Mirė se vini nė Ulqin                 

ne filim         www.ulqini.org ėshtė njė nyje informative. Qėllimi i saj ėshtė tė paraqes Ulqinin nė hapsirėn e rrjetit elktronik. Kjo nyje informon pėr Ulqini, shqiptarėt, kulturen si dhe rrjedhat aktuale politike, tė cilat janė tė mundshme tė prezentohen kėtu. Njėkohėsisht sherben kjo nyje pėr komunikim tė shqiptarėve qė jetojnė nė Botė.
 

Hyrja

 

Emripėrdorues:
Emri sekret:

 

Keni haruar Emrin sekret?

 
 

Nuk keni ende konto?
Regjistrohuni tani!


Ulqini
Ku gjindet ulqini
E kaluara e Qytetit
Ulqini Antik
Kongresi Berlinit
Detaria e ulqinit
Ulqini vjeter
Qyteti jashtė bede.
Ambienti
Plazhi i Madh
Plazhi i Vogėl
Ada
Kanali Milena 
Valdanosi
Klima e Ulqinit
Ujėrat minerale sulfurike

Jeta dhe ngarjeta

Popullsia e Ulqinit
Kostumet e Ulqinit
Kuzhina ė Ulqinit
sport dhe rekreacion
Rethina e Ulqinit
Liqeni i Shkodrės

Kultura koha e lire
  Klube dhe Shoqata
  Muze
  Art dhe Galeria 
  Bilbliothekė
  Film dhe Kinema
  Kultura e lagjeve tė qytetit
  Masmedia
  Qėndra pėr Kulturė
  Aktivitetet
 

9/11 Loose Change

REKLAMOJENI VEHTEN QĖ EDHE NE TĖ REKLAMOHEMI !!!
 

Art  dhe Galeria

ART klubi Ulqin  Piktor: BILAL NIKEZIQI  Vildana Dervishi  Shaban Osmanaj
Suzana Llolla Qazim Muja Jaho Kollari Dr.Bahri Brisku
Asllan Bisha Hasan Gjonbalaj Senada Veliqi Hajro Ulqinaku
Basri ēapriqi HAFIZ ALI RIZA ULQINAKU MULLA ISUF KRAJA HAFIZ ALI KRAJA
Enver Dragoviqi HAXHI SHABANI Prof. Dr. Ruzhdi Ushaku Gazmend ēitaku
Ibrahim Berjashi Naim/Sami Flamuri RUDI GOGA NASER HASA
Mr.RIZA REXHA EMIN HALILI MEHMET ALOJA Silver Kordiqi
Fadil Kraja

BIOGRAFIA
Kopshti i fėmive dhe shkolla fillore,
nė Ulqin m'kanė shku' shumė pėr dore.
Atė, tė mesmen nė Peje tė rinisė,
ku jam pjekur nė gjuhė tė
kombesisė.Nė Dubrovnik studiova pak turizmin, nė Prishtinė letėrsinė sllave dhe Ilirizmin.Unė e njohė vetėm njė shkollė, veē ajo tė bėnė tė „hollė".
la kam nisur qysh prej lindjes,
jo prej zorit, por prej bindjes.

P
ėr kėtė shkollė s'ka fakulteta,
as diplomė, se e ligjėron jeta!Te Bejazja kam krye Akademinė aty kam thithur dijeninė...Nė Zvicėr jam tash njėzet e pesė vite,ditė e natė punė tuj mėsua rite...Kėtu i kam krye dhjetė univerziteta, me provime tė idhėta si jeta...Tash dhjetė vite jam bejta tuj shkru' provimin e bejtexhisė jam tuj e aprovu...

LUM AI QĖ DĖGJON BEJTET E SILVER KORDIQITPas botimit tė parė "Bejte tė reja pėr Ulqin", autori Silver Kordiqi na dhuron librin e tij tė dytė, me titull: "Porsi gjėmbat e iriqit..."Ndonėse librat ndėrmjet tyre kanė disa vite, pėr Silverin nuk kanė qenė vite heshtjeje, por vite tė njė akumulimi tė gjatė artistik e tė njė vėzhgimi tė hollė tė fenomeneve e dukurive tė jetės nė Ulqin e mė gjėrė. Sepse Silver Kordiqi mban me vete dy pasaporta: te Vendlindjes e tė humorit. Dhe s'ka se si tė ndodhė ndryshe. Nė njė bejte, plot mall e drithėrimė zemre shpalos botėn prej poeti e bejtari, shpalos nė formė kredore identitetin e tij. Ja, se si thotė Silver Kordiqi:
"Nji kokėrr qep e vaj ullinit,/ njikshtu e hek unė mallin e Ulqinit!"

