Mirė se vini nė Ulqin                 

shko te forumi i ulqinit

ne filim Libra e Telefonit tė Malit Ziwww.ulqini.org ėshtė njė nyje informative. Qėllimi i saj ėshtė tė paraqes Ulqinin nė hapsirėn e rrjetit elktronik. Kjo nyje informon pėr Ulqini, shqiptarėt, kulturen si dhe rrjedhat aktuale politike, tė cilat janė tė mundshme tė prezentohen kėtu. Njėkohėsisht sherben kjo nyje pėr komunikim tė shqiptarėve qė jetojnė nė Botė.
Hyrja
Emripėrdorues:

Emri sekret:


Keni haruar Emrin sekret?
Nuk keni ende konto?
Regjistrohuni tani!

Ulqini
Ku gjindet ulqini
E kaluara e Qytetit
Ulqini Antik
Kongresi Berlinit
Detaria e ulqinit
Ulqini vjeter
Qyteti jashtė bede.
Ambienti
Plazhi i Madh
Plazhi i Vogėl
Ada
Kanali Milena
Valdanosi
Klima e Ulqinit
Ujėrat minerale sulfurike
Jeta dhe ngarjeta
Popullsia e Ulqinit
Kostumet e Ulqinit
Kuzhina ė Ulqinit
sport dhe rekreacion
Rethina e Ulqinit
Liqeni i Shkodrės
Kultura koha e lire

 
Klube dhe Shoqata

Muze
Art dhe Galeria
Bilbliothekė
Film dhe Kinema
Kultura e lagjeve tė qytetit

Masmedia
Qėndra pėr Kulturė
Aktivitetet
Libra e Musafirve
impresum


Emigrationi - Nė gjurmat e Emigruesve


9/11 Loose Change
Palestina Spezial


ART GALLERY

REKLAMOJENI VEHTEN QĖ EDHE NE TĖ REKLAMOHEMI !!!

Ulqin: Kryetari I Qendres pėr hulumtime ekonomike Dr Elez Osmani nė bashkėpunim me kabinetin e komunės sė Ulqinit z Gėzim Hajdinages organizuan konferencen e pare skiencore ndėrkombetare nė Ulqin me titull:
*Turizmi nė funksion tė zhvillimit ekonomik dhe proceset intergues* Pėr www.ulqini.de Dr Elez Osmani ..info nga Konferenca..>

Bejtja e Vitit tė Ri 

Pėr ēdo vit tė Ri, unė jam ma i vjetėr, dymijė e pesqind vjetė, si rallė kush tjetėr. 

Unė jam qyteti juaj, mė thojnė-Ulqini gjithnji e ma pak mė vėreni, e shkoni-vini… 

Vitet e ri tė jenė, rast tė mendoni prej ku m’keni ardhė e ku pa m’shkoni.. 

Populli im – Ulqinak, m’keni taku banorėt e mi, une, nuk mund me i kėrku…. 

Ditėn e fundit tė vitit, tė gjithė po e dhuroni me aheng, valle e kangė, po e festoni…… 

Unė ju shikoj pėr seri, e s’mund me u ēudit hani dhe pini pa masė, e natėn e bani ditė. 

Olkiniatėt dikur, janė gėzu bereqetit kur i ka ba ullishta kokėrr dhe peshku t’detit. 

Ma tė lumtur kann’ qenė ato, pa rryme elektrike se sa ju qė jeni sot n’terr,  nė kohė atomike. 

Shumė vite tė Ri kann me kalu, e me na ardhė por, ishalla pėrsėmbarit e me faqe tė bardhė. 

Ju jeni veē mysafirė, pra, e jo pėrgjithmonė kujdesuni pak ma tepėr pėr mu, se do t’jet’vonė 

Unė jam i pėrjetshėm, sa do tė ketė botė ngritni pėr kėtė Vit tė Ri, edhe pėr mu’nji gotė!

