Mirė se vini nė Ulqin                 

shko te forumi i ulqinit

ne filim  www.ulqini.org ėshtė njė nyje informative. Qėllimi i saj ėshtė tė paraqes Ulqinin nė hapsirėn e rrjetit elktronik. Kjo nyje informon pėr Ulqini, shqiptarėt, kulturen si dhe rrjedhat aktuale politike, tė cilat janė tė mundshme tė prezentohen kėtu. Njėkohėsisht sherben kjo nyje pėr komunikim tė shqiptarėve qė jetojnė nė Botė.
Hyrja
Emripėrdorues:

Emri sekret:


Keni haruar Emrin sekret?
Nuk keni ende konto?
Regjistrohuni tani!

Ulqini
Ku gjindet ulqini
E kaluara e Qytetit
Ulqini Antik
Kongresi Berlinit
Detaria e ulqinit
Ulqini vjeter
Qyteti jashtė bede.
Ambienti
Plazhi i Madh
Plazhi i Vogėl
Ada
Kanali Milena
Valdanosi
Klima e Ulqinit
Ujėrat minerale sulfurike
Jeta dhe ngarjeta
Popullsia e Ulqinit
Kostumet e Ulqinit
Kuzhina ė Ulqinit
sport dhe rekreacion
Rethina e Ulqinit
Liqeni i Shkodrės
Kultura koha e lire

 
Klube dhe Shoqata

Muze
Art dhe Galeria
Bilbliothekė
Film dhe Kinema
Kultura e lagjeve tė qytetit

Masmedia
Qėndra pėr Kulturė
Aktivitetet
Libra e Musafirve
impresum


Emigrationi - Nė gjurmat e Emigruesve

 Libra e Telefonit tė Malit Zi


9/11 Loose Change
Palestina Spezial


ART GALLERY

REKLAMOJENI VEHTEN QĖ EDHE NE TĖ REKLAMOHEMI !!!

Ulqin: Kryetari I Qendres pėr hulumtime ekonomike Dr Elez Osmani nė bashkėpunim me kabinetin e komunės sė Ulqinit z Gėzim Hajdinages organizuan konferencen e pare skiencore ndėrkombetare nė Ulqin me titull:
*Turizmi nė funksion tė zhvillimit ekonomik dhe proceset intergues* Pėr www.ulqini.de Dr Elez Osmani ..info nga Konferenca..>

KUMTESĖ PĖR MEDIA  - Agonia e pushtetit  vazhdon,
Ulqin, 31.07.2009

Me rastin e shtyrjes se panumėrta tė mbledhjeve tė Kuvendit tė Komunės sė Ulqinit, Klubi i kėshilltarėve tė Forcės jep kėtė kumtesė pėr opinion.
Koalicioni nė pushtet nė KK tė Ulqinit muaj me radhė nuk ėshtė nė gjendje tė sigurojė praninė e kėshilltarėve tė tij nė mbledhjet e kuvendit. Tė katėrtėn herė me radhė kjo mbledhje po shtyhet pėr shkak tė mungesės sė kuorumit. Kjo qartė tregon se problemet e brendshme  dhe konfliktet nė kėtė koalicion janė rritur deri nė atė masė sa qė bllokojnė punėn e kuvendit komunal. Kėsaj i ka kontribuar edhe mosfunksionimi dhe mos shkathtėsia  e ekzekutivit e cila me muaj nuk i kryen obligimet financiare ndėrmarrjeve publike tė cilave nuk u paguajnė obligimet e parapara me buxhet.
Kėto probleme do tė rritet edhe mė tepėr deri nė fund tė vitit duke marrė parasysh faktin se buxheti komunal nė gjashtė muajt e parė ėshtė realizuar 7.5 pėr qind, gjegjėsisht 1.2 milion tė ardhura burimore nė raport me 16 milion tė paraparė me buxhetin e vitit 2009. Kjo qytetarėt e Komunės sė Ulqinit do ti bie nė situatė edhe mė tė vėshtirė ekonomike.
Kėshilltarėt e Forcės, tė cilėve me vite nuk u mundėsohen kushte pune, as anėtarėsi nė kėshillat e ndėrmarrjet publike dhe kėshillat e kuvendit, nė periudhėn e kaluar kanė siguruar kuorum dhe me kėtė kanė treguar pėrgjegjėsi ndaj votuesve edhe pse ishim tė vetėdijshėm nė problemet e pushtetit aktual.  Koalicioni nė pushtet e bėn kėtė sepse nuk donė  kontroll tė funksionimit tė ndėrmarrjeve publike si dhe kontrollin nė shpenzimin e mjeteve buxhetore.
Fatkeqėsisht kemi pritur qė kjo shumica e papėrgjegjshme ti sillet interesave tė qytetarėve dhe komunės, qė ti mundėsohet prezenca e kėshilltarėve tė vet. Por mė kot, problemet e brendshme nė koalicion me kėtė kanė kulminuar.      Klubi i kėshilltarėve tė Forcės


24.7.2009 Ulqin: KUMTESE PĖR SHTYP nga Shoqate e Ullishtarėve pėr kthimin dhe mbrojten e pronės private Ulqin-Valdanos--->


