Mirė se vini nė Ulqin                 

shko te forumi i ulqinit

ne filim         www.ulqini.org ėshtė njė nyje informative. Qėllimi i saj ėshtė tė paraqes Ulqinin nė hapsirėn e rrjetit elktronik. Kjo nyje informon pėr Ulqini, shqiptarėt, kulturen si dhe rrjedhat aktuale politike, tė cilat janė tė mundshme tė prezentohen kėtu. Njėkohėsisht sherben kjo nyje pėr komunikim tė shqiptarėve qė jetojnė nė Botė.
 

Hyrja

 

Emripėrdorues:
Emri sekret:

 

Keni haruar Emrin sekret?

 
 

Nuk keni ende konto?
Regjistrohuni tani!


Ulqini
Ku gjindet ulqini
E kaluara e Qytetit
Ulqini Antik
Kongresi Berlinit
Detaria e ulqinit
Ulqini vjeter
Qyteti jashtė bede.
Ambienti
Plazhi i Madh
Plazhi i Vogėl
Ada
Kanali Milena 
Valdanosi
Klima e Ulqinit
Ujėrat minerale sulfurike

Jeta dhe ngarjeta

Popullsia e Ulqinit
Kostumet e Ulqinit
Kuzhina ė Ulqinit
sport dhe rekreacion
Rethina e Ulqinit
Liqeni i Shkodrės

Kultura koha e lire
  Klube dhe Shoqata
  Muze
  Art dhe Galeria 
  Bilbliothekė
  Film dhe Kinema
  Kultura e lagjeve tė qytetit
  Masmedia
  Qėndra pėr Kulturė
  Aktivitetet
 

 Libra e Telefonit tė Malit Zi

shko te  MSN ULQINI Groups


9/11 Loose Change

REKLAMOJENI VEHTEN QĖ EDHE NE TĖ REKLAMOHEMI !!!