 Zvicėr, mė 31.12.03


Silver Korda 21. Dezember um 11:07
Ulcinj je kopile Crne GoreGrad koji živi samo od obećanja,omladina luta i samo sanja
Biznis je glavna tema kafana ali ne i zaštita ribe i fazana
Priča se godinama za investicije iako su samo u stvari fikcije
Nigdje ni traga od kapitala samo kod političara naslage sala
Ni Vlada ni narod u Crnoj Gori za Ulcinj neće da čuje, niti da zbori
Ulcinj je postao kopile Crne Gore sada su providne sve Vladine fore
Ulcinj se ruši baš sistematski profit se dijeli po pola-bratski
K`a slijepo crijevo na jugu Jadrana turizam je postao najtanja grana
Ulcinj je starac Mediterana godinama boluje od krvavih rana
Hotel Republika nekad ljepotica prava od nje je ostala samo još trava
Nove generacije n`i ime joj ne čuše a svjedoci su hotela koji se ruše
Dvorac do njega biser baš pravi sada je ruglo, da te ustravi
Hotel Jadran je bio ponos Ulcinja sad je to mjesto za tovljenje svinja
I rušenje Galeba bijaše na prevaru trebaše im gvožđe za nikšićku Željezaru
Ulcinj je pun rugla na svakome ćošku na štetu naroda i o njegovom trošku
Ulcinjski pjesak se “sadi” na budvanskoj plaži nije im to dosta, no šire i laži
Prema narodu se šire intrige Albanci imaju egzistencijalne brige
Raščepili Ulcinj k`a kurva kopile od njegovih para se dižu vile...
Ada je gola a Albatros bez krila čeka se neka velika sila
Otrant je pao na nisko granje ulcinjska Rivijera čeka na pranje
Porta Milena smrdi do neba čišćenje i most, nikom` ne treba
Valjdanos jeca od bola i straha polako ostaje jadan bez daha
I dok se u Budvi sprema veselje “Biseru” ostaje samo kuku ljelje...

Silver KORDA
21.12.2009 Papreni pozdrav iz Svajcarske


Ulqin, mė 26 dhjetor 2009:FILLOI FAZA E DYTĖ E KONSERVIMIT TĖ EKSPONATEVE TĖ GJETURA GJATĖ GĖRMIMEVE ARKEOLOGJIKE NĖ SHAS

Shoqata “Ora” nė bashkėpunim me Muzeun e Ulqinit ka filluar realizimin e fazės sė dytė tė projektit tė konservimit tė eksponateve tė gjetura gjatė gėrmimeve arkeologjike nė Shas nė vitin 1985.
Konservimi i eksponateve, qė pėrbėjnė objekte tė ndryshme, do tė kryhet nga sektori pėr konservim pranė Entit pėr Mbrojtjen e Monumenteve Kulturore – Historike nė Cetinė. Procesi i konservimit parashikohet tė zgjasė 4-6 muaj.
Projekti realizohet me ndihmėn e njė granti prej 2500 eurosh tė akorduar nga Fondi pėr Pakica.
Nė fazėn e parė tė realizimit tė projektit janė konservuar 60 eksponate tė cilat i janė prezantuar publikut nė muajin maj tė kėtij viti, me rastin e Manifestimit tradicional “Pranvera nė Anė tė Malit”.
Nė gėrmimet arkeologjike nė Shas, tė kryera gjatė vitit 1985, janė gjetur rreth 190 eksponate tė cilat deri vitin e kaluar kanė qėndruar tė pakonservuara nė depot e Muzeut tė Ulqinit.


Te dashtun bashkombas katolik/krishter, paqa e Zotit kjoft me ju !

Kur’ani 19:33. Selami ėshtė me mua ditėn kur u linda, ditėn kur tė vdes dhe ditėn kur tė dal i gjallė!”
19:34.Kjo ėshtė e vėrtetė, rreth Isait, birit tė Merjemes….
Urime te perbashketa ne keto dite te shenjta, kujtimin e lindjes te Jezu Krishtit(hz.Isa's a.s), kujtime ne Shen Marise, Shen Zefin, Shen Elizabeten, Shen Zaharin dhe Shen Hanna-ne. Te gjithe keto i takonin familjes Imran dhe secila familje e shenjt eshte nje sure nder ma te gjatat  ne Kuranin e shenjte, sura e trete gjithashtu eshte njera prej 19 lutjeve e permbledhur ne uratat e Shen Marise.
Gjithashtu edhe per ne muslimanet eshte Jezusi(Isaja a.s) nje dhunti e vecante, shpetimtar i judeve, shpirti i shejtnum prej Zotit (Ruhullah)

