Mirė se vini nė Ulqin                 

ne filim         www.ulqini.org ėshtė njė nyje informative. Qėllimi i saj ėshtė tė paraqes Ulqinin nė hapsirėn e rrjetit elktronik. Kjo nyje informon pėr Ulqini, shqiptarėt, kulturen si dhe rrjedhat aktuale politike, tė cilat janė tė mundshme tė prezentohen kėtu. Njėkohėsisht sherben kjo nyje pėr komunikim tė shqiptarėve qė jetojnė nė Botė.
 

Hyrja

 

Emripėrdorues:
Emri sekret:

 

Keni haruar Emrin sekret?

 
 

Nuk keni ende konto?
Regjistrohuni tani!


Ulqini
Ku gjindet ulqini
E kaluara e Qytetit
Ulqini Antik
Kongresi Berlinit
Detaria e ulqinit
Ulqini vjeter
Qyteti jashtė bede.
Ambienti
Plazhi i Madh
Plazhi i Vogėl
Ada
Kanali Milena 
Valdanosi
Klima e Ulqinit
Ujėrat minerale sulfurike

Jeta dhe ngarjeta

Popullsia e Ulqinit
Kostumet e Ulqinit
Kuzhina ė Ulqinit
sport dhe rekreacion
Rethina e Ulqinit
Liqeni i Shkodrės

Kultura koha e lire
  Klube dhe Shoqata
  Muze
  Art dhe Galeria 
  Bilbliothekė
  Film dhe Kinema
  Kultura e lagjeve tė qytetit
  Masmedia
  Qėndra pėr Kulturė
  Aktivitetet
 

9/11 Loose Change

REKLAMOJENI VEHTEN QĖ EDHE NE TĖ REKLAMOHEMI !!!
 

Bilal Nikeziqi

ART klubi Ulqin  Piktor: BILAL NIKEZIQI  Vildana Dervishi  Shaban Osmanaj
Suzana Llolla Qazim Muja Jaho Kollari Dr.Bahri Brisku
Asllan Bisha Hasan Gjonbalaj Senada Veliqi Hajro Ulqinaku
Basri ēapriqi HAFIZ ALI RIZA ULQINAKU MULLA ISUF KRAJA HAFIZ ALI KRAJA
Enver Dragoviqi HAXHI SHABANI Prof. Dr. Ruzhdi Ushaku Gazmend ēitaku
Ibrahim Berjashi Naim/Sami Flamuri RUDI GOGA NASER HASA
Mr.RIZA REXHA EMIN HALILI MEHMET ALOJA Silver Kordiqi
Fadil Kraja

Piktor:   Bilal Nikeziqi

 – Lindi mė 1955 nė Ulqin Akademinė e Arteve - dega e pikturės - e kreu nė Prishtinė mė 1978, nė klasėn e prof. Rexhep Ferrit. Ėshtė anėtar i Shoqatės Mbarėshqiptare tė Artistėive Figurativ qė prej vitit 1993 - me qendėr nė Tiranė. Pikturat e Bilal Niheziqit dallohen jo vetėm pėr nga tematika dominuese e botės femėrore por edhe pėr nga nuancat e teknikės sė ngyrave tė mekura dhe ledhatuese tė cilat qėndrojnė nė harmoni tė plotė me naturėn e brishtė, tė ndieshme dhe tė hijshme tė gjysmės mė tė bukur tė kėsaj bote. Shtrohet pyetja ku ėshtė gjysma tjetėr e kėsaj bote njerezore. Ajo na del nė plan tė dytė, nė prapavijė, nė formė siluetash qė nuk imponohen aq nė tėrėsinė kompozicionale por i japin domethėnie mė tė plotė botės femėrore nė njė kontekst tė tillė. Gjysma tjetėr e padukshme ėshtė vet piktori i cili me frymėzimin e tij, genien dhe talentin e tij krijues, sikur gjendet vazhdimisht nė pozitėn e hulumtuesit dhe tė pushtimit tė kėsaj pjese tė botės. Dominimi i "matriarkatit" dhe i njė Iloji tė "amazonaseve" legjendare, si preokupim i shpirtit dhe gjenisė krijuese tė B. Nikeziqit, funksionon si reaIitet historik prej kohėve mė tė vjetra ku femra imponohet me rolin e saj nė shoqėri dhe si motivuese e jetės krijuese. Ky autor na provokon qofte me pozitat e ndryshme tė femėres nė kontekstin e ambientit nė tė cilin vendoset, qoftė me efektin e ngjyrave dhe garderobės tė kursyer apo mė pak tė kursyer ku mbetet prore tė zbulohei diē nga bukuria e trupit tė saj dhe nga thellėsia e ndjenjave tė cilat reflektohen pėrmes dritareve tė shpirtit sig janė syt, dhe pėrmes pjesėve tė tjera tė trupit nė harmoni tė pėrhershme me ndjenjat dhe emocionet e saj shpirtėtore.

