Mirė se vini nė Ulqin                 

ne filim         www.ulqini.org ėshtė njė nyje informative. Qėllimi i saj ėshtė tė paraqes Ulqinin nė hapsirėn e rrjetit elktronik. Kjo nyje informon pėr Ulqini, shqiptarėt, kulturen si dhe rrjedhat aktuale politike, tė cilat janė tė mundshme tė prezentohen kėtu. Njėkohėsisht sherben kjo nyje pėr komunikim tė shqiptarėve qė jetojnė nė Botė.
 

Hyrja

 

Emripėrdorues:
Emri sekret:

 

Keni haruar Emrin sekret?

 
 

Nuk keni ende konto?
Regjistrohuni tani!


Ulqini
Ku gjindet ulqini
E kaluara e Qytetit
Ulqini Antik
Kongresi Berlinit
Detaria e ulqinit
Ulqini vjeter
Qyteti jashtė bede.
Ambienti
Plazhi i Madh
Plazhi i Vogėl
Ada
Kanali Milena 
Valdanosi
Klima e Ulqinit
Ujėrat minerale sulfurike

Jeta dhe ngarjeta

Popullsia e Ulqinit
Kostumet e Ulqinit
Kuzhina ė Ulqinit
sport dhe rekreacion
Rethina e Ulqinit
Liqeni i Shkodrės

Kultura koha e lire
  Klube dhe Shoqata
  Muze
  Art dhe Galeria 
  Bilbliothekė
  Film dhe Kinema
  Kultura e lagjeve tė qytetit
  Masmedia
  Qėndra pėr Kulturė
  Aktivitetet
 

9/11 Loose Change

REKLAMOJENI VEHTEN QĖ EDHE NE TĖ REKLAMOHEMI !!!
 

Hajro Ulqinaku

ART klubi Ulqin  Piktor: BILAL NIKEZIQI  Vildana Dervishi  Shaban Osmanaj
Suzana Llolla Qazim Muja Jaho Kollari Dr.Bahri Brisku
Asllan Bisha Hasan Gjonbalaj Senada Veliqi Hajro Ulqinaku
Basri ēapriqi HAFIZ ALI RIZA ULQINAKU MULLA ISUF KRAJA HAFIZ ALI KRAJA
Enver Dragoviqi HAXHI SHABANI Prof. Dr. Ruzhdi Ushaku Gazmend ēitaku
Ibrahim Berjashi Naim/Sami Flamuri RUDI GOGA NASER HASA
Mr.RIZA REXHA EMIN HALILI MEHMET ALOJA Silver Kordiqi
Fadil Kraja