KUMTESE PĖR SHTYP 

            Dje, mė 08 korrik 2009, nė Podgoricė,    nė lokalet u Kuvendit tė Malit tė Zi, tre pėrfaqėsusit    e subjekteve shqiptare, zotrinjtė:  Mehmet Bardhi,   Nazif Cungu e Amir Hollaj, biseduan me zotėri   Zhan Sharl GARDETO ( Jean Charles Gardetto) raportues i Asamblesė Parlamentare tė Kėshillit tė Evropės.  Pėrfaqėsuesit shqiptarė, nė pyetje tė tij,   e njoftuan zotėri Gardetto me disa orientime   dhe prioritete e veprimtarise politike:   Pėrfaqėsimi autentik proporcinal i shqiptarve nė organet republikane ( si shembull u     dha   Prokuroria nė Malin  e Zi,  e cila ka mbi 80 prokurorė, ndihmės prokurorė... nuk    ka asnji ptokuror shqiptar etj.) dhe nė organet    e qeverisjeve vendore - lokale, nė   trevat e tė cilave shqiptarėt janė autoktonė;  Ligjėsimi i mandateve tė garantuara ne Kuvendin e Malit tė Zi, konkretisht 5 mandate  dhe kuvendet e komunave nė trevat shqiptare;  Decentralizimi i pushtetit - kthimi i kompetencave vetėqeverisjeve vendore –   komunave, formimin e Komuės sė Tuzit nė kufijtė natyrorė tė Malėsisė me tė drejta   tė plota, Rishqyrtimi i privatizimeve tė deritashme, me theks tė veēantė tė “privatizimeve”nė trojet shqipare tė cilat “privatizime” u bėnė nga lartė, nga Podgorica, pa pėlqimin e pa  pjesėmarrjen e pėrfaqėsuesve legjitim shqiptarė, nuk kanė dhėnė rezultate pozitive,   pėrkundrazi ata janė njė formė e shembull i kolonizimeve  dhe okupimeve tė reja nga  Qendra me pasoja tė rėnda pėr popullin shqiptar;  Kthimi i pasurisė ish pronarėve, pasurisė e cila ėshtė marrė me cilėndo formė nė periudhėn njėpartiake-komuniste; Realizimi i plotė i administratės nė gjuhėn shqipe ( emėrtimet e rrugėve dhe shesheve  nė administratė ne shkolla dhe institucione tė tjera).Ne pyetjen e veēantė tė zotit Gardetto se a jemi dakord me ndryshimin e normės nė Ligjin pėr Zgjedhjen e Kėshilltarėve dhe Deputetėve,  ku nė Ligjin Aktual parashihet qė  50% tė mandateve tė fituara t’i shpėrndajė subjekti, e cila normė ėshtė nė kundėrshtim me standardet evropiane, pasi i bie nė lajthitje zgjedhėsit me rastin e votimit, siē tha zotėri Gardeto, pėrfaqėsuesit shqiptarė i thanė mysafirit tė lartė se nė kėte segment janė tė gatshėm pėr tė shqyrtuar kėte normė me rastin e ndryshimit tė Ligjit apo aprovimit tė Ligjit tė ri zgjedhor, meqenėse nuk prekė dretėpėrsėdrejti nė interesat tona dhe se ne jemi tė gatshėm tė respektojm standardet evropiane.Nė Podgoricė, e martė, mė 7 qershor 2009                     Mehmet BARDHI     Nazif CUNGU     Amir HOLLAJ


3.7.2009 Ulqin: Kryetari i Komunės sė Ulqinit z.Gėzim Hajdinaga dhe bashkėpunėtorėt e tij priten nė njė takim pune njė delegacion tė kompanisė tė fuqishme amerikane  KCI technologies dhe themeluesin e Kėshillit pėr biznes Amerikano-Malazez z. Charles Dilon. Duke i dėshiruar mirėseardhje, z.Hajdinaga dha njė pasqyrė tė shkurtėr tė Ulqinit dhe zhvillimi qė e pret atė nė njė tė ardhme tė shpejtė. Ai vlerėsoi lartė bashkėpunimin qė ka me zyrtarė amerikan dhe kontributin qė kanė dhėnė ata gjatė tėrė kėsaj kohe. Kryetari Hajdinaga pėrsėriti qė nė ēdo takim  tė nivelit tė lartė ka insistuar pėr prani mė tė theksuar tė kompanive amerikane nė Ulqin. Nga ana tjetėr mysafirėt shprehėn konsiderata pėr punėn e z.Hajdinaga, pėr  ēfarė ishin mirė tė informuar dhe ardhja e tyre kishte tė bėnte me rekomandimet qė i janė bėrė pėr tė vizituar Ulqinin dhe vėnijen e kontakteve  dhe realizimin e projekteve nė interes tė pėrbashkėt. Pėrfaqėsuesit e delegacionit nė pėrvojėn e tyre shumėvjeēare janė tė dėshmuar nė sektorė tė ndryshėm si nė projektimin dhe ndėrtimin e porteve dhe marinave, nė zgjidhjen e problemeve tė mbeturinave tė ngurta dhe pėrpunimin e ujėrave tė zeza dhe nė fusha tė tjera. Nė darkėn e punės, Kryetari Hajdinaga mysafirėt detalisht i ka njoftuar me planet zhvillimore tė qytetit tonė dhe me realizimin e projekteve nė kėto fusha qė pėr Ulqinin kanė njė rėndėsi tė veēantė.


3.7.2009 Ulqin: Mehmet Bardhi ja uron Ambasadorit tė Amerikes nė Podgoricė Roderich W. Moore Ditėn e Pavarsis.. lėxo mė shumė --->

 

 


25.6.2009 Ulqin: Nė Ulqin qėndroi pėr vizitė pune Ambasadori i Francės i akredituar nė Podgoricė z. Bernard Garancher i shoqėruar nga dy pėrfaqėsues tė Ministrisė sė mbrojtjes tė Francės, z.nj Diane Masson dhe z. Giles Pernet.
Ata u takuan me Kryetarin Hajdinaga dhe bashkėpunėtorėt e tij.
Nė njė bisedė tė hapur dhe miqėsore u prekėn njė sėrė temash qė kanė tė  bėjnė me pozitėn e pakicave, vendi i tyre nė njė shtet multinacional, pakica shqiptare si pakicė specifike dhe marrėdhėnijet e saj me vendet fqinje, rrespektivisht me qytetet e Shqipėrisė.
Kryetari Hajdinaga gjėrėsisht i njoftoi mysafirėt me atė se ēfarė ėshtė bėrė pėr pakicat nė Mal tė Zi, dhe angazhimet e metytjeshme tė njė shteti siē ėshtė Mali i Zi qė synon drejtė familjes sė madhe demokratike evropiane.
Ai vleresoi mė pas si shumė tė sukseshėm bashkėpunimin e  Malit tė Zi me vendet e rajonit e konkretisht me Shqipėrinė.
Z Hajdinaga foli pėr marrėdhėnijet qė ka komuna jonė me qytete tė ndryshėm dhe marrėveshjet e bashkėpunimit qė ka nėnshkruar me shumė nga ta.
Nė takim u pėrkrah ideja qė nė njė tė ardhme njė binjakėzim i kėtij lloji tė bėhet edhe me ndonjė qytet identik me Ulqinin nė Francė, ndėrkohė qė Ambasadori Garancher inicoi mbajtjen e njė takimi tė rradhės, ku nė qendėr tė vėmėndjes do tė jenė projektet zhvillimore tė Ulqinit dhe ēėshtje tė tjera nė interes tė ndėrsjelltė.


Manifestimi Kalimera Poetike -Ulqin 2009
Organizatori: Art Klub-Ulqin
Vendi dhe koha e realizimit: Ulqin, Qyteti i vjetėr, Sheshi i pallatit tė Ballshajve, te Feneri.
M
ė 25, 26 qershor tė kėtij viti. Hapja nė orėn 21.
Tė dhėnat kryesore pėr manifestimin Kalimera poetike -Ulqin 2009. 

