Mirė se vini nė Ulqin                 

ne filim         www.ulqini.org ėshtė njė nyje informative. Qėllimi i saj ėshtė tė paraqes Ulqinin nė hapsirėn e rrjetit elktronik. Kjo nyje informon pėr Ulqini, shqiptarėt, kulturen si dhe rrjedhat aktuale politike, tė cilat janė tė mundshme tė prezentohen kėtu. Njėkohėsisht sherben kjo nyje pėr komunikim tė shqiptarėve qė jetojnė nė Botė.
 

Hyrja

 

Emripėrdorues:
Emri sekret:

 

Keni haruar Emrin sekret?

 
 

Nuk keni ende konto?
Regjistrohuni tani!


Ulqini
Ku gjindet ulqini
E kaluara e Qytetit
Ulqini Antik
Kongresi Berlinit
Detaria e ulqinit
Ulqini vjeter
Qyteti jashtė bede.
Ambienti
Plazhi i Madh
Plazhi i Vogėl
Ada
Kanali Milena 
Valdanosi
Klima e Ulqinit
Ujėrat minerale sulfurike

Jeta dhe ngarjeta

Popullsia e Ulqinit
Kostumet e Ulqinit
Kuzhina ė Ulqinit
sport dhe rekreacion
Rethina e Ulqinit
Liqeni i Shkodrės

Kultura koha e lire
  Klube dhe Shoqata
  Muze
  Art dhe Galeria 
  Bilbliothekė
  Film dhe Kinema
  Kultura e lagjeve tė qytetit
  Masmedia
  Qėndra pėr Kulturė
  Aktivitetet
 

9/11 Loose Change

REKLAMOJENI VEHTEN QĖ EDHE NE TĖ REKLAMOHEMI !!!
 

Jaho Kollari

ART klubi Ulqin  Piktor: BILAL NIKEZIQI  Vildana Dervishi  Shaban Osmanaj
Suzana Llolla Qazim Muja Jaho Kollari Dr.Bahri Brisku
Asllan Bisha Hasan Gjonbalaj Senada Veliqi Hajro Ulqinaku
Basri ēapriqi HAFIZ ALI RIZA ULQINAKU MULLA ISUF KRAJA HAFIZ ALI KRAJA
Enver Dragoviqi HAXHI SHABANI Prof. Dr. Ruzhdi Ushaku Gazmend ēitaku
Ibrahim Berjashi Naim/Sami Flamuri RUDI GOGA NASER HASA
Mr.RIZA REXHA EMIN HALILI MEHMET ALOJA Silver Kordiqi
Fadil Kraja

U lind mė 2.04. 1961 nė Ulqin. Shkollen Fillore dhe tė mesme i kreu nė Ulqin. Ka studiuar Gjuhėn e Letėrsinė Shqipe nė Univerzitetin e Prishtinės. Deri me tash ka botuar pėrmbledhjen me poezi "Shtėpia nė mes ullinjve" (Rilindja, Prishtine, 1988). Pėrmbledhjen me tregime “Terapija” (Art Club, Ulqin.1998) dhe libri i tret Lidhja me suturė Art Club Ulqin 1999Jeton dhe punon ne diasporė. 

 

 Terapija

Ajo s'ishte si laviret e tjera dhe e quanin "mbretėreshė". Ndonėse merrej me zanatin mė tė moēėm, mėnyra e saj s'ishte e pėrēdoditshme. Ndodhte tė ketė punė mbi kokė dhe tė pranonte nga dy (apo me tepėr) myshterinj njėkohėsisht. Ishte e re dhe me trup tė lidhur, gjė qė parapėlqenin ata tė cilet seksin (s')e kishin pasion. Nimfomanėt s'e donin fort Laviren dhe e quanin "stėrkurvė" qė gėrryen popullin pėr dy gischt vend. Pėr kėtė Lavirja s’ēante kokėn. Ajo tėrė kėtė e bėnte pėr hir tė pėrfitimit dhe natyrisht, tė nimfomanisė. Nuk ishte e ditės qė nimfomanet (meshkuj a femra qofshin) urrenin njėri‑tjetrin, ndaj Lavirja kishte myshterinj tė butė e zabunqarė, aq tė butė sa edhe po t'i shkėrdhesh nuk do tė thoshin gjė. Kėtė bėnte Lavirja, shfrente dufin e vet tė sėmurė dhe mbushte xhepat para. Myshterinjtė e saj pandehnin tė kundėrtėn. Ata ishin tė bindur qė zotėsinė mashkullore e kishin pėrdorur plotėsisht. Nė realitet, Lavirja ishte ajo qė jua nėpėrkėmbėte zotėsitė...

