Mirė se vini nė Ulqin                 

shko te forumi i ulqinit

ne filim        www.ulqini.org ėshtė njė nyje informative. Qėllimi i saj ėshtė tė paraqes Ulqinin nė hapsirėn e rrjetit elktronik. Kjo nyje informon pėr Ulqini, shqiptarėt, kulturen si dhe rrjedhat aktuale politike, tė cilat janė tė mundshme tė prezentohen kėtu. Njėkohėsisht sherben kjo nyje pėr komunikim tė shqiptarėve qė jetojnė nė Botė.
 

Hyrja

 

Emripėrdorues:
Emri sekret:

 

Keni haruar Emrin sekret?

 
 

Nuk keni ende konto?
Regjistrohuni tani!


Ulqini
Ku gjindet ulqini
E kaluara e Qytetit
Ulqini Antik
Kongresi Berlinit
Detaria e ulqinit
Ulqini vjeter
Qyteti jashtė bede.
Ambienti
Plazhi i Madh
Plazhi i Vogėl
Ada
Kanali Milena 
Valdanosi
Klima e Ulqinit
Ujėrat minerale sulfurike

Jeta dhe ngarjeta

Popullsia e Ulqinit
Kostumet e Ulqinit
Kuzhina ė Ulqinit
sport dhe rekreacion
Rethina e Ulqinit
Liqeni i Shkodrės

Kultura koha e lire
  Klube dhe Shoqata
  Muze
  Art dhe Galeria 
  Bilbliothekė
  Film dhe Kinema
  Kultura e lagjeve tė qytetit
  Masmedia
  Qėndra pėr Kulturė
  Aktivitetet
 

 Libra e Telefonit tė Malit Zi

shko te  MSN ULQINI Groups


9/11 Loose Change

REKLAMOJENI VEHTEN QĖ EDHE NE TĖ REKLAMOHEMI !!!

Forca e Re Demokratike – Nova Demokratska Snaga - FORCA

Bul. Skenderbeu bb 85360 Ulcinj – Ulqin

Tel:. 085/401-760 Fax :.085/401-761

E-mail:. forca@cg.yu Web:. www.forca.me
 

 