Ekipi i Redaksise mediatike-elektronike ulqini.de me pronar Shaban Burri ju uron nga zemra nje Feste te gezueshme me bekimin ma te madhe qe mund ti jape vllau-vllaut, naten e drites ne kujtes qe Zoti e shendriti per ne me lindjen e Jezusit-Mesise  ne Betlehem.Urime nga thellesija e zemres me bekim te Zotit.Ulqin 24.12.2009Me rastin e festės sė Krishlindjeve, kryetari i Komunės sė Ulqinit z. Gėzim Hajdinaga, deputeti Luigj Shkrela dhe zyrtarė tė tjerė tė Komunės vizituan kishėn e Shtojit ku u takuan me famulltarin e kishės Don Franin.
Me kėtė rast u shkėmbyen urime tė ndėrsjellta dhe u vlerėsua puna e pushtetit vendorė si dhe harmonia fetare qė ekziston ndėrmjet komuniteteve tė qytetit tonė.
Nė kėtė Ditė feste kryetari Hajdinaga u pėrcjell pėrmes mediave tė gjithė besimatarėve katolik urimet mė tė pėrzemėrta: Sot ėshtė njė ditė shumė e veēantė, njė ditė e gėzuar, njė ditė shumė e rėndėsishme pėr tė dhėnė mė shumė mesazhe paqeje, pėr mė shumė tolerancė, mė shumė harmoni.
Urime mė tė pėrzemėrta pėr kėtė Ditė tė bekuar, qė ėshtė simbol i pėrjetėsisė, shpresės dhe adhurimit, i motivimit tė njeriut, i pėrkushtimit pėr tė mirėn pėr tė ardhmen.
Gėzuar!


Faqes mediatike/elektronike www.ulqini.de ,

pasi qe ne faqen e internetit http://www.visit-ulcinj.com/blog/2009/12/08/nikolla-shabani-gdje-su-albanci-katolici/  nuk po del pergjigja ime, kam nje kerkese nese nuk ju prishe pune shpresoj nga ju te njoftoni lexuesit me keto pergjegje te mia, ku paralel paraqitni edhe ate cfare eshte publiku  ne faqen visit-ulcinj.com pasi ato nuk po qesin komentin tim. Kete po e kerkoj vetem per korektese ndaj komentuesve. 

Falemderit per mirekuptimin! Nikolle Shabani

 --------kliko kėtu-pėr dy tekstet-->

 

Foto: Nikolle Shabani ne zyren e tij

Comment:nga Nikolle Shabani (N.SH.) Redaksise www.visit-ulcinj.com:

 E nderuara Redaksi (www.visit-ulcinj.com) e kesaj Qendre elektronike informative, po shfrytezoj nga rasti per te ju pergezuar per punen tuaj edhe komentin qe keni hapur ne fjale per lexuesit tuaj. Po vreje dy gabime qe kane pasuar nga ju ndoshta gabim  pa qellim, por fotografia te cilen e keni qitur ne fillim,aty nuk jam une por nje ish kolonel i UCK (Ushtrise Clirimtare te Kosoves) Mr.Kemal Shaqiri  kjo fotografi verehet nga sfondi i prapavise se eshte marre nga fotot e takimit te “Lobit Shqiptar ne Gjermani” ne dhjetor 2006, nuk zemrohet askush sepse Zotriu ne foto eshte nje mik i vjeter i imi ,por nuk eshte ne rregulle e terakjo. Tjetra fotoja me Kryministrin Berisha don sqarim te vecante e jo te vendoset ashtu sikur kete fotografi e keni gjithashtu nga “Vijesti”, per te tejkaluar ne te ardhmen mospergjegjesi te ketilla, ju terhjek vemendjen  te jeni me te kujdesshem.Ju njoftoj se nga viti 2002 jam i pajisur me certifikate te gazetarit  IFJ /Internacional Federation of  Jurnalists / dhe i njoh  pasojat e redaksive ne gabime te tilla. Shpresoj se nuk do te inatoseni per gabimin tuaj!  Nuk kuptoj pse nuk i publikuat komentet e mija!  /Pershendetje N.SH.

 

 

 

 Pėrgjegjet:

Comment 9th Dec 2009 08:26 : cjenjeni komentatoru, u mom clanku se ne snosi gde ja zivim i gdje ima vise para, niti nema predeavanja, pa bi bilo pozeljno da pisete bez tri tacaka i tako dalje, ako imate svoje misljenje iskazite se slobodno i jasno, po mogucnosti produktivno da bi vase misljenje doprinjelo pokrenutoj temi koja ima u jednoj od svojih osnova i za cilj odresenje prica u kutkovima i slicno ,a vi to isto sada cinite i pismeno.       /od N.SH.

