga shpalosi idenė e tij qė ka tė bėjė me gjetjen, grumbullimin dhe publikimin e fotografive tė personave qė  kanė qenė nė krye tė Komunės sė Ulqinit.Tė gjithė tė pranishmit pėrshėndetėn idenė dhe e cilėsuan atė nisėm  tė mbarė e respekt jo vetėm pėr kėta persona por edhe kujdes ndaj periudhave tė caktuara. Ata shprehėn gadishmėri pėr punė hulumtuese nė arkivat e vendit. Kryetar i grupit punues u zgjodh z. Fadil Kroma i cili dekada tė tėra ka qenė nė krye tė bibliotekės sė Ulqinit. Komisioni nė fjalė do tė caktojė periudhėn nga duhet tė fillojė publikimi i fotografive dhe do tė pėrcaktohet varesisht nga nevoja     pėr rritjen e numrit tė ekspertėve tė fushave tė ndryshme. Pati propozime qė ekspozita me fotografitė e para tė jetė e gatshme   nė shėnimin e Ditės sė Ulqinit por dhe tė njejtat tė publikohen nė njė libėr tė veēantė.
 


Ulqin 20.11.2008: Ambasadori i Shqiperis nė Mal tė Zi Tonin Beci nė nji vizit zyrtare shkojė  nė Ulqin ku u takua me kryetarin e Ulqinit Gzim Hajdinagen, folen nė lidje mė Investime  pėr projekte pėr Turizem, Infrastruktur, mbrojten e rethit dhe forcimin te bashkpunimit e dy vendeve. Bashkbiseduest paten marveshtje se mardhanjet ndermjet Shqiperis dhe Malit Zi janė jashtzagonisht tė mirė, gjithashtu u fole pėr rollin konstruktiv tė  Shqiptarve tė keti vendit pėr mardheniet ndermjet ketyre dy vendeve. Ata kann shprehur  besimin se vizitat nė nivelin matelargt mashum do ti afrojne kėta dy vende – lajmrohet nga kabineti i Kryetarit.


22.10.2008 Ulqin: Me datėn 24 tetor nė orėn l0.00 para ndėrtesės sė Komunės sė Ulqint do tė bėhet dorėzimi i njė automjeti pėr spastrimin e rrugėve, dhuratė e Komunės sė Vjenės.Me kėtė rast do tė flasė Kryetari i Komunės sė Ulqinit z.Gėzim Hajdinaga dhe Kryetari i Distriktit 23 tė Vjenės z.Malfred Vurm.Nė ceremoninė e rastit do te jetė i pranishėm Ambasadori i Austrisė nė Podgoricė z.Florian Raunin.Ndėrkaq nė orėn l0.30 minuta nė Pallatin Venecia nė Kala do tė mbahet njė work shop nė rang ekspertėsh tė lartė tė Vjenės dhe  atyre tė Ulqinit ku do tė trajtohen ēėshtje shumė tė rėndėsishme  nga fusha e urbanistikės, ujėsjellėsit, grumbullimit tė ujėrave tė  zeza dhe pėrpunimit tė plehrave.


21.10.2008 Ulqin: Sonte nė qytetin e Pejės do tė hapet ekspozita e piktorėve tanė. Ata do tė ekspozojnė mbi 50 punime nė stile dhe teknika tė ndryshme. Nė hapjen solemne do te jetė i pranishem dhe Kryetari i Komunės  sė Ulqinit Gėzim Hajdinaga i cili do tė ketė dhe takime pune gjatė qėndrimit nė Kosovė. Ekspozita nė Pejė do tė qėndrojė e hapur deri nė fund tė kėtij muaji  e mė pas ate do tė kenė rast ta vizitojnė qytetarėt e Mitrovicės,  ndėrkohė qė stacioni i fundit do tė jetė Prishtina. Ky aktivitet i pari i kėtij lloji nė formė tė organizuar ėshtė mbėshtetur nga Komuna e Ulqinit. Piktorėt e tubuar rreth Shoqatės, gjatė kėtij viti kanė patur ekspozita tė shumta kolektive  brenda dhe jashtė vendit. Ata janė prezantuar me sukses tė plotė duke e bėrė tė njohur Ulqinin jo vetėm pėr detin dhe diellin por edhe pėr njerėzit e tij, talentin dhe artin e tyre.


