Mirė se vini nė Ulqin                 

shko te forumi i ulqinit

ne filim        www.ulqini.org ėshtė njė nyje informative. Qėllimi i saj ėshtė tė paraqes Ulqinin nė hapsirėn e rrjetit elktronik. Kjo nyje informon pėr Ulqini, shqiptarėt, kulturen si dhe rrjedhat aktuale politike, tė cilat janė tė mundshme tė prezentohen kėtu. Njėkohėsisht sherben kjo nyje pėr komunikim tė shqiptarėve qė jetojnė nė Botė.
 

Hyrja

 

Emripėrdorues:
Emri sekret:

 

Keni haruar Emrin sekret?

 
 

Nuk keni ende konto?
Regjistrohuni tani!


Ulqini
Ku gjindet ulqini
E kaluara e Qytetit
Ulqini Antik
Kongresi Berlinit
Detaria e ulqinit
Ulqini vjeter
Qyteti jashtė bede.
Ambienti
Plazhi i Madh
Plazhi i Vogėl
Ada
Kanali Milena 
Valdanosi
Klima e Ulqinit
Ujėrat minerale sulfurike

Jeta dhe ngarjeta

Popullsia e Ulqinit
Kostumet e Ulqinit
Kuzhina ė Ulqinit
sport dhe rekreacion
Rethina e Ulqinit
Liqeni i Shkodrės

Kultura koha e lire
  Klube dhe Shoqata
  Muze
  Art dhe Galeria 
  Bilbliothekė
  Film dhe Kinema
  Kultura e lagjeve tė qytetit
  Masmedia
  Qėndra pėr Kulturė
  Aktivitetet
 

 Libra e Telefonit tė Malit Zi

 


9/11 Loose Change
Palestina Spezial

REKLAMOJENI VEHTEN QĖ EDHE NE TĖ REKLAMOHEMI !!!

 

KLUBI I KARATESĖ „ULQINI“ FUNDJAVĖN E KALUAR MORI PJESĖ NĖ DY GARA: NĖ KAMPIONATIN  REGJIONAL JUGOR DHE NĖ TURNEUN „ILIXHA 2009“ NĖ SARAJEVĖ
  „ULQINI“ MĖ I MIRI NĖ KAMPIONATIN REGJIONAL JUGOR
Nė Ulqin, mė 28 mars 2009 u mbajt Kampionati i Regjionit Jugor nė karate, nė tė cilin morėn pjesė 10 klube bregdetare me 193 karateistė qė garuan. Nė kėtė Kampionat Klubi i karatesė „Ulqini“ u kurorėzua me 59 medalje: 31 tė arta, 11 tė argjendta dhe 17 tė bronzta.  
- Nė fund tė garės pėrsėri u pa superioriteti dhe profesionalizmi i Klubit tė Karatesė“Ulqini“. Jemi shumė tė kėnaqur me rezultatin e arritur, sepse nė kėtė garė kemi fituar mbi 50% tė medaljeve tė arta, ndėrsa pėrqindja tjetėr i takon 9 klubeve tė tjerė sė bashku – shprehen trajnerėt e klubit „Ulqini“.   
Nė turneun internacional tė karatesė, i cili u mbajt me rastin e ditės sė Sarajevės, „ILIXHA 2009“, morėn pjesė mbi 800 garues nga disa shtete. Klubi „Ulqini“ u paraqit me 7 garues tė moshės sė juniorėve dhe seniorėve, tė cilėt u kurorėzuan me 6 medalje: 2 tė argjendta dhe 4 tė bronzta. Ekipi ynė nė kata u rendit nė vendin e tretė. Nė kėtė Turne me medalje tė argjendta u kurorėzuan Blerim Sukaliq dhe Petar Barlloviq, Viktor Curoviq u kurorėzua me 2 medalje tė bronzta, ndėrsa Liridon Elezi dhe Dardan Ceka me nga njė medalje tė bronztė.  

Kampionė tė Kampionatit regjional jugor nė kata individuale u shpallėn kėta garues:Dorian Veliq, Mehmet Gjeka, Edisa Shaba, Ensar Marshiq, Gabriell Bytyēi dhe Edon Ceka. 

Kampionė tė Kampionatit regjional jugor nė kata ekipore u shpallėn kėta garues:Dorian Veliq, Mehmet Gjeka, Gentian Kaleziq, Katarina Marnikoviq, Izabella Ivanoviq, Andrea Llukiq, Edon Ceka, Rexhep Shaba, Enis Shaba, Jehona Musliq, Xhemale Elezi dhe Antigona Rama.

