Mirė se vini nė Ulqin                 

ne filim         www.ulqini.org ėshtė njė nyje informative. Qėllimi i saj ėshtė tė paraqes Ulqinin nė hapsirėn e rrjetit elktronik. Kjo nyje informon pėr Ulqini, shqiptarėt, kulturen si dhe rrjedhat aktuale politike, tė cilat janė tė mundshme tė prezentohen kėtu. Njėkohėsisht sherben kjo nyje pėr komunikim tė shqiptarėve qė jetojnė nė Botė.
 

Hyrja

 

Emripėrdorues:
Emri sekret:

 

Keni haruar Emrin sekret?

 
 

Nuk keni ende konto?
Regjistrohuni tani!


Ulqini
Ku gjindet ulqini
E kaluara e Qytetit
Ulqini Antik
Kongresi Berlinit
Detaria e ulqinit
Ulqini vjeter
Qyteti jashtė bede.
Ambienti
Plazhi i Madh
Plazhi i Vogėl
Ada
Kanali Milena 
Valdanosi
Klima e Ulqinit
Ujėrat minerale sulfurike

Jeta dhe ngarjeta

Popullsia e Ulqinit
Kostumet e Ulqinit
Kuzhina ė Ulqinit
sport dhe rekreacion
Rethina e Ulqinit
Liqeni i Shkodrės

Kultura koha e lire
  Klube dhe Shoqata
  Muze
  Art dhe Galeria 
  Bilbliothekė
  Film dhe Kinema
  Kultura e lagjeve tė qytetit
  Masmedia
  Qėndra pėr Kulturė
  Aktivitetet
 

9/11 Loose Change

REKLAMOJENI VEHTEN QĖ EDHE NE TĖ REKLAMOHEMI !!!
 

Molla Isuf Kraja

ART klubi Ulqin  Piktor: BILAL NIKEZIQI  Vildana Dervishi  Shaban Osmanaj
Suzana Llolla Qazim Muja Jaho Kollari Dr.Bahri Brisku
Asllan Bisha Hasan Gjonbalaj Senada Veliqi Hajro Ulqinaku
Basri ēapriqi HAFIZ ALI RIZA ULQINAKU MULLA ISUF KRAJA HAFIZ ALI KRAJA
Enver Dragoviqi HAXHI SHABANI Prof. Dr. Ruzhdi Ushaku Gazmend ēitaku
Ibrahim Berjashi Naim/Sami Flamuri RUDI GOGA NASER HASA
Mr.RIZA REXHA EMIN HALILI MEHMET ALOJA Silver Kordiqi
Fadil Kraja

