Mirė se vini nė Ulqin                 

shko te forumi i ulqinit

ne filim Libra e Telefonit tė Malit Ziwww.ulqini.org ėshtė njė nyje informative. Qėllimi i saj ėshtė tė paraqes Ulqinin nė hapsirėn e rrjetit elktronik. Kjo nyje informon pėr Ulqini, shqiptarėt, kulturen si dhe rrjedhat aktuale politike, tė cilat janė tė mundshme tė prezentohen kėtu. Njėkohėsisht sherben kjo nyje pėr komunikim tė shqiptarėve qė jetojnė nė Botė.
Hyrja
Emripėrdorues:

Emri sekret:


Keni haruar Emrin sekret?
Nuk keni ende konto?
Regjistrohuni tani!

Ulqini
Ku gjindet ulqini
E kaluara e Qytetit
Ulqini Antik
Kongresi Berlinit
Detaria e ulqinit
Ulqini vjeter
Qyteti jashtė bede.
Ambienti
Plazhi i Madh
Plazhi i Vogėl
Ada
Kanali Milena
Valdanosi
Klima e Ulqinit
Ujėrat minerale sulfurike
Jeta dhe ngarjeta
Popullsia e Ulqinit
Kostumet e Ulqinit
Kuzhina ė Ulqinit
sport dhe rekreacion
Rethina e Ulqinit
Liqeni i Shkodrės
Kultura koha e lire

 
Klube dhe Shoqata

Muze
Art dhe Galeria
Bilbliothekė
Film dhe Kinema
Kultura e lagjeve tė qytetit

Masmedia
Qėndra pėr Kulturė
Aktivitetet
Libra e Musafirve
impresum


Emigrationi - Nė gjurmat e Emigruesve


9/11 Loose Change
Palestina Spezial


ART GALLERY

REKLAMOJENI VEHTEN QĖ EDHE NE TĖ REKLAMOHEMI !!!

Ulqin: Kryetari I Qendres pėr hulumtime ekonomike Dr Elez Osmani nė bashkėpunim me kabinetin e komunės sė Ulqinit z Gėzim Hajdinages organizuan konferencen e pare skiencore ndėrkombetare nė Ulqin me titull:
*Turizmi nė funksion tė zhvillimit ekonomik dhe proceset intergues* Pėr www.ulqini.de Dr Elez Osmani ..info nga Konferenca..>

Ulqin 16.4.2010:

Organizojnė:
Tribunė publike tė Kėshillit pėr Ekonomi dhe Buxhet tė Parlamentit tė Malit tė Zi mė temė
"Rolli dhe kompetencat e Kėshillit pėr Ekonomi, Financa dhe Buxhet"
Tribuna organizohet ditėn e hane me 19 prill 2010, salla e Kuvendit komunal tė Ulqinit, ora 18,00,
Ftoheni tė merrni pjesė!
Kjo tribunė organizohet nė kuadėr tė projektit "Forcimi i kapaciteteve tė Parlamentit tė Malit tė Zi, projekt i cili mbėshtetet nga Qeveria e Austrisė pėrmes Agjencisė tė kėtij vendi pėr zhvillim dhe Ministrisė sė Jashtme Gjermane