Kampionė tė Kampionatit regjional jugor nė luftėra individuale u shpallėn kėta garues:Bledar Kabashi, Rexhep Shaba, Edon Ceka, Katarina Marnikoviq, Marko Daboviq, Shpėtim Gjeka, Izabella Ivanoviq, Andrea Llukiq, Teufik Shurdha, Jehona Musliq, Lulzim Sumoviq, Ramazan Gjekoviq dhe Antigona Rama.
Me nga disa medalje tė tjera u shpėrblyen edhe kėta garues:
Doriana Taipi, Ronald Jacoviq, Nermin Suma, Gabriella Junkoviq, Diellėza Rama, Arbenita Ēobi, Ilir Muja, Albion Duraku, Genta Kuqi, Pavle Pecoviq, Ibrahim Zogaj, Angjella Marnikoviq, Seida Suma dhe Jeton Luka.   - Pėrsėri doli nė pah puna e palodhur e trajnerėve tė klubit tonė dhe talenti e disiplina e karateistėve tanė - u shprehėn udhėheqėsit e Klubit „Ulqini“ dhe tė kėnaqur shtuan: - Dita-ditės po dėshmojmė moton tonė qė kemi qenė, jemi dhe do tė mbetemi ndėr mė tė mirėt. Tė rinjtė tanė do tė vazhdojnė tė jenė tė rinj tė artė. Pėrpara kemi edhe sfida mė tė mėdha, prej tė cilave pėrsėri do tė dalim fitues. Falėnderojmė burektoren “Pelivan”, Gėzim Xhuherin, prindėrit e garuesve, si dhe Kryesinė e Klubit pėr ndihmėn e dhėnė pėr pjesėmarrje nė kėto gara.Po ashtu, ftojmė tė gjithė dashamirėt e sportit tė karatesė qė tė dielėn, mė 05 prill 2009, nė sallėn e sh.f. “Marshali Tito” me fillim nė orėn 10 paradite do tė mbahet Turneu i X jubilar ndėrkombėtar i karatesė “Ulqini Open 2009” me rastin e ditės sė Ulqinit. Organizatorė tė kėtij Turneu janė Klubi i karatesė “Ulqini” dhe Klubi i karatesė “Albulena” nė bashkėpunim me komunėn e Ulqinit dhe pritet tė marrin pjesė klubet e karatesė nga Shqipėria, Kroacia, Bosna, Serbia, Maqedonia, Gjermania, Kosova dhe nga Mali i Zi.  SHĖRBIMI PĖR MARRĖDHĖNIE ME PUBLIKUN I KK “ULQINI”
 


30.3.2009 New York: Shoqata Atdhetare “Kraja”-New York
 

Duke u bazuar ne deklaratat e fundit tė disa anėtarėve tė kryesisė sė Lėvizjes “Athdheu na Bashkon”, tė bėra kundėr subjektit tė parė politik shqiptar nė Mal tė Zi - “Lidhjes Demokratike” nė Mal tė Zi dhe liderit tė saj z.Mehmet Bardhi-t, Shoqata atdhetare “Kraja” nė mbledhjen e mbajtur me 24 mars 2009 vendosi siē vijon. lėxo mė shumė..>


Rezultatet e zgjedhjeve parlamentare nė Mal tė Zi 2009...>


24.3.2009 Detroit: DIASPORA  SHQIPTARE  JU  URON SUKSES  PARTIVE SHQIPTARE  NĖ MAL TĖ  ZI  NĖ ZGJEDHJET PARLAMENTARE  TĖ 29 MARSIT 2009 ...Lėvizja “Atedheu na Bashkon”, ėshtė formuar pėr bashkimin dhe bashkėveprimin e  shoqatave, asociacioneve, veprimtarėve dhe aktivistėve  me vlera kombėtare tė shqiptarėve qė vinė nga Mali i Zi...lėxo mė shumė-->