 Konferencė pėr media 10.05.2010 

Ulqin me 10.05.2010

Nr.78/10

 Funksionimi i pushtetit, si nė nivel shtetėror ashtu edhe nė nivel lokal realizohet dhe pasqyrohet pėrmes mjeteve buxhetore, grumbullimit dhe menaxhimit tė tyre pėr pėrmbushjen e qellimeve programore dhe zhvillimore.
Deri kah mesi i  vitit 2009 realizimi i shpenzimeve operative,( dmth. i shpenzimeve pėr rroga tė administratės, shpenzime pėr rrymė, materiale pėr zyre, mėditje,  reprezentacion e tjera), ishte nė pėrputhje me parashikimet nė buxhet, kurėse realizimi i buxhetit kapital, (dmth. pėr ndėrtimin e infrastrukturės komunale) tė 4 viteve tė ushtrimit tė pushtetit tė koalicionit europian, nė krye me z.Hajdinagėn, ishte njė dėshtim i plotė.
Ata duan tė vazhdojnė tė realizojnė buxhetin kapital me stilin e vet, e qė kulmin e dyshtimit e arriti nė vitin 2009 kur planifikuan tė realizojnė mbi 10 milion EURO dhe realizuan vetėm 0,28 milion EURO(ose 280,000.00 EURO), dmth. Vetėm 2,8% nga mjetet e planifikuara.
Kjo do tė thotė se i mashtruan tė gjithė qytetarėt nga Krruēi deri nė Shtojė e Prej Kllezne deri nė Sukubinė, sepse nuk i realizuan projektet e parapara nė Planet e rregullimit tė hapsirės qė nga viti 2006 deri nė vitin 2010.
Kėrkesa e slloganit tė tyre tė vazhdojnė ėshtė fyerje e arsyes sė shėndoshė dhe e dinjitetit tė ēdo qytetari tė Ulqinit dhe e votuesve tė kėsaj komune.
Z. Hajdinaga dhe koalicioni i cili e mbėshtet, me paftyrėsi tė paparė politike kėrkojnė tė vazhdojnė edhe pse kanė mbi 3,5 milon EURO borxhe ndaj ekzekutuesve tė punėve dhe mbi 11,5 milon EURO borxhe tė bazuara nė kėrkesat e personave fizik dhe juridik para organeve gjyqsore.
Edhe pėr kėtė arsye kėrkesa e slloganit tė tyre tė vazhdojnė ėshtė fyerje e arsyes sė shėndoshė dhe e dinjitetit tė ēdo qytetari tė Ulqinit dhe e votuesve tė kėsaj komune.
Pėr shkak tė politikės sė dyshtuar tė „Koalicionit evropian“ nė krye me z. Hajdinagėn, punonjėsit e komunės nuk kanė marrė rroga mė se katėr muaj, tė NP tė zjarrfiksave mė se 5 muaj, tė NP komunale, mbi 2 muaj, tė Qendrės pėr kulturė, mbi 6 muaj, tė qendrės informative ( radio dhe TV Ulqini), mbi 8 muaj, Tė UPIN-it, mbi 6 muaj, tė NP pėr ruajtje tė egėrsirave, mbi 12 muaj. Ndėrkohė, nėpunėsit e komunės dhe tė kėtyre ndėrmarrjeve nuk kanė guxim tė ankohen pėr mungesėn e burimit tė egzistencės sė tyre dhe tė familjeve tė veta, sepse kėrrcėnohen se do tė largohen nga puna nėse shprehin pakėnaqėsinė.
Edhe pėr kėtė arsye kėrkesa e slloganit tė tyre tė vazhdojnė ėshtė fyerje e dinjitetit tė ēdo nėpunėsi dhe tė familjarėve tė tyre dhe ėshtė hipokrizi e njė pushteti tė dyshtuar.
Koalicioni pėr Ulqinin evropian nė krye me z. Hajdinagėn nuk ka tė holla as pėr rrogat e para tė nėpunėsve tė Organizatės turistike, tė cilėt punojnė qė 5 muaj dhe nuk kanė marrė asnjė rrogė. Pėr pėrgaditjen e sezonit turistik as nuk bėhet fjalė, sepse pėr ta mė tė rėndėsishme janė investimet pėr blerje tė votave tė cilat po ndodhin kėto ditė, sesa mirėvajtja e kėsaj dege ekonomike me rėndėsi jetėsore pėr Ulqinin. Mė e rėndėsishme ishte tė rrėnohen objektet si Galebi dhe objektet e dhjetra qytetarėve nė Ranė, tė cilėt u lanė pa burim egzistence, pa i ofruar alternativė dhe duke e varfėruar ofertėn e shyrbimeve gjat sezonit turistik.
Pasojat fatale tė ndėrtimit tė trotoarit nė rrugėn kryesore tė qytetit nė filim tė sezonit turistik pėr afaristat qė punojnė nė atė rrugė janė edhe njė dėshtim i pushtetit tė koalicionit europian, nė krye me z. Hajdinagėn.
Edhe pėr kėto arsye kėrkesa e slloganit tė tyre tė vazhdojnė ėshtė fyerje e arsyes sė shėndoshė dhe fyerje e dinjitetit tė ēdo qytetari tė Ulqinit dhe e votuesve tė kėsaj komune.
Qytetarė tė nderuar, po e pėrsėris edhe njė herė se Z. Hajdinaga dhe koalicioni pėr Ulqinin europian i cili e mbėshtet, me paftyrėsi tė paparė politike kėrkojnė tė vazhdojnė, edhe pse kanė mbi 3,5 milon EURO borxhe ndaj ekzekutuesve tė punėve dhe mbi 11,5 milon EURO borxhe tė bazuara nė kėrkesat e personave fizik dhe juridik para organeve gjyqsore.
Kulmi i pafryrėsisė politike ėshtė bilbordi pa koment me pamje tė Valdanosit, qė ndoshta edhe mund tė jetė mesazh se dorėzohen pėr shkak tė premtimeve boshe dhe dhe mesazh se duan ta dorėzojnė njė komune tė falimentuar.
Qytetarė tė nderuar, koalicioni pėr Ulqinin europian kėrkon nga ju tė votoni vazhdimin e dėshtimit tė tyre dhe ta ēoni komunėn drejt falimentimit, drejt bakrrotit.
Ne jemi tė bindur se ju nuk do tė pėrkrahni njė politikė tė dėshtuar e cila tenton rė fyej arsyen tuaj tė shėndoshė dhe dinjitetin tuaj.
Vetėm FORCA ofron  alternativė dhe rrugdalje nga kjo situatė e vėshtirė. FORCA ofron ZHVILLIM. Prandaj, votoni Forcėn e zhvillimit. Votoni nr. 1.
 
