Mirė se vini nė Ulqin                 

ne filim         www.ulqini.org ėshtė njė nyje informative. Qėllimi i saj ėshtė tė paraqes Ulqinin nė hapsirėn e rrjetit elktronik. Kjo nyje informon pėr Ulqini, shqiptarėt, kulturen si dhe rrjedhat aktuale politike, tė cilat janė tė mundshme tė prezentohen kėtu. Njėkohėsisht sherben kjo nyje pėr komunikim tė shqiptarėve qė jetojnė nė Botė.
 

Hyrja

 

Emripėrdorues:
Emri sekret:

 

Keni haruar Emrin sekret?

 
 

Nuk keni ende konto?
Regjistrohuni tani!


Ulqini
Ku gjindet ulqini
E kaluara e Qytetit
Ulqini Antik
Kongresi Berlinit
Detaria e ulqinit
Ulqini vjeter
Qyteti jashtė bede.
Ambienti
Plazhi i Madh
Plazhi i Vogėl
Ada
Kanali Milena 
Valdanosi
Klima e Ulqinit
Ujėrat minerale sulfurike

Jeta dhe ngarjeta

Popullsia e Ulqinit
Kostumet e Ulqinit
Kuzhina ė Ulqinit
sport dhe rekreacion
Rethina e Ulqinit
Liqeni i Shkodrės

Kultura koha e lire
  Klube dhe Shoqata
  Muze
  Art dhe Galeria 
  Bilbliothekė
  Film dhe Kinema
  Kultura e lagjeve tė qytetit
  Masmedia
  Qėndra pėr Kulturė
  Aktivitetet
 

9/11 Loose Change

REKLAMOJENI VEHTEN QĖ EDHE NE TĖ REKLAMOHEMI !!!
 

Asslan Bisha

ART klubi Ulqin  Piktor: BILAL NIKEZIQI  Vildana Dervishi  Shaban Osmanaj
Suzana Llolla Qazim Muja Jaho Kollari Dr.Bahri Brisku
Asllan Bisha Hasan Gjonbalaj Senada Veliqi Hajro Ulqinaku
Basri ēapriqi HAFIZ ALI RIZA ULQINAKU MULLA ISUF KRAJA HAFIZ ALI KRAJA
Enver Dragoviqi HAXHI SHABANI Prof. Dr. Ruzhdi Ushaku Gazmend ēitaku
Ibrahim Berjashi Naim/Sami Flamuri RUDI GOGA NASER HASA
Mr.RIZA REXHA EMIN HALILI MEHMET ALOJA Silver Kordiqi
Fadil Kraja
 

Asslan Bisha u lind mė 15.10.1945 nė Lisėn, Ulqin. Ka kryer shkollėn e lartė pedagogjikė Prizren, grupin e gjuhės dhe lartėrsisė shqipė. Shkruan prozė pėr tė rritur dhe fėmijė. Botoi mė 1986 nė "Rilindje! librin me tregime:Valėt e detit", ndėrsa mė 1988 tregimet pėr fėmijė: " Net peshkime". 1996 Botoi dhe librin Dasma e Peshqve.

 

 

 

NENA E DETARIT 

Rrėbershet e shiut erdken papritmas tė shtunen e parė tė pranverės se vitit '860. Qielli u shtrydh si pecė e lagur, lėshoi shi tue shiambė, kurse bubullima shungulloi ēatitė e kasabasė. Tė gjithė i frikėsoheshin motit tė lagėsht dhe s'mbahet tuend se njerėzit ndonjėherė ishin lutur aq shumė, kurse vetėtimat ngjyrė portokalli coptonin kupėn e qiellit, ndėrsa ratė ishin ulur ne rrugėt e kalldrėmta tė Kalasė. Deti rėnkonte si njė i sėmurė, gjėmonte dhe raten e bėnte tue tė ankthshme, greminė dhe errėsirė. Era e shirokut shndėrrohej shpesh ne trumė dhe truma ne uraganė, uragani ne kuēedėr, kurse plandosja e native shtonte tue shumė, frikėn dhe raten e bėnte mugėtirė tė zezė. 

