Mirė se vini nė Ulqin                 

ne filim         www.ulqini.org ėshtė njė nyje informative. Qėllimi i saj ėshtė tė paraqes Ulqinin nė hapsirėn e rrjetit elktronik. Kjo nyje informon pėr Ulqini, shqiptarėt, kulturen si dhe rrjedhat aktuale politike, tė cilat janė tė mundshme tė prezentohen kėtu. Njėkohėsisht sherben kjo nyje pėr komunikim tė shqiptarėve qė jetojnė nė Botė.
 

Hyrja

 

Emripėrdorues:
Emri sekret:

 

Keni haruar Emrin sekret?

 
 

Nuk keni ende konto?
Regjistrohuni tani!


Ulqini
Ku gjindet ulqini
E kaluara e Qytetit
Ulqini Antik
Kongresi Berlinit
Detaria e ulqinit
Ulqini vjeter
Qyteti jashtė bede.
Ambienti
Plazhi i Madh
Plazhi i Vogėl
Ada
Kanali Milena 
Valdanosi
Klima e Ulqinit
Ujėrat minerale sulfurike

Jeta dhe ngarjeta

Popullsia e Ulqinit
Kostumet e Ulqinit
Kuzhina ė Ulqinit
sport dhe rekreacion
Rethina e Ulqinit
Liqeni i Shkodrės

Kultura koha e lire
  Klube dhe Shoqata
  Muze
  Art dhe Galeria 
  Bilbliothekė
  Film dhe Kinema
  Kultura e lagjeve tė qytetit
  Masmedia
  Qėndra pėr Kulturė
  Aktivitetet
 

9/11 Loose Change

REKLAMOJENI VEHTEN QĖ EDHE NE TĖ REKLAMOHEMI !!!
 

Shaban Osmanaj

ART klubi Ulqin  Piktor: BILAL NIKEZIQI  Vildana Dervishi  Shaban Osmanaj
Suzana Llolla Qazim Muja Jaho Kollari Dr.Bahri Brisku
Asllan Bisha Hasan Gjonbalaj Senada Veliqi Hajro Ulqinaku
Basri ēapriqi HAFIZ ALI RIZA ULQINAKU MULLA ISUF KRAJA HAFIZ ALI KRAJA
Enver Dragoviqi HAXHI SHABANI Prof. Dr. Ruzhdi Ushaku Gazmend ēitaku
Ibrahim Berjashi Naim/Sami Flamuri RUDI GOGA NASER HASA
Mr.RIZA REXHA EMIN HALILI MEHMET ALOJA Silver Kordiqi
Fadil Kraja

Shaban Osmanaj

Lind me 10 nentor 1945 ne fshatin lisna bore te Anes se Malit.kater klase te shkolles fillore i kreu ne Sukobine dhe kater te fundit ne Katerkolle.Vijoi Shkolen normale ne Gjakove,ne Prishtine dhe e perfundoi ne Mitrovic.Nje kohe te shkurter punoi mesues ne Shtoder dhe ne Katerkolle.Fakultetin e filologjise,gjuhen dhe letersin shqipe e kreu ne Beograd,me 1973.Punoi nje kohe profesor ne Beograd mandej kete detyre e vazhdoi ne Ulqin.Shaban Osmani ushqente dashuri te vecante per letersin popullore.Ne pergjithesi e adhuronte kulturen e popullit me te lashte ne Ballkane.Ai shkroi dhe botoi edhe poezi.Si nxenes i Shkolles normale filloi te merret me vjeljen e kesaj letersie dhe,si rezultat i punes dhe i perkushtimit te tij te cilter eshte edhe vepra"Kenge Popullore nga Ulqini dhe Ana e Malit"  Vdiq me 30 janar 1988 dhe kte shkrim e bene te mundshem dy ish nxesit e tij binjak me nje mbiemer sinjifitikativ Flamuri, Sami dhe Naim 

