Mirė se vini nė Ulqin                 

shko te forumi i ulqinit

ne filim Libra e Telefonit tė Malit Ziwww.ulqini.org ėshtė njė nyje informative. Qėllimi i saj ėshtė tė paraqes Ulqinin nė hapsirėn e rrjetit elktronik. Kjo nyje informon pėr Ulqini, shqiptarėt, kulturen si dhe rrjedhat aktuale politike, tė cilat janė tė mundshme tė prezentohen kėtu. Njėkohėsisht sherben kjo nyje pėr komunikim tė shqiptarėve qė jetojnė nė Botė.
Hyrja
Emripėrdorues:

Emri sekret:


Keni haruar Emrin sekret?
Nuk keni ende konto?
Regjistrohuni tani!

Ulqini
Ku gjindet ulqini
E kaluara e Qytetit
Ulqini Antik
Kongresi Berlinit
Detaria e ulqinit
Ulqini vjeter
Qyteti jashtė bede.
Ambienti
Plazhi i Madh
Plazhi i Vogėl
Ada
Kanali Milena
Valdanosi
Klima e Ulqinit
Ujėrat minerale sulfurike
Jeta dhe ngarjeta
Popullsia e Ulqinit
Kostumet e Ulqinit
Kuzhina ė Ulqinit
sport dhe rekreacion
Rethina e Ulqinit
Liqeni i Shkodrės
Kultura koha e lire

 
Klube dhe Shoqata

Muze
Art dhe Galeria
Bilbliothekė
Film dhe Kinema
Kultura e lagjeve tė qytetit

Masmedia
Qėndra pėr Kulturė
Aktivitetet
Libra e Musafirve
impresum


Emigrationi - Nė gjurmat e Emigruesve


9/11 Loose Change
Palestina Spezial


ART GALLERY

REKLAMOJENI VEHTEN QĖ EDHE NE TĖ REKLAMOHEMI !!!

Ulqin: Kryetari I Qendres pėr hulumtime ekonomike Dr Elez Osmani nė bashkėpunim me kabinetin e komunės sė Ulqinit z Gėzim Hajdinages organizuan konferencen e pare skiencore ndėrkombetare nė Ulqin me titull:
*Turizmi nė funksion tė zhvillimit ekonomik dhe proceset intergues* Pėr www.ulqini.de Dr Elez Osmani ..info nga Konferenca..>

Ulqini.22.2.2010: Nesėr nė orėn 18.00 nė sallėn e Kuvendit tė Komunės sė Ulqinit do tė organizohet tribuna e hapur ku do tė flasin pėrfaqėsues tė Kėshillit pėr ekonomi, financa dhe buxhet pranė Kuvendit republikan.
Moderator do tė jetė Aleksandar Damjanoviq qė njėherit ėshtė dhe kryetar i kėshillit nė fjalė.
Kjo ėshtė njė pėrvojė e re qė Kuvendi i Malit tė Zi, respektivisht trupat e tij dhe zyra e OSBE-sė organizojnė tribuna ku trajtojnė tema tė ndryshme nga kompetencat e tyre.
Hyrja ėshtė e lirė dhe tė interesuarit mund tė drejtojne pyetje e tyre nė adresė tė anėtarėve tė Kėshillit.


Ulqin. 17.2.2010: Kryetari i Komunės sė Ulqinit z. Gėzim Hajdinaga ka pėrgėzuar Presidentin e Kosovės z. Fatmir Sejdiu me rastin e pėrvjetorin tė dytė tė Ditės sė Pavarėsisė.
 Nė telegram ndėr tė tjera thuhet:I nderuari z. President,
Kam kėnaqėsinė mė tė madhe, qė t’ju dėrgoj, Juve dhe tė gjith
ė popullit tė Kosovės, urimet mė tė ngrohta dhe mė miqėsore me rastin e pėrvjetorit tė dytė tė Ditės sė Pavarėsisė.
Uroj bashkėpunim tė frytshėm ndėrmjet dy vendeve nė dobi tė popujve tanė, nė shėrbim tė paqes e tė stabilitetit, si dhe nė funksion tė realizimit tė vizionit tonė tė pėrbashkėt, pėr integrim europian e euroatlantik.
Ju lus tė pranoni, z. President, shprehjen e konsideratės sime mė tė lartė.
I Juaji sinqerisht,
Gėzim Hajdinaga


