Mirė se vini nė Ulqin                 

shko te forumi i ulqinit

ne filim         www.ulqini.org ėshtė njė nyje informative. Qėllimi i saj ėshtė tė paraqes Ulqinin nė hapsirėn e rrjetit elktronik. Kjo nyje informon pėr Ulqini, shqiptarėt, kulturen si dhe rrjedhat aktuale politike, tė cilat janė tė mundshme tė prezentohen kėtu. Njėkohėsisht sherben kjo nyje pėr komunikim tė shqiptarėve qė jetojnė nė Botė.
 

Hyrja

 

Emripėrdorues:
Emri sekret:

 

Keni haruar Emrin sekret?

 
 

Nuk keni ende konto?
Regjistrohuni tani!


Ulqini
Ku gjindet ulqini
E kaluara e Qytetit
Ulqini Antik
Kongresi Berlinit
Detaria e ulqinit
Ulqini vjeter
Qyteti jashtė bede.
Ambienti
Plazhi i Madh
Plazhi i Vogėl
Ada
Kanali Milena 
Valdanosi
Klima e Ulqinit
Ujėrat minerale sulfurike

Jeta dhe ngarjeta

Popullsia e Ulqinit
Kostumet e Ulqinit
Kuzhina ė Ulqinit
sport dhe rekreacion
Rethina e Ulqinit
Liqeni i Shkodrės

Kultura koha e lire
  Klube dhe Shoqata
  Muze
  Art dhe Galeria 
  Bilbliothekė
  Film dhe Kinema
  Kultura e lagjeve tė qytetit
  Masmedia
  Qėndra pėr Kulturė
  Aktivitetet
 

  Libra e Telefonit tė Malit Zi

shko te  MSN ULQINI Groups


9/11 Loose Change

REKLAMOJENI VEHTEN QĖ EDHE NE TĖ REKLAMOHEMI !!!
 

LIKA CENI

ART klubi Ulqin  Piktor: BILAL NIKEZIQI  Vildana Dervishi  Shaban Osmanaj
Suzana Llolla Qazim Muja Jaho Kollari Dr.Bahri Brisku
Asllan Bisha Hasan Gjonbalaj Senada Veliqi Hajro Ulqinaku
Basri ēapriqi HAFIZ ALI RIZA ULQINAKU MULLA ISUF KRAJA HAFIZ ALI KRAJA
Enver Dragoviqi HAXHI SHABANI Prof. Dr. Ruzhdi Ushaku Gazmend ēitaku
Ibrahim Berjashi Naim/Sami Flamuri RUDI GOGA NASER HASA
Mr.RIZA REXHA EMIN HALILI MEHMET ALOJA Silver Kordiqi
Fadil Kraja

 

Na ishte njė herė njė kala e vjetėr ku jetonin detarėt me tė mirė nė tėrė atė mbretėri. Me kot provuan venedikasit dhe turqit qė t’i pushtojnė bedemat e kėsaj kalaje te lartė e tė forte.
Nėn kala gjendeshin tė fshehur anijet qi ishin pasuria me e madhe e detarėve. Ato ishin te voglat e tė mėdhat, me vela tė gjata e tė bardhė, por me e bukura dhe mė e madhja ishte ajo e Lika Cenit. Me kėtė anije ai kishte lundruar e kishte pare qindra qytete, kishte dalur fitues i shumė betejave detare ti piratėve. Ishte i shkathtė dhe guximtar. Si strateg legjendar diti ta ruajė kalanė dhe banorėt e saj.
Lika Cenin njė gjė mjaft e brengoste, dhe dita-ditės nuk i dilte nga mendja. Karallampoja pirat qė shkaterronte dhe plaēkite nepėr tėrė Adriatikun e Mesdheun po iu kėrcdnohej edhe detarėve ulqinakė. Nuk mundnin lirisht as ti lundrojnė as ti bėjnė tregti. Edhe Sulltani turk e kirkonte kėte gjakpiris i cili per kokAn e tij premtonte dhurata:

"Karallampon kush e mbyt
i jap mall sa i shohin sytė,
Karallampon kush ma bjen gjallė
i jap xhevahir i jap arė.
Gjith gjenxhitė pa bazhdar.

- Kush ėshtė Karallampoja ta kam frikė unė? - fliste Lika Ceni me shokun e vet Sabriun. Ky Sulltanit ia premtoi qė nė mes tė Turqisė gjallė tia ēojė.

Po a e di mor Lika Cen
se ai ėshtė rrezik e tmerr prej
tij po dridhet dhe vetė Sulltani
s'ka e ē’i ban as veneciani. "

Ia kthente shoku me seriozitet dhe dashamirisi duke i bėrė me dije qė Karallampoja ėshtė nje gjakpirės dinak. Por Lika Ceni me zemirim i thoshte:

"Nuk jam unė Sulltan as venecian
por ulqinak detar i rrallė
Karallampon piratin zullumqar
si trofej nė maje tė dyrekut do ta var.