Nė librin e dytė bejtexhiu Kordiqi vjen me njė portret mė tė plotė, me njė kualitet tė ri artistik e me njė humor tė shėndoshė e shpesh herė fin, larg manjerizmave e bufonizmit. Me njė prirje e realiste e sens pozitiv, ruan traditėn e bejtarisė Ulqinake, e mban "gjallė" atė, vetėkuptohet duke e thelluar mė tej e njėkohėsisht me rrafshe tė reja e interesante pikeshikimesh tė konteksteve sociale.
Silver Kordiqi ėshtė njė bejtexhi i lindur.
Lum Ulqini qė e ka! Siē duket nga natyra ėshtė biramel, gjė qė pasqyrohet edhe nė bejtet e tij. Me hokat e shpotitė e tij, me shakatė e fjalėt me dykuptime, etj., Silveri i man nė thellėsi tė humorit tė tij "tharmin" krijus e autentik tė gjyshes sė tij tė shtrenjtė e tė paharruar, qė e mban si idhull, Hanko Bejazes.

N
ė rrėfimet e tij Kordiqi ėshtė njė bejtexhi i qetė. Bejtet e tij janė: here me lezet, here qiciluese, here me ironi e sarkazėm, herė zemėruese, here me pa kripė e piper se bashku, diku lakonike e diku prolikse. Gjithėsesi problemet trajtohen me imtėsi dhe nganjėherė me dhėmbje poeti e njeriu-qytetar. Bejtet, nga natyra si paraqiten, janė te larmishme. Gjithnjė kanė tendencė pėr hapėsirė e frymėmarrje tė gjerė. Pėr rrjedhoje nga pikėpamja metrike nganjėherė "shkelen" si padashur liritė poetike. Duke "komunikuar" me bejtet e Silverit, kupton menjėherė qė ato nuk lindin rastėsisht. Kanė njė fokusim tė caktuar: njė ngarje, fenomen apo objekt. Mbi kėtė baze qė shėerben si truall, shpėrfaqet detaji artistik, i cili ka bashkėudhėtar humorin aq interesant tė Silverit. Ndaj, nė bejtet e ulqinakut tė Hanko Bejazes do tė gjesh dromca pėrvojash personale e shoqėrore, gykime racionale, pärshtypje e mendime rreth problemeve pėr t'u zgjidhė. Tė gjitha kėto e tė tjera qė do t'i evidentojė me siguri lexuesi, pėrbėjnė orbitėn nėpėr tė cilėn leviz Silveri me magjine e tij tė humorit. Dhe kjo magji ka emrin e tij,mėnyrėn e tij tė pėrceptimit, teknikėn erecepsionit etj., qė gjė na bėn tė pohojmė se kemi tė bėjmė me njė individualitet tashmė tė kristalizuar, qe adresėn ende vazhdon ta ketė pranė gurrės sė bejtarisė ulqinake, tė cilen e ka pėr zemėr, dhe githėsekujt i dhuron buzeqeshje.
Duke perifrazuar mendimin e urtė tė Profesorit tė urtė Ramadan Sokoli, pėr bejtexhiun Ulqinak them: "Lum ai qė dėgjon bejtet e Silver Kordiqit, e mjerė ai qė bjen nė gojė
tė tij, sepse do tė gicilohet nga "gjėmbėt
" e tij.

Shkodėr
, me 09.01.2005                                                                                               
 
Xhahid Bushati


BEJTEXHI U PASKĖM BA

Jam
Silveri, nipi i Bejazes
i bejtes e i thumbit, por edhe i nazes.
Ja kam nisė me u marrė me bejte me nandėdhetė e pestėn, njė tė enjte...
Kam mendu se janė veē ethe tė shpejta
thash se po m'kalojnė, por kėtu u rrejta.
Po lajmėrohem prap me bejte qė, mos tė thoni: "pse na rrejte?"
Dikush bela ka shpresu se unė mjeshtrinė e kam harru.
Pa ju baj edhe nji herė be do shkruj bejte der' sa t'hyj n'dhe.
Pėr fjalė e nder t
ė bejtexhiut unė lajmėrohem si rrajza mbas shiut.
Ishtė shumė zor me shkru urtsina aq ma lehtė me folė marrina.
Tash dhete vjetė me kunja e thumba qė i shkapėrceva pesėdhetė llakuma.
Unė nuk pa e zbuloj Amerikėn as s’po ia shti kujt frikėn...
Disa m’kan vu pakė edhe vesh tjerėt i kam shti vesht’nėt i kam shti vesht’nė lesh.
Mbas shumė viteve e bejteve tė para librit tė dytė iu prift e mbara!

Tekstet e prezentuara domosdoshmėrisht nuk pėrfaqėsojnė politikėn e redaksisė tė www.ulqini.de  nuk jep pėrgjigje pėr faqe externe
Inhaltlich Verantwortlicher gemäß § 6 MDStV: Shaban Burri
Haftungshinweis: Trotz sorgfältiger inhaltlicher Kontrolle übernehmen wir keine Haftung für die Inhalte externer Links. Für den Inhalt der verlinkten Seiten sind ausschließlich deren Betreiber verantwortlich.Der Inhalt muss nicht mit den Vorstellungen von uns übereinstimmen.

Na vuni nė Favorite

 
  Service
Hotel/Villė
Duqane/Shop's
Shitblerje/Sales/
Dhomė/Rooms/
Apartments
Autokampė/
  Politika dhe Administratė
Kuvendi Komunes
Kryetari Komunės
KABINETI  KRYETARIT 
  Sherbimet
Sherbimi pėr punė tė Kuvendit
introni nuk jep pėrgjigje pėr faqe externe

ne filim