Ulqin 5.2.2010: Kabineti i Kryetarit tė Komunės sė Ulqinit hedh poshtė me indinjatė si tė pabazė, tendecioze dhe dashakeqe kumtesėn e z. Genci Nimanbegu tė publikuar nė medija.
Ky ekspert i gjithėanshėm kėtė rradhė paraqitet si mbrojtės i informimit, por nga ajo qė shkruan shihet qartė se ai dhe mentorėt rreth tij nuk kanė lidhje me informimin dhe aq mė pak me informimin shqip.
Ėshtė pėr tu habitur dhe pėr tė ardhur keq sesi mundohet tė vėrtetojė tė pavėrteten qė gjoja Kabineti i Kryetarit merret me pėrkthimin e gazetės Koha Javore dhe tė njejtėn e dėrgon nė adresė tė udhėheqėsisė sė Pobjedės.
Z.Nimanbegu nė kumtesėn e tij fillimisht, njofton opinionin me letrėn qė i ka dėrguar Kryetarit tė bordit drejtues tė Pobjedės dhe nė kėtė mėnyrė tenton qė gjoja problemin ta bėjė publik dhe tė jetė ai qė do tė marrė meritat pėr shpėtimin e Kohės Javore.
Qė habia tė jetė mė e madhe, ai ndryshe komunikon me z Sekuliq, ndryshe me Kryeredaktorin e Kohės dhe ndryshe me opinionin.
Me tė tilla veprime vėshtirė se do ti besojė ndokush shpėtimtarit tė   Kohės nga ’’kthetrat’’ e Kabinetit tė Kryetarit tė Komunės.
I bėjmė me dije z. Nimanbegu dhe njėrėzve pėrreth tij qė Kryetari Hajdinaga, si udhėheqės i lartė i njė subjekti shqiptarė e mė pas si anėtarė i Qeverisė sė Malit tė Zi, ka dhėnė njė ndihmesė tė pashlyeshme pėr informimin shqip dhe veēmas pėr Kohėn Javore, e qė vazhdon tė angazhohet pėr njė informim korrekt dhe tė paanshėm.
Z. Nimanbegu, e dijmė qė do tė dėshpėroheni, por e vėrteta ėshtė njė!
Kabineti i Kryetarit Hajdinaga as ėshtė marrė e as qė e ka ndėrmend tė merret me pėrthimin e gazetės Koha Javoje.
Por ti dhe mentorėt rreth teje e dijnė qė kabineti pėrcjell krahas tė tjerave edhe shkrimet qė kanė tė bėjnė me aktivitetet qė zhvillon Kryetari dhe varėsisht informimit reagon kur e sheh tė udhės.
Njė gjė e tillė ka ndodhur edhe me gazetėn nė  fjalė tė datės 14 janar 2010 ku ėshtė pėrcjellur nė mėnyrė integrale deklarata e Ministrit tė Rregullimit Hapsinorė nė tė cilėn ai ndėr tė tjera thotė ,, qė tenderi pėr Plazhin e madh ka dėshtuar edhe pėr shkak tė mospėrkrahjes sė komunitetit lokal, ndėrkohė qė titulli nė gazetė ka dalur ,,Kritika dhe pushtetit lokal,, (ne e dijmė qė kjo tė shkon ty pėrshtati) por, nė kėtė tekst kemi reaguar sepse ti duhesh ta dijshė qė dallimi ndėrmjet komunitetit lokal dhe pushtetit lokal ėshtė i madh.
Kjo ka qenė vėrejtja e vetmja e jona mė cgjė kemi njoftuar udhėheqėsinė e Pobjedės e qė ne takimin e pėrbashkėt me Kryeredaktorin e  Kohės Javore ėshtė pranuar se ėshtė pėrvjellur gabimi qė nuk do tė pėrseritet.
Kjo juve ju duket shkelje e lirisė sė shtypit dhe tentativė pėr tė mbyllur Kohėn Javore?!
Po ti z Nimanbegu nė ēgjuhė keni komunikuar me zotin Sekuliq?!
Me tė tilla gjera bini shumė poshtė si njeri dhe si deputet.
Kėtė, jemi tė sigurtė qė e kupton i tėrė opinioni i gjerė dashamirės i fjalės sė lirė.
Kabineti i Kryetarit tė Komunės sė Ulqinit ka biseduar shtruar me Kryeredaktorin e Kohės pėr tė gjitha ēėshtjet dhe bashkarisht jemi pajtuar pėr njė bashkepunim tė frytshėm, korrekt dhe nė interes tė  opinionit te gjere.
Andaj, jemi tė sigurtė qė edhe Kryeredaktorit tė Kohės nuk i  duhen dhe nuk i nevojiten mbrojtės siē jeni ju, sepse ai e din dhe ėshtė i vetėdijshėm se me kėtė, jo vetėm qė nuk pėrfiton askush por pėson opinioni i gjėrė pėr tė cilin ėshtė dhe i dedikohet Koha Javore.


