Mirė se vini nė Ulqin                 

shko te forumi i ulqinit

ne filim        www.ulqini.org ėshtė njė nyje informative. Qėllimi i saj ėshtė tė paraqes Ulqinin nė hapsirėn e rrjetit elktronik. Kjo nyje informon pėr Ulqini, shqiptarėt, kulturen si dhe rrjedhat aktuale politike, tė cilat janė tė mundshme tė prezentohen kėtu. Njėkohėsisht sherben kjo nyje pėr komunikim tė shqiptarėve qė jetojnė nė Botė.
 

Hyrja

 

Emripėrdorues:
Emri sekret:

 

Keni haruar Emrin sekret?

 
 

Nuk keni ende konto?
Regjistrohuni tani!


Ulqini
Ku gjindet ulqini
E kaluara e Qytetit
Ulqini Antik
Kongresi Berlinit
Detaria e ulqinit
Ulqini vjeter
Qyteti jashtė bede.
Ambienti
Plazhi i Madh
Plazhi i Vogėl
Ada
Kanali Milena 
Valdanosi
Klima e Ulqinit
Ujėrat minerale sulfurike

Jeta dhe ngarjeta

Popullsia e Ulqinit
Kostumet e Ulqinit
Kuzhina ė Ulqinit
sport dhe rekreacion
Rethina e Ulqinit
Liqeni i Shkodrės

Kultura koha e lire
  Klube dhe Shoqata
  Muze
  Art dhe Galeria 
  Bilbliothekė
  Film dhe Kinema
  Kultura e lagjeve tė qytetit
  Masmedia
  Qėndra pėr Kulturė
  Aktivitetet
 

 Libra e Telefonit tė Malit Zi

 


9/11 Loose Change
Palestina Spezial

REKLAMOJENI VEHTEN QĖ EDHE NE TĖ REKLAMOHEMI !!!

 

Ulqin 28.4.2009: KLUBI I KARATESĖ “ULQINI” I PARI NĖ RENDITJEN E PĖRGJITHSHME NĖ TURNEUN INTERNACIONAL TĖ KARATESĖ “SEIKEN 2009”     BLERTA TAHIRI DHE DARDAN CEKA MĖ TĖ MIRĖT E TURNEUT
Tė dielėn, mė 26 prill 2009 nė Podgoricė u mbajt Turneu i 2-tė internacional i karatesė  “Seiken 2009”, nė tė cilin klubi i karatesė “Ulqini” arriti njė sukses tė shkėlqyeshėm, duke marrė tė tre titujt mė tė lartė tė garės. Klubi i karatesė “Ulqini” u rendit i pari --lėxo mė shumė-->


 


Ulqin 28.4.2009: Tė nderuar qytetarė, Ruajtja dhe valorizimi i trashėgimisė kulturore dhe historike ėshtė preokupimi ynė i vazhdueshėm. Pas njė pune intensive nga ana e ekspertėve me kėnaqėsi konstatojmė se punimet ne kalldremimin e qendrės sė qytetit dhe nė kronin me shkalla jane drejtė pėrfundimit. Inaugurimi i tyre do tė bėhet me datėn 30 prill tė enjten ora l8.30.
Me kėtė rast ėshtė paraparė njė program i begatė kulturo artistik, ku artistė tė njohur, ansamble dhe valltarė do tė angazhohen pėr argėtimin tuaj. Ndėrkohė qė mjeshtrit e kuzhinės sė restoranteve tė qytetit tonė do tė venė nė dispozicion specialitete tė llojllojshme.
Kjo nuk ėshtė e tėra! Nė orėn 21.00 nė Ranė do tė mbahet koncerti i madh i Severinės.
Ju ftojmė qė tė gjithė sėbashku tė argėtohemi dhe zyrtarisht tė shėnojmė fillimin e sezonit turistik 2009.
Komuna e Ulqinit, Kabineti i Kryetarit.


