Mirė se vini nė Ulqin                 

shko te forumi i ulqinit

ne filim Libra e Telefonit tė Malit Ziwww.ulqini.org ėshtė njė nyje informative. Qėllimi i saj ėshtė tė paraqes Ulqinin nė hapsirėn e rrjetit elktronik. Kjo nyje informon pėr Ulqini, shqiptarėt, kulturen si dhe rrjedhat aktuale politike, tė cilat janė tė mundshme tė prezentohen kėtu. Njėkohėsisht sherben kjo nyje pėr komunikim tė shqiptarėve qė jetojnė nė Botė.
Hyrja
Emripėrdorues:

Emri sekret:


Keni haruar Emrin sekret?
Nuk keni ende konto?
Regjistrohuni tani!

Ulqini
Ku gjindet ulqini
E kaluara e Qytetit
Ulqini Antik
Kongresi Berlinit
Detaria e ulqinit
Ulqini vjeter
Qyteti jashtė bede.
Ambienti
Plazhi i Madh
Plazhi i Vogėl
Ada
Kanali Milena
Valdanosi
Klima e Ulqinit
Ujėrat minerale sulfurike
Jeta dhe ngarjeta
Popullsia e Ulqinit
Kostumet e Ulqinit
Kuzhina ė Ulqinit
sport dhe rekreacion
Rethina e Ulqinit
Liqeni i Shkodrės
Kultura koha e lire

 
Klube dhe Shoqata

Muze
Art dhe Galeria
Bilbliothekė
Film dhe Kinema
Kultura e lagjeve tė qytetit

Masmedia
Qėndra pėr Kulturė
Aktivitetet
Libra e Musafirve
impresum


Emigrationi - Nė gjurmat e Emigruesve


9/11 Loose Change
Palestina Spezial


ART GALLERY

REKLAMOJENI VEHTEN QĖ EDHE NE TĖ REKLAMOHEMI !!!

Ulqin: Kryetari I Qendres pėr hulumtime ekonomike Dr Elez Osmani nė bashkėpunim me kabinetin e komunės sė Ulqinit z Gėzim Hajdinages organizuan konferencen e pare skiencore ndėrkombetare nė Ulqin me titull:
*Turizmi nė funksion tė zhvillimit ekonomik dhe proceset intergues* Pėr www.ulqini.de Dr Elez Osmani ..info nga Konferenca..>

Ulqin/Frankfurt 24.11.2010: Qytetar i yne, punėtor i shėndetit Rifat Stankoviqi hyri nė kontakt dhe ėshtė nė bisedime me investitorėt, tė cilėt kanė njoftuar se ata duan tė realizojnė njė projekt shumė millionėsh  "Hotel-klinikė" qendėr rehabilitimin e teknologjisė sė lartė, nė Ulqin.
Rifat Stankoviqi, tha se ky lajm nuk ėshtė i rremė por njė realitet.
 Ai thotė se nevojė
ekziston, dhe kėrkesa ėshtė dėrguar Ministrisė e Shėndetėsisė se Malit Zi mė 01:11:10 nga Gjermania pėr tė ndėrtuar njė qendėr ndėrkombėtare pėr rehabilitimin e fėmijėve me nevoja tė veēanta, paralizė trunore, pacientėt me funksion tė dėmtuar tė sistemit tė kockave-tė pėrbashkėta, me sėmundjet e sistemit lokomotor dhe pėr pacientėt me pasojat e zonės.
Qendra do tė jetė i dedikuar pėr pacientėt nga Europa Perėndimore dhe Lindore dhe nga Mali i Zi.
Do tė bėhet rindėrtim ndėrtimit ekzistuese dhe ndėrtimin e objekteve tė tjera nė pėrputhje me standardet sanitare dhe teknike tė kėrkuara tė qendrės ambulancės. Do tė blehėn pajisjet e nevojshme.
 Puna do tė kryhet nga ekspertė lokalė, tė cilėt kanė marrė trajnime shtesė nė qendrat e njohur botėrisht jashtė vendit. Pėrveē kėsaj ne do tė pėrfshijmė specialistėt tė huaj nė ato zona ku njė licencė nuk ėshtė e nevojshme. Fillimisht kemi nė plan tė punėsojmė 25-30 specialistė lokal dhe 8-10 tė huaj. Ajo duhet tė evoluojnė nė njė qendėr rehabilitimi modern me 200-250 shtretėr.
Ne jemi aktualisht nė pritje tė pėrgjigjes nga Ministria e Shėndetėsisė tė Malit Zi pėr tė filluar zbatimin e kėtij projekti.
Ne nuk duhet tė harrojmė se kjo qendėr do tė marrė pacientėt tėrė vitin dhe pėr kėtė arsye ėshtė me interes tė pėrgjithshėm pėr komunėn e Ulqinit dhe mė shumė. Pengesat birokratike duhet tė mbahen nė minimum si mos  tė shpėrndahėn investitorėve serioze.
Shtoi ai me shumė shpresė dhe shpresa tė mėdha "se ky institucion meriton Ulqini pėr shkak tė jo pėrdorimit tė burimeve tė saj ėshtė pėr fat tė keq nga komunat ma tė mbrapametur nė Mal tė Zi."