Kalimera poetike, tė cilėn e organizon Art Klub nga Ulqini qė nga viti 1993, ėshtė e vetmja e kėtij lloji te shqiptarėt nė Malin e Zi  dhe mė gjerė. Ėshtė njė ndėr   manifestimet letrare mė elite, jo vetėm nė Malin e Zi, por edhe mė gjerė, kur merren parasysh personalitetet letrare tė cilėt kanė marrė pjesė nė kėtė veprimtari.

Deri mė tani, nė Kalimerėn Poetike kanė marrė pjesė 30 shkrimtarėt mė tė njohur  shqiptarė, siē janė: Ali Podrimja, Dritėro Agolli, Fatos Arapi, Enver Gjergjeku, Basri Ēapriqi, etj. Po ashtu kanė marrė pjesė edhe shkrimtarėt mė nė zė  malazezė, siē janė: Jevrem Brkoviq, Zuvdija Hoxhiq, Mlladen Lompar etj. 

Kalimera poetike ėshtė e konceptuar si manifestim letrar nė tė cilin ēdo shkrimtarit tė ftuar kushtohet njė mbrėmje autoriale. Studiuesit mė tė mirė tė shkrimtarėve pėrkatės parapėrgatisin studimin  tė cilėn e lexojnė nė mbrėmjen e kushtuar autorit tė caktuar.

Nė »Kalimerėn poetike« ( tė shtatėmbėdhjetėn me radhė) marrin pjesė:  Eqrem Basha, nga Prishtina. Pėr tė do tė flasė akademiku Rexhep Ismajli, ish-kryetari i Akademisė sė Shkencave dhe tė Arteve tė Kosovės. Pjesmarrėsi i dytė ėshtė shkrimtari Zija Ēela, nga Tirana, pėr tė cilin do tė flasė shkrimtari, akademik  Mehmet Kraja- nga Kraja, komuna e Tivarit.

Si pjesė pėrbėrėse e Kalimerės Poetike janė: promovimi i librit “Orėt letrare universitare” dhe Ora e madhe letrare, tė cilat mbahen nė grykėderdhjen e lumit Buna..

 Pjesmarrėsit mė tė rėndėsishėm dhe referencat e tyre:Eqrem Basha. Shkrimtarė, prozaist, skenografist dhe akademik. Ėshtė i lindur mė 1948 nė Dibėr (Maqedoni). Ka studijuar Gjuhėn Shqipe dhe Letėrsinė nė universitetin e Prishtinės 1967- 1971. Ka shruar pėr medije tė ndryshme nė Kosovė dhe ka marrė pjesė nė shumė takime letrare internacionale. Ėshtė editor i shtėpisė sė njohur botuese shqipe: Dukagjini. Ka shkruar tregime, poezi, drama, radiodrama, romanė, etj. Eshtė pėrkthyes nga gjuha frenge, italiane dhe nga gjuhėt sllave. Ne vitin 2001 ėshtė zghedhur pėr anėtarė tė Akademisė tė Arteve dhe Shkencave tė Kosovės.
Zija Ēela. I lindur nė Shkodėr mė 1946. Ka studijuar Gjuhėn Shqipe dhe Letėrsinė nė Tiranė.Deri mė tash ka botuar rreth 20 vepra, pėrgjithėsisht nė prozė. Ka fituar shumė vlerėsime letrare nė nivel tė Shqipėrisė dhe mė tej. Ka botuar rreth 10 romane dhe po aq vėllime me tregime. Pėr nga stili dhe metoda qė pėrdor nė veprat e tij nga kritika ėshtė quajtur markezi shqiptar. Veprat e tij janė pėrkthyer nė disa gjuhė tė huaja. 
 

Organizatore: Shoqata e krijuesve Art Klub-Ulqin  

Veprimtaria: KALIMERA POETIKE-ULQIN 2009  

P  R  O  G  R  A  M  I  

Vendi i organizimit: Kalaja e Ulqinit, nė sheshin e Pallatit tė Ballshajve, te Feneri dhe grykėderdhja e lumit Buna.
Koha e mbajtjes: 25, 26 qershor 2009
Dita e parė: 25 qershor (e enjte) 2009
Ora 16 e mė tutje.
Mbėrritja dhe vendosja e tė ftuarėve nga Shqipėria dhe Kosova nė Pallatin e Ballshajve nė Kala tė Ulqinit.
Ora 21. Hapja e veprimtarisė Kalimera poetike nga kryetari i Art Klubit, mr. Haxhi Shabani.
Mbrėmje autoriale kushtuar shkrimtarit Eqrem Basha, akademik.
I ftuar pėr tė folur pėr shkrimtarin, akademik Rexhep Ismajli.
Moderon mbrėmjen: Fif Ēobi
Dita e dytė: 26 qershor (e premtė) 2009
Ora 10. Nisja  e organizuar nga Kalaja e Ulqinit pėr tė ftuarit e veēantė dhe udhėtimi me taksi  deri te ura e Bunės.
Ora 11. Udhėtimi me anije nėpėr lumin Buna rreth ishullit Ada pėr tė ftuarit e veēantė.
Ora 11.45. Po nė anije  nė grykėderdhjen e Bunės pėrurimi i librit “Orėt letrare universitare”, studimet pėr autorėt e ftuar nė “Kalimerėn poetike” nėpėr vite.
Flet pėr librin mr. Anton Gojēaj.
Ora 12. Po ashtu nė anije ora e madhe letrare me shkrimtarė tė ftuar  nga Shqipėria, Kosova e Mali i Zi.
Moderatore: Learta Hollaj
Ora 21.Nė Kalanė e Ulqinit, nė sheshin e Pallatit tė Ballshajve, te feneri.
Mbrėmje autoriale kushtuar shkrimtarit Zija Ēela.
I ftuar pėr tė folur pėr tė shkrimtari Mehmet Kraja, akademik.
Moderatore: Merita Haxhibeti
27 qershor.
Ora 9. Takimi i fundit me tė ftuarit e veēantė dhe pėrcjellja e tyre.
Ulqin, 22.06. 2009                 Kėshilli organizativ i shoqatės sė krijuesve Art Klub- Ulqin,
           Kryetari i Art Klubit, mr. Haxhi Shabani


21.6.2009 Ulqin: 15 KAMPIONĖ TĖ MALIT TĖ ZI NGA ”ULQINI”
 
Mė 20 qershor 2009 nė Podgoricė u mbajt Kampionati i karatesė sė Malit tė Zi pėr fatosa, pionierė tė rinj, tė vjetėr dhe shpresa, ku morėn pjesė 21 klube me 243 garues. Nė kėtė kampionat garuesit e Klubit tė Karatesė “Ulqini” u kurorėzuan me plot 40 medalje: 15 tė arta, 8 tė argjendta dhe 17 tė bronzta.Nga Klubi i Karatesė “Ulqini” u shpallėn 12 kampionė tė Malit tė Zi nė disciplinat individuale, ndėrsa 3 tė tjerė u shpallėn kampionė nė disiplinėn ekipore...lėxo mė shumė-->