Ulqin 3.2.2010: Kryetari i Komunės sė Ulqinit z.Gėzim Hajdinaga ka vazhduar aktivitetet dhe takimet zyrtare me qėllim tė realizimit tė idesė pėr hapjen e kolexheve  tė huaj nė Ulqin 

Kryetari i Komunės sė Ulqinit z.Gėzim Hajdinaga u takua nė Tiranė me Drejtorin e pėrgjithshėm tė Kolexheve turke z.Numan Gylem dhe bashkėpunėtorėt e tij.

Nė takim u bė njė sublimim i tė gjitha aktiviteteve tė deritanishme dhe u vlerėsua angazhimi permanent i kryetarit tė Komunės sė Ulqinit nė realizimin e idesė pėr hapjen e njė kolexhi bashkohorė evropian turk edhe nė Komunėn e Ulqinit.

Pas njė takimi tė hapur dhe tejet miqėsore u la qė Kryetari Hajdinaga tė inicojė njė takim me zyrtarėt e lartė republikan pėr ēėshtje tė arsimit nė Mal tė Zi tė cilėt do tė jepnin pėlqimin pėr hapjen e dy kolexheve tė niveleve tė ndryshme nė Podgoricė dhe Ulqin tė cilėt do tė ishin tė gatshėm qė tė fillonin nga puna nė vitin e ri shkollore 2011.

Rrjeti i kolexheve turke nėpėr botė ėshtė shumė i madh. Nė ta angazhohen  mėsimdhėnės me grada tė larta shkencore nga vende tė ndryshme tė botės, ambientet ku zhvillohet aktiviteti mėsimore janė tejet bashkohorė.

Nė kolexhin turk qė vepron nė qytetin e Shkodrės mėsimet tė cilat zhvillohen nė gjuhėn angleze i ndjekin njė numėr i madh i tė rinjve nga qyteti ynė dhe interesimi ėshtė gjithnjė e nė rritje.

Krahas kėsaj strukturat udhėheqėse komunale janė nė kontakt edhe me pėrfaqėsuesit e kolexhit austriak.Ulqin 1.2.2010: Kryetari Komunės sė Ulqinit z.Gėzim Hajdinaga dhe Deputeti Luigj Shkreli, pritėn nė njė takim rasti fatosat dhe pionerėt tė klubit Otrant tė cilėt nga Turneu internacional Kupa e Vjenės 2010, qė u organizua nė kryeqytetin austriak, zurėn vendin e parė nė njė konkurencė tė fortė ku morrėn pjesė ekipet e gjashtė shteteve.
Nė fjalėn pėrshėndetėse Kryetari Hajdinaga qė ėshtė dhe Kryetar i Klubit dhe z.Shkrela, kryetar i Kuvendit tė klubit futbollistik duke uruar mė tė vegjlit pėr kėtė fitore tė rėndėsishme theksuan qė sportistėt e Otrantit dhe tė ekipeve tė tjerė, pėrherė mund tė llogarisin nė pėrkrahjen e strukturave udhėheqėse komunale.
Nė takim u tha se ka mbėrritur edhe njė ftesė tjetėr, kėtė rradhė sportistėt e  Otrantit nė muajin mars do tė udhėtojnė nė drejtim tė Francės nė njė tjetėr  garė tė rėndėsishme. Me kėtė rast folėn edhe trajnerėt tė cilėt udhėhoqėn ekipin e Otrantit.
Pėr tė gjithė pjesėmarrėsit strukturat udhėheqėse komunale kishin pėrgatitur diploma dhe njė shumė tė caktuar tė hollash.