Ulqin 11.4.2010: TREZIRAT Ė RENDĖ NĖ BASHKĖSIN ISLAME TĖ ULQINIT

Pas mledhjes jo legale si me thane disa imame te komunes se ulqinit me te cilt kam kontaktu nepermjet telefonit u vendos ne nji akt i dhunt dhe i shpejtumun me vendimin e ndarjes se BI se Ulqinit. Kjo mledhje u ba ne menyr jo legjitime pa thirjen e Kshiltarve te Fshatrave reth Ulqinit ne te cilen moren pjes prej gjisejt 25 Xhamijve vetum 5 nga Xhamit e Ulqinit ku ishin prezent vetem Kshiltart e ketyre 5 Xhamive se Ulqinit. Ndarja u vendos me 14 vote per ndarje deri ku 9 Kshiltar ishin kunder ndarjes.
Pas nji telefonate e bere me daten 10 Pril 2010 me disa imame te komunes se ulqinit me te cilt kam kontaktu nepermjet telefonit ato me treguan se intervenimi i nji imamit cile ishte prezent aty me nji apel per unitet i ti kunder ndarjes nuk pati efekt per te pranueshmet ne ket mledhje, ky vendim jolegal si pas ti nuk do te mundet te aprovohet. Ky vendim duhet te kaloj aprovimin nga Reis Ulemaja i Mali te Zi Molla Rifat Fejziqi dhe pastaj kjo do te dorezohet ne Kuvendin e Malit te Zi ku dhe nga ato kjo duhet te mar aprovimin. Si pas mendimit e disa imameve te komunes se ulqinit me te cilt kam kontaktu nepermjet telefonit ky akt smundet te arijn qelimin e atyre si ishin per ndarje. Imamet e pranuan se eksistojn probleme ne BI te Ulqinit por janė tė mendimit se kto duhen te debatohen, dhe ky akt i shpejtumun asesi nuk isht desht te vendoset nga Kshili, me ket problemet nuk largohen por vec shtohen.
Imamet me premtuan se terr energjin e tyre do te haxhojn per unitetin e xhematit e BI se Ulqinit.
Gjithashtu kontaktova nepermjet emailit nji Imam cili ishte per ndarje, aj argumentoj se mledhja s'ka qenė aspak e turpshėm, tė gjithė ata qė kanė votuar pro ndarjes haptazi janė deklaruar. Ndarja ka karakter organizativ, dhe kurrsesi vėllazėror!
Aj deklaroj se vendimi nuk mund tė jenė jolegal, sepse ka pasė pėrkrahjen e shumicės sė tė pranishmėve! Aj tregoj se nė Xhemat s'ka punė tė pėrbashkėt"!
Shkaqet janė tė shumta, e mė i rėdnėsishmi ėshtė ai se sa mė i madh tė jetė njė Kėshill - punė ka ma pak e probleme tė pazgjedhura mė shumė! Aj tha se Kėshilli i BI Ulqin ka 70.000 € borxh. Gjithashtu u ankua pėr aktivitetet fetar nė Anė tė Malit. Atje ku vetėm xhamia nė Kravar hapet 5 vakt, ku Imamėt s'kanė vetėm nga ca nxėnės nė mekteb, ku nuk ka asnjė tribunė fetare nė vit, ku mutevelitė i kanė hyp nė qafė hoxhallarėve........?

Si po lexoni dhe vet problemet ne BI se Ulqinit jan tė shumta, ndoshta eshte ne pytje pa-aftesija e njerezve qe udheheqin kete Kshille, ndoshta pasiviteti i disa Imamve……?
Ne evrope jane ba bashke kombet e ndryshem, gjuhat e ndryshme, besimet e ndryshem, moneta te ndryshme sa qe edhe para 50 viteve luftuan mes vedi e sot jane nji edhe mundohen edhe tjeret mi inkuadru nen cadren e tyre. Prandaj ta marrim shembullin e tyre sepse ato (sic po me duket) kete shembull e morren prej Islamit. Ne kosove e rrethane funkcionojn kshille me te medhaj se sa kshilli i Ulqinit edhe nuk ka ankesa.

Shpresojm se ndarja nuk do te behet ne Ulqin ndermejt komuniteti Musliman, pas ndarjeve e Shqiptarve ne sdi sa Parti Nacionale lusim Zotin se ky rast shum negativ i shikuar nga popullsija e Ulqinit nuk do te ndodh. Sigurish eshte pytja e lejuar si mujti me ardh deri nė kėt gjendje te turpshme tė BI se Ulqinit dhe per banoret e Ulqinit.
Edhe nese kjo ndarje nuk do te aprovohet, pasojat mesiguri kanė me kjen te rendė ne BI se Ulqinit, shpresojm ne meshiren e Krijusit te na fal gabimet pas pendimit dhe ket gjarje ne moment e shikuar negativisht na sjedh ne te miren e Xhematit se Ulqinit. S.B


Ulqin 8.4.2010: Bashksija Islame e Ulqinit mbajti mbledhjen te hanen me 05. Prille.