Hajro Ulqinaku
Ka lindur me 3 maj tė vitit 1938 nė lagjen Rana tė Ulqinit. Shkollėn fillore dhe tetėvjeēaren i ka mbaruar nė kėtė qytet. Shkollėn e mesme tė mėsuesisė - Normalen e ka kryer nė Prishtinė. Ėshtė diplomuar nė Beograd pėr Gjuhė dhe Letėrsi Shqipe.
Me mbarimin e shkollave ai shėrbeu pėr shumė vite nė arsim nė Mal tė Zi e nė Kosovė.
Nė vitet 1967/68 fillon stazhin e tij tė gjatė si gazetar, fillimisht nė Radio - Prishtina. Nga maji i vitit 1974, deri nė pėrjashtim nga puna prej forcave policore serbe, mė 5 korrik 1990, ishte redaktor i Redaksisė sė Programit pėr Fėmijė nė Televizionin e Prishtinės.
Ka dhėnė kontribut nė themelimin e seksioneve letrare si dhe si anėtar i redaksive tė revistave: Zgjimi, GEP, Pionieri, Fati dhe Okarina. Aktualisht ėshtė anėtar i Lidhjes sė Shkrimtarėve tė Kosovės, i Lidhjes sė Gazetarėve tė Kosovės, si dhe anėtar i Bashkimit tė Krijuesve Shqiptarė nė Mal tė Zi.
Vepra letrare e zotit Hajro ėshtė mjaft e gjerė dhe tė duket se motivet pėr detin ai i ka ēuar gjer nė shterrje, ēka mund tė themi pa hezitim e me siguri profesionale se ai ėshtė i vetmi autor shqiptar qė ka shkruar mjaft libra pėr detin. Siē thotė dhe prof. Astrit Bishqemi nė librin e tij "Historia e letėrsisė shqiptare pėr fėmijė": "Hajro Ulqinaku ėshtė shkrimtari i ekzotikės bregdetare tė Ulqinit, njohės shumė i mirė i mjediseve tė detit, nga ku e merr temėn pothuajse tėrė krijimtaria e tij letrare pėr fėmijė".
Unė nė fjalėn time nuk kam ndėrmend tė bėj analizėn e librit voluminoz "Libri pėr detin", botim i Shtėpisė Botuese "Toena" - Tiranė, sepse fort bukur analizat dhe persiatjet janė bėrė nga kritikė tė njohur e me zė nė fushėn e krijimtarisė pėr fėmijė, por do tė ndalem nė disa aspekte qė rrokin anėn strukturore e humane tė veprės.
Hajro Ulqinaku, duke qenė edhe poet, tėrėsinė e veprės sė vet e ka parė dhe trajtuar me njė kolor mbresėlėnės poetik, ēka e ka bėrė mjaft tėrheqėse dhe interesante, por edhe emocionale, veēantisht pėr lexuesin fėmijė e tė riun. Krijimi i emocioneve nėpėrmjet pėrjetimeve qė pėrfton lexuesi gjatė shfletimit tė veprės, luajnė njė rol efektiv e ngacmues nė pasurimin e botės e tė ndėrgjegjes, si dhe nė edukimin nė frymėn e dashurisė pėr tė bukurėn, pėr detin, pėr jetėn.
Hajro Ulqinaku s` ka hipur tani te Kalaja e Ulqint dhe kundron rreth e qark hapėsirėn ujore. Nė kėtė rast ai do tė ishte njė konstatues i mėrzitshėm dhe recitativist. Them kėshtu, sepse nė pamje tė parė tė krijohet pėrshtypja se pėr detin, si pėr ēdo fenomen tjetėr natyror mund tė shkruhet aq sa mund tė shkruhet, sa arrin gjykimin e monotematikės. Por, pėrnjėherė gabohesh. Kur lexon e studion veprėn e Ulqinakut shikon se deti ėshtė parė gjithnjė si sfond i ngjarjeve qė shtjellohen aq bukur rreth tij dhe pėr tė. Deti ėshtė parė me fytyrė njeriu, me trup njeriu, me gjykim njeriu. Deti ėshtė parė nė dualitetin njerėzor: me tė mirat dhe tė kėqijat e tij, ėshtė parė nė bunacėn, qetėsinė, por edhe nė burėn, tallazitjen e egėr tė tij. Pra, njė det jetėsor qė zgjidh nyjet dhe dilemat, njė det filozof e plak i urtė, njė det qė tė rri gjithnjė afėr, por herė-herė tė ikėn edhe larg, njė det qė fsheh misteret, por gjithmonė tė dhuron edhe koralet e ndritshme. Dhe, tė gjithė kėtė filozofi e psikologji, autori e ka dhėnė me struktura tė ndryshme tekstore. E ka dhėnė edhe me poezinė edhe me tregimin, edhe me skicėn edhe me miniromanin, edhe me novelėn, edhe me romanin. E ka dhėnė nė njė libėr me pak faqe, qė tė mos rėndojė fėmijėt, por edhe me shumė faqe, e ka dhėnė me monologje, e veēanėrisht me dialogje, e ka dhėnė me ngjarje e veprime tė befta, si dhe me shpalosje ēudirash qė nxisin fėmijėt tė jenė leximtarė tė zellshėm, por edhe pėrftues tė mesazheve qė pėrcjell zoti Hajro nė librat e tij, qė lidhen me dashurinė pėr librin, shkollėn, familjen, vendlindjen, dhelindjen e tė parėve tė tij. Kjo gjė reflektohet jo vetėm nė pasqyrimin e mjediseve, por edhe te emėrtimet e personazheve, qė janė thjeshtė dhe vetėm shqiptarė.
Hajro Ulqinaku, duke qenė njė shkrimtar i pėrkushtuar i letėrsisė pėr fėmijė, me veprėn dinjitoze e tė vlerėsueshme, ai pa mėdyshje ka peshėn e vet nė laryshinė e autorėve tė sotėm shqiptarė pėr fėmijė e tė rinj. Kėtė e vėrteton dhe e dėshmon jo vetėm botimi i veprės sė tij nė Prishtinė, Tiranė, Ulqin, Podgoricė, Shkodėr, Shkup etj., por edhe ribotimi i disahershėm i veprave tė tij.
Pėr tė karakterizuar nė sintezė nė portretin e Hajro Ulqinakut, mė vjen nė ndihmė njė thėnie e zotit Muhamet Nika, publicist e drejtor i Qendrės pėr Kulturė, nė Ulqin: "Sot, duke pasur parasysh opusin e tij krijues tė gjithanshėm, e sidmos njohjen e mirė tė psikologjisė fėmijėrore, ka bėrė qė zotėri Hajro Ulqinaku tė pėrjetohet si mik jo vetėm i pėr fėmijėt tanė, por pėr tė gjithė fėmijėt dhe tė rinjtė e rrafshit kombėtar".