Ulqin.22.11.2010:


 

 

 

 

 

 

 

KLUBI I KARATESĖ “ULQINI” MORI PJESĖ NĖ TURNEUN E X TĖ KARATESĖ “ELBASANI OPEN 2010”  SHTATĖ  MEDALJE  TĖ  ARTA Tė dielėn, mė 14 nėntor 2010 nė Elbasan, Shqipėri, u mbajt Turneu i 10-tė i karatesė “Elbasani Open 2010”, nė tė cilin morėn pjesė garues nga Shqipėria, Maqedonia,  Kosova dhe ne nga Ulqini.   lėxo mė shumė-->

 


Ulqin.15.11.2010: Kryetari i Komunės sė Ulqinit Gėzim Hajdinaga uron besimtarėt myslimanė me rastin e festės sė Kurban Bajramit.
Nė mesazhin e tij ndėr tė tjera thuhet:
Shfrytėzoj rastin pėr tė shprehur dhe pėr tė pėrcjellė urimet mė tė pėrzemėrta pėr besimtarėt myslimanė. Kjo ėshtė ditė e shenuar nė kalendarin islamik, ditė e mėshirės, faljes, mirėkuptimit, miqėsisė, vėllazėrimit dhe paqes.
Gėzuar festėn e Kurban Bajramit, dėshiroj qė e mbarė tė jetė kjo ditė, por dhe e nesėrmja e gjithsecilit. Le tė urojmė tė gjithė sė bashku qė Kurban Bajrami i ardhshėm tė na gjejė me ėndrra tė tjera tė realizuara.
Edhe njėherė Gėzuar!
I juaji, Gėzim Hajdinaga
Kryetari Hajdinaga ka uruar edhe Reisin e Bashkėsisė islame nė Mal tė Zi z. Rifat Fejziq


Ulqin 10.11.2010: Mehmet BARDHI, kryetar i LD nė MZ-sė uron: zgjedhjen e Isa Mustafės kryetar tė LDK-sė
- Tė bindur se LDK-ja, prijėsja dinjitoze e shqiptarėve pėr ēlirim nga okupimi serbo-sllav, ndėrtimin e institucioneve demokratike, promovuesen e integrimeve demokratike e kombėtare nė tė gjitha sferat,  koordinatoren e sukseshme ndėrpartiake tė shqiptarėve, koordinim ky aq shumė i nevojshėm, qė sot fatkeqėsisht po na mungon, do tė vazhdojė rrugėn e suksesit dėshmuese nė vepėr  nėn udhėheqjen e kryetarit historik dr. Ibrahim Rugova,  nė emėr tė Lidhjes Demokratike nė Mal tė Zi, simotrės sė LDK-sė, qė me dinjitet, me shumė mundim e sakrifica, por me pėrkushtim po mbron interesat kombėtare tė shqiptarėve, nė trojet e veta shekullore, sot nė Malin e Zi , kur disa tė tjerė me fodullek e paturpėsi po bėjnė gara kush e kush do tė jetė “fatmadhi” qė pėr “shėrbimet” e bėra ndaj pushtetit, tė marrė favoret “e merituara” dhe nė emrin tim ju uroj zgjedhjen KRYETAR I LIDHJES DEMOKRATIKE TĖ KOSOVĖS. Urime . Shėndet dhe suksese. Kosova ishte ajo qė na priu, na shkolloi nė kohėrat mė tė vėshtira, na dha jetė. Falėminderit. lėxo mė shumė---->