Pas me shume se 400 viteve unitetit ne Ulqin ne Bashksin Islame, kshilltart e sotem realizuan percarjen me te madhe midis muslimaneve ne historine e Ulqint.
Kryetari i kshillit Avdo Gorana ka dale me ankese se disa xhemate te katunit apo saktesisht mutevelit e Sukobines edhe Vlladimirit nuk e kane pranu per kryetare edhe nuk pranojn qe te flasin me te.
Pas akuzave te pabaza se katundi isht destruktiv edhe se nuk i ndihmon bashkesis islame, se hoxhallaret e katundit nuk punojne per bashkesin islame, prej tyne nuk ka asnifar fitese as ndihma materijale, u prepozuan nga udhheqsi i mledhjes tri gjera:
1. me nrru mbrendshmerin e keshillit edhe procentin e perfaqsusve se anes malit edhe qyteti (duke zmadhu numri i antareve te Ulqinit)
2. mu nda fare
3. me votu per mu hedh kshilli edhe me dale ne votime te reja

Votimi eshte bere per te dyten (ndarjen) kurse per unitetin votuan i nderuari Molla Rexhep Lika, Molla Nusret Cenaj, Molla Besim Cura, kurse Molla Rifat Jusufi nuk ka mare pjese ne nji mledhjet te turpshme!
Prej antarve te kshillave te xhamijave kundra ndarjes dhe pėr unitet kane votu dhe Enis Resulbegu, Mustafa Canka, Mano Tafa, Mano Dervishaga dhe Basri Milla.
Ne mledhje nuk kane mare pjese antaret e Zogajve, Kollomzes edhe Pistullit. Ne pytje se cka isht me votat e tyre, sepse ato i takojne pjeses se Ulqinit, nji Hoxhe qe ishte per ndarje eshte pergjegje "nuk na intereson fare, t'bajn cka te dojne, na jena nda"
Cka ishte qelimi i ndarjes kur dihet se katundi ishte cdo her i anasshkelur nga BI e Ulqint, mjetet finaciare te BI te Ulqint kur nuk ishin njaq te medha per ndihm te behet katundit.

Vehabismi, nji krijes e Imperialismit cdo her ka qene dhe eshte mjet per propaganden anti-islame, ndoshta, edhe ketu ishte qelimi te vendoset edhe ne Ulqin, per te jepet mundesia organave sigurimit te shtetit malazes te marin mjete nderhysje ne Ulqin dhe ashtu me ndihmen e tyre tja marin Shqiptarve te Ulqinit nen moton "mbrojtje kunder terorizimi Islam" edhe ket Autonomi dhe shenjtesi sada se eshte e vogel krejt, nga dora e tyre. s.b


Ulqin 8.4.2010: Kryetari i Komunės sė Ulqinit z. Gėzim Hajdinaga ka pėrgėzuar komunitetin rrom me ratin e 8 prillit Ditės ndėrkombėtare e Rromėve. 

Nė mesazhin e tij ndėr tė tjera thuhet: Mė lejoni t’ju uroj Ditėn e festės dhe tė shpreh konsideratėn time. Unė dhe ekzekutivi qė drejtoj pėrherė do tė angazhohemi pėr zgjidhjen e kėrkesave tuaja tė arsyeshme dhe pėr integrimin tuaj tė plotė nė shoqėri. Tė bindur se kjo na bėn nder tė gjithėve. Me nderime, Gėzim Hajdinaga