E vėrejti Sabriu se Lika Ceni kishte vendosur e s'i ndėrrohej asesi mendja, qėndroi pak dhe i tha:

"Gjithmonė kemi qenė sė bashku or Lika Cen
edhe nė kėtė pėrleshje me ty jemi
dhe ngrite velin
po i thėrras dhe tė tjerėt detarėt n’rem
nė rruggė tė gjati; tė na pėrcjellin. "

U mblodhen detarėt, mė tė fortė e mė Guximtarė. U mblodh dhe tėrė Ulqini. U ēuan velat nė atė anije madhėshtore. Era morri hov dhe ngadalė anija u inis. Jehoi anä e mban kėnga e detaräve:

Duhet te shkoj mori mollė:
Unė me barkė deri n’Stamboll:
Ti hallal moj me ma ba,
Hajde moj mollė, ti mbetsh me shėndet
Nėse s'kthehem pėr tri vjete
Rrite djalin dhe bleja njė bark
Ishalla ka baft ere nafak."

Anija lundronte nė drejtim ti vet. Valėt e detit shkėlqenin nga dielli. Mbante mot i qetė. Shenjė e mirė. Kėshtjella e Karallampos ishte ende larg, kur marinarėt bėnin planin e sulmit. Vendin ia dinte vetėm Abdullah Harapi – shok i Lika Cenit. Pasi e kishte liruar atė nga robėria Abdullahi i mbeti gjithmonė besnik. Ai dhe e kėshilionte:

-Nė qoftė se hyjmė nė -Kėshtjellėn e Kėrallampos do ti jemi
tėl rrethuar. Ashtu do tė na
zėnte robėr. Mė par duhet tė dimė
forcėn e tij, tė jemi tė pėrgatitur!
- Unė them ta presim natėn jashti. T'u dalim pėrpara,kur ata nuk e presin. - thoshte njė marinar tietėr.
- Nė topa do tė vendosim Mustafanė dhe Ilirin, atyre kurrė s'u dridhet as zemra as dora. - thoshte tjetri.

Lika Ceni i dėgjoi tė gjithė e mandej tha:

- Keni ti drejtė, duhet tė jemi ti pėrgatitur mirė. Ato janė ujqit e detit, prandaj e njohin detin mirė. Dy mė guximtarėt, do tė hyjne nė kėshtjellė. Ato do tė na tregojnė pėr ēdo gjė qė shohin te Karallampoja, kurse ne do tė presim afėr kėshtjellės.

Kėshtu edhe ndodhi. Kur dy marinarėt hynė fshehtas nė kėshtjellė patin ē'tä shohin. Atje vėrejtėn amfora plotė argjendė dhe inxhi; qypat me verė, mjalt, oriz dhe materiale tė ndryshme si kadife, kumash e shumė tė tjera sende tė vlefshme.
Forca e vėrtetė e Karallampos ishin dy anije me nga tre topa dhe rreth 40 marinarė tė armatosur deri nė dhėmbė, me shpata tė gjata e tė mprehta. Vėzhguesit e Lika Cenit me fshehtėsi tė madhe u larguan nga kėshtjella dhe i treguan atij pėr gjith ēka panė.
Tash Lika Ceni dinte si tė pėrgatitej. Duhet sulmuar kur Karallampoja merr nė lundrim vetėm njė anije. I udhėzoi dhe i vendosi djelmoshat, secilin nė vend tė vet, dhe filluan duke pėrgjuar, tė presin.
Natėn kur piratėt dolėn pėr plaēkitje Lika Ceni me marinarėt e tij mė anije i dolėn pėrpara. Luften ndėrmjet dy anijeve ekėndojnė kėshtu:

ē'janė kėto gjama qė po bjen era?
Po luftojnė dy barka me vela,
priten burrat merren krena.

Kėtė luftė qė po e ndini sot
paska has zjarmi n'bdrot.

Lika Ceni qenka nal
u gatu me gjithė detarė
u ba gati heq taganin
Ljampos po i lyp mejdanin

Lika Ceni trim me halle
ē'e mbuloj grekun me marre
Karallampos i bani ball
e lidhi me gjithė detarė
Ja kallxoj zanatin grekut:
e lidhi nė maje tė dyrekut.

"Lika Ceni ujk i gjallė,
Si vetimė detin ka marrė,
Zullumqarin Llampo e Zi,
Do t'ia ēojė Sulltanit
Lika Ceni si zog sokolit.
pėrpara i dalin dy jovore
dhe ia ēunė Sulltanit te dera.
Hyni tek ai dhe u njoftu
Lika Ceni mė thojnė mu
Njė peshqesh ta kam pru
Nė dyrek tė barkės e kam varė
Karallampon grek zullumqar.