Forca


 KUMTESĖ PĖR MEDIA - 04.12.2008

Absurdet po pėrsėriten nė Ulqin.

        Fyerjet, replikat jashtė teme dhe tonet shume tė rėndė janė  metoda  tė cilat pushteti lokal i pėrdorė me qėllim qė tė maskojė ēdo diskutim konstruktiv pėr secilėn temė tė rendit tė ditės tė Kuvendit.

        Pushteti aktual prapė demonstron arrogancė dhe papėrgjegjėsiė ndaj qytetarėve nė qėllimin tė disiplinimit tė Kryetarit tė Kuvendit. Arsyeja pėr kėtė ėshtė sepse ai pranoi propozimin e Forcės dhe vota e tij ishte vendimtare qė ato pika tė bėhen pjesė e rendit tė ditės tė mbledhjes sė Kuvendit.

        Koalicioni pėr Ulqinin Evropian qėllimisht mundohet qė ti a ulė autoritetin Kuvendit me atė qė nuk dėshiron tė marrė as edhe qėndrim rreth ēėshtjes sė kthimit tė pronave  gjithashtu me atė qė toleron arrogancėn e pushtetit ekzekutiv i cili nga korriku nuk ia dorėzon Kuvendit Raportin e realizimit tė Buxhetit pėr periudhėn e kaluar.

        Kanė tė drejtė qytetarė tė pyeten se interesat e kujt i mbrojnė kėshilltarėt e koalicionit pėr Ulqinin Evropian qė nuk ishin nė gjendje as qė tė lejojnė votimin pėr pėrfundime nė tė cilat kėrkohet qė Komisioni Regjional pėr kthimin  e pronave ta njoftojė Kuvendin e Ulqinit pėr punėn e tij nė lidhje me kėrkesat e qytetarėve nga Komuna jonė. Qė absurditeti tė jetė edhe mė i madh njė pėrfundim i tillė ėshtė propozuar nė diskutim nga kėshilltari i kėtij koalicioni.

        Arroganca e tyre nuk ka fund ku edhe kėrkojnė nga opozita qė ta pėrgatisė Raportin pėr Realizimin e Buxhetit tė Komunės. Komuna jone fqinje Tivari nė mėnyrė transparente edhe nė web faqen e saj i ka publikuar tė gjithė raportet, ku edhe realizimin e buxhetit pėr nėntė  muajt e vitit 2008.

        Ajo ēka ėshtė e pamundur pėr kėshilltarėt  nė Ulqini, nė Komunat tjera ėshtė e mundėsuar tė gjithė qytetarėve.

        Mendojmė qė kjo ėshtė politikė pėr shkak tė papunės sė vet ka pėr qėllim zvogėlimin e  ingjerencave tė vetėqeverisjes lokale nė vend qe kėto ingjerenca tė rriten.  Shėrbimi Informativ 


KUMTESĖ PĖR OPINION  - Ulqin, 1 dhjetor 2008.