Isuf Kraja ėshtė njė nga personalitetet e larta fetare dhe shoqėrore me prejardhje nga zona e Krajės, njė trevė etnikisht e pastėr shqiptare, trevė e njohur si vatėr albanologėsh tė shquar shqiptarė, si dhe pėr hoxhallarė me emėr e personalitet tė afirmuar me punė e studime.
Isuf Kraja, i biri i Aliut, nga fshati Kėshtenjė i Krajės, i lindur atje nė vitin 1849, i nxitur nga kushėriri i tij i parė, Abdullah Begu, njė krajan qė kishte ecur e ngjitur lartė nė hierarkinė shtetėrore tė Perandorisė Osmane, si Komandant i Gardės sė Perandorisė, apo siē thuhej nė njė burim tjetėr, si Ministėr i thesarit i Perandorisė, me ndihmėn e tė cilit pėrfundoi me sukses studimet e larta pėr teologji.
Jeta e gjatė nė Stamboll dhe rrethi miqėsor e fisnor i krijoi mundėsi tė qendronte e tė njihej thellė me personalitete tė shquara shiptare qė punonin nė Stamboll, me burra tė shquar tė Rilindjes sonė, lidhjet me tė cilėt i ruajti edhe pas ardhjes sė tij nė Shqipėri. Pas kthimit nga Stambolli, duke sjellė me vetė njė bibliotekė shumė tė pasur, u shqua pėr ndihmė konkrete nė ngritjen arsimore e sociale tė bashkatdhetarėve, duke mėsuar tė vegjlit e tė rriturit.
E ushtroi veprimtarinė e hoxhės e tė mėsuesit nė Krajė, Postribė, nė Nenshatė dhe nė Shkodėr, duke marrė pjesė aktive nė jetėn politike, fetare e sociale tė Shkodrės. Shkollat e hapura nė zonėn e Krajės, si shkolla e Ostrosit tė Vogėl, qė ishte hapur qė nė vitin 1896, nė Arbnesh qė nė vitin 1895, nė Skie qė nė vitin 1892, mbanin lidhje tė ngushta me intelektualė krajanė nė Shkodėr, ku Molla Isuf Kraja kishte njė rol tė veēantė. Ai ishte funksionar fetar nė njė repart tė madh ushtarak dhe njėkohėsisht kryente edhe detyrėn e hoxhės nė qytet. Veprimtarinė e tij fetare e harmonizoi natyrshėm me atė kombėtare, madje edhe duke bashkėpunuar ngushtė me klerikė tė tjerė, pėrfshirė edhe tė feve tė tjera, siē kishte mik tė ngushtė klerikun katolik tė Nenshatit, etj, ēka ndikonte dhe rrezatonte nga miqėsi nė mes dy teologėve, nė miqėsi e harmonizim nė mes bashkėqytetarėve tė besimeve tė ndryshme. Isuf Kraja shėrbeu nga viti 1900 edhe si mėsues i historisė dhe i gjeografisė nė shkollėn Ruzhdie tė qytetit.
Profesor doktor Hajrullah Koliqi, nė monografinė "Kraja ndėr mote". nė mes tjerash shkruan: "Njė shkodran tjetėr me prejardhje krajane, ishte edhe Isuf Kraja. Ai ishte njė nga veprimtarėt mė tė shquar tė Rilindjes Kombėtare nė Shkodėr dhe i arsimit kombėtar shqiptar. Isuf Kraja, krahas Luigj Gurakuqit, Musa Boriēit, Anton Xanonit, Ali ulqinakut, Daut Boriēit, Ndre Mjedės, Gaspėr Jakovės-Mėrturit, Shtjefėn Gjeēovit., etj ishte njė nga burrat e atdhetarėt mė tė shquar shkodranė e mė gjerė".
Mungesa e njė shteti tė organizuar nė viset shqiptare, i kishte lėnė shumė shtigje vjedhjeve e grabitjeve jo vetėm tė individėve, por edhe lagjeve e fshatrave, nga cubat, qė kusarinė e kishin bėrė mjet jetese. Nė vaset qė jepte, molla Isuf Kraja shtronte edhe problemet aktuale qė e preokuponin xhematin e tij, sidomos nė fshatrat ku shėrbeu, duke u dalur hapur qė tė organizohen pėr vetėmbrojtje tė shtėpive, pasurive e nderit tė tyre, ndaj cubave, qė dukeshin sa nė njė anė nė njė tjetėr. Duke mos u pajtuar me qėndrimin pritės, hoxha qė rrinte