(Fjala pėrshėndetėse e Milianov Kallupit - shkrimtari mė i dalluar i haikut shqiptar, me rastin e pėrurimit tė kompletit "Libri pėr detin" tė Hajro Ulqinakut, organizuar nė Elbasan, mė 16 shtator 2006, nga Lidhja e Shkimtarėve tė Shqiprisė - Dega Elbasan).

Tituj tė veprave
 

Barka me visare
Degė e drurit tė urtė
Fėmijėt e detit
Margaritarėt e zez

Ēelėsi i artė

Kolovajza e florinjtė e Hėnės

Mbrėmje pulėbardhash

Fėmijėria nė bregdet

Gjiri i Shpresės

Ligji i detit

Kėnga e Detit
Ani

Beni(libėr)

Bukuria e detit
Panorama e detit
Thesari i piratėve
Pėllumbat nė antenė
Mos qaj
Kestrina
Barka me vela
Limani i Qetėsisė
Lulekuqet mbi banka
Ishulli i Gjelbėr
Libri pėr detin 6 + 1.
Tėrė bota Kosovė
- dram
Deti, detarėt e Ulqinit

Detarė, peshkatarė, ulqinakė
Detaria, detarė, dokumente
Libri pėr Ulqinin dhe ulqinakėt
Glosar
Thesar popullor.

 

Barka me visare
Libri pėrmban 25 tregime me motive nga deti e qė pa dyshim janė shumė joshės pėr lexuesit tanė tė vegjėl. Autori e njeh mirė jetėn e njerėzve tė bregdetit e veēmas shpirtin e etur tė fėmijėve kurreshtarė, tė etur pėr tema me motive dhe ide nga deti, bregdeti, ishujt, thesaret, piratėt, peshkimi, ullishtat mijėvjeēare, etj.
Ende nuk ka mbaruar viti kalendarik dhe nga Asociacioni “Ulqini” nga Ulqini doli nė treg dhe njė libėr me shumė rėndėsi, i pesti me radhė kėtė vit. Bėhet fjalė pėr botimin e tretė tė librit “Barka me visare” tė autorit tė mirėnjohur nga Ulqini, Hajro Ulqinaku.
“Barka me visare” siē thotė edhe vetė autori ėshtė njė pėrmbledhje personale me tregimet mė tė bukura tė cilat ia ka kushtuar detit dhe vendlindjes, fakt ky i pamohueshėm pasi qė ky libėr edhe ėshtė parashikuar si lektyrė shkollore pėr klasėn e VI-tė tė shkollės fillore tė reformuar.
Libri pėrmban 25 tregime me motive nga deti e qė pa dyshim janė shumė joshės pėr lexuesit tanė tė vegjėl. Autori e njeh mirė jetėn e njerėzve tė bregdetit e veēmas shpirtin e etur tė fėmijėve kurreshtarė, tė etur pėr tema me motive dhe ide nga deti, bregdeti, ishujt, thesaret, piratėt, peshkimi, ullishtat mijėvjeēare, etj.
Qė leximi tė jetė sa mė i kėndshėm dhe mė i kapshėm pėr lexuesin, libri pėrmban edhe njė fjalorth terminologjik tė fjalėve lokale tė cilat fliten nė Ulqin e qė kanė tė bėjnė me detin dhe objektet rreth tij.
Botimi i librit tė tillė pa dyshim ėshtė njė pasuri e madhe si pėr letėrsinė shqipe si dhe paraqet plotėsim sado tė vogėl tė zbrazėtisė sė krijuar nė mungesė tė mjeteve mėsimore e posaēėrisht tė lektyrės shkollore.
(Barka me visare, Hajro Ulqinaku, botoi Asociacioni “Ulqini”, Ulqin, 2008, faqe 128)
G. Ēitaku