Kryetar i Komunės sė Ulqinit
 


Ulqin 5.4.20100: Festimet pėr ditėn e komunės sė Ulqinit kėtij viti do tė zgjasė tre ditė, tha kėshilltar nė zyrėn e kryetarit dhe njė anėtar i Komitetit Organizativ tė festimit Arslan Hajdinaga. Sipas tij ditėn e komunės cila festohet ēdo e shtunen e parė nė prill kėtij viti do tė fillojė me 3 Prill, ku pritet numri i madh tė ftuar nga Mali i Zi, Shqipėria, Kosova, Maqedonia, Austria, Ukraina dhe Bosna. U pėrpoqem qė programin i kėtij viti tė jetė gjithėpėrfshirės dhe tė pėrmbajė njė numėr tė kultures dhe me ngjarje argėtuese.Programi filloi me pritje tė pėrfaqėsuesve fetar nga Kryetarit i komunės Gėzim Hajdinaga.Kjo ngjarje ėshtė simbolik, dhe qėllimi ėshtė pėr tė verifikuar qė mban etiketėn e qytetit tonė si njė vend multiculture dhe harmoni nė tė cilėn ai jeton.Pastaj, aj vijon mė japjė ēmimeve dhe tė caktojė njė mbėshtetje financiare pėr nxėnėsit e shkollave tė mesme dhe fillore dhe me Koncertin e mėsuesve dhe nxėnėsevė se shkollės sė muzikės sė Ulqinit,ne cilėn ishin musafir tė veēanta tonė sopran Majda Resulbegoviqi student i Akademisė sė Arteve nė Tiranė. Ditėn e dytė tė festimeve do ta shenjojnė mė konferencė me titulin "Investimet nė turizėm, si njė kusht i integrimit rajonal", organizuar nga Qendra e Studimeve Ekonomike dhe Komunės sė Ulqinit, ku do tė marrėn pjesė folėsit nga univerzitete tė ndryshme nga Mali i Zi, Shqipėrija dhe Kosova. Me hapjen e Qendėres ditore pėr fėmijė me nevoja tė posaēme do tė jetė njė nga veprimtaritė gjatė ditės sė dytė tė festimin e Ditės sė komunės. Qendra ėshtė njė investim i pėrbashkėt i Komunės, Ministris e Punės dhe Mirėqenies Sociale dhe donatorėt, dhe do tė shėrbejė pėr tė qėndruar ne socializimin tė fėmijėve me nevoja tė veēanta. Duke vizituar bulevardin Teuta, i cili mori njė veshje tė re tė kualitetit tė lartė kopshtarit ėshtė gjithashtu njė pjesė sė festės. Nė bulevardin i cili ēon nė plazhin e Madhe, u mbjellėn  80 palme pemė, e cila ka njė efekt tė shkėlqyer vizuale. Dita e dytė do tė perfundojė me ekspozitėn se punės tė pėrfunduar se piktores Ulqinake Mersiha Resulbegoviq-Mavriq. Festimet do te pėrfundojn me njė koncert nė mbrėmje, sapo i emėruar Sheshi Ullinjve, i cili do tė shėnojė fillimin e punės sė artistėve vendas qė do tė vijnė pas njė tė ftuar special Leonora Jakupi.Ulqin 3.4.2010: Fotografi nga sesioni solem pėr diten e Ulqinit 2010 nė Komunen e Ulqinit ku mori pjes dhe kr.i Malit Zi Filip Vujanoviqi


 


Ulqin 2.4.2010:Njoftim pėr shtyp: Kryeministri Milo Gjukanoviē ka dėrguar pėrshėndetje me rastin e komunės sė Ulqinit

Kryeministri Milo Gjukanoviē ka dėrguar me rastin e komunės sė Ulqinit urime Kryetarit Gėzim Hajdinagės, kryetarit sė kuvendit tė komunės Muhamet Nikės, keshilltareve se Komunės dhe tė gjithė qytetarėve se Ulqinit.

"Njė numėr i madh i mundėsive tė zhvillimit tė mundshėm dhe tė klasifikuar nė komunė mė perspektiv mė tė madhe tė Malit tė Zi Ulqinit. Pėr vlerėsimin e vlerės sė shumė e qytetit tuaj, ėshtė e nevojshme pėr tė bashkuar tė gjitha forcat tė shėndetshėm qė do tė jetė nė funksion i begatisė Ulqinit. Unė jam i bindur se njė mjedis tė qėndrueshėm ekonomik do tė jetė mbėshtetės pėr rinovimin e ciklit tė investimeve, tė cilat do tė pėrmirėsojė cilėsinė e jetės nė qytet dhe pėr tė arritur kushtet pėr zhvillimin e mėtejshėm tė nismave tė biznesit nė kėtė fushė. Keto ishin pikat kryesore tė letrės sė Presidentit Gjukanoviqit.