Mehmet Bardhi, kryetar i Lidhjes Demkratike nė Mal tė Zi dhe deputet i LISTĖS SHQIPTARE nė Parlamentin e Malit tė Zi 

Debat pėr shpalljen  dhe mbajtjen e zgjedhjeve lokale 2010
KOMBITORIKA POKERIANE
 

Sot nė Malin e Zi, nė vend qė tė dėshmohen vlerat e demokracisė, kur ėshtė fjala e realizimit tė tė drejtave tė pakicave dhe atyre njerėzore, kemi njė stagnim, madje edhe kthim prapa. Kėshtu  kemi rastin kur funkcionari i lartė i DPS-it dhe doktori i shkencave juridike kėrkon qė tė fshihet dispozita e afirmimit pozitiv pėr popujt pakicė, nga neni 79 i Kushtetutės sė Malit tė Zi dhe nė vazhdėn e saj kur satelitėt e tyre, kėrkojnė tė fshijnė SHQIPTARĖT  nga Kushtetuta. 

Nė Malin e Zi, edhe mbas 20 vjetėsh tė shumėpartiakėsisė, meqenėse partia (-titė) nė pushtet, duke u nisur nga interesi i tyre paraprakisht i definuar dhe i qėllimtė,  pėr ta zgjedhjet e rregullta nuk kanė qenė as nuk paraqesin rregulla (!?), por kombinatorikėn e tyre tė lojės pokeriane, me qėllim tė mbetjes me ēdo kusht nė pushtet, prandaj edhe koha e shpalljes dhe e mbajtjes sė zgjedhjeve, ishte dhe mbet taktika e tyre e mbajtjes sė pushtetit dhe jo qėllimi i vendosjes  sė themeleve tė forta dhe tė njėmendta tė sistemit demokratik zgjedhor, pėr formimin e klimės dhe tė gjitha kushteve pėr zgjedhje demokratike, fer - tė ndershme dhe tė lira. 

Kėshtu qė as pėr kėta zgjedhje tė rregullta lokale nė 14 komunat nė MZ, bazuar nė rezultatet e zgjedhjeve tė 10 qershorit 2006, afati i shpalljes sė tė cilave skadon mė 25 qershor dhe i mbajtjes, mė 25 gusht, tė kėtij viti,  nuk ka, nga ana e tyre,  ndonjė tė dhėnė a pėrcaktues optimist, qė do tė jenė ndryshe se herat e tjera, pėrkundrazi. Pėrmes  mediave tė veta shtetėrore (nė radhė tė parė tė RTVMZ dhe POBJEDĖS) dhe shėrbimeve sekrete, do tė pėrbledhin e analizojnė qėndrimet e opozitės parlamentare, dhe pas kėsaj do ta kurdistin  kohėn e shpalljes dhe tė mbajtjes sė zgjedhjeve vendore, kontra kėrkesave e propozimeve tė demokracisė nė Malin e Zi, gjegjėsisht tė opozitės demokratike. 