Ulqin 22.3.2009: Ekipi i Klubit tė Karatesė “Ulqini” nė  Kampionatin e Malit tė Zi pėr seniorė u shpall nėnkampion i Malit tė Zi, ndėrsa nė turneun “Trofeu i Podgoricės” u shpall mė i miri
                      “ULQINI” FITON TROFEUN E PODGORICĖS
Klubi i karatesė “Ulqini” uikendin e kaluar mori pjesė nė dy gara - nė Kampionatin e Malit tė Zi pėr seniorė, i organizuar nga Federata e Karatesė sė Malit tė Zi dhe nė Turneun “Trofeu i Podgoricės”, i organizuar nga klubi i karatesė “Buduqnost” nga Podgorica.
Nė Kampionatin e Malit tė Zi pėr seniorė ekipi i Klubit tė Karatesė “Ulqini” nė luftėra u shpall nėnkampion i Malit tė Zi pas ekipit tė Klubit tė Karatesė “Buduqnost” tė Podgoricės. Ekipi ishte i pėrbėrė nga kėta garues: Blerim Sukaliq, Kreshnik Tahiri, Petar Maroviq, Liridon Elezi, Viktor Curoviq dhe Dardan Ceka. ..lėxo mė shumė-->

 


Ulqin 18.3.2009: Nė Ulqin qėndroi pėr vizitė pune Ambasadorja e Ukrahinės nė Podgoricė Oksana Sljusarenko. Nė takimin qė ajo pati me Kryetarin Hajdinaga bėri njė prezantim tė shkurtėr tė Ukrahinės dhe u ndal nė aktivitetetet e larmishme qė ka zhvilluar ambasada gjatė kėsaj kohe veēmas ata qė kanė pėr qėllim bashkėpunimin e ndėrsjelltė ndėrmjet dy vendeve por sipas saj fusha tė shumta bashkėpunimi kanė mundesi tė jetėsohen edhe me Ulqinin. Nga ana tjetėr Kryetari Hajdinaga, duke i dėshiruar mirėseardhje nė Ulqin, foli pėr resurset e qytetit dhe mundėsitė e zhvillimit tė tij. Hajdinaga  u pajtua  me Ambasadoren Sljusarenko qė ekzistojnė fusha tė shumta tė bashkėpunimit dhe u shpreh i gatshėm qė tė punohet nė kėtė drejtim. Ai insistoi nė kontakte ndėrmjet afaristėve dhe firmave tė specializuara, vizitė panaireve dhe aktiviteteve kulturore tė tė dy vendeve. U la qė takimet tė vazhdojnė dhe palėt tė kenė qasje mė pėr sė afėrmi pėr atė qė ndodh nė tė dy vendet e qė janė me interes tė ndėrsjelltė.


Ulqin 17.3.2009: Nė iniciativė tė kryetarit Hajdinaga sot nė Podgoricė u organizua njė takim me nėnkryetarin e qeverisė pėr ēėshtje ekonomike z.  Vujica Llazoviq. Nė pėrbėrje tė delegacionit ishin z.Batko Gjakonoviq, kryetar i  shoqatės pėr kthimin e pronave nė Valdanos dhe anėtarėt e shoqatės Avdo Gorana, Xhemal Haxhibeti dhe Prof. Maksud Haxhibrahimi. Ata dhanė sugjerime lidhur me studimin e lokacionit tė Valdanosit tė punuar nga Qeveria duke nėnvizuar rėndėsinė qė duhet kushtuar trungjeve tė ullinjve dhe mosdėmtimit tė tyre. Edhe njėherė u pėrsėrit qėndrimi pėr vazhdimin e aktivitete qė kanė pėr qėllim kthimin e ullishtės sė Valdanosit ish pronarėve. Delegacioni nga Ulqini u shpreh i gatshėm qė tė marrė nė shqyrtim  draftin e kontratės tė punuar nga Qeveria pėr shfrytėzim tė ullishtės sė Valdanosit dhe i njejti tė nėnshkruhet. Nėnkryetari Llazoviq njėherit pėrshėndeti takimin e sotem dhe u shpreh i gatshėm dhe pėr takime  tė tjera. Ai paralajmeroi se nė gjysmėn e muajit tė ardhėshėm do tė jetė nė krye tė njė delegacioni qeveritar ku sėbashku me ministrin Llukshiq dhe Simoviq do tė qėndrojnė nė Ulqin dhe me palėt e interesuara do tė trajtojnė ēėshtjen e Valdanosit me qėllim tė gjetjes sė gjuhės sė pėrbashkėt qe do tė ishte nė interes tė dyanshėm.