 

Comment 9th Dec 2009 10:23  Pergjegje nga N.SH. : I nderuar Zotri, respektoj kohen tuaj qe keni merre per te komentuar  letren time, por me vjen shume keq qe se paskeni patur aftesine ta kuptoni porosine time.Une  po kufizohem ne ate cfare ju keni vecuar.Letra eshte drejtuar njerezve te cilet i votoj vullneti i popullit shqiptar ne Ulqin me rrethine, ne mesin e te cileve isha edhe vete ,ju kujtohet kur edhe publikisht mbeshteta z.Mehmet Bardhi ne Ostros gjate kampanjes se tij per deputet. Pergjegjen e kerkova ne vend te drejt se e ndjej qe keto perfaqsues jane deputete per shqiptaret e kesaj treve ne Parlamentin vendor.Personat qe ju i permendni nuk di se jane perfaqsues legjitim partiak te partive shqiptare, ato jane qytetare shqiptare si edhe shume te tjere te kycur ne jeten politike te Malit te Zi, por nuk jane te deleguar nga ndonje Parti shqiptare nacionale.Pse ne gjuhen malazeze eshte fakti si e shihni edhe vete per mos te patur interpretime te gabueshme si eshte edhe i juaji e keshtu qe ta din bashkevendasit tane se cfare po bashkebisedojme,apo edhe ky shkake, pse ne gjuhen malazeze? Pasi qe kjo eshte gjuha ne te cilen ato flasin ne Parlament.Ky eshte artikulli im i pare ne gjuhen malazeze ,te parin ne gjuhen shqipe e kisha ne Shqiperi ne vitin 1992, Interviste te cilen e beri ate kohe gazetari Edi Paloka ,sot parlamentar i PD-se ne Shqiperi edhe vazhdoj intenzivisht qe nga ajo kohe e deri sot te ju drejtohem bashkekombasve te mi ne gjuhen shqipe  artikulli I fundit  ne gjuhen  shqipe ishte tek  gazeta “Bot Sot” 24.11.2009 (do ja percjedhe redaksise), por nuk e shoh se duhet mos te  japim mendime ne gjuhen malazeze.  Te  paren libreze partiake e kam nga Lidhja demokratike ne Mal te Zi edhe vazhdoj ta ndjej ende veten anetar te saj,  edhepse ne Diaspore ku veproj njohim vetem nje Parti, ceshtjen Kombetare Shqiptare.Qellimin e kam shume te mire edhe vizionar per ruajtjen dhe afrimin e cdo shqiptari pa dallim konfesioni,regjioni,lagjeje apo mahalle(si e thoni ju parti “Qytetare” apo katundare),kete qellim te shendoshte timin e verteton edhe besimi i shokeve ne Diasporen shqiptare teEvropes  perendimore ,te cilet ende sot me njohin besanik ne detyra shume te rendsishne per cestjen shqiptare.Per kete shkak edhe mora qendrimin edhe bera pyetjet ne letren per te cilen ju komentoni.Tjetra ku permendet nga ju z.Sinishtaj prape ju nuk e kuptoni, ne letren time behete fjale per Ulqin e rrethine, jo per Malesi etj.Mos dredhoni se mund te bini ne kurthe te vete edhe prezentohuni, me siguri posedoni nje emer.Cfare i perket asaj qe une te behem shembull kishe ti per te pase te veshtire i  pari sepse veprimtaria ime kombetare kalon pertej politikes lokale per te cilen jemi duke folur ,e une po provoj te ulem ne nivelin e lokales por kur ke te beshe me nivel te pa gdhendur kombetarisht, haset ne mendime te pangritur si i yti e kjo dheme shume ,por me sa duket ne Ulqin qendrimi  juaj ka gjete vehten dhe ndihet mire ne ate anomali.Kete e deshmon rasti se si ju komentoni letren ne fjale! Keto qendrime ndaj letres tende, kuptoj nga une si sqarime  vllazerore, per  ti kontribuar ardhmerise tone me mire.Per mu nuk eshte njesoj se cfare mendon nje individ i cili jep perpjekje me potencialin e tij intelektuale, qoft edhe pa sukses si ne rastin tuaj, por vete angazhimi tregon se ju po ju brengos dicka dhe une e pershendes kete perpjekje  tuajen ,ma teper se te atyre qe nuk e fituan guximin per ta shtjelluar kete problem   / pershendetje miqsore  nga  N.SH.

 

 Comment 9th Dec 2009 15:27 Odgovor od N.SH.:Gospodine, ne radi se o tome cije je vrijeme doslo i kome ce vreme doci, bitno je voditi nasa aktualna vizija u pravu buducnost?Svu ovu Gospodu koju vi imenujete ne vidim da su necjenjeni u nasem gradu, a isto i Gospoda poslanici kojima ja imenujem u pismo vidi se da su cjenjeni u nasem gradu i ako ovakva tema nije po njihovom ukusu. Ja sam uputio jedno pismo na koje cekamo zajedno sa vama i mnogima jedan odgovor.Moj cilj je bio  doprinjeti boljem zivotu u nasoj sredini,kao sto smo imali srecu da uz zreli um celnih ljudi i njenih gradjana u Crnoj Gori da se sacuvamo od katastrofe koja se desila u drugim relublikama i Regionima bivse Jugoslavije, tako imamo mogucnost da se popravimo u buducem vremenu tu gdje gresimo.Tash e besoj se do mendosh me dore ne zemer.   /nga N.SH.