11.10.2008 Ulqin: Reportazh nga pushimi im i nje kohe jasht  sezonit ne Ulqin,ne kohen e fundit te ramazanit dhe mas shum vitesh dhe qellova te baj edhe une sebashku me te afermit dhe bashkvendasit e mij Fitrbajramin.Edhe se kam shum mungesa ne drejtshkrim te gjuhes te nanes time po mundohem ta pershkruj ket pushim cili me ka met shum ne kujtim dhe bile mashum se ne koh te sezonit ku ne ulqin njerzit as per vedi skajn kohe e ja per ne te migruarit cilet si pas mallit si e kemi per te aferimit tone bonvaki mashum se kemi malle per plazhet dhe rethinen e vendin cili pa dyshim eshte nji krijes shum e bukur e Zotit. I lindun ne Ulqin dhe ne moshen e 10 vjeēare na mori baba ne Gjermani. Ky pushim ma tregoj nji Ulqin tjeter i paster pa turiste pa rruga plot me makina me njerz te qetesuar ne kohen e ramazanit ku u thirshin ne iftare njeri tjetrin ne nji atmosfer per mu deri ne ket koh te panjohur, Ramazani i  ndryshoj njerzit shum, u shifte nji dashuri ndermejt njerezve nuk u nijshim shamatat por dhe njerzt njaq nuk u shihshin edhe neper rruga as neper kafane, shum e kalojshin kohen ne shtepijat e veta ku u mundojshin ket muj te bekuar me butesi dhe me dashuri te kalojn, ne koh te vakteve te namazve xhamijat u musheshin plot me njerez ku edhe shum jasht xhamije u falshin, ishte nji atmosfer pa idhnim pa stres, ne ftyrat e njerzve u shikonte  nji butesi e pa shmangshme. E shfrytezova ket pushim 2 javor, ti vizitoj te afermit e mi ku nuk e shikoshe vedin se po i pengoja si ne kohen e veres, ku ēdokush u mundonte me fitu te hola per te kaluar dimrin me at fites te nji kohes shum te shkurt. Koha ishte shum e but dhe bile disa u lajshin, une u kisha la por per fakt te agjerimit te ramazanit ishte e pamundur. E sahfrytzova edhe ket rast ti vizitoj disa vende te bukura te ulqinit,cilat dhe disa i inēizova me kameren time, nuk mujta pa kalu dhe mas me shku edhe ne Kala te ulqinit ku e kam nji kujtim shum te bukur te rinis, se atje me banonte tezja ime Haxhirja cila dinte mi gadit peshkun ashtu mir se edhe se kam kalu shum restorante si te ulqinit ashtu edhe ne vende tjera te  botes, por askund se shijova si ushqimin e saj, aty u shoqerova edhe me disa banor te kalas cilet kan qen te njohur per shoqerimin e tyre te ngusht. Nuk mundem te bej nje pushim pa shku njiher ne Kala te ulqint, cila per mu eshte njifar Meke qe me qeteson dhe cila ma kujton kohen e rinis, ma shum se ēdo vend tjeter ne Ulqinit. Aty ne kaceme u mesova me notu, ne te kam shum kujtime qe me kan mbetur qysh ne femijri.Gjithashtu kur kalova neper rrugicat e Kalas e ndjeva vedin se jam pjes e atyre gureve te kalas, e ndjeva vedin te afer me ta sikurse se po flasin me mu.Duke u shetitur neper Kala e paē se u kishte ēel nji germadh punimesh,qe nuk  di si ta pėrshkruj.Dikush e ka prish fushėn ku si femi kemi luajtur me top, ēdo her si shkojshe ne Kala ke tezja ime shkojshim aty me lujt Futball. Aty me kujtonet kur i shtijshim dhe Dashat mu vra nder vedi edhe pse kishte shum kundershtime per keto na nuk i shtijshim me ba diēka ēka nuk isht ne natyren e tyre, Dashet vriten nder vedi aja isht natyra tyre dhe sisht nji akt barbar si shum ate ashtu e pershkrujshin. Femit e kalas definitivisht nuk kan ku me luajtur ma fudball.dhe as ska vend ma per luftera te dashit gjithashtu as Kacemja as Molja e Madhe smundet te perdoret si nji vend ku femit e ulqinit munden te mesohen me notu se kto vende jan te lejushme veē per musafirt te huaj, femive ton si ka met ma vend ku te mesohen me notu, dua te them si ka met aj vend ku babat e tyre jan mesu me notu ka vende tjer tesh isht plazhi i vogel isht plazha e madhe. Kur shkova ksaj her ne Kala e shikova Plazhin e vogel dhe e paē nji vend cili i pergjan parajses, nji qetesi e panjohur apo nji qetesi cilen se kam ndi tesh nji koh te gjate,nuk kishte shum njerez  por ata ēka ishin aty u