Ulqini 24.4.2009: Kryetari i Komunės sė Ulqinit z. Gėzim Hajdinaga dhe bashkėpunėtorėt e tij priten nė njė takim pune delegacionin e Bashkėsisė Islame tė Malit tė Zi tė kryesuar nga Reisi Rifat Fejziq.
Fillimisht mysafirėt vlerėsuan lartė ndihmesėn dhe kontributin e dhėnė nga ana e Kryetarit Hajdinaga nė zgjidhjen e ēėshtjeve tė rėndėsishme qė preokupojnė Bashkėsinė Islame dhe paralajmėruan qė sėshpejti atij do t’i dakordohet edhe mirėnjohje e veēantė.
Mė pas delegacioni nė fjalė u ndal dhe foli pėr projektet qė parasheh tė realizojė nė njė tė ardhme tė afėrt dhe ku kėrkohet  ndihma e komunės.
Nga ana tjetėr Kryetari Hajdinaga falenderoi mysafirėt dhe theksoi  qė Bashkėsia Islame dhe komunitetet e tjera qė jetojnė nė Ulqin e qė pėr te paraqesin pasuri pėrherė mund tė llogarisin nė ndihmėn e pakursuer tė tij dhe tė ekzekutivit qė drejton, konform normave  ligjore.
Ishte konstatim i pėrbashkėt qė kur ekziston dėshira dhe angazhimi i tė gjithė subjekteve mund tė realizohen projekte me vlerė jo  vetėm pėr besimtarėt e konfesioneve tė ndryshėm por edhe qė kanė vlera tė pėrgjithshme pėr qytetin.


Ulqin 23.4.2009:Gresa  Katana me “Baladen Came “ – fiton   vendin e pare ne  Edicionin  e 5-te  te Festivalit Mbarekombetare   “ Maratona Rinore  Durres 2009 ”

 Te rinj  nga treva te ndrsyhme shqiptare  u mbodhen per te pestin vit me rradhe ne qytetin bregdetar te Durresit  per te konkuruar artistikisht mes  tyre .  Festivali  mbarekombetare I njohur si  Maratona  Rinore  u  zhvillua ne teatrin “ Aleksander  Mojsiu”. Trupa rinore  te ardhur pothuajse nga  gjithe Shqiperia dhe Rajoni  nisen garen  e tyre per  4 net rresht  ne kenge, valle popullore , poezi ,  kercim  modern , aerobi , pantomime  dhe gjini te tjera.  Ne kete eveniment te rendesishem kulturor,  gjimnazin e   Ulqinit  per te dytin  vit me rradhe ne recitim e prezantoi  Gresa Katana, nxenese e vitit te katert .Ajo  u paraqit  me ,, Baladen Came “ te autorit BIlal Xhaferri. Perjetimi I thelle I poezise nga ana e saj , muzika e perzgjedhur , koreografia nga ana e trupes se baletit te Grupit “Blu Epidamnus “ dhe skenografia e qelluar  I dhane jete  vargjeve te autorit .  E veshur me rroba karakteristike  te viseve te Camerise  Gresa  solli  ne skenen e  teatrit Aleksander Mojsiu nje pjese te ekzodit Cam dhe plagen e tyre te rende gje qe u vlersua larte nga  juria profesionale e udhehequr nga artistja e merituar Aishe Stari .
Kjo  nuk eshte  hera e pare  qe  Gresa  konkuron ne Maratonen Rinore.  Ajo   edhe   vitin e kaluar  u lancua me cmim , nderkohe qe  ne  garat  qe  zhvillon ne  Ulqin Fondacioni Studenti  per dy  vite  me rradhe  ajo eshte  shpallur  recituesja  me e mire. Perdnryshe ne Maratonen Rinore te ketij viti ne Durres moren pjese rreth 400 pjesmarres  dhe u shfaqen 60 pjese te ndryshme artistike te cilat u duartrokiten nga publiku.