 

 

 

Comment/Rikujtim. 9th Dec 2009 23:34 Pergjegje nga N.SH.: O i gjori Shqiptar, para se te filloj me te tregu per ate Greqi, ku i thone kahere Shqiptari me herojte e saj legjendare “Bubulin e Marko Bocare „po ti them per kete vende e Malesi dy fjale.Kur ate kohe luftoj shqiptari per liri (nga osmandhinjte) Krajl Nikolla i Malit te Zi i dha disa arme Malesise dhe keshtu kendohet ne kengen e popullit te ksaj ane:

                                        

 tane kshtenimit arme i ka dhane,me i vra turqit ku me i zane, 
“ Dede Gjon Luli i burr dai, i thote Mretit ne Ceti, 
i vras turqit e Azise ,
 por jo vllaznit e Malsise Jemi vllazen me dy fe, tetane desim per atdhe.

Nese permend „tregun e ri“ po te kujtoj nje treg te vjeter qe e pravoj njefare trathtari kombetar me 15 maj te 1915 Haxhi Qamaili ma vone i vete quajtur Haxhi Qemali deshti ta ktheje Shqiperine e pamvarur prape nen Turqi, ju kundervu Princ Vidit dhe i dha Serbise prape mundesine per tu versulur ne trevat tona etj.   Ky trathtare thoshte:  DUAM BABEN (SULLTANIN) por nuk pati jete te gjate edhe pse beri shume dame. Komunistat si tradhtare edhe me te mdhenje e dekoruan kete trathtar si luftetar klasash, se keto tradhtare komunist nuk njifshin figurat e  kombit si Gjergj Fishtėn, Faik Konicėn, Ernest Koliqin, Vinēens Prenushin, Martin Camajn, Arshi Pipa, Qemal Draqinin, etj.Nuk do vonoj shume dhe do shkruhet historia e vertete kombetare ne baza demokratike, keshtu  qe ato qe deshirojne te din te verteten kombetare do te fitojne mundesine te pasurojne njohurit e veta.Edhe kjo e sodit do shkruhet nje dite dhe „ky tregu i ri“ do kete sqarimet e veta per pasardhesit tone,i mjeri ai qe nuk e sheh se ne cfare belajet eshte katandise.Per fat te mire gjithemon Zoti i ka dhuru popullit shqiptar djem e bija te cilet e kane shpetuar nga e keqja.

Nga je o dai ,qe po flet me dije pa u ngi, duhet te jeshe me i angazhuar per te gjyku shnoshte pershendetje nese vjen veres ne Ulqin, mund te flasim per ate Cameri, qe ti e quan Greqi.

            

Comment: P.P. 9th Dec 2009 23:48 & PASHKO SHKRELI 9th Dec 2009 23:53 :Tungjatjeta

 

 

Comment: Paqesori, 12th Dec 2009 12:08  Pergjegje nga N.SH.: I nderuar komentues ,jam shume dakort me qendrimin tuaj korekt dhe demokrat.Por sa duket  i kane harru disa  vargjet e Vasko Pashes eshte shume e nevojshme qe respektin dhe dashnine ta bejme moto te jetes praktike dhe te perditshmes.Kete teme te problemit konfesional nuke e bera une ,kete per fat te keq e gjeta ne vendimn tim qe po merr hove te demshmen ne periudhen e demokracise ne dy dekadat e fundit.Kjo me shtyri edhe mua qe te shtjelloj letren ne fjale per te dal te  problemet  te cilet ju i permendni, por me pare duhet te jete ajo qe ju e permendet, dinjiteti njerezor ,e nese ai dinjitet fillon me paragjykim si ne Ulqin e pengon shume individin te jete produktiv, pasi qe ai eshte ne start i gjunjezuar ne paragjykim nga vjene, i ciles krahine eshte, cfare feje ka etj.Ne ish Jugosllavine komuniste eshte dashur te jeshe pjesetar i nje kombesie te caktuar per te hecur fjala,gjithashtu kete nuk mund ta arrijme sot me njollen “ pakice nacionale” apo qytetar a katunar,beg apo peshkatar, etj.Po me cudit pakez se nga shkresa qe keni bere duket se jeni me nje njohuri me te gjere si nuk gjetet guxim per te shtjellu ne menyre te drejte mesazhin tim, por c’ti beme e kemi ne shqiptaret nje fjale popullore “traun e vete se sheh e qymen e ati tjetrit e tjerr”.Po e vereje edhe tek ju si tek te tjeret komentues nuk tregoheni te sinqerte per ta shikuar situaten drejte ne sy dhe per te dhene qendrime te cilat cojne nga e mira.Nuk kemi nevoje te diskutojme, jo thoni e jo patkoni, por thuhet: kete problem e shoh, apo nuk e shoh,ky problem zgjidhet ne kete menyre, nuk kemi shqiptare pere te trete,ky ka kete ose ate gabim,ky duhet ketu te permiresohet e ky tjetri ketu te vetedisohet etj ketu nuk flitet kush kuj cfare i tha, apo a e ka me mendim te mire apo te keq,problemi eshte evident dhe duhet eliminuar, PIKE s`ka dokrra tjera. Te uroj shendet dhe mendje te kthjellte. N.SH. 