Ulqin 11.3.2009: SHQIPTARĖT NĖ MAL TĖ ZI - POPULL AUTOKTON LIDHJA DEMOKRATIKE - PĖRFAQĖSUESE AUTENTIKE E TYRE
LIDHJA DEMOKRATIKE NĖ MAL TĖ ZI ėshtė parti politike e qytetarėve tė lirė, tė organizuar vullnetarisht me qėllim tė pjesėmarrjes aktive nė jetėn politike, shoqėroro-ekonomike dhe kulturore, duke shprehur dhe avancuar specifikat nacionale tė popullit shqiptar nė trojet e veta shekullore, sot nė Malin e Zi, me qėllim tė pėrfaqėsimit politik ...dhe mbrojtjes sė tė drejtave e interesave tė tyre.
..lėxo mė shumė-->


Ulqin.13.03.09  Para disa ditės filluan punimet  pėr zgjanimin dhe pėr pėrgaditjen e asfalltimit  tė rrugės Katėrkoll-Shas deri tek hoteli . Gjatsia e kėsaj rrugė ėshtė 5.5 killometra kurse gjanėsia e rrugės do tė jen 5.5 metra. Si ė paraqitur nė disa medija zgjanimi i rruges ende sisht i kryer, dhe gjithashtu edhe asfaltimi ska filuar.


Ulqin 11.3.2009: Gjendja aktuale e punive ė kalldamimit e pjesės  sė qytetin. Afati i pėrfundimit tė kalldamit ėshtė deri me datė 03.prill 2009.


Ulqin 9.3.2009: BASHKĖSIA ISLAME ULQIN Me rastin e ditėlindjes sė MUHAMMEDIT a.s organizoj MBRĖMJE FETARE
 Ligjėrues ishin: Mr. Bledar Myftari (Tiranė) -         Lexim KUR’ANI -         Kėndim tė pjesėve tė Mevludit -         -Ilahi, Salavate, Tekbir nė Qendrėn  pėr Kulturė, cila u mbush plot me vizitues.....shiko videoingjizimet nga mbremja-->

 


Ulqin.08.03.2009  Kėshilli nacional i shqiptarėve nė Mal tė Zi organizuan mram ne shtėpin e kullturės ditėn e mėsuesit 7 marsin


Ulqini 8.3.2009: Kryetari i Komunės sė Ulqinit Gėzim Hajdinaga uroi nėnat dhe motrat me rastin e  tetė marsit Ditės ndėrkombėtare tė gruas. Nė mesazhin e tij thuhet: Ju uroj nga zemra kėtė Ditė dhe ju dėshiroj suksese dhe prosperitet nė tė gjitha fushat e jetės.
Me nderime, Gėzim HAJDINAGA

 

 


7.3.2009: Nė Ulqin qėndroi pėr vizitė Kryeministri i Malit tė Zi, Millo Gjukanoviq. Me delegacionin e tij vizituan Katėrkollen(zhgarko Foto nga Katerkolla), nė orėn  12 majten nji tribunė, mandej vazdhuan nė orėn 3 nė plazhėn Safari, kurse nė orėn 18 ishin nė salėn e komunės  sė  Ulqinit. Ai u takua me Kryetarin e Ulqinit z. Gėzim Hajdinaga. Nė nji takim tė hapur dhe miqėsorė u prekėn njė sėrė ēėshtjesh tė rėndėsishme, veēmas ata  qė kanė tė bėjnė me investimet qė janė duke u realizuar dhe ata madhore qė priten tė realizohen nė njė tė ardhme tė shpejtė. Kryeministri Gjukanoviq theksoi angazhimin e Qeverisė nė realizimin e kėtyre projekteve dhe nėnvizoi qė Komuna e Ulqinit pėrherė mund tė llogarisė nė pėrkrahjen e Qeverise respektivisht dikastereve pėrkatėse.


Ulqin 7.3.2009: Kryetari i Komunės sė Ulqinit Gėzim Hajdinaga, uron tė gjithė mėsueset dhe mėsuesit me rastin e Festės sė tyre 7 Marsit. Ju uroj nga zemra Gėzuar Festen Tuaj tė 7 Marsit. Ditė tė madhe tė dijes dhe edukimit.Misioni Juaj ėshtė sa fisnik aq dhe i vlefshėm. Puna dhe vepra  juaj do tė mbetėn gjithnjė tė pashlyera nė breza. Edhe njėherė Gėzuar Festėn tuaj. Sinqerisht i Juaji, Kryetar    Gėzim Hajdinaga

 


06.03.09 Ulqin Mrėmė pėr tė katėrten herė me rradhė nė shtėpin e kullturės Forca Rinore zgjolli fotografin mė tė bukur . Me temėn “Nė fokusin e tė rinjve 4″.

zhgarko Foto aktuale-->

 


Ulqin 06.03.09 Punėt pėr kalldamimin e pjesės  sė qytetin jan duke ecur mirė edhe pse  koha ėshtė me shi. Afati i pėrfundimin tė kalldamit ėshtė deri me datė 03.prill 2009

zhgarko Foto aktuale-->

 


Ulqin06.03.09  Siē shifet edhe mė poshtė nė foto parkingu i komunės ėshtė duke u kryer por  pė shkak tė kohės me shi nuk mundet tė bėhet asfalltimi.

