Mirė se vini nė Ulqin                 

ne filim         www.ulqini.org ėshtė njė nyje informative. Qėllimi i saj ėshtė tė paraqes Ulqinin nė hapsirėn e rrjetit elktronik. Kjo nyje informon pėr Ulqini, shqiptarėt, kulturen si dhe rrjedhat aktuale politike, tė cilat janė tė mundshme tė prezentohen kėtu. Njėkohėsisht sherben kjo nyje pėr komunikim tė shqiptarėve qė jetojnė nė Botė.
 

Hyrja

 

Emripėrdorues:
Emri sekret:

 

Keni haruar Emrin sekret?

 
 

Nuk keni ende konto?
Regjistrohuni tani!


Ulqini
Ku gjindet ulqini
E kaluara e Qytetit
Ulqini Antik
Kongresi Berlinit
Detaria e ulqinit
Ulqini vjeter
Qyteti jashtė bede.
Ambienti
Plazhi i Madh
Plazhi i Vogėl
Ada
Kanali Milena 
Valdanosi
Klima e Ulqinit
Ujėrat minerale sulfurike

Jeta dhe ngarjeta

Popullsia e Ulqinit
Kostumet e Ulqinit
Kuzhina ė Ulqinit
sport dhe rekreacion
Rethina e Ulqinit
Liqeni i Shkodrės

Kultura koha e lire
  Klube dhe Shoqata
  Muze
  Art dhe Galeria 
  Bilbliothekė
  Film dhe Kinema
  Kultura e lagjeve tė qytetit
  Masmedia
  Qėndra pėr Kulturė
  Aktivitetet
 

9/11 Loose Change

REKLAMOJENI VEHTEN QĖ EDHE NE TĖ REKLAMOHEMI !!!
 

Vildana Dervishi

ART klubi Ulqin  Piktor: BILAL NIKEZIQI  Vildana Dervishi  Shaban Osmanaj
Suzana Llolla Qazim Muja Jaho Kollari Dr.Bahri Brisku
Asllan Bisha Hasan Gjonbalaj Senada Veliqi Hajro Ulqinaku
Basri ēapriqi HAFIZ ALI RIZA ULQINAKU MULLA ISUF KRAJA HAFIZ ALI KRAJA
Enver Dragoviqi HAXHI SHABANI Prof. Dr. Ruzhdi Ushaku Gazmend ēitaku
Ibrahim Berjashi Naim/Sami Flamuri RUDI GOGA NASER HASA
Mr.RIZA REXHA EMIN HALILI MEHMET ALOJA

PARATHĖNIE

Lidhur me pėmbledhjen e tregimeve KAPITEN LIKA CENI pėr hir tė mirėkuptimit po i them dy fjalė me qėllim qė lexuesit t'i kuptojnė sa mė mirė.

Autorja e kėtyre prozave Vildana Dervishi ėshtė njė entuziaste e flakėt e krijimeve popullore nė tėrėsi sidomos e atyre tė detarėve ulqinak nė veēanti. Kėtė dashuri fisnike e trashėgoi nga nendaja e saj Sabrije Karaminxhoja qė ėshtė njė zonjė e njė familjes me traditė tė madhe detare ulqinake. Andaj, nė kėto proza tė vyeshme ėshtė misbėruar tradita dhe pasuria e madhe shpirtėrore e mjedisit ku ėshtė brumosur autorja e cila nė shumė segmente reflekton identitetin tonė kombėtar dhe vazhdimėsin kontinuitive iliro-shqiptare si dhe vlerat e mėdha estetike tė kulturės sonė shpirtėrore e materiale. Tematika e gjerė dhe e larmishme i japin kėtyre tregimeve njė peshė tė veēantė qė e nxisin lexuesin qė mos ti heq dore deri nė fund tė leximit.

Nė tėriė kėtė hapėsirė bregdetare kallzimet popullore pėr Lika Cenin, Bego Bobotin, Ali Uruēin, Lugu i Xhemiles, Haxhi Aliu dhe qindra detarėve tė tjerė, janė ende tė gjalla. Fatmirja nė dyluftim me bajlozin e detit" tregon heroizmin tradicional tė femrave tona e cila ėshtė njė vlerė inspiruese pėr trajtime letrare tė zhanreve tė ndryshme. Kur mora tė hartoj monografinė "Deti dhe detarėt nė letėsinė popullore shqiptare" gjatė kėrkimeve materiale nė Shqipėri gjatė bisedave krijuese me Zihni Sakon, Qemal Haxhiasanin, Aleks Budėn, qė tė gjithė kėto shkencetar tė njohur ishin tė mendimit qė vatra mė e pasur e krijimtarisė lidhur me detin dhe detarėt pėr shqiptarėt nė tėrėsi ėshtė Ulqini. Kėshtu hulumtimet nė kėtė fushė tė krijimtarisė popullore nė hapėsirėn tonė bregdetare jo vetėm qė nuk janė shterrur nė asnjė aspekt tė segmenteve krijuese, por qė posedohet lėndė e madhe materiale shpirtėrore e cila ende nuk ėshtiė prekur nga hulumtuesit dhe krijuesit shqiptarė.

Kjo ėshtė vepra e parė e autores e cila ėshbė rrekur t’i pėrpunojė dhe ta qes nė dritė njė pjes tė krijimeve tė gjeniut popullor e vetėdijshme qė nuk janė tė pėrsosura. Vildana ka talent dhe na jep shpresė qė lexuesve t'u dhurojė edhe vepra tė tjera.
Tregimet janė shoqėruar me vizatime tė vet autores tė cilat ia begatojnė vlerėn pėr lexuesit e rinj tė cilėt do ta pėrdorin si literaturė tė vyeshme plotėsuese.

Dr. Bahri Brisku

Tekstet e prezentuara domosdoshmėrisht nuk pėrfaqėsojnė politikėn e redaksisė tė www.ulqini.de  nuk jep pėrgjigje pėr faqe externe
Inhaltlich Verantwortlicher gemäß § 6 MDStV: Shaban Burri
Haftungshinweis: Trotz sorgfältiger inhaltlicher Kontrolle übernehmen wir keine Haftung für die Inhalte externer Links. Für den Inhalt der verlinkten Seiten sind ausschließlich deren Betreiber verantwortlich.Der Inhalt muss nicht mit den Vorstellungen von uns übereinstimmen.

Na vuni nė Favorite

 
  Service
Hotel/Villė
Duqane/Shop's
Shitblerje/Sales/
Dhomė/Rooms/
Apartments
Autokampė/
  Politika dhe Administratė
Kuvendi Komunes
Kryetari Komunės
KABINETI  KRYETARIT 
  Sherbimet
Sherbimi pėr punė tė Kuvendit
introni nuk jep pėrgjigje pėr faqe externe

ne filim