Degė e drurit tė urtė

Libri ėshtė njė doracak i mirėfilltė pėr nxėnėsit e shkollės fillore si dhe njė pėrmbledhje e qėlluar pėr studentėt e gjuhės tė cilėve pa dyshim se do t`u ndihmojė shumė nė njohjen e letėrsisė shqipe pėr fėmijė e tė rinj, e cila ėshtė krijuar nga autorė shqiptarė tė cilėt jetojnė nė trevėn e Malit tė Zi apo jashtė, por qė me punimet e veta lidhjet shpirtėrore gjithnjė i mbajnė me vendlindje.
Kėto ditė Asociacioni “Ulqini” nxori nga shtypi librin me titull “Degė e drurit tė urtė” (Letėrsi e bukur pėr fėmijė dhe tė rinj) tė cilin e pėrgatiti shkrimtari ynė i mirėnjohur Hajro Ulqinaku.
Libri ėshtė njė doracak i mirėfilltė pėr nxėnėsit e shkollės fillore si dhe njė pėrmbledhje e qėlluar pėr studentėt e gjuhės tė cilėve pa dyshim se do t`u ndihmojė shumė nė njohjen e letėrsisė shqipe pėr fėmijė e tė rinj, e cila ėshtė krijuar nga autorė shqiptarė tė cilėt jetojnė nė trevėn e Malit tė Zi apo jashtė, por qė me punimet e veta lidhjet shpirtėrore gjithnjė i mbajnė me vendlindje.
Nė kėtė antologji pėr fėmijė e tė rinj janė pėrmbledhur disa nga punimet mė tė arrira tė autorėve si: Esad Mekuli, Nol Berisha, Rexhep Qosja, Hajro Ulqinaku, Ali Llunji, Idriz Ulaj, Zuvdija Hoxhiqi-Berisha, Ali M. Ahmeti, Asllan Bisha dhe Ibrahim Berjashi.
Si redaktor i librit nėnshkruhet MA Haxhi Shabani, kurse libri mbyllet me recensionin e Sahibe Hoxhės.
“Nė kėtė antologji janė pėrfshirė punimet e shkrimtarėve, tė krijuara qė mė parė, disa edhe nė fillim tė krijimtarisė, si studentė, e disa nga pėrjetimet si pedagogė, apo nga pėrjetimet e vetė shkrimtarėve me motive tė ndryshme nga ambienti qė i rrethon, natyra e vendlindjes sė vet, vendin se ku jeton e vepron akėcili krijues. Sidomos pėrshkruhen pėrjetimet dhe emocionet duke iu afruar kėshtu botės sė fėmijėve me tė gjithė origjinalitetin dhe natyrshmėrinė e pėrshkrimeve qė fėmijėve u bėhet e dashur dhe e afėrt leximi i kėtyre punimeve. Ata i ndjejnė dhe i pėrjetojnė po me atė dashuri si i pėrjetoi shkrimtari.
Me gjithė kėtė angazhim dhe punė gjatė viteve, shkrimtarėt nė Mal tė Zi kanė arritur tė realizojnė deri - diku kėrkesat e popullit shqiptar, pas shumė situatave tė ndėrlikuara qė janė zhvilluar nė kėto treva, duke treguar aftėsi dhe fuqi pėr zgjidhje sa mė tė drejtė prandaj, suksesi nuk mungoi. Duke vepruar nė kėtė drejtim, duke zbuluar vlerat e secilit me njė bashkėpunim, mendoj se afirmohet ajo qė ėshtė mė njerėzore, kultura e njė populli, sot e nesėr”, shkruan ndėr tė tjera nė recensionin e saj kushtuar librit Hoxha.
Ky libėr ėshtė njė pasuri e mirėfilltė dhe meriton qė si i tillė tė gjendet nė planin shkollor si lektyrė shkollore.
G. Ēitaku
 