Ulqin 2.4.2010: Kryetari i Ulqinit Gzim Hajdinaga

mori pjesė nė hapjen e Qendrės ditore pėr fėmijė me nevoja tė veēanta

Ministri i punės dhe mirėqenies sociale Dr Suad Numanoviq dhe kryetari i  Ulqinit Gėzim Hajdinaga hapėn zyrtarisht tė premten, 2 Prill 2010
Qendrėn ditore pėr fėmijėt dhe adoleshentėt me ērregullime dhe paaftėsi sė komunės se Ulqinit. Krijimi i rrjeteve tė qendrave ditore pėr fėmijėt me nevoja tė veēanta dhe aftėsi tė kufizuara, nė pėrputhje me strategjinė pėr integrimin e personave me Aftėsi tė Kufizuara pėr periudhėn 2008 - 2016 u miratua nga qeveria e Malit tė Zi, dhe ajo shkon nė drejtim tė pėrmirėsimit tė de-institucionalizimit dhe decentralizimin e mbrojtjes sociale nė Mal tė Zi. Krijimi i qendrave ditore kontribuon nė mbrojtjen e fėmijėve dhe tė rinjve me aftėsi tė kufizuara, tė siguruar shoqėrizim e tyre dhe kontribon nė pėrgatitjet pėr arsimimin e tyre gjithpėrfshirės. Qendra e parė e tillė ėshtė e hapur nė Bijelo Polje.Vitin e kaluar, kanė pėrfunduar punimet e ndėrtimit nė qendrat e kujdesit ditor nė Nikshiq dhe Pljevlje, dhe pritet tė pėrfundojė sė shpejti dhe qendra ditore nė Berane. Pritet se kėto qendra tė fillojnė punėn nė fund se kėti vitit. Me qėllim qė tė ndėrtohėt nė Tivar nji Qendėr u nėnshkrua njė memorandum bashkėpunimi me Komunen e Tivarit.Hapja soleme sė Qendrės nė Komunėn e Ulqinit do tė jenė nė 14,00, e pasuar nga Ministri i punės dhe mirėqenies sociale Dr Suad Numanović dhe Kryetarit sė Komunės sė Ulqinit Gėzim Hajdinaga ku dhe do tė japen deklaratat pėr mediat

nė Konferencen pėr Turizėm

nė ekspoziten e piktorit akademik Gjergj Noc Martinit


Klubi i karatesė “Ulqini” uikendin e kaluar mori pjesė nė Kampionatin e Karatesė sė Malit tė Zi pėr seniorė

                 ULQINI SHPALLET NĖNKAMPION I MALIT TĖ ZI NĖ  KATA DHE LUFTĖRA EKIPORE

Mė 28 nėntor 2010 nė Podgoricė u mbajt Kampionati i Karatesė sė Malit tė Zi pėr seniorė, nė tė cilin karateistėt e Klubit tė karatesė “Ulqini” u kurorėzuan me 9 medalje, prej tyre 8 tė argjendta dhe 1 tė bronztė . Nė kėtė Kampionat Klubi i karatesė “Ulqini” u paraqit me 4 garues.    

Nėnkampion i Malit tė Zi u shpall Viktor Curoviq nė luftėra individuale nė kategorinė -67 kg, ndėrsa me medalje tė bronztė u kurorėzua Dardan Ceka nė luftėra individuale  nė kategorinė -61 kg. Nėnkampionė tė  Malit tė Zi u shpallėn dy ekipet nė kata dhe nė luftėra pas ekipit tė KK “Buduqnost” tė Podgoricės. Nė ekipin e katave punuan Liridon Elezi, Viktor Curoviq dhe Dardan Ceka, ndėrsa nė ekipin e luftėrave punuan Blerim Sukaliq, Viktor Curoviq, Dardan Ceka dhe Liridon  Elezi.

 “Kjo ėshtė edhe njė arritje e shkėlqyeshme e klubit tonė, sepse nuk ėshtė lehtė tė jesh nė mesin e mė tė mirėve nė konkurrencėn e seniorėve. Do tė vazhdojmė tė punojmė me tė rinjtė tanė, qė edhe nė tė ardhmen tė marrim pjesė me sukses edhe nė gara tė tjera pėr seniorė”, shprehen tė kėnaqur trajnerėt e klubit Naim Duraku, Kujtim Sukaliqi dhe kryetrajneri Ruzhdi Rama, tė cilėt i kanė pėrgatitur ekipet pėr garė.

Pėr ndihmėn e dhėnė pėr pjesėmarrje nė kėtė garė ata falėnderojnė restaurantin “Rozafa”, prindėrit e garuesve, si dhe kryesinė e klubit.