13.6.2009 Ulqin: Karate Team "Ulqini", i pėrbėrė nga karateistėt e klubeve "Ulqini" dhe "Albulena", mori pjesė nė dy turne ndėrkombėtare tė karatesė: nė Turneun e VI ndėrkombėtar tė karatesė "Dubrovnik Open", i cili u mbajt nė Dubrovnik mė 13 qershor tė kėtij viti dhe nė Turneun e IX pėrkujtimor tė karatesė “Xhevat Makolli”, i cili u mbajt mė 7 qershor nė Prishtinė.
Ekipi i Karate Team "Ulqini" nė Dubrovnik u kurorėzua me 12 medalje: 5 tė arta, 5 tė argjendta, 2 tė bronzta dhe 7 kupa. Nė kėtė garė morėn pjesė 16 klube me 250 garues nga Mali i Zi, Bosnja dhe Kroacia, ndėrsa Karate Team "Ulqini" u paraqit me 10 garues tė gjeneratave tė ndryshme: 2 shpresa, 2 kadetė dhe 6 juniorė...lėxo mė shumė-->

 


11.6.2009: Axhenda e qendrimit te gazetareve nga Kosova ne Ulqin: Gazetaret nga Kosova
 

 

 

Datum 11.06.2009
Dreka  13.00 h – Safari beach
Darka  19.00 h – Hotel Dolcino
Kokteji i mireseardhjes  – Hotel Mediteran 21.00h
Datum 12.06.2009
Dreka  13.00h – Toni Grill
Pranim te kryetari i Komunes se Ulqinit 17.00h
Darka 19.30 – Llolla Apartments
Datum 13.06.2009
Dreka 13.00 h – MCM beach
Darka 19.30h – Restaurant OTRANT
Datum 14.06.2009
Dreka 13.00h – Copacabana

Darka 19.00h – Hotel Albatros


9.6.2009 Ulqin: 35 gazetarė tė medjeve tė ndryshme nga Kosova do tė qėndrojnė nė qytetin tonė nga data 11-14 qershor. Tashmė vizita e gazetarėve ėshtė bėrė tradicionale dhe ka pėr qėllim njoftimin e tyre me pėrgatitjet qė janė bėrė pėr sezonin turistik 2009 dhe ēėshtje tė tjera qė lidhen pėr te. Mbrėmė, nė takimin qė Kryetari Hajdinaga pati me pronarėt e plazheve, agjencive turistike, hoteleve dhe apartmaneve, pėr gazetarėt ėshtė hartuar njė  program i larmishėm dhe i gjithanshėm. Krahas gazetarėve nga Kosova ne Ulqin do tė qėndrojė dhe njė delegacion nga Qyteti i Vjetėr i Sarajevės pėrberjen e tė cilit do tė jenė edhe ekipe tė gazetarėve, po ashtu Shoqata tė dėshmorėve tė luftės me seli ne Sarejevė pritet tė dėrgojė 17 fėmijė pa prindėr nga Bosnja e Hercegovina. Ulqini prej vitesh ka pritur fėmijėt bonjak nga Kosova dhe ftesė pėr tė kaluar pushimet nė Ulqin i ėshtė bėrė dhe fėmijėve italian nga qyteti i Akvilės qytet qė u godit nga njė termet katastrofal para disa javėve.


Ulqin, mė 5. 06. 2009

KĖSHILLI NACIONAL I SHQIPTARĖVE NĖ MALIN E ZI
NACIONALNI SAVJET ALBANACA U CRNOJ GORI
ALBANIAN  NATIONAL COUNCIL IN MONTENEGRO
Nr. 31 / 09

Ulqin, mė 5. 06. 2009                  KUMTESĖ   PĖR   OPINION

 Kėshilli  Nacional i Shqiptarėve nė Malin e Zi shprehė shqetėsimin pėr mėnyrėn dhe procedurėn e shpalljes sė tenderit pėr shitjen  afatgjatė tė pjesėve mė atraktive tė rivierės sė Ulqinit.
Jemi tė bindur se me kėtė nuk i kontribohet rrespektimit tė tė drejtave tė popujve pakicė, por as   pushtetit vendorė tė Ulqinit   as tė qytetarėve tė saj pėr tė qenė zot tė pasuris sė vet, e drejt e cila u garantohet me Kushtetutė, Ligjė e me dokumenta tjerė relevant  ndėrkombėtar.

Vlersojmė se Kuvendi Komunal i Ulqinit eshtė dashur tė jetė i njoftuar nė detaje lidhur me kėto tendere tė shitjes sė pasurisė, si titullar ligjor i pronės sė Komunės dhe si i vetmi organ legjitim pėr tė lejuar shitjen ose jo tė pasurisė sė vet. Por lidhur me kėtė ėshtė dashur tė njoftohet edhe Kėshilli Nacional i Shqiptarėve pasi   qė nė Komunėn e Ulqinit shumicėn e popullsisė e pėrbėjnė shqiptarėt, popull autokton.

Shprehim brengosjen se mos ndoshta kėto veprime janė tė qėllimshme, pėr tė ndryshuar strukturėn e popullsisė sė Ulqinit.

Prandaj me tė drejtė presim qė Qeveria ta rishikojė vendimin e vet pėr shpalljen e tenderėve pėr shitjen e Valdanosit, Plazhit tė Shtojit dhe Adės, pasi qė shitja e kėtyre lokaliteteve tė veēanta e me vlerė tė pallogaritshme mund tė ketė pasoja tė pa parashikushme pėr Ulqinin dhe shqiptarėt nė Mal tė Zi.