 

 

Te nderuar komentues per kete teme vetem ne kete qender elektronike ulqini.de mund te llogaritni me pergjegjet e mia. Pershendetje!


Pakez argetim deri sa te lexoni pergjegjet e mia:

 

 


Comment Lek Lulguri on Mon, 21st Dec 2009 23:31

Pergjegje nga Nikolle Shabani:Tungjatjeta Leke Lulguri, pershendetje nga bashkekombasi dhe bashkevendasi  yte Nikolle Shabani.Me gezon letra e juaj, me ne fund njeri qe paska emer ne tere keto komente.Po e filloj nga fundi i letres tuaj, se duke nej gjate me vllezer tane te Kosoves kam ndegju shume mesele ,e po me kujtohet njera e nje bace nga Hisniqi  ku thoshte se shpesh fundi i Odes i ka da pleqnite ma mire se balli i vendit.E kuptoj shume mire se ju inatoseni ne mua, nese e kuptoni qe emrin tuaj ne leter e kam permend per te ju vecuar ne nje kualifikim tjeter, si e quani ju. Emri  juaj u gjete vetem ne kontekstin rradhites nga ajo kohe e deri tash.Po ju citoj nje veshtrim te nje njoftimi te publikuar me rastin e kampanjes zgjedhore  ne Mars 2009 "Nė Shtėpinė e kulturės vendasėve tė Ostrosit ju janė drejtuar edhe Nikolle Shabani e Muhamed Gjokaj.", i pari katolik me mbiemer mysliman, ...” Nga komentuesi nuk ishte e rendesishme  se cfare thame apo komentuam, por te ciles fe e kishim mbiemrin dhe te ciles fe e kishim emrin, jam i sigurt qe ne kohen kur ju ne veprimin tuaj, te cilin une ju kam permendur ne leter, nuk eshte thene ne media se tubimin e hapi Leka i besimit Katolik (besoj se me kuptuat).

I nderuar Z.Leke, ne kohen kur ju ishit prezent ne jeten politike te vendit ne fjale, kerkohej nje Status special per shqiptaret ne Mal te Zi, kjo sot eshte rezulltat i kurorizuar me PAKICE, e mos te flasim per ato kerkesa te cilat ju i permendni ne letren tuaj (Komuna e Tuzit,organet gjyqesore,juridike dhe administrative).

Ju i permendni “njado anmiq”. A i keni telefonu ndonjehere lideret tane politik,a ju kane thane se kane dike anmik, une qe shkoj shpesh atje, nuk verej nje gje te tille, keshtu qe kujdes se mund te zemerohen shume ne ty!!

Eshte fakt qe nuk njihena per te pame,une isha nje moshe e re kur ju vepruat dhe eshte e drejte qe nuk me njihni, por une kam ndegjuar shume shpesh per ju fjale nga me te mirat.

Nuk eshte leshim i madh per ju qe nuk e njihni veprimtarine time, sepse une veprova ne nje kohe kur i madh e i vogel u cu ne kame te jap kontributin e vet per ceshtjen tone shqiptare.  Por per ti ndihmuar  kuriozitetit tuaj ,po ju dergoj disa nga artikujt e mi  qe japin nje pasqyre simbolike per veprimtarine time kombtare,ne vecanti mund edhe te kontaktojme me afer.Me verejtjen tuaj se eshte dashte t `i drejtohem dikujt tejter me pare, nuk jam dakord me ju. Ne shqiptaret kemi nje tradite, duhet ta dijme rendin e burrnise dhe rendi jem me tha ,ma pare njityne burra e kur keta me pergjegjen e tyre na hapin rruge, atehere na vazhdojme.Por sa jane duke u vonuar me u pergjegj ne leter, shpresoj se kane me na hap rruge ti ndihmojme edhe per temat qe ju i cekni, ku edhe une ndaj te njejtin mendim me ju.  Ndoshta edhe keto diskutimet e mia ne keto letrat tuaja, do ju bejne te mundur parlamentareve tane te marrin nje qendrim me te qarte per letren ne fjale ,e jo te leshohen ne biseda si e kam njetin une, e cfare mendoj une,e me u marre ma teper me mu se me ceshtjen ne fjale.  Besoj se ne pergjegjet qe bera tek letrat e komentuesve te tjere gjehen hutite tjera qe ju i vecuat.

