Mirė se vini nė Ulqin                 

ne filim         www.ulqini.org ėshtė njė nyje informative. Qėllimi i saj ėshtė tė paraqes Ulqinin nė hapsirėn e rrjetit elktronik. Kjo nyje informon pėr Ulqini, shqiptarėt, kulturen si dhe rrjedhat aktuale politike, tė cilat janė tė mundshme tė prezentohen kėtu. Njėkohėsisht sherben kjo nyje pėr komunikim tė shqiptarėve qė jetojnė nė Botė.
 

Hyrja

 

Emripėrdorues:
Emri sekret:

 

Keni haruar Emrin sekret?

 
 

Nuk keni ende konto?
Regjistrohuni tani!


Ulqini
Ku gjindet ulqini
E kaluara e Qytetit
Ulqini Antik
Kongresi Berlinit
Detaria e ulqinit
Ulqini vjeter
Qyteti jashtė bede.
Ambienti
Plazhi i Madh
Plazhi i Vogėl
Ada
Kanali Milena 
Valdanosi
Klima e Ulqinit
Ujėrat minerale sulfurike

Jeta dhe ngarjeta

Popullsia e Ulqinit
Kostumet e Ulqinit
Kuzhina ė Ulqinit
sport dhe rekreacion
Rethina e Ulqinit
Liqeni i Shkodrės

Kultura koha e lire
  Klube dhe Shoqata
  Muze
  Art dhe Galeria 
  Bilbliothekė
  Film dhe Kinema
  Kultura e lagjeve tė qytetit
  Masmedia
  Qėndra pėr Kulturė
  Aktivitetet
 

9/11 Loose Change

REKLAMOJENI VEHTEN QĖ EDHE NE TĖ REKLAMOHEMI !!!
 

Liqeni i Shkodres

Eleganca arkitektonike nė natyrėn e ruajtur pėr mrekulli Nė kėtė mėnyrė peshqit shtegtarė, sidomos ngjalat, nėpėr Bunė e Dri kalojnė nė liqenin e Shkodrės dhe nė liqenin e Ohrit dhe anasjelltas. Liqeni i Shkodrės, park nacional, ėshtė liqeni mė i madh dhe rajoni mė i madh i peshkimit nė Gadishullin Ballkanik. Ėshtė i gjatė 43 km dhe i gjerė 14 km, kurse thellėsia mesatare e tij ėshtė 7 m. Dy tė tretat e sipėrfaqes sė tij i takojnė Jugosllavisė, kurse njė e treta i takon Shqipėrisė. Nė tė dirdhen lumenjtė: Moraēa, Cėrmica, Plavnica dhe lumi Cėrnojeviq. Buzė bregut nėn Rumi, nė drejtim tė perėndimit, shtrihen rreth 50 ishuj mė tė vegjėl ose mė tė mėdhenj. Liqeni ėshtė edhe strehė vėrri ose stacion "shtegtimi" pėr shumė shpendė shtegtarė. Kėtu jeton edhe pelikani i rrallė (nesiti, gemi) shpendi mė i madh notues i Evropės. Veēanti e liqenit ėshtė lotosi (kasarani), bimė me frut qė hahet dhe qė rritet vetėrn kėtu. Ėshtė bime e ēuditshme se, edhe pse rrėnjėn e ka nė ujė, nuk bėn frut nė qoftė se gjatė verės nuk bie shi. Nė Kraja gjenden gėrmadhat e kubeve tė kishės dhe muret e kuvendit tė Zonjės sė Bekuar tė Krajės. Aty janė varrosur Vlladimiri dhe Kosara, ~>Romeo e Gjulieta" e mesjetės sonė. Nė mbarim tė shekullit X princ VIladimirin o sulmoi perandori i Maqedonisė Samuili, e zuri rob dhe e mori skllav nė kryeqytetin e vet. Aty, si skllav, ai u dashurua me tė bijėn e perandorit Kosarėn. Pasi Samuili pranoi qė ata tė martoheshin, e ktheu Viadimirin nė Zetė nė fronin e tij princor. Pas vdekjes sė Samuilit, nipi i tij Vladislavi e vrau djalin e tij, e mori pushtetin, kurse Vladimirin e vrau tradhtisht duke dalė prej kishės. Prej atėherė, Kosara mbeti e vetmuar dhe o pėrtėriu manastririn e Zonjės sė Bekuar tė Krajės, ku i solli nga liqeni i Prespės eshtrat e bashkėshortit tė saj dhe, nė varrin e tij mė vonė, u varros edhe vetė. Legjenda pėr bukurinė dhe pastėrtinė e dashurisė sėtyre jeton edhe sot nė popull. Sipas princ Vlladimirit quhet bjeshka, vendbanimi dhe fusha ndėrmjet degės sė malit tė Rumisė dhe liqenit tė Shasit. Nė fshatin Mėrkojeviq, nėn Rumi, nė njė familje myslimane, ruhet si relikt kryqi nga periudha e princ Vlladimirit dhe sot e quajnė ~>kryqi i princ Vladimirit". Nėpėr gėshtenja tė shpeshta dhe buzė fushave tė duhanit rruga vazhdon mė tutje e nė tė takohen femra nė kostume piktoreske kombėtare shqiptare qė shkojnė ose kthehen nga pazari piktoresk i Ostrosit. Tė enjten, ditėn e pazarit, kėtu bėhet tregti me tė gjitha ato qė rriten kėtu. Gjatė tėrė rrugės nė kėtė ekskursion mund tė vėrehet ndikimi i kulturės orientale. Kėtė na kujtojnė sidomos xhamitė dhe ndėrtesat e tjera. Nėpėr tė njėjtėn rrugė, plot me pėrshtypje, kthehemi nė Ulqin.

 

 

 

 Tekstet e prezentuara domosdoshmėrisht nuk pėrfaqėsojnė politikėn e redaksisė tė www.ulqini.de  nuk jep pėrgjigje pėr faqe externe
Inhaltlich Verantwortlicher gemäß § 6 MDStV: Shaban Burri
Haftungshinweis: Trotz sorgfältiger inhaltlicher Kontrolle übernehmen wir keine Haftung für die Inhalte externer Links. Für den Inhalt der verlinkten Seiten sind ausschließlich deren Betreiber verantwortlich.Der Inhalt muss nicht mit den Vorstellungen von uns übereinstimmen.

Na vuni nė Favorite

 
  Service
Hotel/Villė
Duqane/Shop's
Shitblerje/Sales/
Dhomė/Rooms/
Apartments
Autokampė/
  Politika dhe Administratė
Kuvendi Komunes
Kryetari Komunės
KABINETI  KRYETARIT 
  Sherbimet
Sherbimi pėr punė tė Kuvendit
introni nuk jep pėrgjigje pėr faqe externe

ne filim