Ulqin21.4.2009:KARATE TEAM "ULQINI" MORI PJESĖ NĖ TURNEUN NDĖRKOMBĖTAR TĖ KARATESĖ "KUPA E GOSTIVARIT 2009"
Karate Team "Ulqini" mė i miri nė Gostivar
Karate Team "Ulqini" i pėrbėrė nga karateistėt e klubeve "Ulqini" dhe "Albulena", mori pjesė mė 18 prill 2009 nė Turneun e 8-tė Ndėrkombėtar nė Karate "Kupa e Gostivarit 2009". Karate Team "Ulqini" shkėlqeu duke fituar 58 medalje nė disciplinat individuale dhe nė ato ekipore
: 19 tė arta, 25 tė argjendta, 14 tė bronzta dhe 12 kupa. lėxo mė shumė-->
 


Ulqin 16.4.2009: Sot u taku kryetari i Ulqinit Gezim Hajdinaga me ambasadorin Gjerman Peter Plate


Ulqin 14.3.2009: Kryetari Komunės sė Ulqinit Gėzim Hajdinaga priti sot nė njė  takim pune Zevėndėsdrejtorin e Drejtorisė pėr Komunikacion z. Dushko Kokiq dhe delegacionin pesė anėtarėsh tė Studios projektuese DB inxhinjering me seli nė Beograd tė cilėt kanė fituar nė tenderin e shpallur pėr projektin e urės mbi Port Milene.lėxo mė shumė-->

 


Ulqin: 13.4.2009  Programi i Konferenzes Adriatic Flyway cili do te mbahet ne Ulqin prej dates 14 deri me 17 Pril 2009 ne Hotelin Mediteran..zhgarko ftesen-->


12.4.2009: DIELLI NUK MUND TĖ ZIHET ME SHOSHĖ
Nikollė Camaj
 
Zgjedhjet e marsit 2009 pėrfunduan. Lista Shqiptare doli me njė deputet. Ndonėse ishim nė pritje tė rezultatit mė tė mirė, shantazhet qė iu bėn kėsaj liste, e nė veēanti Lidhjes Demokratike e liderit tė saj, duke filluar nga partitė simotra e deri tek disa veprimtarė nga diaspora jonė, na bėjnė tė kėnaqemi edhe me kaq. 
Nė vigjilje tė kėtyre zgjedhjeve ndodhi njė gjė e paparė deri mė sot, qoftė nė Shqipėri, Kosovė, Mal tė Zi apo gjetiu ku jetojnė shqiptarėt. Nė fushatė, nė mėnyrė tė drejtpėrdrejtė dhe tė njėanshme, nga diaspora u kyē dikush qė pretendoi tė flasė nė emėr tė saj, me qėllim tė eliminimit tė njė subjekti politik shqiptar, tashmė tė dėshmuar, Lidhjes Demokratike nė Mal tė Zi. lėxo mė shumė-->Ulqin 8.4.2009: Reagim KOHĖN JAVORE s’guxon askush ta shuajė! KOHA JAVORE pėr shqiptarėt ėshtė shumė mė tepėr se POBJEDA pėr malazezėt!
Kur kėto ditė, pikėrisht mė 4 prill 2009,  e gjithė bota shqiptare  po feston anėtarėsimin e Shqipėrisė nė Aleancėn e Veri-Atlantikut, nga redaksia e tė vetmės gazetė nė gjuhėn shqipe nė MZ, KOHA JAVORE, nga redaktori i saj pėrgjegjės z. Ali Salaj, morėm lajmin se qeverisja malazeze (pėr tė satėn herė me radhė nė kėsi rastesh) po na pėrgatitė pėrsėri njė befasi  “tė kėndshme”, shuarjen e tė vetmės gazetė nė gjuhėn shqipe  KOHĖS JAVORE!?..lėxo mė shumė-->Ulqin:  Me rastin e Ditės sė Ulqinit me 5.4.2009 organizohet Turneun e X jubilar ndėrkombėtarė tė karatesė "UlQINI OPEN 2009" ..zhgarko ftėsen--> 

 Ulqin 4.4.2009 Kremtimi i dites se Ulqinit ne qendren e kultures se Ulqinit u mbajt nji program mjaft i pasur ku ishin te ftuar disa kengtar ku prezentuan program nga scena boterore te operes me pjesmars te artisteve te njohut shqiptare dhe serb. Gjithashtu pat te ftuar edhe politikan si i nderuari kryetari i Malit te Zi  Filip Vujanoviqi  dhe disa Ambasador te vendeve te ndryshme.