Nė kėtė drejtim, ndoshta  ilustrimi mė i mirė i gjithė kėtyre kombinatorikave dhe farsės, ėshtė deklarata e kryetarit tė MZ-sė, pasi shpalli zgjedhjet e kaluara tė 10 shtatorit 2006, kur tha se ai ka respektuar propozimet e opozitės parlamentare dhe zgjedhjet i ka shpallė dhe i ka caktuar qė tė mbahen tė dielėn!? (Atėherė opozita pat kėrkuar qė zgjedhjet tė mbahen sa mė larg sezonit turistik, diku nė tetor apo nė fund tė fundit edhe nė fund tė shtatorit, po jo nė fillim… pėr shkak tė pamundėsisė sė fushatės zgjegdhore nė sezonin turistik. Kryetari Vujanoviq bėri tė kundėrtėn! ).  Ėshtė kjo fotografia reale origjinale e demokracisė malazeze. Besoj se kjo nuk do koment. 

Njė tjetėr dėshmi. Nė  vitet e 90-ta, njė funkcionar i lart shtetėror i MZ, nė njė pritje nė kabinetin tim nė Ulqin, si kryetar i Komunes sė Ulqinit, nė vėrejtjet e mia qė pushteti nuk po respekton tė drejtat tona, madje as ligjet qė i bie, ai nė mėnyrė origjinale m’u pėrgjigj:
-Zotėri kryetar, ēdo gjė qė ju (do tė) propozoni, ne do tė punojmė tė kundėrtėn dhe atėherė e dimė se veprojmė mirė!?  Ēka duhet t’i shtojmė kėsaj. Fatkeqėsisht, pėr tė mendshmin, thotė populli, ēdo gjė ėshtė e qartė. E unė po them, se pėr qėllimmirėt, dashamirėt, kombėtarėt e demokratėt.
Prandaj, a nuk ėshtė e kotė qė diēka tė propozojmė, p.sh. qė tė mbahen nė njė ditė zgjedhjet nė tė gjitha komunat etj. pasi madje kjo, siē thashė, mund tė jetė edhe nė dėm tonin, kur nė pozitėn parlamentare e qeverisėse nuk ekziston  gatitshmėria pėr njė dialog tė mirfilltē demokratik, pra edhe pėr zgjedhjet vendor tė 2010, pėr datėn e shpalljes dhe  tė mbajtjes sė tyre.
Nė vendet me njė zhvillim tė lartė tė demokracisė parlamentare dhe tė funkcionimit  tė saj, respektohen rregullat e zgjedhjeve tė rregullta. Respektohen propoziomet e opozitės. Pra edhe pėr ēėshtjen e mbajtjes sė zgjedhjeve vendore.
Sot nė Malin e Zi, nė vend qė tė dėshmohen vlerat e demokracisė, kur ėshtė fjala e realizimit tė tė drejtave tė pakicave dhe atyre njerėzore, kemi njė stagnim, madje edhe kthim prapa. Kėshtu  kemi rastin kur funkcionari i lartė i DPS-it dhe doktori i shkencave juridike kėrkon qė tė fshihet dispozita e afirmimit pozitiv pėr popujt pakicė, nga neni 79 i Kushtetutės sė Malit tė Zi dhe nė vazhdėn e saj kur satelitėt e tyre, kėrkojnė tė fshijnė SHQIPTARĖT  nga Kushtetuta. Ose kur kur Kryetari i Malit tė Zi thotė se Ai nuk do tė nėnshkruaj, nuk do tė pranojė letrat kredenciale tė ambasadorit tė Kosovės nė Podgoricė, megjithėse Qeveria e Malit tė Zi dhe ajo e Kosovės vunė marrėdhėnit diplomatike, pa “futur” malazezėt  nė Kushtetutėn e Kosovės etj. etj. Kjo shihet qartė se ėshtė njė lojė e dakorduar, kur njėri thotė ashtu e tjetri  kėshtu Si e kanė emrin e vėrtetė  kėto veprime? Askurrqysh ndryshe, thoshte njė shok imi, veēse vazhdim i njė avazi tė asaj politike tė vjetėr diskriminuese e pėrndjekėse tė Malit tė Zi ndaj shqiptarėve.
Kjo nuk do tė ishte ndonjė ēudi as e ditės as e vitit. Ēudi ėshtė se si disa politikanė, qė e mbajnė vetėn pėr shqiptarė e pėrfaqėsues tė interesave tė shqiptarėve, po heshtin e madje po veprojnė, bashkėveprojnė  e mbajnė  i-son kėsaj kėnge tė vjetėr “moderne” tė pushtetit. Po, dihet  se “ēudia” ėshtė te favoret qė kanė nga pushteti e te pushteti. Por athua , vallė nuk e dinė se edhe favorėt kanė fund njė ditė, madje fund tė turpshėm, por edhe tė dėmshėm, jo vetėm pėr popullin pakicė, tė drejtat e tė cilit po shkelėn, po edhe pėr vetė shtetin.Janar 2010


