Mirė se vini nė Ulqin                 

ne filim         www.ulqini.org ėshtė njė nyje informative. Qėllimi i saj ėshtė tė paraqes Ulqinin nė hapsirėn e rrjetit elktronik. Kjo nyje informon pėr Ulqini, shqiptarėt, kulturen si dhe rrjedhat aktuale politike, tė cilat janė tė mundshme tė prezentohen kėtu. Njėkohėsisht sherben kjo nyje pėr komunikim tė shqiptarėve qė jetojnė nė Botė.
 

Hyrja

 

Emripėrdorues:
Emri sekret:

 

Keni haruar Emrin sekret?

 
 

Nuk keni ende konto?
Regjistrohuni tani!


Ulqini
Ku gjindet ulqini
E kaluara e Qytetit
Ulqini Antik
Kongresi Berlinit
Detaria e ulqinit
Ulqini vjeter
Qyteti jashtė bede.
Ambienti
Plazhi i Madh
Plazhi i Vogėl
Ada
Kanali Milena 
Valdanosi
Klima e Ulqinit
Ujėrat minerale sulfurike

Jeta dhe ngarjeta

Popullsia e Ulqinit
Kostumet e Ulqinit
Kuzhina ė Ulqinit
sport dhe rekreacion
Rethina e Ulqinit
Liqeni i Shkodrės

Kultura koha e lire
  Klube dhe Shoqata
  Muze
  Art dhe Galeria 
  Bilbliothekė
  Film dhe Kinema
  Kultura e lagjeve tė qytetit
  Masmedia
  Qėndra pėr Kulturė
  Aktivitetet
 

9/11 Loose Change

REKLAMOJENI VEHTEN QĖ EDHE NE TĖ REKLAMOHEMI !!!
 

Ujėrat minerale sulfurike

Plazhi i femrave . 

 Natyra i ka dhuruar kėtij qyteti edhe njė vend tė caktuar vetėm pėr pjesėn mė tė bukur tė njerėzimit dhe nuk ėshtė i vogėl numri i femrave qė janė bėrė nėna pasi njė pjesė tė pushimit e kanė kaluar nė kėtė plazh
Ujėrat minerale sulfurike
Per kėtė ujė mjekues "magjik", qė buron mu skaj detit, nė pyllin shumė tė bukur qindvjegar tė pishave, afėr hoteleve "Galeb" dhe >>Albatros" nė plazhin ("sulfurik") tė femrave, qė prej kohėve tė lashta tregohen legjenda tė mrekullueshme. Thuhet se ky ujė u bėn mirė sidomos grave qė nuk lindin fėmijė (beronjave), prandaj edhe sot shkojnė atje gratė qė nuk kanė fėmijė, rreziten nė atė plazh dhe Iahen nė atė uje, duke besuar se do t'u ndihmojė qė tė bėhen nėna. Pėr nga pėrbėrja minerale ky ujė ėshtė shumė i pasur dhe i takon tipit kloridosulfurik tė natriumit e tė kalciumit me mineralizim gjithsej 4.495 mg/l.


Balta minerale (peloidi) Pellgjet e baltės mjekuese gjenden rreth basenit tė kripores se Ulqinit, rreth 1-2 km larg bregdetit. Studimet shkencore tė kėsaj balte vėrtetojnė se ajo, pėr nga cilėsitė e veta mjekuese, ėshtė njė prej baltave deri tash mė kualitivative tė zbuluara dhe tė hulumtuara deri tash nė Adriatik, kurse pėr nga sasia e sulfideve ua kalon te gjithave. Ajo mund tė pėrdoret pėr tė njėjtat qėllime sikurse edhe rėra dhe uji mineral, vetėm ose nė kombinim me kėto, nė ē'mėnyrė fitohet njė kuaėitet i ri. Duke marrė parasysh cilėsitė e kėtilla tė peloidit dhe radioaktivitetin e butė tė tij, mund te perdoret me shumė sukses edhe per qėllime kozmetike.    

Detal nga Kriporja e Ulqinit                          

 

  Krypa e detit Nė kripėn e papastruar tė detit, qė fitohet nga baseni i kripores sė detit nė Ulqin, kemi >>detin e koncentruar", me tė cilin, duke i shtuar ujė tė rėndomtė, edhe nė kushtet shtėpiake mund tė titohen tė gjitha mundėsitė pėr mjekim qė ofron edhe uji i detit. Kjo formė e mjekimit dhe e pėrdorimit ėshtė e pėrshtatshme sidomos pėr mjekimin e reumatizmit dhe tė sėmundjeve tė organeve tė lėvizjes. Pas kripės se detit mbesin solucione tė koncentruara tė kripės sė mineraleve tė ndryshme dhe tė enzimeve, tė ngjashme me ujėrat e Detit tė Vdekur, qė gjithashtu mund tė pėrdoren me shumė efikasitet pėr mjekimin e shumė sėmundjeve, voēmas sėmundjeve tė lėkurės (sidomos tė psoriazės, si sėmundjes mė tė rėndė tė lėkures). Marrė nė pėrgjithėsi, faktorėt natyrorė tė Ulqinit mund tė pėrdorėn nė mėnyrė shumė tė dobishme pėr preventimin, mjekimin dhe rehabilimitin e shumė sėmundjeve dhe gjendjeve. Nė disa raste ata mund t'i zėvendėsojnė plotėsisht barnat, kurse nė disa raste tė ti tjera, krahas atyre, mund tė arrihen rezultate mė tė mira dhe mė afatgjata. Kėta faktorė natyrorė, qė rrallėkund mund tė gjenden kaq shumė nė njė vend, nuk janė tė dobishėm vetėm pėr tė sėmurėt, por edhe pėr tė shėndetėsor, pėr ata qė janė lodhur gjatė jetės e punės, me ē'rast, aplikimi i kėtyre faktorėve, me pushim e rekreacion, si dhe shkalla e caktuar e tretmanit mjekėsor, do t'ua kthente funksionet e dobėsuara vitale.


Tekstet e prezentuara domosdoshmėrisht nuk pėrfaqėsojnė politikėn e redaksisė tė www.ulqini.de  nuk jep pėrgjigje pėr faqe externe
Inhaltlich Verantwortlicher gemäß § 6 MDStV: Shaban Burri
Haftungshinweis: Trotz sorgfältiger inhaltlicher Kontrolle übernehmen wir keine Haftung für die Inhalte externer Links. Für den Inhalt der verlinkten Seiten sind ausschließlich deren Betreiber verantwortlich.Der Inhalt muss nicht mit den Vorstellungen von uns übereinstimmen.

Na vuni nė Favorite

 
  Service
Hotel/Villė
Duqane/Shop's
Shitblerje/Sales/
Dhomė/Rooms/
Apartments
Autokampė/
  Politika dhe Administratė
Kuvendi Komunes
Kryetari Komunės
KABINETI  KRYETARIT 
  Sherbimet
Sherbimi pėr punė tė Kuvendit
introni nuk jep pėrgjigje pėr faqe externe

ne filim