Kėshilli Nacional i Shqiptarve nė Malin e Zi po ndjek me vemendje tėrė kėtė proces dhe do tė angazhohet qė pėr kėtė me kohė tė njoftoj institucionet relevante dhe opinionoin vendor e ndėrkombėtar
   KRYETARI, Tahir Tahiri
 


3.6.2009 Ulqin: KARATE TEAM "ULQINI" MORI PJESĖ NĖ DY TURNE NDĖRKOMBĖTARE TĖ KARATESĖ: KUPĖN “OMLADINAC 2009" NĖ PODGORICĖ DHE TURNEUN “ZAHIR PAJAZITI “ NĖ KOSOVĖ

         Karate Team "Ulqini" i pathyeshėm nė Podgoricė

Karate Team "Ulqini" i pėrbėrė nga karateistėt e klubeve "Ulqini" dhe "Albulena", mori pjesė mė 30 maj 2009 nė dy turne ndėrkombėtare tė karatesė: nė Turneun e I ndėrkombėtar tė karatesė "Omlladinac 2009" nė Podgoricė dhe nė Turneun e IV pėrkujtimor tė karatesė “Zahir Pajaziti” nė Orllan tė Kosovės...lėxo mė shmė-->


Qershor  2009 Ish- Deputet nė Parlamentin e Malit tė Zi - NY: DEPOLITIZIMI I DIASPORĖS zhgarko dokumentin-->
 


Ulqin 30.5.2009 Sot, Kryetari Hajdinaga priti njė grup prej 50  turistash italian tė kryesuar nga Ghini Lonello. Ata janė nga Komuna e Cesenės nė Itali, pėrndryshe tė apasionuar pas automjeteve tė vjetėr. Nė takimin e ngrohtė dhe miqėsorė, ata shprehėn vlerėsime dhe konsiderata pėr pritje dhe ishin tė gatshėm qė tė angazhohen nė vėnijen e urave tė bashkėpunimit ndėrmjet dy qyteteve. Kryetari Hajdinaga duke pėrshėndetur nismėn nė fjalė, foli pėr zhvillimin e qytetit tonė dhe pėr investimet qė priten.


Ulqin 30.5.2009 Kryetari i Komunės sė Ulqinit Gėzim Hajdinaga dhe bashkėpunėtorėt e tij pritėn pronarėt e objekteve tė pėrkohėshme qė veprojnė nė Ranė. Takimi erdhi pas paralajmėrimeve tė njėpasnjėshme dhe dakordimeve, pėr menjanimin e kėtyre objekteve dhe zėvėndėsimin e tyre me hapėsira tė gjelbėrta gjė qė edhe pronarėt janė dakorduar pėr dy vite me rresht. Kryetari Hajdinaga nė takim nėnvizoi se ėshtė i vendosur qė akcionin ta ēojė deri nė fund dhe pakurrfarė selekcionimi, mirpo pas njė diskutimi tė hollėsishėm nga ana e tė pranishmėve, ku u shpalosėn vlerėsime dhe mendime qė njė hap i tillė mund tė ketė pasoja negative nė buxhetin e sejcilės familje u ra dakort qė edhe kėtė verė objektet nė fjalė tė punojnė ndėrkohė qė vetė pronarėt obligohen qė tė njetit vetė t’i menjanojnė mė 1 tetor tė kėtij viti.


Ulqin.19.05.2009: Nr: 188/09  Pasojat e vendimeve tė gabuara kėrcėnojnė vendet e punės 
Nė situatėn aktuale tė ekonomisė sė Malit tė Zi dhe posaēėrisht tė Ulqinit, rėnia e aktiviteteve ekonomike kohėt e fundit shpeshherė ndėrlidhet me krizėn financiare botore, me kėtė harrohet se vendimet e aprovuara nė tė kaluarėn kan krijuar kushte qė ekonomia e komunės dhe pikėrisht shėrbimet nė sektorin e hotelerisė tė jenė jashtė funksionit tė saj themelor dhe pran shkatėrrimit total.
Situata me tė cilėn me vite tė tėra pėrballen ish-punėtorėt e Rivierės sė Ulqinit, dhe me ato edhe tė punėsuarit nė Hotelin e dikurshėm “Galeb”, tani gėrmadhė nė qendėr tė qytetit, ėshtė drejtpėrdrejt pasojė e vendimeve tė gabuara rreth privatizimit tė Qeverisė sė Malit tė Zi dhe vendimeve tė dyshimta tė ekzekutivit tė komunės sė Ulqinit.
      Tani shfaqen pasojat tė krijuara me mosrespektimin e Planit tė privatizimit tė Rivierės sė Ulqinit nga ana e Qeverisė sė Malit tė Zi. Fillimisht Riviera e Ulqinit ėshtė dashur tė privatizohet me anė tė konkursit ndėrkombėtarė nga partneri strategjikė, dhe si njė ndėrmarrje. Por ky privatizim e bė nga vetė Riviera e Ulqinit nė Falimentim dhe Gjyqit ekonomik duke shitur objektet njė nga njė..
Nė rastin e Hotelit Galeb, ka shumė shkelje tė kontratės sė shitblerjes, ku ndėr tė tjerat nuk ėshtė respektuar obligimi kryesor i Blerėsit qė investimet nė vlerė prej mbi 15 milion euro tė pėrfundojnė deri me 31.12.2008. Kjo shkelje e kontratės ėshtė flagrante dhe sė bashku me mos pėrmbushjen e kontratave pėr investime nė objektet tjera hoteliere tė privatizuar, ka shkaktuar devastimin e objekteve dhe rėmje drastike tė kualitetit tė turizmit nė Ulqin.
Ėshtė i pa arsyetueshėm vendimi i organeve kompetente tė Komunės qė e lejuan shkatėrrimin e hotelit mė tė mirė dhe mė tė mirėmbajtur , tė rindėrtuar nė vitin 1982, pa krijuar kushtet nė planifikimin hapėsinor qė tė ndėrtohet hotel i ri. 
Shtrohen pyetjet: Kush e ka dhėnė pėlqimin tė shkatėrrohet hoteli i gatshėm qė tė presė turistėt? Pse nuk ndėrtohet? A ka menduar ndokush pėr fatin e punėtorėve tė kėtij hoteli dhe hoteleve dhe ndėrmarrjeve tjera tė falimentuara dhe tė privatizuar?
Kompania Rokshped kėto dite ka vendosur dhjetėra kioskė anė e mbanė Komunės sė Ulqinit. Nė bazė tė ēfarė planit , ēfarė vendimit apo ndoshta ėshtė borxh i Komunės pėr rregullimin e fasadės sė godinės sė Komunės, apo janė marrė mjete finasiare nga kjo kompani pėr plane urbanistike  e janė shpenzuar pėr rroga dhe shpenzime tjera operative.
Urojmė qė punėtorėt e Galebit por edhe tė gjithė tė tjerėt tė Komunės sė Ulqinit nuk do ta kenė fatin si punėtorėt e Kripores, Primorjes etj. Fati i punėtoreve tė Galebit dhe tė gjithė tė tjerėve nga Qeveria e MZ duhet tė ketė tė njėjtin tretman si fatet e punėtoreve tė KAP-it.  Programi social i  KAP ėshtė nė vlerė prej 41 milion euro,  apo prej 16 – 30,000 euro pėr tė punėsuar. Punėtorėt e Galebit dhe tė gjithė punėtorėt tjerė tė mbetur pa punė nė Ulqin duhet tė kenė tretman tė barabartė me punėtorėt tjerė tė mbetur pa punė nė vendet tjera tė Malit tė Zi dhe t iu ofrohen dėmshpėrblime nga programet sociale. Ky ėshtė obligim i atyre qė ushtrojnė pushtet si nė nivel shtetėror ashtu edhe nė nivel tė Komunės.
Investitori Roshped duhet tė dėshmoj pėrgjegjėsi pėr mirėqenien e punėtorėve dhe familjeve tė tyre. Kontrata e shitblerjes parapanė qė 5 vite nuk do tė ketė lėshime nga puna pėr arsye teknologjike. Duhet tė mos harroj qė Kuvendi i Ulqinit, nė mandatin kur Forca kishte shumicėn i ka jap pėlqimin pėr studim lokacioni pėr pompėn e benzinit nė Katėrkollė.
Puntorėt e Hotel “Galebit” janė jo vetėm tė pakėnaqur, por edhe tė dėshpėruar. Nuk ashtė e mjaftueshme vetėm tė merret rroga e garantuar edhe atė pėr njė kohė tė caktuar. Ato nuk janė pensionistė, por punėtor tė kualifikuar dhe qė kanė marr pjesė aktive nė ndėrtimin,promovimin dhe prezantimin e tė gjitha vlerave turistike tė Ulqinit.
Ndoshta edhe kompania “Rokshped” ka barriera, si e tėrė ekonomia e Ulqinit. Nėse kjo qėndron edhe tek ato,le tė deklarohen haptas dhe tė tregojnė fajtorin e vėrtet.
            Pėrgjegjėsinė pėr punėtorėt e ish hotelit Galeb e kanė tė ndarė edhe Riviera e Ulqinit , edhe Qeveria e Malit tė Zi edhe vetė Komuna e Ulqinit. Tė gjithė ato duhet tė dalin nė mbrojtje tė drejtave tė punėtoreve tė qė mos tė kenė fatin e punėtoreve tė KAP-it, tė cilėve i premtohen pagesa me dhjetėra mijėra euro kurse punėtoreve tė Galebit vetėm rruga.   Genci Nimanbegu
Nėnkryetar i Forcės sė re Demokratike

