Mirė se vini nė Ulqin                 

ne filim         www.ulqini.org ėshtė njė nyje informative. Qėllimi i saj ėshtė tė paraqes Ulqinin nė hapsirėn e rrjetit elktronik. Kjo nyje informon pėr Ulqini, shqiptarėt, kulturen si dhe rrjedhat aktuale politike, tė cilat janė tė mundshme tė prezentohen kėtu. Njėkohėsisht sherben kjo nyje pėr komunikim tė shqiptarėve qė jetojnė nė Botė.
 

Hyrja

 

Emripėrdorues:
Emri sekret:

 

Keni haruar Emrin sekret?

 
 

Nuk keni ende konto?
Regjistrohuni tani!


Ulqini
Ku gjindet ulqini
E kaluara e Qytetit
Ulqini Antik
Kongresi Berlinit
Detaria e ulqinit
Ulqini vjeter
Qyteti jashtė bede.
Ambienti
Plazhi i Madh
Plazhi i Vogėl
Ada
Kanali Milena 
Valdanosi
Klima e Ulqinit
Ujėrat minerale sulfurike

Jeta dhe ngarjeta

Popullsia e Ulqinit
Kostumet e Ulqinit
Kuzhina ė Ulqinit
sport dhe rekreacion
Rethina e Ulqinit
Liqeni i Shkodrės

Kultura koha e lire
  Klube dhe Shoqata
  Muze
  Art dhe Galeria 
  Bilbliothekė
  Film dhe Kinema
  Kultura e lagjeve tė qytetit
  Masmedia
  Qėndra pėr Kulturė
  Aktivitetet
 

9/11 Loose Change

REKLAMOJENI VEHTEN QĖ EDHE NE TĖ REKLAMOHEMI !!!
 

Suzana Llolla

ART klubi Ulqin  Piktor: BILAL NIKEZIQI  Vildana Dervishi  Shaban Osmanaj
Suzana Llolla Qazim Muja Jaho Kollari Dr.Bahri Brisku
Asllan Bisha Hasan Gjonbalaj Senada Veliqi Hajro Ulqinaku
Basri ēapriqi HAFIZ ALI RIZA ULQINAKU MULLA ISUF KRAJA HAFIZ ALI KRAJA
Enver Dragoviqi HAXHI SHABANI Prof. Dr. Ruzhdi Ushaku Gazmend ēitaku
Ibrahim Berjashi Naim/Sami Flamuri RUDI GOGA NASER HASA
Mr.RIZA REXHA EMIN HALILI MEHMET ALOJA

Suzana Llola lindi, mė 28 shtator 1967 nė Ulqin. Shkollėn fillore dhe tė mesme e kreu nė Ulqin. Merret edhe me piktur.
Nė Ulqin u promovua libri i poeteshė Suzana Llolla me 28 gusht 1995 “Gruaja e zezė” Pėr vlerat artistike tė kėsaj pėrmbledhjeje tė autores sė parė shqiptare nė Mal tė Zi, foli shkrimtari Basri ēapriqi. Ai e cilėsoi librin si njė befasi shumė tė rrallė.

 

 

Susana Llolla/GRUAJA E ZEZĖ
Realizimi kompjuterik

fati dessign,Ulqin

Tirazhi 1200
UDK..................... : 891.983(497.1)-1
Shtypi: Montenegropublic, Podgoricė
COBISS.CG-ID............ : 1030416
Per katalogizim:
Llolla , Suzana/GRUAJA E ZEZĖ,
Botues: ART CLUB, Ulqin, 1995,
Redaktor: Basri ēapriqi, Suzanna Llolla,
GRUAJA E ZEZE

GRUAJA E ZEZĖ
Ekstravagancėn gėzimi e bėn hafif

tė zbulojmė hallallin e gjinisė,

kush tha ta prekėsh
kur sėmuret barku
moskthimin lėrja mjekėsisė. 

I thanė njė hije i luan nė kokė
ėshtė e marre apo shtiret?
Morracakėt, nėpunėsit e trurit
tejkalohen me flokė.
Gruaja e zezė pėrleshet me vete
si nuk shitet mend ditėn e premtė
apo mirėsjellja tė shpėrvilet
t' i pickojė pėr jetė.

Qeshem gjer ne fikje.
Radiopėrhapjet redaktohen vetė
hartoj pa korrigjime

disa shoshin dhe pėr mbret. 

Ekstravagancė tė pėrpiu gjuha
dikur ke folur me Gruan.
Tash zhytej ne Ilafosje
nėntė pashė gjuhė ke lėshuar
taksirati i gabzherit
me strofkėn e mbuluar. 

Pse se ndalon atė trajner mėsimkeq
tė veēohet ajo gjini
tėrėsisht po na pėrfshijnė
pėr bashkėfajėsi. 

NDJENJA

Shushurit rėra nga kėmbėt e zbathura
freskinė e ujit lėshon,
njė pikė vese,
njė lule
derėn e jetės kėrkon. 

Labirintet mbesin te pazgjedhura
 ne erresiren qe flen,
nje pike loti,
nje dhimbje
nė zemėr tė mos jenė. 

Melodi e dhimbshme pas nesh kėndohet
nė ndėrprerjen e njė zjarri
njė lajmėrim,
njė dashuri
nga aromė malli.
 

Ndjenja lundėron mė fuqinė mbinatyrore
gjelbėroi jetėn
njė fillim,
njė forcė
pėr yjtė qė aty mbetėn.

Fjala dridhshėm shpirtin e ngacmoi
e ishte e bukur
njė valė,
nė jetė
pėr fundin e lumtur.

Tekstet e prezentuara domosdoshmėrisht nuk pėrfaqėsojnė politikėn e redaksisė tė www.ulqini.de  nuk jep pėrgjigje pėr faqe externe
Inhaltlich Verantwortlicher gemäß § 6 MDStV: Shaban Burri
Haftungshinweis: Trotz sorgfältiger inhaltlicher Kontrolle übernehmen wir keine Haftung für die Inhalte externer Links. Für den Inhalt der verlinkten Seiten sind ausschließlich deren Betreiber verantwortlich.Der Inhalt muss nicht mit den Vorstellungen von uns übereinstimmen.

Na vuni nė Favorite

 
  Service
Hotel/Villė
Duqane/Shop's
Shitblerje/Sales/
Dhomė/Rooms/
Apartments
Autokampė/
  Politika dhe Administratė
Kuvendi Komunes
Kryetari Komunės
KABINETI  KRYETARIT 
  Sherbimet
Sherbimi pėr punė tė Kuvendit
introni nuk jep pėrgjigje pėr faqe externe

ne filim