Ulqin 1.4.2010: Koncert i nxėnėsve tė shkollės sė muzikės nė UlqinUlqin 1.4.2010: Dorzimi i ēmimeve tė studentėve mė tė mirė nga shkollat fillore dhe tė mesme nė Ulqin


Ulqin 1.4.2010: Sot kryetari i komunės Gėzim Hajdinaga priti klerikėt e Ulqinit


Ulqin 1.4.2010: LIDERI I AAK-SĖ, ZOTNI RAMUSH HARADINAJ, TUBOI NĖ PEJĖ PĖRFAQĖSUESIT E SUBJEKTEVE POLITIKE SHQIPTARE NGA MALI I ZI 

Lideri i AAK-sė, zotni Ramush Haradinaj, mė 23 mars 2010, nė hotelin “DUKAGJINI” nė Pejė, tuboi  nė njė takim e darkė pune, tė gjithė sė bashku,  pėrfaqėsuesit e subjekteve politike shqiptare nga Mali i Zi. Qėllimi ishte, siē tha i zoti i shtėpisė, zotni Ramush Haradinaj, qė tė mblidheni  bashkė  pėrfaqėsuesit e subjekteve politike shqiptare nga Mali i Zi dhe tė bisedohet pėr situatėn dhe problemet e shqiptarėve, qė  jetojnė nė trojet e veta stėrgjyshore, sot nė Malin e Zi dhe tė provohet pėr identifikimin e ēėshtjeve kyēe dhe mundėsinė e njė veprimi tė pėrbashkėt tė subjekteve politike shqiptare si dhe vazhdimin e marrėdhėnieve tė mira tė ndėrsjellta me AAK-nė, kėtė subjekt politik shumė tė rėndėsishėm nė Kosovė.
 

-         Kėshilla jonė, tha zotni Haradinaj, ėshtė koordinimi nė mes jush.

Ishte kjo njė porosi kuptimplote dhe shumė e nevojshme pėr veprim, pėr ata qė duan tė kenė rezultate dhe tė pėrfaqėsojnė interesat e vėrteta tė shqiptarėve, qė jetojnė nė vatrat e veta stėrgjyshore, sot nė Malin e Zi.

Nė takim ishin tė ftuar dhe morėn pjesė: Mehmet Bardhi, kryetar i  Lidhjes Demokratike nė Mal tė Zi dhe deputet i “LISTĖS SHQIPTARE” (koalicioni LD nė MZ dhe   Alternativa Shqiptare), Tahir Gjonbalaj, aktivist - LD nė MZ e Nikollė Camaj, kryetar i Kuvendit tė Komunės Urbane tė Tuzit dhe anėtar i Kryesisė sė LD nė MZ, Ferhat Dinosha, kryetar i Unionit Demokratik tė Shqiptarėve dhe Ministėr nė Qeverinė e Malit tė Zi,  Gėzim Hajdinaga, kryetar i Komunės sė Ulqinit  dhe Astrit Hoxha, bashkėpunėtor i kryetarit Hajdinaga-  UDSH, Nazif Cungu, kryetar i Forcės sė Re Demokratike - FORCA dhe Genci Nimanbegu, deputet dhe nėnkryetar –  i Forcės, Ali Doda, kryetar  i Bashkimit Demokratik tė Shqiptarėve, Ali Rexha, kryetar i Partisė sė Prosperitetit Demokratik dhe Amir Hollaj, deputet nga koalicioni i grupit tė qytetarėve  “Perspektiva”. 

Me Zotni Ramush Haradinaj, kryetar i AAK-sė dhe ish kryeministėr i Kosovės, nė atė mbrėmje pėr tė nderuar mysafirėt ishin sė bashku, zotni Hysen Gėrvalla, veteran, aktivist e patriot, vėllai i martirėve Jusuf e Bardhosh Gėrvalla, Ali Berisha, kryetar i

Komunės sė Pejės, Musa Berisha, ish kryetari  i Komunės sė Deēanit, Jahja Lluka, shef i kabinetit tė zotni Haradinaj dhe Reshat Nurboja, drejtor i Drejtoratit  pėr Administratė nė Komunėn e Pejės.   

Nga ky takim pune e vėllazėror me dakordim tė plotė u nxorėn dy pėrfundime shumė tė rėndėsishme:

-         Komuna pėr Malėsinė me qendrėn nė Tuz  (komuna e Tuzit nė kufijtė natyrorė tė Malėsisė) me tė drejta dhe kompetenca tė plota, si tė gjitha (21) komunat e tjera nė MZ;  

-         Pėrfaqėsimi politik i shqiptarėve nė parlamentin e Malit tė Zi, nuk guxon tė jetė nėn 5 (pesė) pėrfaqėsues – deputetė, nga radhėt e subjekteve politike shqiptare dhe pėrfaqėsimi adekuat nė nivelin lokal.