                                              

Kryetari aktual dhe ish-kryetari i Komunės, Hajdinaga dhe Nimani, ministrat, te cilėt pėr 6 vite e gjysmė, apo rreth 2500 ditė, nuk patėn sukses qė  pėr mandatet e tyre tė aprovojnė as edhe njė plan urbanistik pėr territorin e Komunės se Ulqinit, dhe nė mandatet e tė cilėve Ulqinin e ka pėrfshirė njė ndėrtim i tmerrshėm total pa plane,  pėrsėri premtojnė qė viti i ardhshėm do tė jetė viti i bumit tė investimeve. Por edhe qytetarėt e dinė qė 2009.-ta ėshtė vit zgjedhor.

Duke shfrytėzuar vizitėn e ministrit pa portfel Numanoviq, kryetarit tė Komisionit pėr fatkeqėsi elementare, Hajdinaga dhe Nimani pėrsėri plasojnė mashtrimet e veta parazgjedhore mbi investimet nė komunėn e Ulqinit. Sikurse mos tė bėhet fjalė pėr 50,000 euro qytetarėt edhe do ti besonin pėr kėto investime. Pėrkujtojmė qė kjo ėshtė pėrafėrsisht vlera qė Komuna e Tivarit i ka dhėnė falas Ulqinit pėr ndėrtimin e arkave nga betoni nė Bulevarin Skenderbeu. I falėnderojmė Komunės sė Tivarit nė ndihmė edhe pse pėr kėto arka nuk kemi pas nevojė dhe pyetemi cilėt janė shkaqet qė kanė ndihmuar.

2008.-ta do tė mbahet mend edhe me dhurata tė ndryshme dhe kėto Auto ambulanca pėr Shtėpinė e shėndetit dhe pastruesi i pėrdorur pėr ndėrmarrje komunale gjė qė kryetari,  nė prononcimin me rastin e dy vjetorit tė marrjes sė funksionit, i numėron nė sukseset e veta.

Shpresojmė qė viti i ardhshėm do tė jetė mė i suksesshėm por kemi 2500 arsye pėr dyshime.  

Shėrbimi informativ i Forcės      


 

20.11.2008 Ulqin: Ambasadori i Shqiperise ne Forcė.  Sot nė Komunėn e Ulqinit nė njė vizite zyrtarė ishte Ambasadori i Republikės sė  Shqipėrisė nė Mal tė Zi, z. Tonin Beci. Nė kuadėr te vizitės sė tij njėditore nė Ulqin ai qėndroi edhe nė selinė  e Forcės sė Re Demokratike ku pati takim me Kryetarin Nazif Cungu dhe me kėshilltarėt e Forcės. Gjate bisedės Kryetari i Forcės sė Re Demokratike e njoftoi  Ambasadorin me temat dhe problemet aktuale me rėndėsi tė posaēme  pėr Komunėn e  Ulqinit.Edhe ambasadori i Shqipėrisė z. Tonin Beci i falėnderoi pėrfaqėsuesit e Forcės pėr mikpritjen e tyre dhe pėr informimin mė tė pėrafėrt mbi ēėshtjet kryesore te kėsaj Komune bregdetare.
 


FORCA – KUMTESĖ PĖR OPINION

Ulqin 29-10-2008  

A ėshtė Ligji zgjedhor manipulim i pushtetit? 