Nėnė Lejlaja gati sa nuk flente dhe kur e mashtronte gjumi zgjohej me frikė, kėqyrte Ilambėn me vajguri, fitilin, ndėrsa fortuna rrapėllinte grilat, pėrvidhej hautulleve si shtrigė. I krek ` osej plakės se vetmuar, ndėrsa llamba me dritė vezulluese nė kullėn e nėnė Lejlasė ishte fanar i durimit dhe i pritjes se djalit detar. Plaka e ngrysur ne fytyrė si dhe jeta e saj shtėrngonte poēin me vaj ulliri, e hidhte ne vatėr vaj dhe bėnte lutje, ngrite duart lart dhe i lutej Zotit dhe detit per paqe ne ujė dhe tokė. Shikimin se hiqte nga shtrati i djalit: -T'u luta o bir, tė thashė mos shko ne det. Muēo ne det buke e gjak o bir. Ku do tė jesh sonte ne det? Si e ke hallin o bir, kur s'rrihet ne tokė. si lundėrohet ne det? O Zot ndihmoji djalit dhe tė gjithė atyre ne ujė dhe tokė. -fliste plaka me zė tė lartė dhe hidhte vajin ne vatėr i cili bėhej batak, karre nata derdhte mllefin e vet dhe bėhej gjithnjė me e Ilahtarshme. „Tė humba o bir, per pesėdhjetė rrėnjė ullinj, pėr njė grusht napolona ari, per nje ngastėr tė re ullinjsh E mjera unė, korba unė! Mos o Zot, mos me dėno, ‑i thoshte vetės plaka duke u lutur ne vatėr tue lote ne sy dhe me frikė ne zemėr. O Zot, i madh qė je, mos ma mbyll shtėpinė. Mė lė tė re pa burrė, por me gėzove me djalė. Phu qatip, t’u thaftė dora qė s’u vė kurorė atyrė qė s'pėtrijnė ngastrėn me ullinj!" ‑dridhej plaka e dridhjet i pėrpėlitnin  trupin.Herėpashere djersitej dhe pastaj bėhej akull.
Agu j ditės sė re nuk u duk edhe atėherė kur plaka zbrazi poēin e tretė me vaj. Nga cepat e syve tė nėnės se detarit rridhnin  lotė, ndersa ēatite kullonin.
Shiroku kishte lajthitur mendėsh ne det, e shfrente zemerimin e mllefin ne tokė. Mirepo, me agun e  pare qe zbriste shume ngadalė, si ne tokė dhe ne det, rrebeshet e shiut sikur qetesuan pak, sikur iu frikuan ditės se re. Shiroku i furishem, marroē  dukej se ishte ngopur dhe uragani kishte shfryer mllefin. Kishin mbetur nė det valėt e lodhura shkumė‑ shkumė tė bardha tė rrahura dhe stėr rrahura, ndėrsa ne tokė stuhia kishte lėnė gjurmė: duke cunguar ullinj, vastaku kishte rėnė nga bima, shtėpitė dukeshin si ēerdhe kulēedrash, pa ēati, pa dritarė. Njerėzit bridhnin rruginave dhe ullishtės. S’u besonin syve me pamjet e reja. ēdo gjė dukej si nje ėndėrr tė cilen donin ta kalonini sa me parė, mundėsisht tė harronin, por gjurmėt e saj kishin hyrė ne shtėpi dhe ne zemėr. As pleqtė me tė moshuar tė kasabasė s'e mbanin ne mend nje pranverė tė kėtillė, prandaj fytyrat e tyre tė ngrira ishin shtangur dhe kishin nur vdekjeje.
Pas agut tė parė, nisi pėrsėri nje shi i butė, shi i stinės. Retė ne qiell u zhdavaritėn, dielli si me turp e hodhi pak syrin mbi kasabanė e lagur. Tė dukej se naten e kaluar s'kishte ndodhur asgjė.

Nena e detarit me poē vaji ne dorė, me sy tė enjtur ngarendte shkallinave tė Kalasė, shkelte rruges plot dhe kundronte qytetin qė dukej si ēerdhe shtrigash. Mė lutje ne gojė, iu afrua oshtetimės se detit qė ende rėnkorte e sėmurė. Derdhte ngadalė vajin ne det, kurse valėt nxitonin njėra pas tjetrės. Ajo i lutej valės se detit tė behet e butė, ndėrsa qiellit tė qetėsojė detin se tė kepi i Sulės vala thyhej per shkėmbinj, ndėrsa stėrkalat e bardha si qumėsht preknin pirgjet e bedenave tė Kalasė Oshtetima dukej se vinte nga kepi i Trashė.