 

 

 

Lidhja me suturė Art Club Ulqin 1999

Ndėrsa  tjetėrkund ekziston vetėm njė e vėrtetė nė Balkan janė disa dhe ēdonjėra rreh gjoksin mė tepėr se tjetra. Me besnikėri fanatike Ballkani i ruan dhe i kultivon "tė" vėrtetat” Po ta hedhėsh rrenėn mbrapshtė, e vėrtetė ka pėr mbirė, Balkani ėshtė tokė shumė pjellorė. Madje, pjellamendjet e ballkansve janė tė pazhbėrthyeshme edhe pėr vetė ballkanologėt. Analiza e njė pjellamendjeje tė rras nė njė labirint ku ēdoherė tentohej tė humbasė pjellamendja tjetėr. Kėshtu pjellamendje pas pjellamendjeje, labirint pas labiriniti. Ballakani u bė njė labirint i lidhur nyjė. Asnjė ballkanasi s'ia mba ta nxjerrė kordhėn pėr ta prerė atė nyjė, drom meqė tė gjithė i mbajnė kordhat e mprehura nėn jastėk!
            
Njė cep i kėtij labirinti janė edhe rrugicat e kėtij qyteti tė humbur. ēdo tentim tė dilej nga labirinti i lidhur nyjė s'ėshtė veēse ngatėrrim edhe mė i madh nė rrjetėn e merimangės. Edhe ballkanilogėt i kishte kapur rrica: 'hyrjen nė labirinth e gjetėm, bile edhe depėrtuam brenda, po diēka na e  fiku fanarin... ' Nata ballkanse vazhdon. Pelerina e zezė dhe rrjeta e merimangės pllakosin pjellorinė e tė vėrtetave. Dikush kėrkon dorė tė fortė, dikush kokė tė fortė. Pėr fat tė keq, si njėra si tjetra nuk ėshtė nevoja tė kėrkohem gjethkė; nga toka pjellore e Ballkanit ēdo vit mund tė korrėsh koka dhe ēdonjėra korrje tė jetė shembull e' (kokė)fortėsisė. Vetėm nė Ballkan mund tė ngjajė i mos korrej ajo qi' mbillet, natyrisht po qe se korrėsi ėshtė ndokush tjetėr...

 

 

 

Tekstet e prezentuara domosdoshmėrisht nuk pėrfaqėsojnė politikėn e redaksisė tė www.ulqini.de  nuk jep pėrgjigje pėr faqe externe
Inhaltlich Verantwortlicher gemäß § 6 MDStV: Shaban Burri
Haftungshinweis: Trotz sorgfältiger inhaltlicher Kontrolle übernehmen wir keine Haftung für die Inhalte externer Links. Für den Inhalt der verlinkten Seiten sind ausschließlich deren Betreiber verantwortlich.Der Inhalt muss nicht mit den Vorstellungen von uns übereinstimmen.

Na vuni nė Favorite

 
  Service
Hotel/Villė
Duqane/Shop's
Shitblerje/Sales/
Dhomė/Rooms/
Apartments
Autokampė/
  Politika dhe Administratė
Kuvendi Komunes
Kryetari Komunės
KABINETI  KRYETARIT 
  Sherbimet
Sherbimi pėr punė tė Kuvendit
introni nuk jep pėrgjigje pėr faqe externe

ne filim