Edhe pse deri nė zgjedhjet e parakohshme parlamentare  tė vitit 2009, ka mbetur edhe njė vit, pushteti aktual  nuk ėshtė duke u treguar aktiv ne lidhje mbi harmonizimin e ligjeve pėrkatėse me Kushtetutėn e re tė  Malit tė Zi. Fjala ėshtė pėr  ligjin zgjedhor tė kėshilltarėve dhe tė deputetėve  i cili ėshtė dashur tė punohet mė herėt  nga Sekretariati ligjdhėnės i Kuvendit tė Malit tė Zi. Por, deri me tash nuk kemi asnjė informacion konkret se a ėshtė punuar ndonjė version pune, ku mė vonė subjektėt politike nė formė tė amendamentėve do tė mund tė vepronin nė parlament.
Njė veprim i tillė i pushtetit paraqet papėrgjegjėsi para qytetarėve, sepse deri mė tash janė tejkaluar dy afate, nga del se pushtetit i konvenon situata e krijuar. Madje pushteti aktual pėrpiqet qė mos punėn e tyre t ia mveshi opozitės, duke e cilėsuar ate si pėrgjegjėsėn kryesore ne mos miratimin e kėti ligji. Pasi koordinatori i grupit punues ėshtė nga DPS-i del qartė se  nga shumica parlamentare  nuk ekziston vullneti politik pėr miratimin e njė ligji tė tillė, andaj, ne zgjedhjet lokale nė Kotor mė 9.nėntor tė kėti viti  shkohet me ligjin e vjetėr zgjedhor.  
Edhe pse deri mė tash ne lidhje me ketė ēėshtje nuk ka qendrime zyrtare, ne jemi qė Mali i Zi tė jetė njė njėsi zgjedhore, ndėrsa pėr shqiptarėt tė ekzistojė njėsia e veēantė zgjedhore si deri mė tash e cila do tė jap 5 deputet. Nė mėnyrė analoge njė dukuri e tillė tė jetė e pranueshme edhe pėr pjesėtarėt e popujve tė tjerė pakicė nė Mal tė Zi. Pasi Kushtetuta e Malit tė Zi nė  nenin  78 garanton  pėrfaqėsimin autentik, kjo  nėnkupton mandatėt e garantuara tė deputetėve.Ndėrsa ēdo tentim i pushtetit pėr tė eliminuar tė drejtat e pėrfituara pėr ne shqiptarėt ėshtė ide e papranueshme dhe ėshtė nė kundėrshtim me standartėt ndėrkombėtare tė mjediseve multinacionale demokratike  evropiane.
Pasi  mbi ketė ēėshtje tė rėndėsishme deri mė tash   nga Ministria e Pakicave nuk ka ndonjė reagim konkret, nuk paraqet befasi sepse siē duket  ministri Nimani ende ėshtė duke shkruar pėrshtypjet nga vizita qė i bėri Kinės gjatė Olimpiadės. Madje ka gjasa qe mė nikoqirėt kinez tė  shkėmbej pėrvojat mbi realizimin praktik tė  te drejtave tė pakicave dhe lirive tė njeriut me theks tė veēantė pėr  popullin e  Tibetit.
Ulqin 29-10-2008 Shėrbimi pėr in
formim


Themelimi i Kėshillit Tuz Malėsi dhe 28 Nėntori
Me rastin e Themelimit tė kėshillit komunal tė Forcės Tuz – Malėsi dhe me rastin e festave tė Flamurit, tė  enjten me 27 Nėntor 2008 Forca organizoj njė Koncert  festiv nė Tuz.
Kryetari i Forcės z. Nazif Cungu mbajti fjalėn pėrshėndetėse  dhe ftoi nė skenė kryetarin e kėshillit tė posa zgjedhur  z.  Elez Nikaj, dhe nėnkryetarin e tij z. Zef Nikprelaj. ....lėxo mė shumė...>

 