Ulqin 26.1.2010: Nė Ulqin sėshpejti mund tė presim fillimin e punimeve tė banesave qė do tė ndėrtoheshin nga Fondi i sindikatave pėr ndėrtim dhe Komuna e Ulqinit
Kryetari i Komunės sė Ulqinit z.Gėzim Hajdinaga dhe bashkėpunėtorėt e tij pritėn sot nė njė takim pune z.Svetozar Bullatoviq, Drejtor i marketingut i Fondit republikan tė sindikatave pėr ndėrtim dhe z. Shefki Keko Lamoviq, Kryetar i sindikatave tė Ulqinit.
Nė takim u bė fjalė pėr aktivitetet e Fondit nė ndėrtimin e banesave pėr punetorėt e kolektiveve tė ndryshme, me ēmime tejet tė arsyeshme.
U tha qė i tėrė aktivitetei zhvillohet nė koordinim ndėrmjet Fondit dhe Komunės, si palė e interesuar.
Ky akcion ėshtė zhvilluar nė shumė qytete tė Malit tė Zi.
Kryetari Hajdinaga duke vlerėsuar njė hap tė tillė u shpreh i gatshėm qė edhe Ulqini tė pėrfshihet nė projekte tė kėtilla tė levėrdishme, dhe me vlera, veēmas pėr ato tė cilėt nė asnjė mėnyrė nuk munden tė zgjidhin problemin e  strehimit.
Ai autorizoi Sekretarin pėr Urbanizėm qė sa mė parė tė punohet nė sigurimin e dokumentacionit projektues dhe i njėjti t’i ofrohet Kuvendit p
ėr miratim.
Nė takim siē u tha komunės, e cila do tė siguronte truallin pėr ndėrtim dhe do tė lironte investuesin qė nė kėtė rast ėshtė Fondi, nga taksat komunale do ti takonin 30 pėrqind e banesave.
Ju, rikujtojmė qė nisur nga qytetet e tjerė ku po aplikohet projekti nė fjalė,  ēmimi i banesės pėr metėr katrorė shkon nga 592 euro nė Pogoricė  respektivisht 560 euro nė Plevle, deri nė 850 euro nė Budve.


Ulqin 17.1.2010:

Me rastin e  lajmit tė sotshėm qė Mali i Zi dhe Kosova, kanė vendosur  marrėdhėniet diplomatike  me shkėmbimin e letrave tė ministrave tė punėve tė jashtme tė Malit tė Zi dhe tė kosovės, Mehmet Bardhi, kryetar i Lidhjes Demkratike nė Mal tė Zi, dha kėtė  
D e k l a r a t ė : Lajmi qė sot u dha nė mjetet e informacionit qė Mali i Zi dhe Kosova, kanė vendosur marrėdhėniet diplomatike  me shkėmbimin e letrave tė ministrave tė punėve tė jashtme tė Malit tė Zi, zotėri Millan Roqen dhe tė kosovės, Skėnder Hyseni, ėshtė lajm i mirė, tė cilin akt  e  pėrshėndesim. Ėshtė lajm i mirė sepse ishte edhe akt i pritur. Kishte nevojė edhe kushtet ekzistonin, qė kėtė ta kryenin edhe mė herėt, por edhe tash nuk ėshtė vonė, sidomos po tė kemi parasysh kankulimet politike, klimėn politike brenda Malit tė Zi, e sidomos  sugjerimet dhe presionin politik nga Serbia, e cila insistonte qė Mali i Zi mos tė ngutet me vendosjen e marrėdhėnieve diplomatike me Kosovėn deri sa Gjykaka Ndėrkombėtare e Hagės mos tė bjerė vendim.....lėxo mė shumė----->