shihte qetesija tyre, knaqesija tyre dhe disa femi qe lujshin me top, disa femra dhe mashkuj folshin nder vedi e jo si ne koh te sezones ku fjala  nuk meren vesht nga shumica e turistave. Mos te ishte koha e ramazanit me siguri plazhi do te ishte ma me shum musafir. Tuj ndejt ne murin e kalas dhe duke e ba inēizimin ishte nji qetesi e pa pershkruar, mu dukte vedi se jam ne nji vend te panjohur, kanjiher u ndinte denji Motor tuj kalu rruges por shum ralle. Kur shkova ne an te tjetre te Kalas shkova te Restorani Antigona thaē te shikoj si duket Limani dhe te shikaj detin cili xixilonte nga drita e diellit, mu dukte deti si nji pesqyre e madhe me boja te kalterta. Mbas pytejs per leje te ingjizimit nga Restorani Antigona i tregova se me vjen keq se spo muj te shfrytezoj servisin e tyre per rast te agjerimit  tim, por kamerieret me buzqeshje dhe me mikpritjen e tyre ma lejun ti baj disa inēizime nga kja pamje e bukur ne an te Limanit. Kuzhinen e tyre  shpesh her e kam pravu ne koh te pushimeve dhe ēdo her me ka met ne kujtim peshku i fresket dhe shum mir i pregaditur nga kuzhinjeri i ketij  Restoranti. Por te filloj nga fillimi, ēka te them rrugen te  cilen e bana nga veriu i gjermanis per Ulqin, veē me mbeti ne kujtim se kur arita deri ateher pa asnje kontroll ne asnje kufi.
Ne kufirin e Malit te Zi ku i kishte bonvaki nja 5-6 vetura mu deshti te pres gati nji ore, por mbas  kontollimit te vetures  time edhe se kisha veē nji valixhe me pak tesha personale (KUFITARI) carinari nuk mujt pa ma ēel dhe pa ma kontrollu veturen, ku mu si person mu duk vedi se jam njeri i rangut(klases) se  tret. Une ende smudem ta kuptoja pse eshte ashtu ala sot, krejt Europa i ka hek kufinjt dhe ska kontrolla ,pse keshtu ndodh tek ne,vall mos asht Mali Zi nji vend i pasaēem ne ruzullin toksor, apo skan deshir ata te hyjn ne europ, pse kufitaret -carinaret po kerkojn po lypin ka nji pije apo edhe diēka tjeter si rushfet, ata jan te paret cilet i jan pesqyren  Malit te Zi, ne ftyrat e tyre shihet nji injoranc e madhe ndaj musafirve i shikojn krejt si kriminel, spo tham se ska kriminel cilet e keqperdorin kufirin, por pse per nji perqindje shum te vogel krejt ashtu po i shikojn pse po i maltretojne, por ketu duhem te them se gjendja asht shum ma e mir se ishte para disa vitesh, ndryshimi asht aty ska shybe shihet se Mali i Zi asht ne rrug te mire per Europ.
Gjithashtu edhe Policet kan ndryshu, kontrolla ska shum si perpara, dhe sjellja e tyre asht kryesisht shum profesionale, rruges paē shum Bicikliste dhe mundem te them se une me vetur nuk mujshe shum mi ik atyre kufizimet jan te shumta neper rrugve te bregdetit, per nji distanz nga kufiri Debeli Breg deri ne ulqin isht diku 100 km, cila smundet te kalohet mashpjet se per nja 3 ore, mendoj se edhe biciklisteve si duhet mashum. Gjithashtu me ket rast duhet te permendi se per nji mazdite separi her shkova ne Shkoder, ishte ket dit ku Madona ishte ne Budve per te kenduar dhe me qindra musafir nga Shqiperija u kthejshin per ne Shqiperi, aty mu desht te pres nja 2 ore ne Kufi, me tha dikush se u kishin ndru shumica e Carinarve te Malit Zi ku e dijshe se shumica ishte nga Ana e Malit, mundem  te them se ata me drej t i kan largu se skam hiē kujtime te mire nga ata ne vitet e maparshem kur isha disa her ne Shqiperi. Por meduket se edhe keta skan mi pas gjat, se jan shum injorant, dhe lejojshin miqeve te kalojshin rendin, si ne dalje ashtu edhe ne hyrje. Nga ana e shqiperis kufitaret ishin ku e ku  ma te buzqeshur, me kujtohen kalimet e maparsheme ku nuk isha i njohur me prozesin e kalimit dhe me mushjen e disa formularve ku ata me ndihmun ata ti kryj kto obligime. Shkova ne Shkoder si thaē per te parit her u befasova se aja nuk ishte aj vend i pershkruar nga shum bashkvendas nga Ulqini, U shihte shum mir se ky vend po gaditet, rrugat te mira te gjana, ma parqe ne qender me trotuar per kamsor, ky vend si pergjante hiē paramendimeve te mija, gaditje ne ēdo vend, besoj se per nja 2-3 vjet Shkodra ka shum mi pergja vendeve europiane, por e verejta edhe atje se u ndala ne disa duqane nji mikpritje profesionale, ēdo kush na njifte menjiher se jem Ulqinak, por spaē hiē negativitet ne sjedhjen e tyre por per kundrazi nji knaqesi dhe nji butesi ne sjedhjen e tyre me ne.
