Mirė se vini nė Ulqin                 

shko te forumi i ulqinit

ne filim Libra e Telefonit tė Malit Ziwww.ulqini.org ėshtė njė nyje informative. Qėllimi i saj ėshtė tė paraqes Ulqinin nė hapsirėn e rrjetit elktronik. Kjo nyje informon pėr Ulqini, shqiptarėt, kulturen si dhe rrjedhat aktuale politike, tė cilat janė tė mundshme tė prezentohen kėtu. Njėkohėsisht sherben kjo nyje pėr komunikim tė shqiptarėve qė jetojnė nė Botė.
Hyrja
Emripėrdorues:

Emri sekret:


Keni haruar Emrin sekret?
Nuk keni ende konto?
Regjistrohuni tani!

Ulqini
Ku gjindet ulqini
E kaluara e Qytetit
Ulqini Antik
Kongresi Berlinit
Detaria e ulqinit
Ulqini vjeter
Qyteti jashtė bede.
Ambienti
Plazhi i Madh
Plazhi i Vogėl
Ada
Kanali Milena
Valdanosi
Klima e Ulqinit
Ujėrat minerale sulfurike
Jeta dhe ngarjeta
Popullsia e Ulqinit
Kostumet e Ulqinit
Kuzhina ė Ulqinit
sport dhe rekreacion
Rethina e Ulqinit
Liqeni i Shkodrės
Kultura koha e lire

 
Klube dhe Shoqata

Muze
Art dhe Galeria
Bilbliothekė
Film dhe Kinema
Kultura e lagjeve tė qytetit

Masmedia
Qėndra pėr Kulturė
Aktivitetet
Libra e Musafirve
impresum


Emigrationi - Nė gjurmat e Emigruesve


9/11 Loose Change
Palestina Spezial


ART GALLERY

REKLAMOJENI VEHTEN QĖ EDHE NE TĖ REKLAMOHEMI !!!

Ulqin: Kryetari I Qendres pėr hulumtime ekonomike Dr Elez Osmani nė bashkėpunim me kabinetin e komunės sė Ulqinit z Gėzim Hajdinages organizuan konferencen e pare skiencore ndėrkombetare nė Ulqin me titull:
*Turizmi nė funksion tė zhvillimit ekonomik dhe proceset intergues* Pėr www.ulqini.de Dr Elez Osmani ..info nga Konferenca..>

Ulqin 7.3.2011: Kryetari i Komunės sė Ulqinit z. Gėzim Hajdinaga ka uruar tė gjithė mėsuesit pėr festėn e 7 marsit gjatė njė takimi qė ka pasur me drejtorat e shkollave.
Dėshiroj qė sot tė uroj nga zemra tė gjithė mėsuesit me rastin e 7 marsit dhe t’i pėrgėzoj pėrzemėrsisht pėr misionin e tyre tė madh pėr veprėn emancipuese, humaniste dhe evropiane.
Mėsuesit janė ata tė cilėt hapin pėr fėmijėt tanė dyert e shtėpisė mė tė bukur tė njerėzimit, dyert e shtėpisė sė dijes, andaj faleminderit dhe urime!
Sinqerisht i juaji, Gėzim Hajdinaga