Ulqin 8.11.2010: Klubi i Karatesė “Ulqini” u kurorėzua me 71 medalje dhe 1 kupė 

 

                   ULQINI  I DYTI NĖ RENDITJEN E PĖRGJITHSHME

 

Tė shtunėn, mė 06 nėntor 2010 nė Tivar u mbajt Turneu i II ndėrkombėtar i karatesė “Trofeu i Tivarit 2010”, nė tė cilin klubi i karatesė “Ulqini” u radhit nė vendin e dytė nė renditjen e pėrgjithshme. Ky ishte njė sukses i madh, pasi qė nė kėtė garė morėn pjesė 28 klube tė karatesė me 733 garues nga Shqipėria, Bosna, Serbia, Kroacia dhe nga Mali i Zi.  lėxo mė shumė------>

 


Ndihmė familjes Elezoviq nga Ulqini

tojmė gjithė shqiptarėt me punė dhe qėndrim nė diaspor dhe Ulqin, shoqatat, klubet, bashkėsitė fetare, intelektualėt, shoqėritė afariste, firmat shqiptare donatorėt individual e institucional pa dallim moshe, gjinie, krahine e feje qė tė kontribuojnė nė kėtė aksion humanitar pėr ndihmė bashkėatdhetarit tė jonė nga Ulqini Shaqir Elezoviqit (41) babai i 4 femijėve . Do tė fillojmė javėn e solidaritetit pėr grumbullimin e fondeve pėr tė ndihmuar Shaqir Elezoviqin dhe familjen e tijė tė cilėt pėrjetuan shokė emocianal dhe shpirtnor  gjatė humbjes tė dyja kėmbėve qė psojė nė operacion,kurse gjendja shėndetsore e Shaqir Elezoviqit ,41 vjeēarit qė ka  pėsuar opercion nė Podgoricė ku i humbi te dyja kėmbet,ashtė dobsuar dhe qėndron nė gjendje kritike ---->lėxo mė shumė

 

 


Ulqin 13.10.2010: 20 VITET E VEPRIMTARISĖ SĖ BEGATĖ E PARIMORE TĖ LD nė MZ-sė – REKOMANDIMI MĖ I MIRĖ PĖR VOTUESIT NĖ ZGJEDHJET VENDORE NĖ KOMUNĖN E ULQINIT  Zgjedhjet e pėrsėritura lokale nė komunėn e Ulqinit, tė caktuara pėr 17 tetor 2010, po bien nė jubileun e madh e domethėnės pėr historinė shqiptare, nė 20-vjetorin e formimit tė partisė sė parė politike tė shqiptarėve, sot nė Malin e Zi – LIDHJES DEMOKRATIKE NĖ MAL TĖ ZI (LD nė MZ)  Me rastin e kėtij jubileu, qė nė fillim shfrytėzoj rastin tė pėrshėndes e falėnderoj tė gjithė anėtarėt e Kuvendit Themelues dhe tė gjithė tė tjerėt qė morėn pjesė nė Kuvend Themelues Historik, mė 09 shtator 1990 nė Tuz. lėxo mė shumė---->
 


Ulqin 12.10.2010: Klubi i karatesė “Ulqini” vazhdon traditėn e vet me rezultate tė shkėlqyera

 

 

                                     CUROVIQI VAZHDON TĖ JETĖ MĖ I MIRI 

 