Pasi u afrua koha e iftarit spata koh te rij ma shum ne Shkoder dhe u ktheva per Ulqin qe te shkoja te disa nga familia ime ne iftar. Mesiguri ne te afermen e shkurter  do ta shfrytezaj rastin me shku ne
Shkoder e ti plotesoj faqet e mija per shkoder me informata te reja nga ky qytet i vllazeruar me Ulqin ku e ndjeva vedin shum mire gati njisej si ne Ulqin. Ne Ulqin mrita ne koh te Iftarit dhe i pravova disa gjell te cilat veē ne Ulqin munden te gjinden, Qofte, Pite ,Japrak dhe disa gjell tjera cilat me perkujtun nga jam se me keta jam ritur ne rinin time, per te gaditur keto gjell ne ver njerzit skan koh, :-). Per Fiter Bajram i vizitova te afermit e mi mas nji kohes shum te gjat dhe mikpritja ishte e papershkruar, ambelsirat te shumta cilat nuk me kujtohen kur i kam hanger per te mrapten her si shembul Kadaifi me ara torta te ndryshem baklava dhe pasaqerisht sarajlija e pergaditur nga vajza e tezes time Dilaverja cila e kishte profesionalizu ket pun me pelqej shum.
 Mendoj se skam harrua ken ta vizitoj per Bajram dhe ne ēdo vend e ndiva vedin shum mire, me duk se keta njerz nuk ishin te njajt si ata te veres ne Ulqin. I preferoj tan vendasve te mi cilet gjinden ne vende te huja te shkojn per keto raste ne vendlindje dhe te takohen me te aferimit e vet, dhe kan me qen te befasuar dhe te knaqur si une.
E shfrytezova rastin ti vizitoj disa politikan te vendin dhe te flas me ta, ja mundesova ti thojn disa fjal per ne migrantet nepermjet Internetit, ne keto takime pata rast edhe te flas pak me ta. Mendoj se ne Ulqin ka arit demokratsija njisej si ne Europ, Politicart e kan te njajtin nivel, si ne Europ edhe keta te vendit flitshin ashtu si une aspak si mershe vesht per problemet e tyre, njisej si si mar vesht as keta te Europes, e ata e flasin nji gjyh per mu te pakuptueshme, kjo isht demokratija njisej si ne Europ nuk dua ti kritikoj per keshtu asht. Me kujtohet nji tregim per nji politikan gjerman cilin po e pershkruj ketu si Shroderin e gjermanis,Vjen ne Porten e Qiellit dhe para dy dyrsh, e djathta der  ati u prezentu si Parajse ku ishin shum lumenj me shum pem te mira dhe te bukura ku ishte nji qetesi shum e madhe. Dera tjeter e majt kur u cel ishte ashtu si qametii ishte nji zhurm e madhe Disko muzika zhurka, femra tuj kecy dhe disa gjana tjera, ather u mydhen dyrt dhe e pyten cilen der aj po e don se si politikan i merituar. Aj mendoj dhe pas nji kohe tha, kja dera e djatht shum e mire por une po shkaj kety ne ket te majten, mire u tha ather shko aty, aj e celi deren dhe si hyni mrem e kapen engjujt me sinxhir dhe menjiher e lidhen dhe aj vend sishte si aj pak mapar i pam, por ishte xhehenem i pershkruar me zjarr. Aj e kthe qafen dhe tha po kja sisht aja si e pac,e ati u kthy pergjegje se kja ishte e njejta si aj e ka ba, aja ishte para votimesh dhe tesh isht pas votimesh. Mendoj se as ne Ulqin Politicart sjan te ndryshem, ketu spo dua te akuzoj pushtetin e tashem ata tjeret mendojn se sishen as vet ma te ndryshem. Ne Europen Demokratike kja isht e perditshme nji flet e  te tjeret veprojn krejt isht normal. Para votimesh premtojn shum, pas votimesh smunden ti kryn premtimet i duhet mandati i dyt apo i tret ti kryn premtimet. Nji mendim i im isht se ban vaki i duhet edhe Ulqinit dikush si ne vende tjer te botes ku jan kry revolucionet me njerz cilet separi kan emigru nga vendi i vendlindjes dhe jan kthy me plot ideja te mira per ndryshime ne