Ta njesha zanin e mire e gjithmone per te mira u takofshim.

Po shfrytzoj nga rasti qe ju dhe gjithe shqiptareve  qe festojne Lindjen e Jezu Krishtit nder ne „Urime Krishtlindjen“ , po ashtu mbare shqiptareve kudo qe ndodhen, urime „Vitin e Ri“, me deshire qe t’ju plotesohen te gjitha aspiratat qe ia kane vene per qellim vehtes.URIME!  

Kuvendi i Arberite Nikolle Shabani...lėxo--->

Nikolle shabani dhe Can Tahiri takoj Aleksander Biberi..lėxo--->

Nikolle Shabani sfidat e diaspores..lėxo--->

BISHM-Nikolle Shabani Shqiptaret kurre nuk do..lėxo--->

Nikolle Shabani artikulle per Recin-bregu i Bunes..lėxo--->

Nikolle Shabani dhe Bujar Bukoshi..lėxo--->

Nikolle Shabani mire u pafshim ne Dasmen e madhe..lėxo--->

Nikolle Shabani per Qeverine Shqiptare..lėxo--->

Nikolle Shabani per ramjen e Qeverise S. Millosheviq..lėxo--->

Nikolle Shabani perkujtim i origjines Shqiptare..lėxo--->

Nikolle Shabani referon per torturat kom..lėxo--->

Nikolle Shabani u takua me dy Qeverite..lėxo--->

Udhehoqi z.Nikolle Shabani me pas u takum ne Xhamin..lėxo---> 


Ulqini 15.12.2009 Protesta pėr kthimin e Valdanosit u mbajt tė marten nė ora 13.oo para Komunės sė Ulqinit


Klubi i Karatesė “Ulqini” u kurorėzua me 104 medalje dhe 7 kupa 
 ULQINI  VAZHDON TRADITĖN E SUKSESEVE TĖ ARTA

 

Tė dielėn, mė 22 nėntor 2009 nė Tivar u mbajt Turneu i I internacional i karatesė “Trofeu i Tivarit 2009”, nė tė cilin klubi i karatesė “Ulqini” u radhit nė vendin e dytė nė renditjen e pėrgjithshme. Ky ishte njė sukses i madh, pasi qė nė kėtė garė morėn pjesė 26 klube tė karatesė me 625 garues nga Bosna, Serbia, Kroacia dhe nga Mali i Zi.

 