Tė dielėn, mė 10 tetor 2010 nė Kollashin u mbajt Turneu ndėrkombėtar i karatesė  “Kollashinski pobednik 2010”, nė tė cilin 6 (gjashtė) garues seniorė tė klubit tė karatesė “Ulqini” arritėn njė sukses tė shkėlqyeshėm, duke mbrojtur pėrsėri renomenė e tyre dhe tė klubit, duke pėrsėritur rezultatin e garės sė kaluar dhe me kėtė dėshmuan edhe njėherė se jemi nė formėn mė tė mirė. Nė kėtė turne u kurorėzuam me 16 medalje: 9 medalje tė arta, 7 tė argjendta dhe njė kupė pėr garuesin mė tė mirė tė kėtij turneu. lėxo mė shumė--->Prezentohet

Rifat Stankoviqi - mbajtėsi i  listės sė Partis Boshnjake sė Ulqinit.
Biografia e shkurtėr:
Rifat
  Stankoviq, lindur me 01.04.1967, nė Ulqin ku ka kryer Shkollėn Fillore.
Shkollėn e medicines e ka kryer nė Cetinje,ka studju dhe punu nė Novi Sad nė Fakultetin e Medicinės-Institutin pėr Kirurgji,Spitalin e qytetit nė Frankfurt,Univerzitetin Johann Wolfgang Goethe ku  merr  titullin Menaxher Shendetėsor nė Frankfurt si dhe Ekonom pėr kujdesin social dhe shėndetėsor nėVisbaden.
Pronar I Qendrės pėr sigurim social dhe shėndetėsor nė Bad Vilbelu,Shėrbimit ambulantor nė Frankfurt dhe Hotelit nė Ulqin.
I martuar,baba I tre femijėve-dy vajzave dhe njė djalė.
Futbollist I dikurėshem I Ulqinit dhe bokser I Lovqenit,Verbasit dhe I Vojvodinės.
Trajner I licencuar I sportit nė Frankfurt(Lidhja sportive Gjermane).
Trajner dhe anėtar I kryesisė sė klubit tė njohur pėr mjeshtri luftarake Lotus (fitues I shumė mirėnjohjeve pėr integrime pėr sport nga Qeveria Gjermane).
Jeton dhe punon nė Bad Vilbedu nė Frankfurt,vepron nė Ulqin.
Sportist dhe politikisht I aktivizuar nė Gjermani dhe Mal tė Zi.
Deri nė udhėheqjen e sistemit politik shumėpartiak  nė Mal tė zi,nuk ka qenė politikisht I angazhaur

QĖLLIMET POLITIKE

1.Shėndeti dhe ruajtja e mjedisit njerėzor

a)bloku I operacionit me sallėn e lindjės dhe njėsinė(repartin intenziv)
b)Paisjet pėr pastrimin e mbeturinave tė ujit dhe adaptimi I rrjetit tė kanalizimit
c)Pėrmirėsimi I kushteve higjienike nė plazha dhe rregullimi I rrjetit tė kanalizimit 

2.Turizmi:
a)kthimi I turizmit tė Europės Pėrendimore me oferta gjatė tėrė vitit
b)Turizmi senior-Projekti pėr kujdesin senior
c)Turizmi sportiv
d)Vėnja  nė funksion e komplekseve hoteliere si dhe lehtėsira nė ndėrtimin e hoteleve te reja legalizimi I objekteve  ekzistuese,me te cilat fitohetmundėsia e vendeve te reja te punes
e)Udhėheqja  e tatimevete rrugėve dhe shitėsve ne plazhė,duke ju hdenė pėrparėsi shitėsvė vendor me lehtėsime tatimore,kontrollė tė ashpėr perms shėrbimit tė inspekcionit.

3.Sport
a)Pėrparimi I sportit me ndėrtimin e fushave sportive, bazenave ,me  mundsin e pajisjeve tė sportistėve internacional nė kushte optimal
b)Ndihma ne zhvillimin e klubeve sportive
c)Sporti si ndėrmarrje(antarėsia,reklama,pajisjet)
d)Ndihma financiare e sportistėve te dalluar

4.Shkollimi I rinisė
a)Bashkėpunimi  bilateral I rinisė me tė rininė e Europės Pėrendimore
b)Krijimi I mundėsisė pėr ushtrime shkencore dhe pėrsosmerine e kuadrave administrative nė Europen Perendimore
c)Krijimi I mundesive te studimit te te rinjėve ne Europė.
 