Ulqin 3.4.2005 Me rastin e dites se ulqinit dhe ne initiative e kryetarit Gzim Hajdinages u hap exspozita me Fotografi te ish kryetarve te ulqinit. Ku edhe moren pjes shum intelektual ulqinak dhe disa ishkryetar te Komunes se Ulqinit.Ulqin 3.4.2009: Hapja e turnet ne futboll


Ulqin 3.4.2009: Takimi me perfaqesuesit e ekipeve sportive


Shoqata Shqiptaro-Amerikane U.K.A.  Ulqini-Kraja-Ana Malit     Organizon: DITEN E ULQINIT Me 4 Prill 2009
Shoqata Shqiptaro-Amerikane “U.K.A.”-Ulqini-Kraja -Ana Malit Organizon: Mremje fetive me rastin e dites se Ulqinit. Te pranishmit do ti argetoje: Sead Asllani,Gazi dhe Samir Kelmendi
Hyrja:$30.00 per te rritur   $20.00 per femije

Adresa: Our Night Restaurant   

8801 N Milwaukee Ave
Niles, IL 60714

6 p.m.-1 a.m.

Bashkimi ben fuqi!

Te gjithe jeni te mireseardhur!

Keshilli Organizativ!


Ulqin 3.4.2009 Kryetari i Komunės sė Ulqinit Gėzim Hajdinaga i ka dėrguar telegram urimi  Kryeministrit tė Shqipėrisė Sali Berisha me rastin e anėtarėsimit tė Shqipėrisė nė Aleancėn e Atlantikut tė Veriut - NATO.

Nė mesazh ndėr tė tjera thuhet: I nderuari zoti Kryeministėr,
Anėtarėsimi me tė drejta tė plota i Shqipėrisė nė Aleancėn e Atlantikut tė Veriut mė gėzon pa masė dhe dėshiroj  t’ju pėrgėzoj nė emėr tė qytetarėve tė Ulqinit dhe timin  personal.
Me kėtė Shqipėria ka pėrmbushur objektivin e saj. Vlerėsojmė se kjo do t’i  kontribuojė   thėllimit tė bashkėpunimit  rajonal pėr njė Evropė juglindore nė paqe dhe siguri  afatgjate.
Sinqerisht i Juaji,
  Gėzim Hajdinaga  

 

Kryetari i Komunės sė Ulqinit Gėzim Hajdinaga i ka dėrguar telegram urimi Presidentit tė Shqipėrisė z.Bamir Topi me rastin e anėtarėsimit tė Shqipėrisė nė Aleancėn e Atlantikut tė Veriut - NATO. 

Nė mesazh ndėr tė tjera thuhet: I nderuari zoti President,
Anėtarėsimi me tė drejta tė plota i Shqipėrisė nė Aleancėn e Atlantikut tė Veriut mė gėzon pa masė dhe dėshiroj t’ju pėrgėzoj nė emėr tė qytetarėve tė Ulqinit dhe nė emėrin tim personal pėr kėtė fitore tė rėndėsishme nė rrugėn tuaj tė integrimit euroatlantik.
Me kėtė akt Shqipėria ka bėrė njė hap pėrpara drejtė njė tė ardhmeje mė tė sigurtė.
Sinqerisht i juaji, Gėzim Hajdinaga


2.4.2009: Leshimi i fazes se trete te elektrifikimitUlqini Takimi i kryetarit Gzim Hajdinages me klerik te vendit:


PROGRAMI  per dites e komunes se Ulqinit 2009
2.04.2009
11.00 Pranimi i klerikėve fetarė nė Kabinetin e Kryetarit tė Komunės.
18.00 Inaugurimi i fazės sė tretė tė elektrifikimit (kthesa pėr nė Valdanos – qendra e Krythės)
3.04.2009
11.00 Turne ndėrkombėtar nė futboll, Stadiumi i Plazhit tė madh
14.00 Inaugurimi i Qendrės ditore pėr fėmijė tė hendikepuar, Pallati i kulturės
18.00 Ekpozita e ish-kryetarėve tė Komunės sė Ulqinit, Pallati i kulturės
4.04.2009
11.00 Kuvendi dhe akademia solemne, Pallati i kulturės
19.30 Koncert muzikor, Pallati i kulturės
5.04.2009
11.00 Turne ndėrkombėtar nė karate, palestra e shkollės Marshallit Tito
18.00 Ekpozitė e piktorit Mehmet Aloja, Pallati i kulturės

Kuvendi dhe akademia solemne
-        
Hapja e seancės solemne, Kryetari i Kuvendit Komunal Muhamet Nika
-        
Fjala pėrshėndetėse, Kryetari i Komunės sė Ulqinit Gėzim Hajdinaga
-        
Koncert artistik
Ramė Lahaj, Tenor – Prishtinė
Jadranka Jovanovic, Soprano – Beograd
Marina Cuca, Soprano – Podgoricė
Formacion muzikor-balet – Vjenė
- Koktej


Ulqin 1.4.2009: MEHMET BARDHI, pėrfaqėsues i LISTĖS SHQIPTARE, hyri  nė Parlamentin e Malit tė Zi  nėpėr derė tė madhe tė ndershmėrisė, rregullsisė , e jo tė turpit
Deklaratė

e Mehmet Bardhit, kryetar i Lidhjes Demokratike dhe tashmė deputet i LISTĖS SHQIPTARE: Lidhja Demokratike & Alternativa Shqiptare, nė Kuvendin e Malit tė Zi
Megjithė presionet e shumta e tė ndryshme kundraligjore, kundra etikės demokratike, madje nė mjaft raste edhe asaj njerėzore,  nga jashtė e nga brenda, parregullsive dhe veprimeve tė kryera nė terren, tė cilat do t’i faktojmė, e me njė pjesė tė sė cilave e njoftuam dhe Zyrėn e OSBE-sė nė Podgoricė, nė kundėrshtim me ligjin, e sidomos me Ligjin pėr Zgjedhjen e Kėshilltarėve dhe Deputetėve, nga struktura pushtetmbajtėse, qė i bėnė nė mėnyrė kontinuitive, para e sidomos nė vigjilen e zgjedhjeve, po madje edhe nė vetė ditėn e mbajtjes sė zgjedhjeve (nga ofertat e premtimeve tė ndryshme tė rrejshme e primitive e deri te kėrcnimet... qė do tė mbesin pa vendet punės etj, nga shpėrndarja e tonelatave tė ēimentos e  dhjetra dhjetra mikserėve me beton, vauēerėve telefonikė, kabllove, zarfėve... etj. etj.), shantazheve e shpifjeve  nė adresė tė subjekteve tona dhe funkcionarėve e individėve tė subjeteve tė Listės sonė, qė si kundėrshėrbim t’ju rrembejnė e grabisin  votėn, LISTA SHQIPTARE: LD nė MZ dhe ASH hyri nė Kuvendin e Malit tė Zi nėpėr derė tė madhe  tė ndershmėrisė, rregullsisė, demokracisė e jo tė turpit.
Pėr kėtė, nė emėr tė LISTA SHQIPTARE, dua nga zemra tė falėnderoj e pėrshėndes votuesit, pėrkrahėsit e vėrtetė, tė sinqertė, atdhedashės, tė qėndrueshėm e demokratė qė mė votėn e tyre tė pastėr e tė guximshme, mundėsuan praninė tonė edhe nė kėtė legjistlacion nė Kuvendin e Malit tė Zi. Poashtu pėrshėndes dhe  falėnderoj  aktivistėt e kėtyre dy subjekteve politike qė dhanė ēdo gjė fisnike me gjithė qenjėn e tyre nė kėtė periudhė fushate. Pėrshėndes tė gjithė diasporėn e cila ishte nė pėrkrahje tė subjekteve shqiptare dhe e cila uroi e dėshiroi suksesin e tė  gjithė shqiptarėve, pa anshmėri dhe iu them  atyre  ca individėve militantė e tė papėrmbajtur nė mllefin e armiqėsinė kundėr nesh, se ashtu nuk arrihet nė cakun e kthijelltėsisė kombėtare e as demokratike.
Tė nderuar qytetarė, poasēėrisht  ju votues tė LISTA SHQIPTARE, ju  japim fjalėn se nė asnjė ēast nuk do t’ju zhėnjejmė, ashtu si nuk ju zhgėnjyem as deri tash. Do tė jemi pėrfaqėsuesit e vėrtetė tė interesave Tuaja, tė programit tonė tė qartė konseguent kombėtar e demokratik, pėr integrim euroatlantike, e jo tregtarė tė shpirtrave tė shitur .
LISTA SHQIPTARE, do tė jetė e hapur e e gatshme, si gjithherė deri sot, pėr bashkėpunim tė sinqertė nė programin e interesave kombėtare, prosperitetit dhe integrimeve, nė Parlament e jasht tij e mė gjerė.Archiva Lajmeve: tetorė2008  nėntorė2008 dhjetor2008 Januar2009 shkurt2009 Mars2009 Prill2009