Sulltani Turk u befasua shumė. S'i zinte besė as syve tė vet. Fjalėn qė e kishte dhėnė u deshtė ta mbajė, prandaj i pyeti ēvarė dėshire kishin. Lika Ceni mendjethatė nuk kėrkon flori as pare, por graden e kapitenit si dhe 30 kuintalė grur. Sulltani u habit, por dėshirėn menjėherė ia plotėsoi.
Megjithė trimėrinė e Lika Cenit, Sulltani dinak dhe dashakeq kishte kurdisur zinxhirėt e hekurta tė gjatė nėn det ndėrmjet dy moleve, ashtu qė asnjė anije s'mund tė kalonte. Kėtė pusi ia kishte ngritur edhe Lika Cenit, mirėpo ai kishte marrė vesh pėr kėtė, prandaj ishte i pėrgatitur. Vendosi, grurin tė peshojė nė njė anė tė anijes. Kur anija preku hekurin gruri filloj tė dalė nė anėn tjetėr dhe kėshtu e tėrhoqi anijen pėrpara.
   Kjo mjeshtri e Lika Cenit i pėlqei Sulltanit. U vėrtetua se me njėmend ai ishte njė kapiten, sa trim aq mendjempreht.
Populli, trimėrinė dhe gjeturinė e madhėrishme tė kapitenit tė vet e ka pėrjetuar nė kėto vargje:

"Tuj kėndu pėr tė mirė
I takoi barka nė zinxhir
Nė bash mallin e batojnė
prej zinxhirve mirė pshtojnė.
Lamtumirė more Sulltan plak
S'paske pas besė aspak
Nuk ke pa azgan ulqinak
Qė s'e lidh hapsi s'hanė dajak."

Marinarėt turk iu vėrsulėn qė ta zėnė, por nuk arritėn. Lika Ceni u tall me cinizėm:

S'i kam frigė kulēedrat e detit
Jo se ju, klyshat e dauletit."
 

Tash kapiten Lika Ceni i mbeti vetėm njė rrugė dhe ishte vijazha drejt Ulqinit. I kishin dėshiruar fort familjet e veta. Mė sė shumti ishin pėrmalluar pėr atė Kala madheshtorė, i vetmi vend qė gjithmonė i priste me dyer hapur dhe me njė mikpritje tė vėrtetė.
Kurse nė Ulqin shumė kohė nuk dinin pėr gėzim, lajme tė zeza kishin marrė. Vajtonte tėrė Ulqini pėr tė afėrmit e vet. Hallva mortale ishte duke u pėrgatitur kur njė anije u duk nė horizont.

"Shkėlqei dielle nalt nė hava
ēou Ulqin e kėndon me za!
Shend ma tė madh pė ne nuk ka
Nėpėr tym nėpėr tallaz,

Ka ardh Lika Ceni nė Valdanos
Zhungullon kanga anė e mbanė
Lika Ceni erdhi nė Ranė."

Nė kujtesėn e popullit ende sot ėshtė mbajtur mend mirė skena e kthimit tė atdhetarit Lika Cenit nė Ulqin. Njė tablo tė tillė e pėrjetuar thellė nė qenien e shpirtit tė popullit tė vet na dėshmojnė kėto vargjė:

"Garset pushka, ushton deti
Mendon turku se u ba gazepi
Lika Ceni pėrmbi barkė:
-Mirėse ju gjeta, ulqinakė:
-Mirėse vjen trimi jonė
ty tė paēim pėrgjithmonė.
Hajde, hajde Lika Ceni
t'u pėrzi hallva me rrema
t'u sjell deka nė dyzen."

Kėshtu u krijua miti legjendar, lidhur me kėtė marinar ulqinak; ndodhi, tė cilėn edhe sot e di fare mirė ta tragojė ēdo banor i kėtij qyteti bregdetar.

Tekstet e prezentuara domosdoshmėrisht nuk pėrfaqėsojnė politikėn e redaksisė tė www.ulqini.de  nuk jep pėrgjigje pėr faqe externe
Inhaltlich Verantwortlicher gemäß § 6 MDStV: Shaban Burri
Haftungshinweis: Trotz sorgfältiger inhaltlicher Kontrolle übernehmen wir keine Haftung für die Inhalte externer Links. Für den Inhalt der verlinkten Seiten sind ausschließlich deren Betreiber verantwortlich.Der Inhalt muss nicht mit den Vorstellungen von uns übereinstimmen.

Na vuni nė Favorite

  Service
Hotel/Villė
Duqane/Shop's
Shitblerje/Sales/
Dhomė/Rooms/
Apartments
Autokampė/
  Politika dhe Administratė
Kuvendi Komunes
Kryetari Komunės
KABINETI  KRYETARIT 
  Sherbimet
Sherbimi pėr punė tė Kuvendit
introni nuk jep pėrgjigje pėr faqe externe

ne filim