 

Forca e Re Demokratike – Nova Demokratska Snaga - FORCA

Bul. Skenderbeu bb 85360 Ulcinj – Ulqin

Tel:. 085/401-760 Fax :.085/401-761

E-mail:. forca@cg.yu Web:. www.forca.me


Ulqin.19.5.2009: Kryetari i Komunės sė Ulqinit, Gėzim Hajdinaga i ka dėrguar njė mesazh qytetarėve me rastin e 21 majit - Ditės sė Pavarėsisė sė Malit tė Zi nė tė cilin pėrcjell urimet mė tė ngrohta pėr begatinė dhe lumturinė e tė gjithėve: “Kjo ditė e veēantė mė jep rastin tė shpreh urimet e mija tė sinqerta pėr tė gjithė qytetarėt e Ulqinit, si dhe kam besim tė thellė se me angazhimin tonė tė pėrbashkėt, sėshpejti do tė radhitemi nė familjen e madhe evropiane.  Tė tillė do tė njohin zhvillime tė mėtejshme, nė tė mirė tė paqes, stabilitetit e pėrparimit tone. Sinqerisht i Juaji,  Gėzim Hajdinaga
 


Ulqin .16.5.2009:  KLUBI I KARATESĖ “ULQINI” I PARI NĖ RENDITJEN E PĖRGJITHSHME NĖ TURNEUN E III TĖ KARATESĖ “GRAND PRIX MEDITERAN”                                            ”ULQINI” GJITHNJĖ I PARI 

Tė shtunėn, mė 16 maj 2009 nė Podgoric u mbajt Turneu i 3-tė i karatesė “GRAND PRIX MEDITERAN”, nė tė cilin klubi i karatesė “Ulqini” u shpall klubi mė i mirė i turneut.
Garuesit e KK “Ulqini” arritėn tė fitojnė 123 medalje: 44 medalje tė arta, 41 tė  argjendta dhe 38 tė bronzta nė disiplinat individuale dhe ato ekipore. Nė vend tė dytė u rendit klubi i karatesė “Buduqnost” i Podgoricės, nė vend tė tretė u rendit klubi i karatesė “Bar” i Tivarit, vendi i katėrt i takoi klubit tė karatesė “Nikshiq” i Nikshiqit ndėrsa vendi i pest i takoi klubit tė karatesė “Sport riva” tė Herceg Novit . ..lėxo mė shumė-->


Ulqin 15.5.2009: Sot nė Ulqin qendroi pėr vizitė pune Ministri i kulturės, sportit dhe mediave z. Branisllav Miqunoviq. Fillimisht ai u takua me Kryetarin e Komunės sė Ulqinit z. Gėzim Hajdinaga. Bashkėbiseduesit preken njė sėrė temash qė kanė tė bėjnė me kulturen dhe sportin, ndėrkohė qė u ra dakort qė sa mė parė tė pėrgatiten temat prioritare e Ministri Miqunoviq u shpreh i gatshėm qė nė njė tė ardhme tė afėrt tė qėndrojė nė Ulqin, e detalisht tė flitet dhe tė analizohet sejcila nga to. Nga ana tjetėr Kryetari Hajdinaga kėrkoi mbėshtetje mė tė madhe nga ana e Ministrisė pėr projektet tona siē ėshtė Festivali tradicional ’’Skena Verore’’, ’’Festivali i Fėmijėve’’,  ’’Panairi i Librit’’ etj. Kėtė siē nėnvizoi z. Hajdinaga jo vetėm se kemi tė bėjmė me manifestime tradicionale, por edhe pėr shkak tė specifikave tė qytetit ku ata zhvillohen. Mė pas, Ministri Miqunoviq dhe Kryetari Hajdinaga vizituan shtėpinė botuese ’’Plima’’. Kjo, vizitė dhe tė tjerat qė priten tė realizohen nė qytete tė tjerė kanė pėr qėllim njoftimin mė pėr sė afėrmi me kėtė materie nė prag tė pėrgatitjes sė ligjit perkatės qė do tė jetė ne diskutim publik.