Turma derdhte vajulliri ne det dhe lutej tue zė. Ne ajėrin e lagėsht dėgjohej zėri i muzeinėve nga minaret e larta tė qytetit qė pėrzihej me tingujt e kėmbanave. Deti i mugėt ende kėrcnohej, dersa turma s'largohej. Plakat i mbanin poēat tue grykė teposhtė, sepse u ishte mbaruar vaji, por jo dhe lutja dhe shpresa. Nė kėtė heshtje gufonin lotėt dhe lutjet pambarim qė pėrsėritnin pėr djalin ne det, per burrin, per vėllain, per kushėririn, per dajen per te gjithė tėnjohurit dhe tė panjohurit qė rasti , fati dhe jeta i kishte hedhur ne kaltrinėn e trazuar. Pas mesditės deti thuase degjoi, u bė me i mėshiruar dhe andej nga Mendra, tė Valdanosi u duk nje copė qiell zhdavaritur.

Turmės iu kėndell njė ēikė shpresė dhe tani lutjet ishin me tė forta dhe tue tė buta mirėnjohėse, mirėpo askush nuk luante nga Kacemja, pa ardhur muzgu i thellė. Nėnė Lejlaja gėzohej si ēupulinė deti duke u qetėsuar dhe lindte shpresa se kapiten Liku i  shpėtuar furtunės dhe djali i saj e velat e tij janė shėndoshė e mirė, ndėrsa vala kur rittej ia merrte zemrėn, i turbullonte mendjen.  

Kapfiten Aliu qė kishte shkelur ne pranverėn e tetėdhjetė e dytė u kishte rėnė ujrave tė detit kryq e tėrthor i jepte kurajo dhe shpresė turmės duke thyer ankthin e vdekjes. Ai fliste: "Po kthehesha nga Venediku, ishini tė ngarkuar me miell tė bardhė, makarona e sheqer; moti ishte i mirė dhe velorja ēante ujėrat si ngjalė Bune. unė! ü gėzohesha motit tė mirė, maistralit qė mbushte velat. Po ishte qershor, fillimi i muajit. Kur iu afruam kepit t Rodonit, ‑u ēua ne maje tė gishtave kapiteni plak, ‑gufoi deti, u ērregullua. Deti mori ngjyrė tė muēme, ajėri u vak, shpėrtheu furtuna sa ēel e mbyll sytė si nje trumė e forte. Velorja doli vijės, dyreku i madh kėrciti dhe u plandos ne det, u shkėput si njė pe. Majna kapiten! ‑bertiste edhe muēoja. Nje detar kapi hutėn, zėri i saj u dėgjua ne det dhe trembi per nje ēast nje tufė  pulebardhesh nga dyreku i dytė i zhgrehur, por ato pėrsėri u kthyhen dhe na dhanė shpresė se ende duhet tė qėndrojmė duke manevruar, por pas pak deti filloi tė qetėsohet...........

.libri i ka 120 Faqe dhe permban tituj si: Shkodranja, Nusja e detarit, ethet e pritjes, lundurimi i fundit, letra e nuses, detari dhe monika, brenga e lindjes, xhefi, malli i vendlindjes, dhenderr pas termetit, shoku xho,
 libri mundet te blehet ne Art Club ne Ulqin

Tekstet e prezentuara domosdoshmėrisht nuk pėrfaqėsojnė politikėn e redaksisė tė www.ulqini.de  nuk jep pėrgjigje pėr faqe externe
Inhaltlich Verantwortlicher gemäß § 6 MDStV: Shaban Burri
Haftungshinweis: Trotz sorgfältiger inhaltlicher Kontrolle übernehmen wir keine Haftung für die Inhalte externer Links. Für den Inhalt der verlinkten Seiten sind ausschließlich deren Betreiber verantwortlich.Der Inhalt muss nicht mit den Vorstellungen von uns übereinstimmen.

Na vuni nė Favorite

 
  Service
Hotel/Villė
Duqane/Shop's
Shitblerje/Sales/
Dhomė/Rooms/
Apartments
Autokampė/
  Politika dhe Administratė
Kuvendi Komunes
Kryetari Komunės
KABINETI  KRYETARIT 
  Sherbimet
Sherbimi pėr punė tė Kuvendit
introni nuk jep pėrgjigje pėr faqe externe

ne filim