vendlindje, Ulqini ka shum potenciale, se shum njerez kan leshu vendin kan mar shkollime te ndryshme kan pa shum kan prova te shumta, e pash ne bisedime me politikanet te vendin se edhe ata e shihshin te ndevojshem ndihmen nga mergimi. Na cilet jem jasht duhemi mashum te angazhohemi per vendlindjen tone apo per vendlindjen e prinderve ton. Se bashku me vendast nga Ulqini mesiguri mundemi ta ruajm ket dhuraten e Zotit banuesve e keti vendit. Ne vizitat te verave te Ulqinit mu ka larguar pak dashuria per ket vend dhe per nejrzit, stresi guzhva e veres  sme ka leju te pushoj, mashum kam obligime ne ket koh se muj te pushaj dhe ta sherroj vedin nga puna ne mergim. Por kja vizit ne koh te Ramazanit me ndryshoj mendimin ashtu si edhe njiher ju preferoj tanve te vizitojn familiet e vata ne ket koh, dhe kan me ken te befasuar kan me pa njerzt tjer se cilet veres as bonvaki si shohin hic, kan me pa se ata jan na dhe na jemi ata, jemi nji, tan kemi ndevoj njani per tjetrin si na per ta ashtu edhe ata per ne. Pas disa vitesh te pushimit me faqet e Ulqint cilat une i permbaj kam vendos pas kesaj vizite se kam mi intenzivu punimin ne kta faqe te ulqinit me informime nga vendlindja jone tju afraj vendlindje ashtu si ja kam afrua edhe vedit. Duhem te permendi se nuk arita ti vizitoj tan partijat te ulqint , me than te drejten as nuk di sa partija ishin ne ulqin ashtu si kerkoj falje nga ata me cilat nuk pata mundesi ti kontaktoj dhe tja mundesoj te sillen me disa fjal si keta cilet i inēizova per ne mergimtart. Por ēdo her jam mundu mos me ken i nji anshem me keto faqe ja mundsova ēdo Partije, ēdo shoqate  ne te njajten menyr te na informoj njisej si keta si her pas here me kan ēu denji lajm nga vendlindja, ju premtoj se sjam partijak.www.ulqini.org ėshtė njė nyje informative. Qėllimi i saj ėshtė tė paraqes Ulqinin nė hapsirėn e rrjetit elktronik. Kjo nyje ka deshir tju informon pėr Ulqin, shqiptarėt, kulturen si dhe rrjedhat aktuale politike, tė cilat janė tė mundshme tė prezentohen kėtu. Njėkohėsisht sherben kjo nyje pėr komunikim tė shqiptarėve qė jetojnė nė Botė.Kerkoj falje jam pak Partijak shum me pelqen puna e klubeve sportive me pelqen puna e treinerve te ndryshem te klubeve te cilet me punen e tyre vullnetare e ndihmojn ardhmerin e jon, i japin te rinjve mundesi te larghohen nga rruga, te farcojn karakterin e vet neper sporte te ndryshem, mendoj se me punen e ketyre njerzve. Ulqini ne te ardhmen ka ma pas fryte te mira. Kerkoj falje per drejtshkrimin  tim ne gjuhen e nanes time, por pasi i ri e kam leshu vendin skam pas mundesi perveē me lexime te ndryshme te literatures ne gjuhen shqipe,skam pas mundesi tjeter ta mesoj mire gjuhen, shkolimin e kam kry si shum tjer ne mergim ne gjuhen gjermane. Kam shpres se ban vaki denji lexues i ketyre tregimeve te mija tma permisoj drejtshkrimin. Shpresa ime asht se deri diku jam i qart ne ket reportazh te shkurt nga pushimi im ne vendlindje ne ket koh.
Kam shku me 21, shtator dhe jam kthy me 6 nantor 2008. Lexuesve i dishiroj paqe dhe meshiren e Zotit.

Shaban Burri

     UPSSHMZ-dega Ulqini dhe Krajes
Tekstet e prezentuara domosdoshmėrisht nuk pėrfaqėsojnė politikėn e redaksisė tė www.ulqini.de  nuk jep pėrgjigje pėr faqe externe
Inhaltlich Verantwortlicher gemäß § 6 MDStV: Shaban Burri
Haftungshinweis: Trotz sorgfältiger inhaltlicher Kontrolle übernehmen wir keine Haftung für die Inhalte externer Links. Für den Inhalt der verlinkten Seiten sind ausschließlich deren Betreiber verantwortlich.Der Inhalt muss nicht mit den Vorstellungen von uns übereinstimmen.

Na vuni nė Favorite

  Service
Hotel/Villė
Duqane/Shop's
Shitblerje/Sales/
Dhomė/Rooms/
Apartments
Autokampė/
  Politika dhe Administratė
Kuvendi Komunes
Kryetari Komunės
KABINETI  KRYETARIT 
  Sherbimet
Sherbimi pėr punė tė Kuvendit
introni nuk jep pėrgjigje pėr faqe externe

ne filim