Ulqini.12.5.2009: Kryetari i Ulqinit z.Gėzim Hajdinaga dhe bashkėpunėtorėt e tij priten sot nė njė takim pune delegacionin tre anėtarėsh tė Kėshillit tė Evropės tė kryesuar nga zonja Klaudia Luēani.Temė e kėtij takimi i cili zgjati mbi 60 minuta ishte ēėshtja e pakicave respektivisht tė drejtat e tyre, administrimi lokal konformė normave ndėrkombėtare, realizimi dhe transparenca e mjeteve republikane ndaj pushteteve locale, ēėshtja e simboleve kombėtare, Ligji i pakicave etj.z. Hajdinaga dhe bashkėpunėtorėt e tij u pėrgjigjėn nė pyetjet e mysafirėve. dhe dhanė vlerėsimet e tyre rreth kėtyre ēėshtjeve, duke nėnvizuar faktin qė ēėshtja e pakicave ėshtė njė ēėshtje e ndjeshme dhe tejet e rėndėsishme pėr sejcilin vend qė aspiron tė bėhet pjesė e familjes evropiane. Ata nėnvizuan qė nė kėtė drejtim ėshtė punuar, por gjithnjė ka vend pėr plotėsime dhe  avansime, posaēarisht kur ėshtė fjala pėr decentralizimin e pushtetit vendor.Veēmas mysafirėt u interesuan pėr decentralizimin e pushtetit dhe gjendjes nė kėtė fushe, kur dihet qė Mali i Zi ėshtė nėnshkrues i Kartės evropiane pėr qeverisjen vendore.Delegacioni i Kėshillit tė Evropės sot u takua edhe me klubet e kėshilltarėve tė Asamblesė komunale e nė Podgoricė ėshtė palaralajmėruar takimi i radhės  me liderėt e partive nacionale nė Mal tė Zi.


Ulqini.12.5.2009: Kryetari i Komunės sė Ulqinit Gėzim Hajdinaga sot vizitoi Tetovėn dhe Gostivarin. Fillimisht ai u takua me Kryetarin Sadi Bexheti dhe bashkepunetoret e tij. Nikoqirėt e njoftuan z. Hajdinaga me funksionimin e pushtetit vendorė dhe ēėshtje qė kanė tė bėjnė me  bashkėpunimin e ndėrsjelltė tė dy qyteteve. Ndėrkaq z. Hajdinaga theks tė veēantė nė takim i kushtoi turizmit si degė kryesore ekonomike pėr Ulqinin dhe pėrgatitjet qė janė  bėrė nga ana e pushtetit vendorė dhe e tė gjithė subjekteve tė tjerė, pėr verėn 2009. Vizitės sė delegacionit nga Ulqini iu kushtua njė vėmendje e  veēantė dhe gazetarė tė shumtė ishin tė pranishėm nė konferencėn qė u organizua pas takimit.
Kryetari i Tetovės i bėri thirje banorėve qė tė zgjedhin si destinacionin e tyre turistik Ulqinin ndėrkohė qė kryetari Hajdinaga u pėrgjigj nė pyetjet e gazetarėve. Njė takim tjetėr i rėndėsishėm ishte edhe ai nė Gostivar, ku Kryetari i Ulqinit u takua me homologun e tij  Dr Rufi Osmani. Nė deklatratat e pėrbashkėta edhe njėherė u theksua nevoja e bashkėpunimit tė ndėrsjelltė qe i kontribuojnė njohjes mė tė  pėrafėrt tė banorėve tė dy vendeve. Kryetari i Gostivarit shprehu bindjen qė edhe kėtė verė nė Rivierėn e Ulqinit mysafirėt nga ky qytet nuk do tė jenė tė paktė nė numėr. Pėrndryshe sic u dėgjua nė prezantimin e ofertės turistike tė Malit tė Zi , mysafirėt nga Maqedonia nė vitin e kaluar kanė realizuar  230 mijė bujtje dhe nė kėtė mėnyrė ata zėnė njė vend tė rėndėsishėm nė mozaikun e vizitorėve nė bregdetin e Malit tė Zi.


 


 

 

 

 

 

Ulqin 11.5.2009: Pas prezantimit tė sukseshėm tė ofertės turistike nė tetė qendra tė Kosovės sot kryetari Hajdinaga filloi turin e ri tė prezantimeve nė Maqedoni. Fillimisht nė kryeqytetin e vendit Shkupin, zoti Hajdinaga u takua me zėvėndėskryeministrin z.Abdilhaqim Ademi. Pėr njė orė sa zgjati takimi u preken njė sėrė ēėshtjesh tė  rėndėsishme, e nė veēanti ato qe kanė tė bėjnė me bashkėpunimin e ndėrsjelltė. z. Ademi, foli pėr zhvillimin e proceseve demokratike ne vend dhe pėr zgjedhjet e zhvilluara, aplikimin e marrėveshjes sė Ohrit dhe pozitėn e shqiptarėve, ndėrkohė qė gjatė u ndal pėr bashkėpunimin  e Ulqinit me qendra tė ndryshme tė Maqedonisė veēmas me ata ku shqiptarėt pėrbėjnė shumicėn. Veēmas interesim tregoi pėr pėrgatitjet qė janė bėrė nė fushėn e turizmit, ēmimet e ofertės dhe shprehu bindjen qė edhe kėtė verė  mysafirė tė shumtė nga Maqedonia do tė vizitojnė Ulqinin. Nga ana tjetėr Kryetari Hajdinaga i shprehu mirėnjohje pėr pritjen   dhe detalisht  foli pėr pėrgatitjet qė janė bėrė nė nivel tė komunės dhe republikės, pėr lehtėsirat e krijuara pėr afaristėt e turizmit, ēmimet dhe tė gjithė atė qė pritet tė realizohet gjatė sezonit turistik.  I bindur qė edhe sezoni 2009 do tė jetė i sukseshėm z. Hajdinaga u shpreh i gatshėm pėr bashkėpunim nė fusha tė ndryshme me disa  nga qytetet e Maqedonisė, duke veēuar Strugėn, Shkupin, respektivisht Ēairin, Tetovėn, Gostivarin etj. Njė takim  tjetėr i rėndėsishėm ishte ai i kryetarit Hajdinaga  me Ministrin e ekonomise  Dr. Fatmir Besimi.ku fokusimi qėndrore ishte nė fushen e turizmit dhe valorizimet qė priten tė realizohen  nė qytetin tonė. Tė dy bashkėbiseduesit vlerėsuan takimet dhe ishin tė mendimit qė   kėto i ndihmojnė bashkėpunimit ndėrmjet qyteteve dhe vendeve tė rajonit. Interesimi nga ana e masmedjeve ishte tejet i madh pėr kėto takime. Dita e parė e qėndrimit nė Shkup u pėrmbyll me njė vizitė Komunės sė Ēairit, njerės nga l0 komunat e Shkupit, komunė me shumicė shqiptare. Po sot nė Shkup qendroi dhe njė delegacion i zgjeruar i Podgoricės  i kryesuar nga Ministri i turizmit Neneziq, Drejtori i Organizatės nacionale turistike Sasha Radoviq dhe Ambasadori i Malit tė Zi nė Shkup Dushko Llalliqeviq nė prani tė njė numri tė madh tė tė ftuarve u  bė prezantimi i ofertės turistike tė Malit tė Zi nė Maqedoni. Nė orėt e mbrėmjes kryetari i Ulqinit z Gėzim Hajdinaga do tė organizojė njė pritje koktej pėr punėtorėt dhe zyrtarėt e turizmit nė Shkup, ndėrkohė qė nesėr priten tė vizitohen qendrat Tetovė e Gostivar.