 2005 nė Ulqin.  Video ingjizime nga Ulqini, Kraja dhe Ana e Malit.    video nga Ulqini nė YouTUBE

Tekstet e prezentuara domosdoshmėrisht nuk pėrfaqėsojnė politikėn e redaksisė tė www.ulqini.de  nuk jep pėrgjigje pėr faqe externe
Inhaltlich Verantwortlicher gemäß § 6 MDStV: Shaban Burri
Haftungshinweis: Trotz sorgfältiger inhaltlicher Kontrolle übernehmen wir keine Haftung für die Inhalte externer Links. Für den Inhalt der verlinkten Seiten sind ausschließlich deren Betreiber verantwortlich.Der Inhalt muss nicht mit den Vorstellungen von uns übereinstimmen.

Na vuni nė Favorite


  Service
Hotel/Villė
Duqane/Shop's
Shitblerje/Sales/
Dhomė/Rooms/
Apartments
Autokampė/
  Politika dhe Administratė
Kuvendi Komunes
Kryetari Komunės
KABINETI  KRYETARIT 
  Sherbimet
Sherbimi pėr punė tė Kuvendit
introni nuk jep pėrgjigje pėr faqe externe

Shasi Spezial
Nė Ulqin eksistojn jo vetėm 2500 libra por edhe 2500 filma dokumentarė tė paxhiruar, 2500 fotografi e miliona dokumente tė pa hulumtuara kalben, myken, shkatėrrohen e harrohen nėpėr arhiva shtetėrore, e private cilat pa durim presin tė shofin driten e publikimt. Na ordh nji mik nga Kosova Gazmend ēitaku cili na hapi syt me punimet e tija pėr bukuriat e Ulqinit tė cilėt kanė vlerė jo vetėm pėr Ulqinin, por edhe pėr tėrė kulturėn shqiptare nė pėrgjithėsi me Fotoalbumin e Ulqiniti cili pėrmban 87 fotografi dhe dokumente, qė ėshtė njė botim, tash per tash i vetmi i kėtij lloji ne trevat tona, ku padurim presim publikim e dyt tė Librit.

ne filim