Tuz , mė  04 mars  2011
K u m t e s ė

Ngjarja e rėndė, tragjike dhe e shėmtuar, qė ndodhi  nė aeroportin e Frankfurtit, kur njė i ri me prejardhje nga Kosova, Arid Uka, vrau dy ushtarė amerikanė dhe plagosi dy tė tjerė, tė gjithė shqiptarėt kudo qė janė, pra edhe shqiptarėt nė Malin e Zi, i tronditi thellė. Lidhja Demokratike nė Mal tė Zi, anėtarėt dhe pėrkrahėsit e saj, shqiptarėt  nė Malin e Zi e dėnojnė kėtė akt tė dhunės, akt kriminal e tė papresedan nė hapėsirat tona. Shprehim indinjatė tė thellė pėr kėtė akt tė shėmtuar qė ėshtė akt antikombėtar e antishqiptar. Jemi tė sigurt se kjo ngjarje  e rėndė pėrbėn njė akt individual e tė papėrgjegjshėm tė njė individi pa kontroll e pa pėrgjegjėsi. Njė gjė tė tillė nuk mund ta prisnim asnjėherė, as qė mund ta paramendonin, qė njė shqiptar tė ēojė dorė ndaj ushtarit amerikan, ndaj popullit amerikan, kur me dekada janė tė njohura lidhjet miqėsore e jetėsore shqiptaro-amerikane, e sidomos ndihmėn e pėrkrahjen vendimtare tė SHBA-ve nė momentet mė kritike pėr shqiptarėt, Shqipėrinė e Kosovėn.
Me kėtė rast shprehim ngushėllimet tona tė sinqerta ndaj familjarėve tė ushtarėve tė  vrarė e popullit dhe udhėheqjes mė tė lartė tė SHBA-ve. Ndėrsa dy tė plagosurve u urojmė shėrim tė shpejtė.
PĖR LIDHJEN DEMOKRATIKE NĖ MAL TĖ ZI
KRYETARI, Mehmet BARDHI


Ulqini 27.2.2011: Kryetari i Komunės sė Ulqinit z. Gėzim Hajdinaga, kryetari i DPS-it pėr Ulqinin dhe kryetar i parlamentit lokal z. Luigj Shkreli si dhe lideri i Unionit Demokratik tė Shqiptarėve z. Ferhat Dinosha u takuan me kryeministrin e Malit tė Zi z.Igor  Llukshiq. 

Ata patėn njė takim tė pėrzemėrt gjatė tė cilit u diskutuan mbi tė gjitha ēėshtjet qė kanė tė bėjnė me zhvillimin e Ulqinit. Kryeministri Llukshiq i njoftoi tė pranishmit me masa qė po ndėrrmerr Qeveria dhe gadishmėrinė e vendosur qė ka ajo kur ėshtė nė pyetje zhvillimi i Ulqinit si qytet turistik dhe modern. 

Nga ana tjetėr kryetari Hajdinaga dhe zotėrinjtė Shkreli dhe Dinosha duke shprehur vlerėsim tė madh pėr qendrimin e kryeministrit Llukshiq dhe Qeverisė, e njoftuan atė detalisht pėr hapat qė ka ndėrmarrė ekzekutivi dhe punėt e shumta qė janė bėrė dhe ata qė priten tė bėhen nė njė tė ardhme tė shpejtė. 

Ata kėrkuan angazhim dhe pėrshpejtim tė projekteve siē ėshtė aksi rrugor Sukubinė-Muriqan, ndėrtimi i objekteve hotelerike, kompleksi sportiv dhe tė tjerė qė do ti jepnin shtytje zhvillimit tė shpejtė tė turizmit tė qytetit tonė. 

Po ashtu nė takim u fol edhe pėr privatizimet qė janė bėrė dhe gadishmėrinė qė ata tė rishqyrtohen me qėllim qė tė jenė nė funksion tė zhvillimit tė Ulqinit. Krahas kėsaj ēėshtje qė u trajtua ishte dhe ndėrtimi i urės ne Port Milenė, njė projekt kapital qė realizohet nga ana e Qeverisė dhe qė po ecėn me ritmin e paraparė. Kryeministri Llukshiq edhe njėherė veēoi gadishmėrinė e ndihmės dhe paralajmėroi se sė shpejti me bashkėpunėtorėt e tij do tė bėjė njė vizitė zyrtare nė Ulqin.
 


Ulqin 23.02.2011: Kryetari i Komunės sė Ulqinit z. Gėzim Hajdinaga i ka dėrguar mesazh urimi kryeministrit tė Kosovės z. Hashim Thaēi me rastin e rizgjedhjes sė tij nė kėtė detyrė. Nė telegram ndėr tė tjera thuhet:

I nderuar z. Thaēi,

Rizgjedhja juaj pėr kryeministėr tė Kosovės mė jep kėnaqėsinė e veēantė qė nė emėr tė qytetarėve tė Ulqinit dhe nė emrin tim personal t’ju pėrcjell pėrshėndetjet mė tė pėrzemėrta pėr sukses nė misionin e lartė e tė rėndėsishėm. Ne jemi tė bindur dhe ju mbėshtesim pėrherė nė rrugėn tuaj drejtė Bashkimit Evropian dhe procesit tė gjithėanshėm demokratik dhe integrues.