Ulqin 9.5.2009: Kryetari Hajdinaga vizitoi qytete Pejė, Deēan e Gjakovė. Ai u prit nga nikoqiėt z. Ali Berisha, z. Musa Berisha dhe z. Pal Lekaj. Nė tė tre takimet u vlerėsua bashkėpunimi i ndėrsjelltė dhe  u shpreh gadishmėri qė nė njė tė ardhme tė afėrt tė nėnshkruhen edhe memorandumet e bashkėpunimit. Nikoqirėt shprehen bindjen qė edhe pėrkundrejtė krizės globale interesimi pėr tė veruar nė Ulqin ka qenė dhe do tė jetė permanet, ashtu edhe gjatė kėsaj vere. Kryetari Hajdinaga shprehu falenderime nė emėr tė qytetarėve tė Ulqinit dhe theksoi qė Ulqini ėshtė i gatshėm tė presė mysafirėt  dhe do tė sillet konfomė krizės qė na rrethon. Tė gjithė takimet ishin tė pėrcjellura nga medije tė shumta tė cilat po i kushtojnė vėmėndje qėndrimit tė delegacionit tė Ulqinit nė Kosovė. Sot priten tė vizitohen dy qendra tė tjera, ndėrkohė qė ka mbėrritur edhe axhenda e detajuar  rreth takimeve qė delegacioni nga Ulqini do tė ketė nė Maqedoni.


Ulqin 9.5.2009: Nė kuadėr tė qėndrimit tė delegacionit tė qytetit tone nė Prishtinė, nė ambientėt e hotelit Grand u organizua njė pritje koktej, ku ishin tė pranishėm zyrtarė qeveritar, pėrfaqėsues tė Komunės sė Prishtines, ata tė Dhomės ekonomike, Asociacionit tė turizmit tė Kosovės dhe tė ftuar tė tjerė. Kryetari Hajdinaga pėrshėndeti tė pranishmit, foli pėr pėrgatitjet e bera, bashkėpunimin komunė agjenci turistike dhe shfrytėzues tė plazheve, investimet nė infrastrukturė dhe nė fusha tė tjera qė kanė pėr bazė interesimin gjithnjė e mė tė madh tė mysafirėve.
Kryetari Hajdinaga mė pas u pėrgjigj nė pyetjet e shumta tė gazetarėve, ndėrkohė qė pjestarė tė delagacionit tonė u takuan me  kolegėt e tyre kosovarė.


Ulqin 9.5.2009: Kryetari i Komunės sė Ulqinit Gėzim Hajdinaga, me rastin e Ditės sė Evropės i ka dėrguar njė telegram urimi tė gjithė qytetarėve tė Ulqinit. Nė urim ndėr tė tjera thuhet Ju uroj Ditėn e Evropės i bindur qė nė njė tė ardhme tė afėrt edhe ne do tė jemi pjesė e Evropės sė bashkuar. Ky ėshtė synimi ynė i pėrbashkėt. Me nderime, I juaji,
Gėzim Hajdinaga

 


Ulqin.4.5.2009: Sot nė Ulqin qėndroi pėr vizitė pune Ambasadori i Republikės Federale tė Gjermanisė z. Peter Platte. Nė takimin qė pati me Kryetarin Hajdinaga ishin tė pranishėm   drejtorėt e shkollave ’’Marėshali Tito’’, ’’Boshko Strugar’’ dhe  Gjimnazit ’’Vėllazėrim Bashkim’’. Ambasadori Platte insistoi qė gjuha gjermane t’i ofrohet nxėnėsve si gjuhė e huaj qė nga klasa e tretė e shkollės fillore, duke veēuar pėrparistė qė do tė kishin ata, mundėsinė e sigurimit tė bursave dhe vazhdimin e studimeve nė Universitetet e Gjermanisė...lėxo mė shumė-->


Archiva Lajmeve: tetorė2008  nėntorė2008 dhjetor2008 Januar2009 shkurt2009 Mars2009 Prill2009 maj-korrik2009


 2005 nė Ulqin.  Video ingjizime nga Ulqini, Kraja dhe Ana e Malit.    video nga Ulqini nė YouTUBE

Tekstet e prezentuara domosdoshmėrisht nuk pėrfaqėsojnė politikėn e redaksisė tė www.ulqini.de  nuk jep pėrgjigje pėr faqe externe
Inhaltlich Verantwortlicher gemäß § 6 MDStV: Shaban Burri
Haftungshinweis: Trotz sorgfältiger inhaltlicher Kontrolle übernehmen wir keine Haftung für die Inhalte externer Links. Für den Inhalt der verlinkten Seiten sind ausschließlich deren Betreiber verantwortlich.Der Inhalt muss nicht mit den Vorstellungen von uns übereinstimmen.

Na vuni nė Favorite

 


Service
Hotel/Villė
Duqane/Shop's
Shitblerje/Sales/

Dhomė/Rooms/
Apartments

Autokampė/
Politika dhe Administratė
Kuvendi Komunes
Kryetari Komunės
KABINETI  KRYETARIT 
Sherbimet

Sherbimi pėr punė tė Kuvendit

Shasi Spezial
Nė Ulqin eksistojn jo vetėm 2500 libra por edhe 2500 filma dokumentarė tė paxhiruar, 2500 fotografi e miliona dokumente tė pa hulumtuara kalben, myken, shkatėrrohen e harrohen nėpėr arhiva shtetėrore, e private cilat pa durim presin tė shofin driten e publikimt. Na ordh nji mik nga Kosova Gazmend ēitaku cili na hapi syt me punimet e tija pėr bukuriat e Ulqinit tė cilėt kanė vlerė jo vetėm pėr Ulqinin, por edhe pėr tėrė kulturėn shqiptare nė pėrgjithėsi me Fotoalbumin e Ulqiniti cili pėrmban 87 fotografi dhe dokumente, qė ėshtė njė botim, tash per tash i vetmi i kėtij lloji ne trevat tona, ku padurim presim publikim e dyt tė Librit.

ne filim