NJE BOTE MAGJIKE E DETIT 

Mbase dikush, posa ta hape kete liber, do te thotė:
ē'e d o, s'kam durim, dua ta lexoj vepr n e pasta j
mund ėe kuvendojmė."
Tė tubojmė te gjithė heronjtė dhe te zėmė vend nė barkė, ne ishull, ne plazh, nėn ulli...

Tė pėrgjojmė pėshpėritjet e peshqve, guaskave, te yjeve te detit, se ēfarė ėndėrrojnė...
Tė dėgjojmė kėngėt e pulėbardhave, se ēka thonė!

Sa herė keni lundruar rreth botės me anije?
A e dini kush kanė qenė mbretėrit e detit, te cilėt, thonė se, e kanė ne Ulqin shpellėn dhe, kur bėn det, hipin mbi bedenat e Kalasė dhe e sodisin detin, largėsitė...

‑ Hė, ka kėtu ngapak histori, ka edhe mite!...
‑ Ama, tė gjitha ato do t'i marrin erėrat e detit, valėt, por ne kėrkojmė rrėfimin!..
"Sot e tridhjetė vjet me parė, shokėt ma kishin sjeIle pėr ditėlindje njė libėr. Mbante njė titull, pėr mua shumė te ēuditshėm,
"Femijet
e detit". Mendoja ne vete: "Po si qenka kjo? Deti te kete fėmijė! Ku e kanė shtėpinė ata?''
Nga faqja e parė deri te biografia e shkrimtarit e lexova atü natė dy herė. E kuptova mirė kush ishin fėmijėt e detit. Kėtė e mėsuan edhe kalamajtė e bjeshkes. Ishin kureshtare per ta ditur kėtė mister edhe bareshat. Ajo Faqemolla pati thurur njė shall prej fijeve te mėndafshta te barit te njomė. Sa te bukur!
Marinarüt e vegjėl, kur kanė marrė lundrime te…….

ISBN 99927-41-23-6

 

 

Tekstet e prezentuara domosdoshmėrisht nuk pėrfaqėsojnė politikėn e redaksisė tė www.ulqini.de  nuk jep pėrgjigje pėr faqe externe
Inhaltlich Verantwortlicher gemäß § 6 MDStV: Shaban Burri
Haftungshinweis: Trotz sorgfältiger inhaltlicher Kontrolle übernehmen wir keine Haftung für die Inhalte externer Links. Für den Inhalt der verlinkten Seiten sind ausschließlich deren Betreiber verantwortlich.Der Inhalt muss nicht mit den Vorstellungen von uns übereinstimmen.

Na vuni nė Favorite

 
  Service
Hotel/Villė
Duqane/Shop's
Shitblerje/Sales/
Dhomė/Rooms/
Apartments
Autokampė/
  Politika dhe Administratė
Kuvendi Komunes
Kryetari Komunės
KABINETI  KRYETARIT 
  Sherbimet
Sherbimi pėr punė tė Kuvendit
introni nuk jep pėrgjigje pėr faqe externe

ne filim