Telegram urimi kryetari Hajdinaga i ka dėrguar presidentit Pacolli dhe kryetarit tė Parlamentit tė Kosovės z. Jakup Krasniqi.

Aty pėrshėndetet konstituimi i institucioneve drejtuese tė Kosovės.Tė nderuar miq tė sportit!

Ju ftojmė qė tė merrni pjesė nė Turneun e XI ndėrkombėtar tė karatesė ULQINI OPEN 2011”,i cili tashmė ėshtė bėrė turne tradicional me pjesėmarrje masovike.
Nė Turneun e X morėn pjesė 35 klube me 760 garues nga Mali i Zi, Shqipėria, Kosova,Kroacia, Bosna, Serbia, Maqedonia dhe Gjermania.
Qyteti ynė i bukur ėshtė i njohur jo vetėm si destinacion i preferuar turistik, por edhe si qytet me njė traditė tė gjatė sportive. Siē njihet pėr detin, diellin, ullinjtė dhe plazhet e mrekullueshme zallore, Ulqini njihet edhe nė sportin e karatesė falė sukseseve tė mėdha tė arritura nė arenat vendore, kombėtare dhe ndėrkombėtare. Qė tė njiheni me bukuritė dhe historinė e qytetit tonė vizitoni faqet e internetit www.ulqini.de dhe www.visit-ulcinj.com.
Kėtė vit me Turneun ”Ulqini Open 2011” Klubi ynė pėrkujton trajnerin tė ndjerin Domeniko Beli Elezoviq, i cili ka qenė njė ndėr themeluesit e klubit tė parė tė karatesė nė Ulqin. Klubit tė karatesė ”Ulqini” dhe tė cilit i takojnė merita tė mėdha pėr zhvillimin e sportit tė karatesė.
Prania Juaj do tė na nderojė!
Ju urojmė qėndrim tė kėndshėm nė qytetin tonė dhe shumė medalje!
Pėrshėndetje sportive!
Organizator i turneut
“Klubi i Karatesė Ulqini”   Download thirjen

 


Archiva Lajmeve: tetorė2008  nėntorė2008 dhjetor2008 Januar2009 shkurt2009 Mars2009 Prill2009 maj-korrik2009
nėntorė-djetor2009  janar-shkurt2010 mars-pril2010 Maj-Korrik-2010 tetorė-dhjetor2010


 2005 nė Ulqin.  Video ingjizime nga Ulqini, Kraja dhe Ana e Malit.    video nga Ulqini nė YouTUBE

Tekstet e prezentuara domosdoshmėrisht nuk pėrfaqėsojnė politikėn e redaksisė tė www.ulqini.de  nuk jep pėrgjigje pėr faqe externe
Inhaltlich Verantwortlicher gemäß § 6 MDStV: Shaban Burri
Haftungshinweis: Trotz sorgfältiger inhaltlicher Kontrolle übernehmen wir keine Haftung für die Inhalte externer Links. Für den Inhalt der verlinkten Seiten sind ausschließlich deren Betreiber verantwortlich.Der Inhalt muss nicht mit den Vorstellungen von uns übereinstimmen.

Na vuni nė Favorite

 


Service
Hotel/Villė
Duqane/Shop's
Shitblerje/Sales/

Dhomė/Rooms/
Apartments

Autokampė/
Politika dhe Administratė
Kuvendi Komunes
Kryetari Komunės
KABINETI  KRYETARIT 
Sherbimet

Sherbimi pėr punė tė Kuvendit

Shasi Spezial
Pas botimit tė parė "Bejte tė reja pėr Ulqin", autori Silver Kordiqi na dhuron librin e tij tė dytė, me titull: "Porsi gjėmbat e iriqit..."
Ne pregaditje  bejtet e silver kordiqit

ne filim