Ulqin me 16.09.2006

KUMTESĖ PĖR OPINION

Mbram, me 15. shtator 2006, katėr partitė shqiptare:FORCA, LD ne MZ,PPD dhe BDSH nėnshkruan marrėveshjen pėr koalicion pėr formimin e shumicės ne Kuvendin komunal te Komunės se Ulqinit.
Gjithashtu, nėnshkruesit e marrėveshjes pėrkrahin kandidaturėn time pėr Kryetare Komune ne balotazhin qe do te mbahet me 24. shtator.
Kemi filluar pėrgatitjet pėr mbajtjen e mbledhjes pėr konstituimin e Kuvendit qe do te mbahet menjėherė pas rundit te dyte te zgjedhjeve pėr kryetare Komune.
Me ketė deklarate edhe nje here ju tėrheqim vėmendjen pėr korrupsionin politik qė po vazhdon tė behet edhe gjatė fushatės zgjedhore pėr kryetare komune.
Pasi qysh me herėt publikisht e kane shpallur se ofrojnė poste zyrtare,vende pune qe nuk eksitojnė apo pėrfitime te ndryshme pėr votat qe i kėrkojnė,tash pėrsėri kane vazhduar me nivel edhe mė tė ulėt tė korrupsionit duke ndėrmarrė investime tė vogla, punime apo restaurime te infrastrukturės nė pjese tė ndryshme tė komunės sonė.
Me kėto punime gjate fushatės zgjedhore ata dėshmojnė se nuk janė tė aftė pėr tė punuar ne baze te programeve, atėherė kur edhe e kanė pėr detyre, por se punėn ata e shohin vetėm si njė mjet shpėrblimi apo pazarllėku gjatė fushatės zgjedhore pėr tė ardhur apo pėr te qėndruar nė pushtet.
Ne kemi informacione tė sakta qė tregojnė se z-ni Hajdinaga dhe shokėt e tij partiak, qe kane mbetur pa elektorat, pėrveēse janė duke bere kėto punime, janė edhe duke ofruar si shpėrblim ēimento, virmanė pėr benzine dhe imtėsia tjera.
Ne e gjykojmė ketė kampanjė te ulėt qė ėshtė duke u kryer nga kundėrshtari dhe deklarojė se gjate vazhdimit te kampanjės, nuk kemi pėr tė bėrė asnjė ndėrtim, asnjė investim apo dhėnė asnjė shpėrblim material, sepse ne jemi duke konkurruar me njė ekip tė kualifikuar dhe tė ndershėm dhe me njė program tė kompletuar dhe modern.
Punime dhe investime ne kemi pėr tė bėrė boll, por kemi pėr t’i bėrė vetėm kur tė vijmė nė pushtet duke pėrmbushur detyrėn qė do tė ma besoni me 24 shtator sepse bashkėqytetarėt tanė padyshim i meritojnė investimet nė infrastrukture dhe shėrbime publike.
Bashkėqytetarėt tanė meritojnė pikėsėpari respekt dhe dinjitet dhe nuk meritojnė tė mashtrohen ne atė mėnyre dhe ta shesin votėn pėr njė thes ēimento.
Mos harroni se cdo cope rruge e shtruar, ēdo shtyllė elektrike, ēdo thes ēimento ėshtė e paguar me parat e juaja te cilat ju me vite i keni paguar si tatime dhe taksa dhe me ato te holla tentojnė te blejnė votėn tuaj.
Mos lejoni qe edhe kėsaj here te ju mashtrojnė.
Me ane te kėsaj deklarate ftoj organet kompetente republikane te Malit te Zi qe te marrin masa dhe te ndalin kėto keqpėrdorime.
Ftoj mediat dhe pėrfaqėsuesit e shoqėrisė civile te Malit te Zi, pėrfaqėsuesit e huaj diplomatik dhe organizatave ndėrkombėtare qe te monitorojnė sa me rreptėsishtė ecurinė e fushatės dhe mirėvajtjen e procesit zgjedhor.
Ne kemi vizion,ne kemi stratgji dhe potencial kadrovik qe te bejme ndryshimet e domosdoshme.
Me voten e juaj une do e realizoj planet e perbashketa.

Ju falem nderit, Kryetari i partise

Nazif Cungu

 


Tekstet e prezentuara domosdoshmėrisht nuk pėrfaqėsojnė politikėn e redaksisė tė www.ulqini.de  nuk jep pėrgjigje pėr faqe externe
Inhaltlich Verantwortlicher gemäß § 6 MDStV: Shaban Burri
Haftungshinweis: Trotz sorgfältiger inhaltlicher Kontrolle übernehmen wir keine Haftung für die Inhalte externer Links. Für den Inhalt der verlinkten Seiten sind ausschließlich deren Betreiber verantwortlich.Der Inhalt muss nicht mit den Vorstellungen von uns übereinstimmen.

Na vuni nė Favorite

  Service
Hotel/Villė
Duqane/Shop's
Shitblerje/Sales/
Dhomė/Rooms/
Apartments
Autokampė/
  Politika dhe Administratė
Kuvendi Komunes
Kryetari Komunės
KABINETI  KRYETARIT 
  Sherbimet
Sherbimi pėr punė tė Kuvendit
introni nuk jep pėrgjigje pėr faqe externe

ne filim