EKSPOZITAT VETIAKE: 1978. Ulqin - Galeria Kulla e Ballshajve 1988. Ulqin - Galeria Kulla e Ballshajve 1989. Tivar - Galeria e Arteve 1990. Ulqin - Galeria Kulla e Ballshajve 1993. Ulqin - Galeria Kulla e Ballshajve 1994. Tiranė - Galeria Kombėtare e Arteve 

Ekspozita Kolektive: 1974.Novi Sad - Ekspozita e III ndėrkombėtare - INSEA 1978. Beograd - "Bota nė tė cilėn jetojmė" 1979. Beograd - "Bota nė tė cilėn jetojme" 1979. Cetine - Saloni "13 Nėntori" 1980. Doboj - Piktorėt e rinj tė Jugosllavisė 1980. Cetine - Saloni "13 Nėntori" 1981. Zagreb - Arti bashkėkohor i Malit tė Zi 1982. Cetine - Saloni 13 Nėntori" 1983. Kralevė - Arti bashkėkohor i Malit tė Zi 11983- Karllovc - Bienali i treti~ jugosllav i akuarelit Cetine - Saloni 13 Nėntori" 1983. Titograd - Vizatimi bashkėkohor i Malit tė Zi (tė rinjtė) 1984. Cefine - Saloni 13 Nėntori" 1985. Titograd - Ekspozita e III e vizatimit nė Mal tė Zi 1985. Ulqin - Artistėt figurativ tė Ulqinit 1987. Tuzla - Ekspozita e portretit jugosllav 1988. Budvė - Piktura bashkėkohor malazeze 1989. Prishtinė 1989. Ulqin - Piktorėt ulqinakė 1984. Tiranė -Galeria Kombėtare e Arteve 1995. Paris - Galeria e Qendrės Kulturore Jugosllave (anėtarėt e SHAFMZ) 1996. Prizren - Piktorėt ulqinake - "Galeria "Rada" 1996. Tiranė - Galeria Kombėtare e Arteve 1999. Galeria- Art-Podgoric 1999- Galeria Shröder nė Augsburg. 

SHPĖRBLIMET: 1974. Novi Sad - Diploma speciale nė ekspozitiėn e III ndėrkombėtare - INSEA 1977.(ēmimi i parė pėr pikturė nė ekspozitiėn e studenteve tė AA nė Prishtinė 1980. Cetine - Shpėrblimi bleres nė Salonin 13 "Nėntori"

Galeria e Bilal Nikeziqit

Tekstet e prezentuara domosdoshmėrisht nuk pėrfaqėsojnė politikėn e redaksisė tė www.ulqini.de  nuk jep pėrgjigje pėr faqe externe
Inhaltlich Verantwortlicher gemäß § 6 MDStV: Shaban Burri
Haftungshinweis: Trotz sorgfältiger inhaltlicher Kontrolle übernehmen wir keine Haftung für die Inhalte externer Links. Für den Inhalt der verlinkten Seiten sind ausschließlich deren Betreiber verantwortlich.Der Inhalt muss nicht mit den Vorstellungen von uns übereinstimmen.

Na vuni nė Favorite

 
  Service
Hotel/Villė
Duqane/Shop's
Shitblerje/Sales/
Dhomė/Rooms/
Apartments
Autokampė/
  Politika dhe Administratė
Kuvendi Komunes
Kryetari Komunės
KABINETI  KRYETARIT 
  Sherbimet
Sherbimi pėr punė tė Kuvendit
introni nuk jep pėrgjigje pėr faqe externe

ne filim