 

 


Ulqin.3.3.3009: Oferta turistike e Ulqinit do tė prezantohet mė l9 mars nė Panairin turistik tė Bukureshit.
Kėshtu u ra dakort nė takimin qė Kryetari Hajdinaga pati me pėrfaqėsuesit e agjencive turistike dhe hoteliereve tė qytetit tonė. Nė takim u vlerėsua lartė prezantimi i Ulqinit nė Panairin e Budapestės, kontaktet e shumta qė janė zhvilluar dhe vlerėsimi i partnerėve hungarez. Vlerėsime pozitive u dhane edhe pėr pjesėmarrjen e nė Panairin e Beogradit dhe atė tė Muniut, ndėrkohė qe u ra dakort qė nė Panairin e Berlinit oferta jonė dhe materialet propaganduese tė jenė tė prezantuara nė stendėn e pėrbashkėt tė organizatės turistike tė Malit tė Zi. Pėrfaqėsuesit tanė  kanė qenė tė pranishėm edhe nė Panairin turistik nė Krakovė.


Ulqin 2.3.3009: Njė delegacion nga qyteti ynė i kryesuar nga Kryetari Hajdinaga, morri pjesė nė  Panairin turistik UTAZASH qė u organizua nė  Budapest.


 

Panairi u hap me 26 shkurt dhe tuboi njė numėr tė madh tė shtetesh tė cilėt nėpėrmes organizatave tė tyre nacionale bėnė prezantimet e ofertės turistike...lėxo mė shumė-->

 Archiva Lajmeve: tetorė2008  nėntorė2008 dhjetor2008 Januar2009 shkurt2009 Mars2009 Prill2009


 2005 nė Ulqin.  Video ingjizime nga Ulqini, Kraja dhe Ana e Malit.    video nga Ulqini nė YouTUBE

Tekstet e prezentuara domosdoshmėrisht nuk pėrfaqėsojnė politikėn e redaksisė tė www.ulqini.de  nuk jep pėrgjigje pėr faqe externe
Inhaltlich Verantwortlicher gemäß § 6 MDStV: Shaban Burri
Haftungshinweis: Trotz sorgfältiger inhaltlicher Kontrolle übernehmen wir keine Haftung für die Inhalte externer Links. Für den Inhalt der verlinkten Seiten sind ausschließlich deren Betreiber verantwortlich.Der Inhalt muss nicht mit den Vorstellungen von uns übereinstimmen.

Na vuni nė Favorite


  Service
Hotel/Villė
Duqane/Shop's
Shitblerje/Sales/
Dhomė/Rooms/
Apartments
Autokampė/
  Politika dhe Administratė
Kuvendi Komunes
Kryetari Komunės
KABINETI  KRYETARIT 
  Sherbimet
Sherbimi pėr punė tė Kuvendit
introni nuk jep pėrgjigje pėr faqe externe

Shasi Spezial
Nė Ulqin eksistojn jo vetėm 2500 libra por edhe 2500 filma dokumentarė tė paxhiruar, 2500 fotografi e miliona dokumente tė pa hulumtuara kalben, myken, shkatėrrohen e harrohen nėpėr arhiva shtetėrore, e private cilat pa durim presin tė shofin driten e publikimt. Na ordh nji mik nga Kosova Gazmend ēitaku cili na hapi syt me punimet e tija pėr bukuriat e Ulqinit tė cilėt kanė vlerė jo vetėm pėr Ulqinin, por edhe pėr tėrė kulturėn shqiptare nė pėrgjithėsi me Fotoalbumin e Ulqiniti cili pėrmban 87 fotografi dhe dokumente, qė ėshtė njė botim, tash per tash i vetmi i kėtij lloji ne trevat tona, ku padurim presim publikim e dyt tė Librit.

ne filim