Garuesit e KK “Ulqini” arritėn tė fitojnė plot 104 medalje nė disiplinat ekipore dhe individuale: 33 medalje tė arta, 40 tė argjendta, 31 tė bronzta dhe 7 kupa - 6 kupa pėr vendet e para tė ekipeve dhe 1 kupė pėr vendin e dytė nė plasmanin gjeneral me plot 136 pikė tė fituara. Vendi i parė i takoi KK “Buduqnost” tė Podgoricės me 171 pikė, vendi i tretė KK “Bar” tė Tivarit me 55 pikė, kurse renditja e klubeve tė tjerė ishte nėn 50 pikė.   . lėxo mė shumė --->Radio Elita nga Ulqini me nje manifestim  kulturor  kujtoi dy figura te shquara te popullit anglez,  Lord  Bajronin dhe Mis  Edith Durhamin dhe lidhje t tyre me boten shqiptare .
  Ulqin 17.11.2009: Emra anglezesh te shquar si Lord Bajroni  dhe Mis Edith Durhami  jane pika referimi  per shqiptaret, per lidhjet e hershme  shpirterore  dhe kulturore me  boten anglosaksone.
Ata  ishin miq te sinqerte  andaj  eshte ne nderin e cdo shqiptari  te nderojne  dhe te duan  mikun dashamires  e te  vertete  qe sollen Evropen NDER SHQIPTARE  DHE I BENE ATA TE  NJOHUR NE BOTE.
Keta dy personalitete  erdhen permes   nje manifestimi kulturor  qe  organizoi Radio Elita  ne  kuader te projektit ,,Dialogu I Kulturave,,  qe  u mbeshtet  nga Ministria per te  Drejtat e Njeriut dhe  te Pakicave, Qendra  per ruajtjen  dhe zhvillimin  e Kultures se pakicave  dhe Komuna e  Ulqinit. Jo me kot , ky manifestim u mbajt  ne Ulqin , ky qytet I lashte  qe nga antikiteti njihet  si vend  I vecante  ne Ballkan, per  vlerat  e trashegimise  kulturore, te civilizimeve  dhe  religjioneve  te  ndryshme.
Keto vlera,  ne rrjedhe te  shekujve  e kane  konfirmuar  shume  dijetar , gjuhtare, historian , etnografe, misionare  dhe diplomate.
Per  shembelltyren e Lord Bajronit  dhe vepren etij ,,Chajld Harold,, foli Prof dr Afrim Karagjozi,   njeri nder studiuesit me ne ze te vepres se romantikut te madh , kryetar I Bajronisteve shqiptare  dhe anetare I bordit te shoqates nderkombatare te Bajronisteve.  Prof. Karagjozi, ne fjalen e  tij tha qe poetin   qe nga kontakti I pare me shqiptaret para 200 vitesh   e magjepsi bukuria e eger e natyres , po ai para segjithash  u  fascinua  me  karakterin , kontrastet  e rrepta , ligjet dhe zakonet e pashkruara , pasionet e rrembyeshme, kryelartesia  dhe kulti I trimerise, I besnikerise  I miqesise,  I bukurise dhe  I lirise.
Nderkaq  Prof dr, Aferdita  Onuzi  qe ne fillim te fjales se saj  theksoi se ,, Miqesia qe  Mis Durhami, kjo grua guximtare  ka treguar per popullin shqiptar nuk mund te pershkruhet me fjale .  Personaliteti I kesaj  veprimtareje  eshte  I shumfishte  dhe se  figura e saj  mund te  studiohet  ne  tri dimensione.  Ate antropologjike  dimensioni  politiko  historik,  si  dhe dimensioni  figurativ.
Ne kuader te ketij  manifestimi  u hap  edhe nje ekspozite  me 3o fotografi  dhe  piktura  nga Mis Durham,  ku te  binte ne sy  portreti I Lordit Bajron me kostum shqiptar  dhe  veshje te shumta te shqiptareve te sjellla  nga Miss Durham. Ne  kete  manifestim  ishin te ftuar  Kryetari  I komunes Gezim Hajdinaga, Ministri  Ferhat Dinosha,  dhe  nje publik I zgjedhur  qe percollen me  vemendje jo vetem ligjeratat interesante, por edhe  pjeset e muzikes klasike  dhe koreografite e koreografit nga Ulqini Musa Hoxha . Kjy projekt  eshte  edhe njeri  ne vazhden e atyre qe Radio Elita  ka realziuar ne temen  Dialogu i Kulturave. 


Archiva Lajmeve: tetorė2008  nėntorė2008 dhjetor2008 Januar2009 shkurt2009 Mars2009 Prill2009 maj-korrik2009
nėntorė-djetor2009  janar-shkurt2010 mars-pril2010


 2005 nė Ulqin.  Video ingjizime nga Ulqini, Kraja dhe Ana e Malit.    video nga Ulqini nė YouTUBE

Tekstet e prezentuara domosdoshmėrisht nuk pėrfaqėsojnė politikėn e redaksisė tė www.ulqini.de  nuk jep pėrgjigje pėr faqe externe
Inhaltlich Verantwortlicher gemäß § 6 MDStV: Shaban Burri
Haftungshinweis: Trotz sorgfältiger inhaltlicher Kontrolle übernehmen wir keine Haftung für die Inhalte externer Links. Für den Inhalt der verlinkten Seiten sind ausschließlich deren Betreiber verantwortlich.Der Inhalt muss nicht mit den Vorstellungen von uns übereinstimmen.

Disa  prej artikujve te mia:.
Bota Sot interviste me Nikollė Shabanin, ..lėxo--->
Nikolle Shabani me Ibrahim Rugoven: ....lėxo--->
Pajtimi i Gjaqeve dhe nderprerja e vellavrasjeve...lėxo--->

Na vuni nė Favorite

 


Service
Hotel/Villė
Duqane/Shop's
Shitblerje/Sales/

Dhomė/Rooms/
Apartments

Autokampė/
Politika dhe Administratė
Kuvendi Komunes
Kryetari Komunės
KABINETI  KRYETARIT 
Sherbimet

Sherbimi pėr punė tė Kuvendit

Shasi Spezial
Pas botimit tė parė "Bejte tė reja pėr Ulqin", autori Silver Kordiqi na dhuron librin e tij tė dytė, me titull: "Porsi gjėmbat e iriqit..."
Ne pregaditje  bejtet e silver kordiqit

ne filim