Shaban Osmanaj
Zor i math,kush ka me deke'
Bahej gati me hjedh n'det'
Dollar n'xhep, more s'ka me t'mete,
Vec me shti n'dhe ne vend tand,
Ku i kane vorret-- o bab'e nane,
Ku i kane kryqat--o'hyll e hane,
Amanet,m'u kalbe ne ket ane.
  Gjuhen tone jena tuj harru',
Libra e shkolla--fmit ku me msu';
Edhe droga tuj u kercnu',
Ne rrzik t'rijt na j ka pru',
Neper kisha ndihet kumona,
Kjo dhe ajo, thojne,isht e jona;
Ma lezecem ne vend t'vet,
Sodoqoft,kuj s'ja pergjet,
N'do xhamija,ne do minare
Do thote hoxha:---Mos dilni fare!
Kam ma shume ktu itibar.
Vlefte ma teper ka ky dollar,
N'dac per prifta e hoxhallare,
Po sundon sot boten mare
Por nji gja thojne,e kem gabim
Per ULQIN ne mend s'na bjen,
Per ULQIN,as Ane te Malit,
thu se leve n'Bryklin t'Njujorkut
Malli t'merr per bare t'Bojkut,
Me pi uje te gurra Milles'
Teposht asfaltit ne Kosiq,
E me dale n'Rrezgaqe te Kryth's,
Dhe teposht ne Katerkolle,
Ku thone vet jens ma t'holle.
Rash e dola edhe n'Shas,
M'u mush zemra plot maras,
Vend ma t'bukur s'mundej me hase,
Keshtu ka kene edhe Shasi i lashte:
Nje Motel per bukuri,
Buze liqenit si zotni
Por s'ka mete kush mrend'me hi,
Tan'kane tret dhe,shume shtrejtsi.
U nisa per Fraskanjel,
Fresku i Bunes bukur ndjell,
Neper Amull tuj kalu',
Vete i shkreti tuj mendu',
N'Amull posht ca me kallxu',
Thu se gjind ktu s'kane jetu'
Me t'marr friga me kalu',
Shkolla ndry, s'ka kush me shku'!
Autobusit i dola n'Shtoder,
N'kothiq kane nje shkolle te vogel,
Me pak fmi, ka mete si gogel.
Dalkadale,ne Lisna Bore,
T'rij pak ka m'beso moj moter,
Pleq e plaka n'fushe e n'koder,
Hajri tyne isht i vogel!
U nisa per Sukobine,
Pluhun,tym dhe makine,
Pej tyne shume nuk kane tret,
I kan vu do drita nelt,
Sukobina isht ba qytet
Pak mandej edhe nje grim,
Ashte kufini---o me Dragine,
Nelt Rashtishe dhe Kravar,
Nuk ka shpi pa mergimtar.
Ca me than per ket Selite?
Mezi presin vec me ike,
Ndjesha zi mori Meksike
Lidhja jote po na fike,
S'dim kush met', as s'dim
Shaban Osmanaj
Zor i math,kush ka me deke'
Bahej gati me hjedh n'det'
Dollar n'xhep, more s'ka me t'mete,
Vec me shti n'dhe ne vend tand,
Ku i kane vorret-- o bab'e nane,
Ku i kane kryqat--o'hyll e hane,
Amanet,m'u kalbe ne ket ane.
  Gjuhen tone jena tuj harru',
Libra e shkolla--fmit ku me msu';
Edhe droga tuj u kercnu',
Ne rrzik t'rijt na j ka pru',
Neper kisha ndihet kumona,
Kjo dhe ajo, thojne,isht e jona;
Ma lezecem ne vend t'vet,
Sodoqoft,kuj s'ja pergjet,
N'do xhamija,ne do minare
Do thote hoxha:---Mos dilni fare!
Kam ma shume ktu itibar.
Vlefte ma teper ka ky dollar,
N'dac per prifta e hoxhallare,
Po sundon sot boten mare
Por nji gja thojne,e kem gabim
Per ULQIN ne mend s'na bjen,
Per ULQIN,as Ane te Malit,
thu se leve n'Bryklin t'Njujorkut
Malli t'merr per bare t'Bojkut,
Me pi uje te gurra Milles'
Teposht asfaltit ne Kosiq,
E me dale n'Rrezgaqe te Kryth's,
Dhe teposht ne Katerkolle,
Ku thone vet jens ma t'holle.
Rash e dola edhe n'Shas,
M'u mush zemra plot maras,
Vend ma t'bukur s'mundej me hase,
Keshtu ka kene edhe Shasi i lashte:
Nje Motel per bukuri,
Buze liqenit si zotni
Por s'ka mete kush mrend'me hi,
Tan'kane tret dhe,shume shtrejtsi.
U nisa per Fraskanjel,
Fresku i Bunes bukur ndjell,
Neper Amull tuj kalu',
Vete i shkreti tuj mendu',
N'Amull posht ca me kallxu',
Thu se gjind ktu s'kane jetu'
Me t'marr friga me kalu',
Shkolla ndry, s'ka kush me shku'!
Autobusit i dola n'Shtoder,
N'kothiq kane nje shkolle te vogel,
Me pak fmi, ka mete si gogel.
Dalkadale,ne Lisna Bore,
T'rij pak ka m'beso moj moter,
Pleq e plaka n'fushe e n'koder,
Hajri tyne isht i vogel!
U nisa per Sukobine,
Pluhun,tym dhe makine,
Pej tyne shume nuk kane tret,
I kan vu do drita nelt,
Sukobina isht ba qytet
Pak mandej edhe nje grim,
Ashte kufini---o me Dragine,
Nelt Rashtishe dhe Kravar,
Nuk ka shpi pa mergimtar.
Ca me than per ket Selite?
Mezi presin vec me ike,
Ndjesha zi mori Meksike
Lidhja jote po na fike,
S'dim kush met', as s'dim kush ik!
     Vazhdon...


Tekstet e prezentuara domosdoshmėrisht nuk pėrfaqėsojnė politikėn e redaksisė tė www.ulqini.de  nuk jep pėrgjigje pėr faqe externe
Inhaltlich Verantwortlicher gemäß § 6 MDStV: Shaban Burri
Haftungshinweis: Trotz sorgfältiger inhaltlicher Kontrolle übernehmen wir keine Haftung für die Inhalte externer Links. Für den Inhalt der verlinkten Seiten sind ausschließlich deren Betreiber verantwortlich.Der Inhalt muss nicht mit den Vorstellungen von uns übereinstimmen.

Na vuni nė Favorite

 
  Service
Hotel/Villė
Duqane/Shop's
Shitblerje/Sales/
Dhomė/Rooms/
Apartments
Autokampė/
  Politika dhe Administratė
Kuvendi Komunes
Kryetari Komunės
KABINETI  KRYETARIT 
  Sherbimet
Sherbimi pėr punė tė Kuvendit
introni nuk jep pėrgjigje pėr faqe externe

ne filim