Ulqini 13.1.2010: Komuna e Budves do tė ndajė 10.000 euro pėr zonat e pėrmbytura nė territorin e komunės tonė.Kėshtu u tha nė takimin qė Kryetari Hajdinaga pati nė kabinetin e tij me nėnkryetarinė Budvės z. Milenko Medigoviq dhe sekretarin pėr investime tė kėtij qytetin z.Dragan Maroviq. Ditė mė parė ndihmė financiare dhe materiale premtuan kryetarėt e komunave tė Bjello Poles, Rozhajes dhe Plevles Nė ndėrkohė shtabi i emergjencave nė Ulqin kėrkesė pėr ndihmė ka adresuar nė shumė adresa nė vend dhe jashtė.


Ulqin 12.1.2010: Sukseset e Klubit tė karatesė “Ulqini” vazhdojnė edhe nė vitin 2010
PETAR BARLLOVIQ HAP RRUGĖ TĖ REJA
Mė 08.01.2010 nė Samobor tė Kroacisė u mbajt turneu i XIX ndėrkombėtar i karatesė “Grand Prix Croatia 2010”, nė tė cilin morėn pjesė 18 shtete.
Garuesi i klubit tė karatesė “Ulqini” Petar Barlloviqi, tashmė mė i njohur pėr tė gjithė pėr rezultatet e tija tė shkėlqyera, si nė gara tė nivelit mė tė lartė nė vend , ashtu dhe jashtė vendit. Petar Barlloviqi, nė mesin e garuesve tė 18 shteteve, u kurorėzua me medaljen e argjendtė nė luftėra individuale nė kategorinė -61 kg. Ai pati 4 luftėra, prej tė cilave fitoi tri. Kundėrshtari i parė ishte i pėrfaqėsueses sė Italisė, tė cilin e mundi me rezultatin 3:0, luftėn e dytė e pati me pėrfaqėsuesin e Sllovakisė, ndaj tė cilit triumfoi me rezultatin 2:0, ndėrsa nė luftėn e tretė u ndesh me pėrfaqėsuesin e Kroacisė, tė cilin e mundi 6:2. Nė finale, nė meēin e katėrt, ka luftuar kundėr pėrfaqėsuesit tė Maqedonisė, ku humbi me rezultatin 2:1 dhe fitorja i takoi maqedonasit, pak edhe me ndihmėn e referėve. Barlloviqi me kėtė prezentim tė denjė i hapi vetes njė rrugė tė re pėr pjesėmarrje nė Kampionatin Evropian tė Karatesė, i cili do tė mbahet mė  5-6-7 shkurt nė Izmir tė Turqisė. Atje ai do tė shkojė si pjesėtar i Pėrfaqėsueses shtetėrore tė karatesė sė Malit tė  Zi, pasi qė gara nė Samobor shėrbeu edhe si test pėr garuesit e kėsaj pėrfaqėsueseje.
Nė kėtė turne nga rradhėt e Klubit tė karatesė “Ulqini” mori pjesė vetėm Barlloviqi, edhe pse edhe garuesi ynė Granit Rexha ishte nė listėn e tė zgjedhurve pėr Pėrfaqėsuese, por pėr shkaqe subjektive, Graniti nuk mundi tė marrė pjesė nė kėtė garė. Pėrfaqėsuesja e Malit tė Zi mori pjesė me kadetė, juniorė , seniorė tė rinj dhe seniorė nė ditėn e parė tė garės, ku u ndeshėn nė mes vetes pėrfaqėsuesit e reprezentacioneve zyrtare tė 18 shteteve, ndėrsa ditėn e dytė kanė punuar gjeneratat e reja tė klubeve tė ndryshme.
- Ky ėshtė njė fillim i mbarė i sezonit tė parė tė garave pėr vitin 2010 pas sukseseve tė mėdha tė vitit tė kaluar, i cili ishte viti mė i suksesshėm deri tani. Viti 2009 ka qenė me tė vėrtetė viti i trofeve tė mėdha, viti i kampionėve, viti i artė pėr klubin tonė, - shprehen tė kėnaqur trajnerėt Naim Duraku dhe Kujtim Sukaliqi, tė cilėt po punojnė vazhdimisht nė pėrgatitje tė garuesit Barlloviq.
SHĖRBIMI PĖR MARRĖDHĖNIE            ME PUBLIKUN I KK "ULQINI"