gjithnjė i armatosur, pėr tė njėjtėn arsye, organizoi njė lloj vetėmbrojtjeje dhe nuk la kėmbė cubi qė tė hynte ne fshat. Tė gjendur para njė mase tė tillė, cubat vendosėn tė grabisin disa krerė bagėti pikėrisht nė fshatin ku punonte molla Isufi. Me tė dėgjuar lehjet e qejve, hoxha vėzhgoi me kujdes dhe konstatoi se fshati ishte bėrė pre e hajdutėve. Ndezi dritėn e llambės sė vajgurit, por menjėherė pushka qėlloi drejtė e nė llambė, dmth, hajdutėt kishin marrė masa pėr parandalimin e hoxhės nė veprimtarinė mbrojtėse. Por, hoxha e dha alarmin me pushkė, sipas sinjaleve qė kishin kombinuar me fshatin, duke u ngritur i madh e i vogėl nė kėmbė nė mbrojtje te fshtit, ēka i bėri tė iknin me tė katra hajdutėt, qė nuk e parashikonin njė organizim tė tillė vetėmbrojtės kundėr tyre.
Nė atė trevė nė Krajė, pas vdekjes sė Isuf Krajės, nė vitin 1912, nė Shkodėr, vazhduan dy nipa tė tij veprimtarinė fetare dhe arsimore. Djali i motrės sė Isufit, Tahir Kandaqi, pėr tė cilin shkruhet: "Janė dhjetra e dhjetra banorė dhe intelektualė tė krahinės, tė cilėt i janė mirėnjohės qė i mėsoi dhe i edukoi. Njeri me kulturė tė gjerė, ai ishte shpirt nxitės e frymėzues i rinisė. Biblioteka e tij e pasur nė shtėpi kthehej shpesh nė parlatore e vend mbledhjesh. Dinte pėrmendesh pėrmbri dy mijė vargje tė Naimit dhe ua lexonte tė rinjve. U fliste atyre pėr mėmėdhenė, pėr lirinė, pėr gjuhėn amtare dhe i nxiste si dijetar, si mėsues dhe si atdhetar".
Ėshtė njė tyrbe nė Krajė, pikėrisht varri i Tahir Kandaqit, i kthyer nga banorėt nė njė tyrbe tė rrethuar bukur me mermer e nė mjete estetike tė denja pėr njė vend tė shenjtė, njė vend ku njerėzit venė..
Njė tjetėr nip i Isuf Krajės, djali i vėllaut, ėshtė molla Hysa nga Kėshtenja i njohur si hoxhė i devotshėm, edukator edhe me peshėn e fjalės sė tij dhe trim. Trimėria e tij ėshtė shfaqur nė mbrojtje tė njerėzve tė persekutuar nga pushteti jugusllav, pėrfshirė edhe tė vdekurin, nderimet e tė cilit ia ka bėrė nė kundėrshtim tė hapėt me urdhėrat e prera tė organeve pėr ta braktisur, etj.
Isuf Kraja la edhe djalin nė Shkodėr, vajzat...
Por, mungesa e aftėsive intelektuale e bashkėshortes, pėr arsye qė dihen pėr femrat tona tė asaj periudhe, i la shteg tė tjerėve tė merrnin me thasė librat e rralla e shumė tė vlerta, pasuria e vetme e molla Isufit, e tė shpėrndaheshin sa andej kėndej nga individė, qė i kishin apo jo mundėsitė e shfrytėzimit e mbase edhe tė ruajtjes sė tyre, si njė fond i rrallė kulture.


Tekstet e prezentuara domosdoshmėrisht nuk pėrfaqėsojnė politikėn e redaksisė tė www.ulqini.de  nuk jep pėrgjigje pėr faqe externe
Inhaltlich Verantwortlicher gemäß § 6 MDStV: Shaban Burri
Haftungshinweis: Trotz sorgfältiger inhaltlicher Kontrolle übernehmen wir keine Haftung für die Inhalte externer Links. Für den Inhalt der verlinkten Seiten sind ausschließlich deren Betreiber verantwortlich.Der Inhalt muss nicht mit den Vorstellungen von uns übereinstimmen.

Na vuni nė Favorite

 
  Service
Hotel/Villė
Duqane/Shop's
Shitblerje/Sales/
Dhomė/Rooms/
Apartments
Autokampė/
  Politika dhe Administratė
Kuvendi Komunes
Kryetari Komunės
KABINETI  KRYETARIT 
  Sherbimet
Sherbimi pėr punė tė Kuvendit
introni nuk jep pėrgjigje pėr faqe externe

ne filim