5.Integrimet Europiane
a)Nė sport
b)Vllazėnimi I qyteteve
c)Integrimet e pakicave
d)ndertimi I programeve me perfitim te fondeve tė EZ 
Pra tė votoni pėr partinė Boshnjake do tė perfitoni shumė te mira nė shėndet, sport, turizėm, shkollim, integrime europiane. lėxo mė shumė------>


Ulqin 01.10.2010:
N
ė kuadėr tė bashkėpunimit kulturorė ndėrmjet Ulqinit dhe Kosovės mė datėn 6 tetor nė orėn 19.30 minuta nė Pallatin e Kulturės do tė japė njė koncert me kėngėn dhe valle ansambli profesional ’’SHOTA’’. Koncerti mbahet nėn patronatin e kryetarit tė Komunės Gėzim Hajdinaga. Ansambli ’’SHOTA’’ pėr tė parėn herė nė njė formacion tė kėtij lloji nė Ulqin

 


Ulqin 25.09.2010: Disa fotografi nga uorkshopi i sotėm i organizuar nga Fondacioni "Studenti".


Ulqin 25.09.2010: FONDACIONI “STUDENTI”  Njoftim pėr media
            Fondacioni “Studenti” organizoi tė shtunėn nė Bibliotekėn e Qytetit nė Ulqin uorkshopin njėditor nė kuadėr tė realizimit tė projektit “Tė rinjtė nė qendėr tė vėmendjes”. Nė kuadėr tė tij u mbajtėn tri ligjėrata qė trajtojnė probleme tė ndryshme si stresi te fėmijėt, adoleshenca, tė kuptuarit e sjelljes sė fėmijės nga prindėrit etj.
            Ligjėruesi kryesor ishte prof. dr. Edmond Dragoti nga Departamenti i Psikologji – Pedagogjisė, Fakulteti i Shkencave Sociale - Universiteti i Tiranės. Po ashtu ligjėruan psikologet Suela Dibra – Kaca dhe Ardita Kovaēi.
Nė uorkshop morėn pjesė rreth 40 vetė tė moshave tė ndryshme, pėrfshirė gjimnazistė, studentė, mėsimdhėnės dhe prindėr. 
Projekti “Tė rinjtė nė qendėr tė vėmendjes” realizohet me mbėshtetjen e Fondit pėr Pakica.

 


Archiva Lajmeve: tetorė2008  nėntorė2008 dhjetor2008 Januar2009 shkurt2009 Mars2009 Prill2009 maj-korrik2009
nėntorė-djetor2009  janar-shkurt2010 mars-pril2010 Maj-Korrik-2010 tetorė-dhjetor2010


 2005 nė Ulqin.  Video ingjizime nga Ulqini, Kraja dhe Ana e Malit.    video nga Ulqini nė YouTUBE

Tekstet e prezentuara domosdoshmėrisht nuk pėrfaqėsojnė politikėn e redaksisė tė www.ulqini.de  nuk jep pėrgjigje pėr faqe externe
Inhaltlich Verantwortlicher gemäß § 6 MDStV: Shaban Burri
Haftungshinweis: Trotz sorgfältiger inhaltlicher Kontrolle übernehmen wir keine Haftung für die Inhalte externer Links. Für den Inhalt der verlinkten Seiten sind ausschließlich deren Betreiber verantwortlich.Der Inhalt muss nicht mit den Vorstellungen von uns übereinstimmen.

Na vuni nė Favorite

 


Service
Hotel/Villė
Duqane/Shop's
Shitblerje/Sales/

Dhomė/Rooms/
Apartments

Autokampė/
Politika dhe Administratė
Kuvendi Komunes
Kryetari Komunės
KABINETI  KRYETARIT 
Sherbimet

Sherbimi pėr punė tė Kuvendit

Shasi Spezial
Pas botimit tė parė "Bejte tė reja pėr Ulqin", autori Silver Kordiqi na dhuron librin e tij tė dytė, me titull: "Porsi gjėmbat e iriqit..."
Ne pregaditje  bejtet e silver kordiqit

ne filim