16.10.2008 Ulqin: Kryetari i Komunės sė Ulqinit Gėzim Hajdinaga dhe bashkėpunėtorėt e tij qėndruan pėr njė vizitė pune nė Liban. Kjo vizitė u incesua nga ana e Konzulit tė nderit tė Malit tė Zi nė kėtė vend z.Mervan Kebe i cili njėherit ėshtė dhe afarist i njohur nė kryeqytetin e Bejrutit.
Z. Kebe duke i uruar mirėseardhje delegacionit foli pėr aktivitetet e kompanisė qė drejton tė cilat janė tė fokusuara nė fushėn e turizmit, ndėrtimtarisė, infrastrukturės si dhe ēėshtjeve tė projektimit dhe enterijerit. Njėherit z.Kebe nėnvizoi se vend tėrheqės dhe atraktiv pėr investime ėshtė dhe Mali i Zi e veēmas Komuna e Ulqinit.
Ndėrkaq Kryetari Hajdinaga duke falenderua mysafirėt pėr pritjen e ngrohtė dhe miqėsore i njoftoi ata mė pėr sėafėrmi pėr investimet qė priten nė komunėn tonė me theks tė veēantė nė fushėn e turizmit dhe infrastrukturė. Gjatė bisedės z.Hajdinaga dhe Konzuli Kebe shkėmbyen disa projek-ide interesante dhe folėn pėr jetėsimin e tyre.Nga ana tjetėr Konzuli i nderit tė Malit tė Zi z. Mervan Kebe preku dhe ēėshtjen e mundėsisė sė donacioneve pėr disa objekte tė interesit tė pėrgjithshėm nė Ulqin duke nėnvizuar se nė shtetet e lindjes sė mesme egzitojnė njė sėrė fondesh dedikuar kėtyre qėllimeve e nė kėtė drejtim ai personalisht do tė angazhohet.
 


Ulqin 8.10.2008: Kryetari i Komunes se Ulqinit Gezim Hajdinaga priti sot ne nje takim pune Konsullin gjeneral te Kroacise ne Kotorr z. Bozho Vodopia dhe bashkepunetorin e tij per ceshtje ekonomike dhe zhvillim z.Radojko Nizhiq. Ne nje takim te ngrohte dhe miqesore u trajtuan nje sere ceshtjesh me interes te dy anshem. Mysafiret u interesuan per investimet qe priten ne Ulqin dhe prezencen e kapitalit kroat ne qytetin tone. Kryetari Hajdinaga foli gjeresisht per zhvillimin qe e pret Ulqinin   per klimen e pershtatshme te investimeve ne Mal te Zi rrespektivisht ne Ulqin dhe per bashkepunimin e ndersjellte ndermjet qytetit tone dhe qyteteve ne Kroaci. Ne kete drejtim u vecua komunikimi me qytetin e Dubrovnikut. Mysafiret shprehen konsideratat e tyre per pritjen dhe gatishmeri qe te angazhohen ne rrealizimin e idese per nenshkrimin e projektmarreveshjes me qytetin e Dubrovnikut.U la qe takimet te vazhdojne.


Ulqini 29.09.2008 informim zyrtar pėr punėn dy  vjeēare te komunes te Ulqinit nga Kryetari Gzim Hajdinaga.


Ulqin 30.09.2008:
Kryetari i Komunės sė Ulqinit Gėzim Hajdinaga me anė tė njė mesazhi u shpreh urimet tė gjithė besimtarėve musliman me rastin e pėrfundimit tė muajit tė shenjtė Ramazanit.
Festa e Bajramit tė Madh, prej shumė shekujsh simbolizon vendosmėrinė dhe dėshirėn e thellė njerėzore pėr tė arritur njė shpirt e karakter tė pastėr, pėr tė kuptuar njėri-tjetrin dhe pėr t'u ndjerė mė pranė pėrmes mėshirės dhe bashkėvuajtjes.

Gėzuar Festėn e Fitėr Bajramit!
Festė e madhe e mėshirės, faljes, mirėkuptimit, mirėsisė,  vėllazėrimit dhe paqes.Edhe njė herė Ju uroj mbarėsi, begati, lumturi nė familjet tuaja dhe qė pėrherė, sė bashku, me durim e pėrkushtim, tė forcojmė traditėn tone  tė ndihmesės dhe tė mbėshtetjes sė njėri-tjetrit nė ditė tė mira dhe nė nevojė - thuhet nė mesazhin e Kryetarit Hajdinaga.

 

kthehu

 2005 nė Ulqin.  Video ingjizime nga Ulqini, Kraja dhe Ana e Malit.    video nga Ulqini nė YouTUBE

Tekstet e prezentuara domosdoshmėrisht nuk pėrfaqėsojnė politikėn e redaksisė tė www.ulqini.de  nuk jep pėrgjigje pėr faqe externe
Inhaltlich Verantwortlicher gemäß § 6 MDStV: Shaban Burri
Haftungshinweis: Trotz sorgfältiger inhaltlicher Kontrolle übernehmen wir keine Haftung für die Inhalte externer Links. Für den Inhalt der verlinkten Seiten sind ausschließlich deren Betreiber verantwortlich.Der Inhalt muss nicht mit den Vorstellungen von uns übereinstimmen.

Na vuni nė Favorite

Service
Hotel/Villė
Duqane/Shop's
Shitblerje/Sales/

Dhomė/Rooms/
Apartments

Autokampė/
Politika dhe Administratė
Kuvendi Komunes
Kryetari Komunės
KABINETI  KRYETARIT 
Sherbimet

Sherbimi pėr punė tė Kuvendit

Shasi Spezial
Pas botimit tė parė "Bejte tė reja pėr Ulqin", autori Silver Kordiqi na dhuron librin e tij tė dytė, me titull: "Porsi gjėmbat e iriqit..."
Ne pregaditje  bejtet e silver kordiqit

ne filim