Dakordimi pėr kėto dy ēėshtje thelbėsore na bėn optimist dhe na jep tė drejtė tė pohojmė se takimi ishte i suksesshėm, pėr ēka e pėrshėndesim dhe  e falėnderojmė nga zemra zotni Haradinajn.

Vlen tė theksojmė, se ky takim ėshtė i pari i kėtij lloji, qė nga vdekja e kryetarit historik, dr. Ibrahim Rugova, i cili qė nga fillimet e shumėpartiakėsisė, nė vitet e 90-ta, edhe si kryetar i Kėshillit Koordinues i Partive Shqiptare nė ish-Jugosllavi edhe si kryetar i LDK-sė, tubonte rregullisht, sė paku njė herė  nė vit (sipas nevoje ka pas rast edhe mė shpesh)   pėrfaqėsuesit  e partive politike shqiptare nga Kosova, Maqedonia, Mali i Zi e Presheva, pėr tė shkėmbye informacione dhe koordinua, sa ishte e mundur, veprimet politike tė subjekteve politike shqiptare. Prandaj edhe nga ky kėnd kėtė nismė tė zotni Haradinaj e pėrshėndesim ngrohtėsisht. 

Nė fund zotni Mehmet Bardhi, bėri edhe njė falėnderim, ta quajmė tė posaēėm. Luti zotni Haradinajn t’i  pėrcjellė pėrshėndetjet dhe falėnderimet e tija dhe tė Lidhjes Demokratike, pronarit tė hotelit dhe tė kompanisė DUKAGJINI, pėr kontributin dhėnė LD nė MZ, nė vitin 1990, kur nė shtypshkronjėn e tij, nė Pejė  punoi vulat e Lidhjes Demokratike, falas, kur nė Malin e Zi, nuk pranuan tė na i punojnė (nė gjuhėn shqipe), e pa to nuk mund tė dilej nė zgjedhjet e para shumėpartiake si edhe pėr shtypjen e materialit propagandistik zgjedhor pėr zgjedhjet e mėvonshme tė viteve ‘92 e ’96, nė ato kohėra shumė tė vėshtira ... 

SHĖRBIMI PĖR INFORMIM I LD nė MZUlqin 31.3.2010:
Kryetari i Komunės sė Ulqinit Gėzim Hajdinaga  uron tė gjithė besimtarėt katolik me rastin e festės sė Pashkėve. Dita e Pashkėve ėshtė ditė e bardhė e na fton tė gjithėve tė kultivojmė virtytet e sė mirės, tė paqes e tė dashurisė.

Gezuar!

Sinqerisht i juaji,

Gėzim Hajdinaga


Ulqin 27.3.2010: Dita e Komunes se Ulqinit - Programi i kremtimit:
1.04.2010 (e enjte)
11.00 Pranimi i klerikėve nė Kabinetin e Kryetarit tė Komunės
18.00 Ndjarja e ēmimeve nxėnėsve mė tė mirė tė shkollave fillore dhe tė mesme nė Ulqin, Odeoni i Pallatit tė kulturės
19.00 Koncert i nxėnėsve tė Shkollės sė muzikės nė Ulqin, salla e Shkollės sė muzikės

2.04.2010 (e premte)
11.00 Hapja e Konferencės ’’ Investimet nė turizėm si paraprijės tė integrimeve rajonale’’, salla e Kuvendit Komunal tė Ulqinit
14.00 Hapja e Qendrės ditore pėr fėmijėt e hendikap
19.00 Ekspozita e piktores Mersiha Resulbegoviq Mavriq, Odeoni i Pallatit tė Kulturės

3.04.2010 (e shtune)
11.00 Seanca solemne e Kuvendit Komulat tė Ulqinit, Pallati i Kulturės
13.00 Koktej pėr tė ftuarit, Pallati i Kulturės

