Mirė se vini nė Ulqin                 

ne filim         www.ulqini.org ėshtė njė nyje informative. Qėllimi i saj ėshtė tė paraqes Ulqinin nė hapsirėn e rrjetit elktronik. Kjo nyje informon pėr Ulqini, shqiptarėt, kulturen si dhe rrjedhat aktuale politike, tė cilat janė tė mundshme tė prezentohen kėtu. Njėkohėsisht sherben kjo nyje pėr komunikim tė shqiptarėve qė jetojnė nė Botė.
 

Hyrja

 

Emripėrdorues:
Emri sekret:

 

Keni haruar Emrin sekret?

 
 

Nuk keni ende konto?
Regjistrohuni tani!


Ulqini
Ku gjindet ulqini
E kaluara e Qytetit
Ulqini Antik
Kongresi Berlinit
Detaria e ulqinit
Ulqini vjeter
Qyteti jashtė bede.
Ambienti
Plazhi i Madh
Plazhi i Vogėl
Ada
Kanali Milena 
Valdanosi
Klima e Ulqinit
Ujėrat minerale sulfurike

Jeta dhe ngarjeta

Popullsia e Ulqinit
Kostumet e Ulqinit
Kuzhina ė Ulqinit
sport dhe rekreacion
Rethina e Ulqinit
Liqeni i Shkodrės

Kultura koha e lire
  Klube dhe Shoqata
  Muze
  Art dhe Galeria 
  Bilbliothekė
  Film dhe Kinema
  Kultura e lagjeve tė qytetit
  Masmedia
  Qėndra pėr Kulturė
  Aktivitetet
 

9/11 Loose Change

REKLAMOJENI VEHTEN QĖ EDHE NE TĖ REKLAMOHEMI !!!

 Plazhi i Vogel

 Plazhi i Vogėl (Rana) me gjirin  - ėshtė vendosur ndėrmjet kepit tė Puntės sė Nuradinit dhe kepit tė Ratislavės ose Sukės. Emri Ratislava ėshtė krijuar nga fjalėt >>Rat i Slava<<(Lufta dhe Lavdia) me kėto fjale princ Nikolla,duke qėndruar nė Ulqin, nė vilėn e tij tė vogėl nė kepin e Sukės, e pat pėrfunduar telegramin, me tė cilin po e Iajmėronte mbretin e Serbisė Petrin pėr vendimin me tė cilin po i shpallte luftė Turqisė (luftėrat ballkanike). Ky gji njėkohėsisht ėshtė edhe liman, nė tė vėrtetė, port Ulqinit pėr anije, jahte, barka tė peshkatarėve dhe objekte tė tjera lundruese.


Me njė pjesė tė vet shėrben si marinė natyrore (Mandraq ose Mendreq dhe Kaceme), por ėshtė e pambrojtur nga erėrat jugore qė e dalldisin ujin dhe e sjellin shiun, kryesisht gjatė vjeshtės dhe nė dimėr. Gjiri ėshtė i mbrojtur nga stuhia e ftohtė. Nė ditėt e verės prej orės 11 fryn era e ngrohtė e detit maestrali, e cila, nė Plazhin e Madh, pėr shkak tė hapėsisė ėshtė pak mė e fortė. Peshkatarėt, >>Kapitenet e barkave<<, velorėt dhe tė tjerėt gėzohen mė shumė kur fryn maestrali sepse ai premton kohė tė bukur. Kur nuk fryn, atėherė pėrgatitet ndonjė ndryshim.

 Rėra e Plazhit tė vogėl ėshtė e gjatė 600 m, kurse e gjerė mesatarisht 25 m. Plazhi ka formėn gjysmėrrethore. Rėra ka tė njėjtat cilėsi sikurse Rėra e Plazhit tė Madh. Nė kėtė plazh, qė nga fundi i shekullit XIX laheshin turistėt e parė tė kėtij qyteti tė veshur nė brekė tė gjata. Verės hapėsira buzė plazhit shndėrrohet nė qendėr tė jetės sė qytetit, shėtitore dhe vend takimi pėr turistėt dhe nikoqirėt. Ėshtė e rrethuar me restorante, taverna, kopshte tė verės dhe park. Mė e bukur ėshtė kur tė shikohet nga kėshtjella e Qytetit tė Vjetėr dhe nga kepi i Ratislavės ku dikur ishte hoteli impozant >>Jadran<< ish-hoteli i banovinės, qė u rrėzua me rastin e tėrmetit qė e goditi Ulqinin nė vitin 1979. Afėr Plazhit tė vogėl nė vendin e hotelit tė dikurshėm "Koop" nga viti 1939, ėshtė ndėrtuar hoteli modern "Galeb", kurse pranė tij hoteli "Mediteran". Nga hoteli >>Galeb<<, nėpėr shėtitore nėpėr pyllin e dendur tė pishave, duke e dėgjuar shushurimėn e detit dhe cėrcėrimin e shpendėve e duke thithur ajėr tė pėrzier me erėn e burimeve sulfurike dhe tė bimėve aromatike, arrihet deri te hoteli i bukur >>Albatros<<. Nė drejtim tė kėtij plazhi shtrihet shikimi nga ballkonet dhe tarracat e shumta tė apartamenteve komfore moderne dhe dhomave tė familjeve qė i presin turistėt. Nė Qytetin e Vjetėr gjithashtu Afėr kėtij Plazhi, janė ndėrtuar apartamentet "Dvori Balshiqa" dhe,>>Venecijanska pallata<< nė stilin oriental dhe venedikas.
 


Tekstet e prezentuara domosdoshmėrisht nuk pėrfaqėsojnė politikėn e redaksisė tė www.ulqini.de  nuk jep pėrgjigje pėr faqe externe
Inhaltlich Verantwortlicher gemäß § 6 MDStV: Shaban Burri
Haftungshinweis: Trotz sorgfältiger inhaltlicher Kontrolle übernehmen wir keine Haftung für die Inhalte externer Links. Für den Inhalt der verlinkten Seiten sind ausschließlich deren Betreiber verantwortlich.Der Inhalt muss nicht mit den Vorstellungen von uns übereinstimmen.

Na vuni nė Favorite

 
  Service
Hotel/Villė
Duqane/Shop's
Shitblerje/Sales/
Dhomė/Rooms/
Apartments
Autokampė/
  Politika dhe Administratė
Kuvendi Komunes
Kryetari Komunės
KABINETI  KRYETARIT 
  Sherbimet
Sherbimi pėr punė tė Kuvendit
introni nuk jep pėrgjigje pėr faqe externe

ne filim