Ulqin 4.1.2010. Kryetari i Komunės sė Ulqinit Gėzim Hajdinaga kryesoi njė takim  tė shtabit pėr situata tė jashtėzakonshme.Nisur nga situata e krijuar ditėve tė fundit nė Shqipėrinė fqinje, ku pėr shkak tė rreshjeve tė mėdha atmosferike, pėrmbytjeve dhe    hapjen e portave tė shkarkimit tė hidrocentraleve, shtabi u informua detalisht se si paraqitet situata nė Bunė dhe fshtarat e prekur – Shas, Lisėn Fraskanjel etj.
Bazuar nga informatat e grumbulluara nga terreni, vizitat e ekipeve dhe kontakteve tė vazhdueshme u vendos qė tė vihet komunikim zyrtarė ndėrministrorė, e tė merren tė dhėna zyrtare nga Shqipėria  dhe konformė kėsaj tė merren masa adekuate.U la qė njė ekip ekspertėsh tė vizitojė argjinaturėn nė Bunė dhe  ajo tė jetė nė mbikqyrje tė vazhdueshme.Nė ndėrkohė do tė pėrgatiten tė dhėna qė kanė tė bėjnė me numrin e fuqisė punėtorė dhe paisjeve qė disponon komuna nė rast tė pėrkeqėsimit tė situatės.Kryetari i Komunės Gėzim Hajdinaga, nesėr me ekipin e tij do tė dalė nė terren dhe do tė vizitojė nga afėr fshatrat tanė qė kanė pėsuar dėme nga pėrmbytjet. Ai insistoi qė situata tė jetė nėn kontroll tė vazhdueshėm dhe tė bėhet evidenca e qytetarėve tė cilėt kanė pėsuar dėme materiale, e tė insistohet nga organet relevante  nė ndihmėn e tyre.


Archiva Lajmeve: tetorė2008  nėntorė2008 dhjetor2008 Januar2009 shkurt2009 Mars2009 Prill2009 maj-korrik2009
nėntorė-djetor2009  janar-shkurt2010 mars-pril2010


 2005 nė Ulqin.  Video ingjizime nga Ulqini, Kraja dhe Ana e Malit.    video nga Ulqini nė YouTUBE

Tekstet e prezentuara domosdoshmėrisht nuk pėrfaqėsojnė politikėn e redaksisė tė www.ulqini.de  nuk jep pėrgjigje pėr faqe externe
Inhaltlich Verantwortlicher gemäß § 6 MDStV: Shaban Burri
Haftungshinweis: Trotz sorgfältiger inhaltlicher Kontrolle übernehmen wir keine Haftung für die Inhalte externer Links. Für den Inhalt der verlinkten Seiten sind ausschließlich deren Betreiber verantwortlich.Der Inhalt muss nicht mit den Vorstellungen von uns übereinstimmen.

Na vuni nė Favorite

 


Service
Hotel/Villė
Duqane/Shop's
Shitblerje/Sales/

Dhomė/Rooms/
Apartments

Autokampė/
Politika dhe Administratė
Kuvendi Komunes
Kryetari Komunės
KABINETI  KRYETARIT 
Sherbimet

Sherbimi pėr punė tė Kuvendit

Shasi Spezial
Pas botimit tė parė "Bejte tė reja pėr Ulqin", autori Silver Kordiqi na dhuron librin e tij tė dytė, me titull: "Porsi gjėmbat e iriqit..."
Ne pregaditje  bejtet e silver kordiqit

ne filim