19.00 Koncert - Sheshi i Ullirit (te rrethi)


Ulqin 9.3.2010: Kryetari i Komunės sė Ulqinit z. Gėzim Hajdinaga priti nė njė takim tė veēantė Sekretarin e parė tė Ambasadės sė Shqipėrisė nė Podgoricė z. Ilirjan Ēukaj.
Gjatė takimit u diskutuar pėr njė sėrė ēėshtjesh tė rėndėsishme veēmas ata qė kanė tė bėjnė me zhvillimin e Ulqinit, si burim mirėqenie dhe perspektive, pėr tė gjithė qytetarėt e tij, por edhe pėr disa normat ligjore qė duhet avansuar, konformė standarteve evropiane. Nė takim bashkėpunimi ndėrmjet Malit tė Zi dhe Shqipėrisė u cilėsua si model i marrėdhėnieve tė fqinjėsisė sė mirė nė rajon.
Duke theksuar faktin qė shkalla e demokratizimi tė njė vendi pėrcaktohet nė mėnyrė tė veēantė edhe nga tė drejtat e pakicave qė jetojnė nė atė vend bashkėbiseduesit u dakorduan qė kėrkesat e pėrfaqėsuesve politik shqiptar nė Mal tė Zi duhen tė jenė tė unifikuar
.


Ulqin,8.3.2010:Pėr nder tė 8. Marsit – Ditės sė Nėnave nė sallėn e Komunės sė Ulqinit u organizuar takimi tradicional ku pėrveē tė punėsuarave nė organet e komunės ishin dhe ata tė organeve republikane dhe sipėrmarrjeve ku ajo ėshtė themelues.Tė pranishmet i pėrshėndeti kryetari i Komunės z. Gėzim Hajdinaga i cili edhe me kėtė rast theksoi qė grate nė ēdo segment e kanė justifikuar plotėsisht besimin e dhėnė dhe se ata pėrherė mund tė llogarisin nė pėrkrahjen e ekzekutivit tė Ulqinit. Mė tej ai nėnvizoi qė energjia dhe kontributi intelektual i grave mbetet njė bazament i rėndėsishėm pėr Ulqinin dhe Malin e Zi qė po i ofrohen ēdo ditė e mė shumė familjes evropiane.

Edhe kėtė Tetė Mars pėr tė gjitha tė pranishmet ishin pėrgatitur dhurata simbolikeTELEGRAM URIMI PĖR 8 MARS

"Me rastin e 8 marsit Ditės ndėrkombėtare tė gruas Kryetari i Komunės sė Ulqinit Gezim Hajdinaga uron tė gjithė nėnat dhe motrat dhe u shpreh urimet e tija tė sinqerta duke iu dėshiruar suksese dhe prosperitet nė ēdo fushė tė jetės."


Archiva Lajmeve: tetorė2008  nėntorė2008 dhjetor2008 Januar2009 shkurt2009 Mars2009 Prill2009 maj-korrik2009
nėntorė-djetor2009  janar-shkurt2010 mars-pril2010


 2005 nė Ulqin.  Video ingjizime nga Ulqini, Kraja dhe Ana e Malit.    video nga Ulqini nė YouTUBE

Tekstet e prezentuara domosdoshmėrisht nuk pėrfaqėsojnė politikėn e redaksisė tė www.ulqini.de  nuk jep pėrgjigje pėr faqe externe
Inhaltlich Verantwortlicher gemäß § 6 MDStV: Shaban Burri
Haftungshinweis: Trotz sorgfältiger inhaltlicher Kontrolle übernehmen wir keine Haftung für die Inhalte externer Links. Für den Inhalt der verlinkten Seiten sind ausschließlich deren Betreiber verantwortlich.Der Inhalt muss nicht mit den Vorstellungen von uns übereinstimmen.

Na vuni nė Favorite

 


Service
Hotel/Villė
Duqane/Shop's
Shitblerje/Sales/

Dhomė/Rooms/
Apartments

Autokampė/
Politika dhe Administratė
Kuvendi Komunes
Kryetari Komunės
KABINETI  KRYETARIT 
Sherbimet

Sherbimi pėr punė tė Kuvendit

Shasi Spezial
Pas botimit tė parė "Bejte tė reja pėr Ulqin", autori Silver Kordiqi na dhuron librin e tij tė dytė, me titull: "Porsi gjėmbat e iriqit..."
Ne pregaditje  bejtet e silver kordiqit

ne filim